Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

TEMAN DEP (Fézo yé Kazi Bayé)

Mezra Seyidan a Goman

E-Posta: temandep@gmail.com

DEĞİNMELER-DOKUNMALAR-9

Teman Dep (Fézo yé Kazi Bayé)

       1- Emin Çölaşan, Cnn Türk kanalına, "Cnn Kürd" diyor. Evet, bu kanal birkaç aydır tartışma proğramlarında, sorunun asıl muhataplarını pek getirmese de,  Kürd Sorununu sık sık ele almaya çalışıyor. Sayın Çölaşan bu nedenle bu kanala "Cnn Kürd" adını veriyor.
   İyi de, Sayın Çölaşan; Türk ve Kürd zaten kardeş değil miydi? Et ve tırnak gibi değil miydi?
 Yıllardır Cnn Türk olan bu kanal, bir kaç aylığına "Cnn Kürd" olsa ne olur?  Çölaşan buna çok mu çok üzülür, "kardeşlik hakkını helal etmemiş" olur...

       2-Son 50 yılın gizli, karanlık, hukuk dışı işlerini, örneğin; 1977 1 Mayıs katliamını, 1978 Maraş katliamını, Sayın Özal'ın ölümünü, 12 Mart muhtırasını, 12 Eylül darbesini, 27 Nisan e muhtırasını, Mafya babalığından, kendi babalığına kadar her çeşit ana-evlat ilişkisini ve Fırat'ın kıyısında kaybolan "kuzu"nun ve daha neler-nelerin hesabını, bilgisini, devlet yönetiminde yer almadığı zamanlar bile devletin içindeki yandaşları tarafından kendisine mutlaka her türlü bilgiyi veren yani devletin ıcığını ve bıcığını bilen, zaten kendisine belki de bu nedenle "bir bilen" adı verilen Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanlığı yapan sayın Demirel'den başka en iyi bilen var mı acaba?
     Kanımca bildiklerini Eski Adalet Partisinin veya Dyp nin başta İsmet Sezgin, Mehmet Ağar, Çiller, Cindoruk, Necdet Menzir v.b gibi  yöneticilerine de söylemiştir. (Gerçi bunlar da zaten çok şeyi biliyor ya!)
     Bunun için, Sayın Demirel (dileğim daha uzun süre yaşamasıdır) vefat etmeden önce, kendisinden bu bilgileri alabilecek bir soruşturma ekibi veya savcı ortaya çıkar mı acaba?
     Veya devletini ve milletini çok sevdiğini dile getiren birisi olarak, kendisi, hatıralarını içtenlikle yazar da, (belki de vefatından sonra yayınlanmak kaydıyla) devletin şeffaflaşmasına ve  geçmişin aydınlatılmasına bir katkısı olur mu acaba?

     3- Kck davasında yargılananların Kürdçe konuşarak, tercüman istemeleri kabul edilmedi.
Haydi bırakalım Lozanı, hakkı hukuku, diyelimki, bir  Alman veya Fransız yargılanıyor, bunlara tercüman tutulmuyor mu? Hatta, Diyarbakırda yıllar önce bir İtalyan gazeteci Pkk den yargılandı, hapis yattı. Buna tercüman tutulmadı mı?
     Kişi Türkçe bilebilir ancak başka bir dille veya ana diliyle kendisini daha iyi ifade edebiliyorsa ve istiyorsa tercüman bulundurulmalıdır...  

     4-Şu "Eylemsizlik" kararları "ölme eşeğim bahar-yaz gelsin" meselesine dönmeye başladı.
     Bu defa da seçime kadar karar alınsın deniliyor. Alındığı da belirtiliyor. Tamam, çatışma v.s olmasın. diyaloğ olsun, sorun silahsız bir biçimde haledilsin. İyi de, seçimin ertesi günü ve sonrası yok mu? Ondan sonra neye göre "karar alınsın "denilecek.
     Çünkü seçimden sonra mazbatalar alınacak, Tbmm toplanacak, başkan seçilecek, Başbakan görevlendirilecek, hükümeti kurma çalışmaları, (belki de koalisyon görüşmeleri olacak) proğramı okunup oylanacak, sonra kutlamalar, ziyaretler, meclisin tatili de sözkonusu, komisyonlar, derken bütçe hazırlıkları falan yine Kış yaklaşacak ve yine  "ölme eşeğim yaz gele" denilecek, sonrası da bu defa Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşacak, yaklaşacak ta yaklaşacak... O zaman da denilecek "eller yukarı yavaş-yavaş yaklaş!..."

     5-Uydudan yayın yapan onlarca televizyon kanallarında usandıracak şekilde  "bitkisel yardımcı ilaç" diye  sayısız reklamlar yapılmaktadır.
      Eskiden doktor olmayanlar bu tür "ilaçları" piyasaya sürüyordu. Doktor falan değil diye eleştiriliyorlardı, şimdi adlarının önünde Dr. ünvanı olanlar bu işi yapıyor.
       Bu kadar aşırı reklam  masrafı yaptıklarına göre, demekki kazançları  da çok iyi. Peki, devletin ilgili kuruluşları her türlü denetimi yapıyor mu? Tümü diyor Tarım Bakanlığından onayımız var. Mademki sağlıkla ilgili, Sağlık Bakanlığı ne yapıyor? Anlamadım gitti, nedense pek çoğunun fiyatı da aynı;69 Lira...

      6-Hangi sorun olursa olsun, en başta da Kürd Sorununu çözmek için, kararlı, cesur, iyi  niyetli, deyim yerindeyse "yiğit" bir kişilik olmalı.
       "Seçmen  kaybederim" diye ikircikli davranılmamalı. Hem, niçin "seçmen kaybedilsin ki?"
       Tam tersine, barış, çok büyük bir kesimin özlemi ve isteği değil mi? O zaman seçmen sayısı azalmaz bence artar.
        Bir sorunu çözmek için gelen eleştirilere, mantıklı, milletin yararına diye bir çok örnekle cevap verilirse, geçmişte yapılan yalanlar teşhir edilirse seçmen bunu anlar. Bir örnek;
         "40 bin insanımız yaşamını yitirdi, teröristlerle anlaşma, barışma olur mu?" diyenlere, en uygun cevap ve sık sık dile getirilerek, şu olamaz mı?
    "Peki bu durum hep böyle devam mı etmeli, hep böyle çatışma v.s ile mi geçmeli, 40 bin kişiye yeni kişilerin eklenmesini ve daha çok ana-babanın ağlamasını mı istiyorsunuz? Sonra, başkalarının insani, en doğal haklarını tanıyınca  cebinizden giden ya da Vatandan giden veya elinizden alınan bir hak mı olacak, bir zararınız, bir kaybınız mı olacak ?"  Böyle bir açıklamaya hangi iyi niyetli kişi karşı çıkabilir? Ama, böyle bir konuşmayı, arada kaynayıp giden 1-2 kişiden başka duymadım.

         Seçmeni ya da yıllardır tek yanlı şartlandırılmış milliyetçiliğin veya tek yanlı propagandanın etkisinde kalmış kesimi ikna etmek için her türlü propaganda gücün de varsa, daha neye beklenilir ki?
        Bir yazımda belirtmiştim; "şok!, şok! güm!, dong! daha sonra açılım!" diye. Millet pek çok yalan propagandayla yıllarca şoklandı. Bu şokun çözülmesi için, yine aynı yöntemle ancak, gerçekler açıklanır ve bu hatalar, yalanlar açıklanırsa ve böylece aldatılan kesim gerçeklerle  yüzleşirse ancak o zaman  sorun çözülür, açılım v.s çok  taraftar bulur.
      Son aylarda bazı kanallar bu işi  biraz  yapıyor, hatta bazı yazarlar, hatalarını ve yalan haber yaptıklarını kabul ediyor. Ancak bu yetmez, nasıl o zaman topyekün tersyüz işlemi yapılıyordu ise , şimdi de doğruyüz işlemi yapılmalıdır...
Teman Dep
1 Kasım 2010      
 

01.11.2010 / Gomanweb

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI


Diyar Hember (Seyidan)'ın Tüm yazılarına Bu linkten ulaşabilirsiniz >>>

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu