Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

“BÖLÜCÜLÜK” VE “YANDAŞLIK”

Mustafa Elveren-Em. Öğrt.

 

“TARİHTE PROVAKASYONLAR VE ALEVİ BEKÇİLER” başlıklı yazımdan dolayı bana gelen mesajlarda, kısaca şu eleştiriler yapılmaktadır: “Alevilerin yüzde seksen beşinin  Atatürkçü olduklarını, Türk Aleviler ve Kürt Aleviler demek suretiyle Kürtçülük ve bölücülük yaptığımı, helikopterle Kürdistan dağlarını kontrol eden ‘bölücü başı'na yandaş çıktığımı…”  ve benzer iddialarda bulunmaktadırlar. Yöneltilen iddialara karşı cevap niteliğindeki bu makaleyi yazmak durumunda kaldım.

 

Türklerin, Kürtlerin ve diğer halkların hak ve özgürlük istemlerini savunmak, hiçbir zaman Türkçülük, Kürtçülük ya da başka bir milletin ırkçılığını yapmak anlamına gelmez. Aynı şekilde, Müslümanların, Alevilerin ve diğer dinlerin mensuplarının hak ve özgürlüklerini savunmak da İslamcılık, Alevicilik veya başka bir tür dincilik olarak nitelenemez.

 

Kaldı ki, Alevilik bir inanç biçimidir, ırk değildir. O nedenle, Türk Alevi olduğu gibi Kürt, Azeri, Arap, Ermeni ve benzeri bir çok ırktan Aleviler vardır. Bu benim tespitim değildir. Bu bilimsel bir veridir. Durum böyle iken, Alevileri bir ırk gibi görmek isteyenlerin iyi niyetli olmadıklarını düşünüyorum. “Bu ülkede yaşayanların yüzde doksan dokuzu müslümandır” demogojisini yapanlar, aynı şekilde, “Alevilerin de yüzde seksen beşinin Atatürkçü olduğu” yalanını bize yutturmaya çalışmaktadırlar. Bu tür yalanlara aklı başındaki hiçbir Alevi inanmaz. Bunun altında başka hesapların yattığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Ben söylemekten ve yazmaktan usandım, fakat bunlar anlamamaktan usanmadılar.

 

Bu ülkede, N.Erbakan'dan, A.Türkeş'e , K.Kerinçsiz’den İ.Türüt’e, İ.Doğan’dan bazı Alevi Dernekleri yöneticilerine, Kenan Evren’den Doğu Perinçek’e ve daha sayamadığım birçok “vatansever”den tanınmış “Asil Kan”lı kişilere kadar hep Kemalist olduklarını söylediler. Yine bu ülkede, bayrak-kuran-Âtatürk üzerine yeminler yaparak, "Vatan Kurtaran" çeteler de Kemalist olduklarını söylüyorlar. Bunlara karşılık, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya, Nazım Hikmet, Ahmet Arif, Denizler, Çayanlar, İbolar, Mazlumlar ve sayamadığım binlerce devrimciler-demokratlar-sosyalistler ise, bu sistem tarafından hep vatan haini olarak ilan edildiler. 

 

Birileri Muhammet'in eteğine, buna karşılık birileri de M.Kemal'in eteğine yapışmışlardır. Hiç kimsenin aklına evrensel demokrasi gelmiyor mu? Atatürk de, Muhammet de artık kendi çağında kaldılar. 

 

Kürt sorunu bu ülkenin en önemli sorunlarından biridir. Bunu Alevilerin sorunu takip etmektedir. Atatürkçü olduğunu söyleyen partilerin ve generallerin bu güne kadar alevilerle ilgili hiç bir açılım yaptığını gördünüz ya da duydunuz mu? Alevileri hep kandırdılar. Yetmedi, Sivas'ta, Maraş'ta, Gazi'de cayır cayır yaktılar. Herhalde bunları “bölücüler” yakmadı. Maşa olarak kullanılan bir kaç sakallı yobazın tek başına yapabileceği bir iş olmadığını hepimiz bilmekteyiz. Artık bu olayları kimin ve niçin yaptıklarını bilmekteyiz. Bu sistem “Devletin bekası” için kimi zaman kardeşini, oğlunu ve bazen de kendi sigortalı bekçilerini katledebiliyor.

 

Bu gün ABD'nin has temsilcisi olduğu söylenen Ak Parti, büyük bir çoğunlukla Türkiye’de iktidarda bulunması da Kemalist geçinen o yasakçı zihniyetin eseridir. Bu zihniyet başta Kürtler ve Aleviler olmak üzere, solcuları, komünistleri, hatta gerçek Müslümanları bile hep tehlikeli gördü ve en küçük bir özgürlük istemini kanla bastırdı.

 

Daha bir kaç gün önce Zülfü Livaneli bile Atatürk'ün solcu olmadığını yazdı. Aslında Atatürk’ün sağcı ya da solcu olması pek o kadar da önemli değildir. Günümüzde her şeyin altında ya da üstünde Atatürk’ü aramanın artık hiçbir anlamı yoktur. Siz Kemalist olabilirsiniz. Ancak, herkes sizin gibi Kemalist olmak zorunda değildir.

 

Diğer taraftan, hücre cezasına çaptırılmış  siyasi bir tutsağın "helikopterle  dağları gezdiği"ni uyduranların psikolojik bir propaganda  yaptıkları bilinmektedir. İşin garip tarafı ise, bu uyduruk propagandayı Devlet’in istihbarat kurumlarından daha fazla bazı Kürt siyasetçilerinin yapmasıdır.

 

Türkiye’de ve Dünya’da başta Kürt sorunu olmak üzere, siyasi, sosyal ve ekonomik konularında yapılan analizlerin kimin tarafından yapıldığı değil, benim açımdan tespitin doğru yapılmasıdır. Şimdi, “Görüşme Notları”ndaki bazı tespitlere katıldığım için mi yandaş olmuşum?

 

Defalarca yazdım, bir kez daha açıklamakta yarar vardır. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi taraftarı olan herkesin ve kesimin yandaşıyım. Durum bundan ibarettir. Bunun dışında yapılan tüm saldırıları, söylenen yalanları ve atılan iftiraları üzüntüyle izlemekteyim.

 

İnsaf! Artık yeter! “Edi Bese!”

25.09.2008

 

Mustafa Elveren

 

E-POSTA ADRESİ: mustafaelveren@gmail.com

WEB  SİTESİ       : www.gomanweb.com

 


E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR

Mustafa  Arkadas,
 
gönderdiginiz yaziyi sitemiz kimsoran.com2da yayinladim. Farkli düsüncelerimiz olsa bile, demokrasi mücadelesinde omuz omuza olmaliyiz. Ayrica Aleviler konsunda yazdiklariniza katiliyorum. Cok önemli bir konuya deginmissiniz. Alevileri kemalistci göstermeye calisan düsünceler bir safsatadir. Bu konulardaki berrak düsüncelerinizden dolayi yalniz  degilsiniz. Sizinle dayanisma icinde oldugunuz belirtir ve size basarilar diliyorum.
 
Kimsoran sitesi adina
D.TASKIRAN  /  kimsoran@kimsoran.com

cok sagol mukemmel bir paylasindir sizi kutlarim
yoldas daha guzel bir anlatim olamaz sevbas..

Abdurrahim İncedursun / incedursun_52@hotmail.com


Yazinizi begendim..devamini mutlaka diliyorum..
 
Bugun bile Var olan turkiye medyasinda ADAM GIBI Okunacak ne yazi,ne kelam kalmistir sanirim.Heryer parsellenmis, her sahis birileri icin kalem savastiriyor.
 
Buna karsilik yeni dogan bazi yayin organlarida elden GELEBILDIGINCE "taraf"siz olmaya calisiyorlar ama olmuyor,bir noktada iktidar sahiplerine yalakalik durumlari mutlaka cikiyor meydana.
Bu tur yazilarinizin takdire sayan oldugunu beyan etmekle beraber,surekli yazilarinizi yollayabileceginizi,ve keyifle okuyacagimi belirtmek isterim.
 
saygi hurmet ve selam ile..

Kadir Koçer / kocer2001@hotmail.com


Merhabalar,
Mustafa Kemal ile Muhammed Mustafa kendi çağlarında yapılması gerekeni yapmışlardır. Siz her ikisine çok bağlı olabilirsiniz. Siz dini inancınız ve ve siyasi tercihiniz gereği Hz. veya Komutan gibi sıfatları kullanabilirsiniz. Siz bunların eteklerine de yapışabilirsiniz. Ancak, ben ve benzer başka kişilerin Kemalist ya da islamcı veya dinci olmak zorunda değildir. Benim dini inancım ve siyasi tercihim sizden çok farklıdır. Bu da demokrasinin gereğidir. "Sapla samanı" karıştırmıyorum. Bence en mantıklı ve doğru yol, DEMOKRASİNİN ETEĞİNE YAPIŞMAKTIR. Tabi ki, kastettiğim evrensel demokrasidir. Aslında din ve resmi ideoloji dışında, çok ortak paydamızın olduğunu sanıyorum. En önemlisi de bir birimizin fikirlerine tahammül etmektir. Bunu sağlayabilirsek, hiç bir zaman sorun çıkmaz. Yani ben Cehennem'i siz de Cennet'i tercih edebilmelisiniz. Siz benim dinsizliğime ben de sizin dini inancınıza karışmamalıyım. Ancak, Muhammed Mustafa ile Mustafa Kemal gibi tabular da eleştirilmelidir. Bu eleştirilerimizi yaparken de, benim yaptığım gibi kuyruk benzetmesi hatalarımızı da düzeltebilmeliyiz.
 
Mesajinız, söz konusu makalemin altına  bu cevabi yazımla birlikte yorum olarak eklenmiştir.
 
Bilgilerinize iletir, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Mustafa Hoca
Yayın Yönetmeni

Sayın Mustafa Elveren
Akademik yazıları bilemem ama ben yazılarımda geçmişimizde yaşamış bizler için değer ifade eden büyük insanlar için bir takım saygı ve minnettarlık ifadeleri kullanırım. Örneğin bir peygamber ve ulu kişi için "Hazretleri" (Hz. Muhammed, Hz. Ali vs), komutan ve devlet adamları için "Büyük Kurtarıcı", "Büyük Hükümdar", "Büyük Komutan" (Ulu Önder M. Kemal Atatürk) gibi. Bunu bir Batılı yazarda yapardı herhalde. Akademik yazılarda buna riayet edilmeyebilir belki. Geçmişimiz iyisi kötüsü ile hepimizin. Eleştirilecek yönleri yeri geldiğinde eleştiririz. Tarih ancak bütün belgelere ulaştıktan sonra aydınlatılabilir.
 
Hz. Muhammedin-Hz. Ali'nin veya Mustafa Kemal'in kuyruğuna-eteğine yapışmak ne demek? Bugün toplumumuz Hz. Muhammed'in dönemindeki cehalete düşse ve öyle bir kurtarıcı gelse herhalde eteğine yapışacağız. Ya da Kurtuluş Savaşında olduğu gibi vatanımız işgale uğrasa Mustafa Kemal gibi bir kurtarıcının eteğine yapışmyıp ne yapacağız. Sapla samanı birbirine karıştırmayalım. Yoksa her insan hata üzere yaratılmıştır. İlk hatayı insanlığın atası Hz. Adem yapmıştır. Ben bunu demek istedim. Saygılarımla. fahrimaden / fahrimaden@mynet.com

Biliyoruz Rahatsiz Ettik
Bu konu insanlarimizi cok rahatsiz eden bir konu. Nedeni cok basit. Mevcut durumla, kaynasmis, bir kollarinda Islamiyet, diger kollarinda Ataturk. Simdi biz nereden ciktik degil mi? Bu oynadanlik, oyun bozanlik niye? Muslumaniz gerekirse Ramazani da tutariz, Turkuz, Ataturkcuyuz. Boyle memnun mesut yasarken, "siz de nereden ciktiniz?"... Alevi olduklarini bile yeni icine sindirebilmis, bunu soylerken, seslerini "alcaltan"lar icin, konusurken sivelerini kibarlastirayim derken, ne kadar komik olduklarinin hala farkina varamamis kardesler icin, gecmiste yasanmis olaylara "birkac eskiya, capulcu" gozuyle bakanlar icin, gercekten buyuk hayal kirikligi... 

Hazir Sunnilere, Ataturkculere ya da Dincilere kendinizi kabul ettirmişken (ki bu en buyuk yanilgidir), şu yaptigimiza bir bakin hele degil mi?

Icinizde kendinizden bile sakladiginiz gercekler, artik konusuluyor diye mi rahatsizsiniz?  Eee, biraz rahatsiz olun artik!
 
Saygilarimla...
 

Filiz Yildirim
27.09.2008 / Gomanweb


YAZIDAKİ
MUHAMMED'İN KUYRUĞUNA
ATATÜRK'ÜN KUYRUĞUNA
SÖZLERİNİ
MUHAMMED'İN ETEĞİNE
ATATÜRK'ÜN ETEĞİNE
biçiminde değiştirmeniz daha olumlu olur.
sevgiyle

H. Avşar


Aynı düşünceleri paylaşmak çok güzel, islamcı, türkçü ve kapitalist yayılmacılık birbiriyle işbirliği ve rekabet eden, halkın kanını emen kenelerdir.....

zamanım yok yazmak isterdim sitenizi faydalı linklere ekliyoruz sitemizde

Aşk ile.

boranjudge / boranjudge@gmail.com


selam  dost  gondermis oldugun  cok deyerli bir okadarda anlamli  yaziniz icin sonsuz tesekurler eline yureyine saglik..Din dil irk mehzep renk ayrimi yapmamaksizin insani sevmek kardesligi dostlugu savunmak boluculukse ben bolucuyum. Alavilik adina musta kemala sayip cikmak tek kelimeyle art niyettir.alevilik  ustun irk ustun milet ustun din varsa  beni aydinlatsinlar  yoksa eyer yeter artik usakligi biraksinlar sivaslar maraslar corumlar gazi olaylarinda ders cikarsinlar aleviligi canilerle ayni kefeye koymayin aklinizi basiniza devsirin  adam akili okun alevilik felsefesini ve mustafa kemali  beyler atesle benzin bir araya gelmez... sayin mustafa elverene sonsuz saygilar basarilar  gavur gölü / gavurgolu@hotmail.com


Size daha akıllı yazılar yazmanızı tavsiye ederim. Kimsenin değerlerine ve inançlarına saldırmayınız ki size de saygı duyulsun beyefendi madem demokrasi diyorsunuz. Yoksa bu mesajım boşa yazılmış hükmündedir. fahrimaden / fahrimaden@mynet.com


Yalniz olmadiginizi belirtmek ve tebrik etmek istedim sizi. Kolay gelsin. Selam ve saglik dileklerimle...
Cafer Solgun


Merhaba Sayın Elveren,
İsyanınızı çok iyi anlıyorum. Asla Alevilerin çoğunluğu Atatürkçü değildir, olma şansları da yoktur. Son zamanlarda bazı aklı eveller demokrasi adına alevicilik, zazacılık vs. türü akımlar çıkardılar. Buradaki amaç yıllardır Kürt inkarcılığının başka bir versiyonudur. Bence hiç bu tür size gelen maillere muhatap olmayın. Bu tür insanlar polemik yaratmanın dışına çıkamıyorlar çünkü. Banada hergün sayısız mail geliyor, bazıları belden aşağı vuruyor onların kim olduğu belli, bazılarıda böyle savsatalarla bizlerin demokratlığını masaya yatırıyorlar. Kendinize iyi bakın,
 
Sevgiler, saygılar
 
Esra ÇİFTÇİ
 

iyi akşamlar hewal Mustafa.heval sözcüğünün Türkçe karşılığı Arkadaş demek ancak Kürtçedeki anlamı arkadaştan daha öte anlamlar içermekte,yoldaş,yurtsever daha birçok anlamlar ifade eden bir kelime bende size öyle hitap etmek istedim içimden geldi.daha önceki yani eleştirilen yazınızı okumuştum çok isabetli konulara değinmiştiniz sizin yazınızı eleştiren şahsında eletirilerini okumuştum bilimsellikten uzak hissi olarak yapılmış bir eleştiri idi.bugün yazmış olduğunuz yazınızı yani eleştirlere cevabınızı da okudum.Bilimsel ve tarihi açıklamalar bana göre, doğru tesbitler.sizin gibi insanların çoğul olması ve bu konularda halkı bilinçlendirmesi gerekir.Birçok alevi arkadaşın düştüğü bu yalnışları düzeltmek halka anlatmak sizin gibi aydın araştırmacı şahsiyetlere düşüyor ayrıca bundan böyle sitenizi okuyup bilgileneceğim ve görüşlerinizden faydalanacağım  bir Hakkarili olarak.Size çalışmalarınızdan dolayı başarılar diler yazılarınızın devamını diliyorum. Azime Kiliç


merhaba mustafa elveren
yazinizi okudum. elinize saglik. altina imza atarim. ben ki alevilerin sorunlarina dikkat vekecek bir cok makale yazdim. ulusal gazetelerde cikan bu makalelerimden dolayi alevi kokenli vatandaslardan bana tesekkur-kutlama geldi. (ornek: mahalle baskisiymis... gunaydin.) tabi bir suru de tehdit aldim. tehditler 'turkluk ve din dusmani adil okay diye basliyordu. neyse. ancak bir sorun, alecilerin bu ulkede yuzyuillardir ezildigi, mahalle baskisi altinda yasadiginin altini cizerken bilimsel bir takim gercekleri de goz ardi etmedim, edemezdim. ornegin sizin asagida alintiladigim paragrafiniz gibi.
 

"Kaldı ki, Alevilik bir inanç biçimidir, ırk değildir. O nedenle, Türk Alevi olduğu gibi Kürt, Azeri, Arap, Ermeni ve benzeri bir çok ırktan Aleviler vardır. Bu benim tespitim değildir. Bu bilimsel bir veridir. Durum böyle iken, Alevileri bir ırk gibi görmek isteyenlerin iyi niyetli olmadıklarını düşünüyorum. “Bu ülkede yaşayanların yüzde doksan dokuzu müslümandır” demogojisini yapanlar, aynı şekilde, “Alevilerin de yüzde seksen beşinin Atatürkçü olduğu” yalanını bize yutturmaya çalışmaktadırlar. Bu tür yalanlara aklı başındaki hiçbir Alevi inanmaz. Bunun altında başka hesapların yattığını tahmin etmek zor olmasa gerek. Ben söylemekten ve yazmaktan usandım, fakat bunlar anlamamaktan usanmadılar. " (elveren)

iste bu paragrafa imzami atarim. sadece irk kelimesi yerine etnik koken- milliyet vs derim. elbette benim dogdugum kentte arap alevileri vardir. baska bir bolgede turk alecileri. diger tarafta kurt alevileri. ayni zamanda isin bir de sinifsal boyutu var. kurt-turk-arap alevi oldugu gibi, isci-issiz-kucuk burjuva-burjuva olanlar. diger konu sizin bu paragrafta yazdiginizi elestirenler kotu niyetli olmayabilirler. bilmiyorlar. sinifsal karekter, sinif mucadelisi, sinif mucadelesini kimlik mucadelesiyle birlikte yurutme, etnik koken, irk-milliyet-din kavramlarini,bu kavramlarin icerigini tam olarak bilmiyorlar. yoksa bu ulkede entelektuel camiada alevi kokenli degerli bilim insanlarimiz coktur. 

bu anlamda siz dogru bildiginizi yazmaya devam edin derim ben. sizi insanlar hemen anlayamayabilir. hatta en yakininiz bile. ama gun gelir goruslerinizin bilimsen dogrular oldugunu onlar da kabul eder.

sevgiler selamlar 

adil okay / okayadil@hotmail.com

saygi deger mustafa hocam ,sizin degerli  gomenweb sitenizdeki (bölücülük ve yandaslik) makele yazinizi zevk ve begeni ile okudum. size katilmamak elde degil . inanclar topluluklarin ve halklarin bagrinda cikar . inanclari belirliyen ve yorumlayan onu yasayan halklar yorumlar . nedense hep alevilik bir yana yamalanmak isteniyor? alevi inanci insanlik tarihi ile baslayip günümüze kadar gelmistir.hic bir halkin örfi adetleri ve topluluklarin  kültürleri tarihceleri birbirine bagli degildir. inanc sekilenmeleride ayni olamaz. ama iclerinde biribirine benzerlikleri vardir. alevilik alternativ inanc olarak dogmustur.  alevilik  inanci ve kurumu yasadigi  cografiyada sorunlara ve siyasi belirlemelere  karsi yasam olarak tepkisiz kalamaz. inanclarin cogu tarafdir. sevgi ve sagilarimi sunarim-
 
qani munzur


yazinizi dikkatlice okudum.bircok yerde cok guzel ifadelerde bulumussunuz.dogru tespitlerde bulunmussunuz.ancak demokrasiden,kisi haklarindan  bahsederken,size gelen emaillere bakip cevap verirken baskalarinin inanclarina saygili olacaksiniz.kim hangi inanca mensup olursa olsun ifade tarziniza  biraz daha dikkatli olmalisiniz.kuyruk kelimesi cok basitce bir kullanim ve ne olursa olsun cok igrenc bir benzetme.ki o gorusler bu devirde halen yasamina devam etmketedir.bu arada ben ataturkcu degilim.ve sevmedigim bir kisi.ancak yine de o tarz anlatimi onun icin kullanmam. hz. muhammed icink ullandiginiz kelimeye de gelince.onun insanliga verdigi ogutleri,getirmis oldugu yenilikleri insanlik bazi konularda asmis degil daha.ayrica bu devirde islam adi altinda olan yanlislari o dine indirgemememk gerekir.kisilere bakip butunu yargilamamak gerekir.bunu kendi inanc degeriniz ne ise ona bakip bir daha degerlendirin lutfen.ki bu insanin temsili oldugu inanca sahip milyari gecik insan var.size saygili olunmasini istiyorsaniz baskalarina (ozellikle inanclarina ve dusuncelerine) saygili olmalisiniz.saygilarimla... n.siyamoğlu / n_siyamoglu@mynet.com


yazin guzel ama ha kemalist olmussun ha mumamedist olmussun ha tarikatci olmussun ha ocalaci olmussun hepsi sonucta birine baglilik degilmi sonucta birini ilah gibi gormek degilmidir seninde kemalislerden yada digerlerinden ne farkin var bir dusun kendine aydinim diyorsun ama birini ilah secmissin o sahisi kurt mucadelesinin ustunde tutuyorsunuz ya ni sizler arac ile amaci karsitirmissin sizler aydin olsaydiniz ulusal mucadelemiz bugun baska yerlerde olacakti bizim aydin diye tanimladigimiz sahislar hep birilerine yag cekmislerdeir oysaki aydin dedinmi taraf olmamasi gerekir kendi dogrularindan sasmamasi gerekir eger olume bile gitse haksizligi heryerde bagirmalidir. Zeki Kacar  / agitmustafa@hotmail.com


Sayin Hocam. Yazmis oldugunuz son yazida verdiginiz cevap ve mesaj herkesin anlayabilecegi bir dilden olup, ayni zamanda size saldiranlara karsi mükemmel bir samardir. Yüreginize ve ellerinize saglik Hocam. Halkimizin degerlerine sahip cikan kim olursa olsun , nezdimizde herzaman destek görecek ve korunacaktir. Sahte Aleviciler. sahte demoktarlar, sahte solculuklar ve her türden sahte kisilik ve kurumlar desifre olacaklardir. Kürt halkinin demokrasi ve baris mücadelesi zafere kadar devam edecektir. Halkimizin gözü ve kulagi Gomanweb ve sahsiniza yönelik her türlü karsi saldiri ve provaksiyonlari kiniyorum. Demokrasi mücadelesinde sonsuz basarilar diliyorum.  Sedat Gezgin / gezginsedat57@hotmail.de


yazınızı okdum katıldığım yanları var yılardır alevılere bu ülkede zulum yapılıyor bunu yapanlar ortada kemalistler ve sahte muslümanlar  ancak islam aleminin peygamberini  m kemal le kıyaslaman buyuk ir haksızlık islam alemine hakaretir  Hz Muhammed (s.a.s) İslam aleminın peygamberi ya mustafa kemal kim ? ikincisi imrali cizgisi belli cagdaş mustafa kemalim diyen 1920 kuvayyı mılıye ruhunu taşıyan yuz yılldır kürdlere zulum eden kemalist duzene sahıp cıkan sanırım yazı yazan aydınlarımız degıl!

Mahir Taylan Aryali / mtaylan_aryali@hotmail.com


apo ölmüştür ölünün arkasından gidilmez artık değil elikopterlen yukardan izlemek  o ölüdür ruhuylan bizi izliyordur hem o kürt olguusn yanında bile gecemez atatürk dostu ergenekon torunu. Şengal Şengal /  lokmantastann@hotmail.com


Bu güzel yazı için teşekkür ederim yoldaşım...

Serkan Engin

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu