Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Hayal Ve Umut

Mustafa Elveren – Em. Öğrt.

Bir televizyon kanalının sivil toplum örgütleriyle ilgili yaptığı canlı programını izlerken, bazı dernek ve siyasi parti temsilcileri; seçimlerde Sol’un birlikte hareket etmelerinin gerekliliğini vurguladılar. Sıra halktan dinleyici kişilerin konuşmalarına geldiğinde, bir vatandaş; “Seçimlerde başarılı olmak için, solcuların birlikteliğinden değil, halkın birliği ile ancak mümkün olur” dedi. Bu vatandaşın sözleri bana çok çarpıcı ve mantıklı geldi. Halk ve halklar kavramı genel olarak “Sol”u çağrıştırmakla birlikte, esasen çok daha geniş kapsamlıdır.

Osmanlı diktatörlüğünün yerine kurulan Cumhuriyet, 85 yıldır bir türlü demokratikleşememiş, resmi ideolojinin egemen olduğu baskıcı bir yönetim haline dönüşmüştür. O nedenle, egemen güçlere karşı; emek, barış ve özgürlük yanlısı sivil toplum örgütleri ile farklı ırklardan ve inançlardan olan tüm ezilen halk katmanlarını bir araya getirmek suretiyle, “Demokratik Halk Birliği”ni oluşturmak mümkündür. Böyle bir oluşum sadece seçimlerde geçici işbirliği yaparak iktidar olmak için değil, barış ve özgürlük temelinde reel demokrasiyi hedeflemelidir. Dolayısıyla, süreklilik kazanması şarttır.

Böyle bir birlikteliğin oluşmasıyla Cumhuriyet’in demokratikleşmesini sağlayabiliriz. Tabi ki, çok karmaşık ve zor bir olay olduğunu biliyorum. Zaten önemli olan da zoru başarmak değil mi? Kimileri bu durumu armutlarla elmaların toplanmasına benzetebilirler. Günümüzün yüksek teknolojisi ve bilim yöntemi artık armutlar ile elmaların toplanabileceğini başaracak düzeydedir. Yeter ki hepimiz biraz özveride bulunalım. Yani, her birimiz sosyalistliğimizden, Kemalistliğimizden, liberalliğimizden, muhafazakarlığımızdan, dinsel inancımızdan, cinsiyetimizden, ırkımızdan velhasıl bazı kutsal değerlerimizden biraz fedakarlık edebilmeliyiz.

Buradan hareketle, unumuz, şekerimiz, yağımız ve benzeri malzememiz mevcut ise, helvayı kıvamında yapmak için sadece usta bir aşçıya ihtiyaç vardır. Ben inanıyorum ki, helvayı yapacak usta aşçılarımız vardır.

Bence mevcut halkları bir araya getirip, emek, barış, hak ve özgürlük istemi olan topluluklarla birlikte “Demokratik Halk Birliği”ne Doğru ilerleyerek, ülkemizde devam etmekte olan “Alçak yoğunlu savaş”ı da durdurmak mümkündür. Böylece halklar barış ortamı içinde demokratik hak ve özgürlüklerine kavuşacaklardır.

Bu yazdıklarım belki size hayal gibi gelebilir. Olsun, hayal etmek bile sevindiricidir. Hayalimiz olursa, umudumuz da var demektir.

15.10.2008

Mustafa Elveren

E-Posta : mustafaelveren@gmail.com

WEB: www.gomanweb.com

15.10.2008 / Gomanweb

 


E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR

Sayin Hocam,
 
Hergün yeni bir olusumun, yeni bir partinin kuruldugu bir dönemde yasiyoruz. Bu da gittikce bölünmek, kücülmek, yavas yavas yok olmak anlamina geliyor. Bölüne bölüne bir hal olduk.. Bu anlamda yazinizi cok anlamli buluyorum. Gercekten, dediginiz gibi, herkes biraz fedakarlik yapabilirse, bu hayal neden gerceklesmesinki.. Demokrasi, baris ve güzel günler icin hayallerimizi biraz zorlamamiz gerekiyor sadece.. Unutmamamiz gereken su ki: Bin kilometrelik bir yolculuk ilk adimla baslar..
 
Selamlar..
 
Eylem Durmaz
15.10.2008

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu