Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

16 KASIM “SÜRGÜNDE ÖLENLERİ ANMA GÜNܔ İLAN EDİLMELİDİR

Mustafa Elveren – Em. Öğrt.

Magazin Gazetecileri Derneği’nin düzenlediği ödül gecesinde yaptığı konuşmadan dolayı, gazeteci ve sanatçı kılığındaki bazı ırkçı-faşist kişiler tarafından saldırıya uğrayan Ahmet Kaya, zorunlu olarak yurt dışına çıktı. 16 Kasım 2000 yılında Paris’te sürgündeyken aramızda ayrılan Ahmet Kaya başta olmak üzere, Nazım Hikmet, Behice Boran, Yılmaz Güney ve nice devrimciler ve sosyalistler ile yüzlerce insanımız sürgünde hayatını kaybetmişlerdir. 16 Kasım Ahmet Kaya’nın Ölüm yıl dönümüdür.

Kendi yakın çevremde bir çok tanıdıklarımı ve dostlarımı da sürgünde kaybettik. Sürgünden dolayı hiç görmediğim (Dersim-Riçikli) dayılarımdan sendikacı Kazım Bakış, bu hafta (09 Kasım 2008) 5 yıllık sürgünde olduğu İsviçre’de genç yaşta maalesef hayatını kaybetti. 12 Eylül cuntacıların darbesi öncesinde İskenderun Demir Çelik Fabrikasında işçi sendikası temsilciliğini yapan ve cezaevinde tahliye olduktan sonra, 12 Eylül diktatörlüğünün zulmünden kurtulmak için 1989 yılında Ülkeyi terk etmek zorunda kalan ve bir kasım ayında (04 Kasım-2006) Temir Bozdağ’ı da (Dersim-Gomanlı) sürgünde kaybettik.

Tabi ki, sürgün sadece ülke dışına çıkmak değildir. Ülke içinde de kendi yerinden, toprağından sürgün edilenler daha çoktur. “Gidememek zordur. Gidememek çaresiz bırakır sizi. Anneniz ölür gidemezsiniz, babanız ölür yine gidemezsiniz. Gidememek acınızı ikiye katlar, üçe, beşe. Ne yapsanız kar etmez. (Eylem Durmaz / 10.11.2008 / Gomanweb). “Her ölüm erken ölümdür. Her ölüm acıdır.  Fakat, sürgündeki ölüm daha çok erkendir ve daha çok acıdır. Sürgünde ölüm  bir başka acıdır.” (M.Elveren / 09.11.2007-Gomanweb). Bir çok ülkede savaşlar nedeniyle milyonlarca insan hala zorunlu olarak sürgünde yaşamaktadırlar.

16 Kasım Sevgili Ahmet Kaya’nın sürgünde ölüm yıl dönümüdür. O nedenle, bundan sonra her yıl 16 Kasım’da SÜRGÜNDE ÖLENLERİ ANMA GÜNÜ olarak ilan edilmesi için Birleşmiş Milletler nezdinde müracaatta bulunabiliriz. Bunun için öncelikle örgütlenmek gerekir. Örneğin; konu ile ilgili uzman bir kişi tarafından hazırlanacak bir imza metni, tüm gazete ve web sayfalarına gönderilebilir. Ayrıca E-Posta ile de imzaya açılabilir. Halen yayınını sürdürmekte olan www.ahmetkaya.com sitesindeki formlarında da bu kampanya sürdürülebilir. Hatta yeni bir Web sayfasını da açmak mümkündür.

Bunu gerçekleştirmek için, halen zorunlu olarak sürgünde yaşayanların ve sürgünde hayatını kaybedenlerin aileleri ile yakınlarının katılımıyla bir dernek veya benzeri bir örgütlenme de yapılabilir.

Tabi ki bir çok kriterleri vardır. Bu işin bürokratik işlemlerini, yani başvuru  ve örgütlenme konusunda işlemlerin nasıl yapılacağını fazla bilmiyorum. Konuyu iyi bilen uzman kişilerden bir komisyon kurarak işe başlamak daha gerçekçi olacağı kanaatindeyim.

Başta “İki Gözüm” Ahmet Kaya olmak üzere, sürgünde hayatını kaybeden tüm insanlarımızı saygıyla anıyor, 16 Kasım’da Sürgünde Ölenleri Anma Günü olarak ilan edilmesini diliyorum.

Mustafa Elveren / 13.11.2008

E-Posta: Mustafaelveren@gmail.com

WEB: www.gomanweb.com

NOT: 16 Kasım 1937’de Kürt halkının önderlerinden Seyit Rıza ve yedi dava arkadaşı Elazığ’da idam edildi. Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezarının nerede olduğu ailesinin bütün girişimlerine rağmen hala açıklanmamıştır.

13.11.2008 / GOMANWEB


YORUMLAR


Pek degerli mustafa hocam..
 
Bu kadar guzel yazilarini almaktan mutluluk duyuyorum... Ozellikle surgundekiler ile ilgili yazdiginiz yazi takdire sayandir.. Ellerinizden Hurmetle opuyorum.. Kaleminiz durmasin..
 
Saygi ve Hurmet ile..
.

KADİR KOÇED KOŞAN

kocer2001@hotmail.com;


Mustafa Bey,
Sizi kutluyor ve yürekten katılıyorum.
BM nezdinde , sadece Türkiye ile ilgili değil ama tüm dünyada kendi vatanlarından uzakta, sürgünde ölenlerin anılması için bir gün tespit edilmelidir. Bende bir Dersimli olarak bunun eksikliğini duyuyorum
Sevgilerimle
Ali Akay / Diyarbakır mail grubu üyesi


iyi günler sayın elveren.aydın görüşlerinizden dolayı size çok teşşekür ederim... yazılarınızın devamını dilerim.

Aysu Kara / sahilsehla@hotmail.com


16 KASIM “SÜRGÜNDE ÖLENLERİ ANMA GÜNܔ İLAN EDİLMELİDİR, ÖNERİSİNE KATILIYOR, KOLAY GELSİN DİYORUM.

 

BİLGESU ERENUS / bilgesuerenus@superonline.com


Değerli hocam AHmet Kaya şahsında 16 Kasım günü Sürgünde Ölenleri anma günü" kabul etsin önerinizi  destekliyorum bu konuda üzerime düşen bir görev olursa hazır olduğumu bildiririm saygılarımla

Tayfun İşçi / tayfunisci@mynet.com


Ölmedin Gözüm..
 
Hic bir sanatci sevdalari, kavgalari ve yasanan acilari bu kadar güzel dile getirmedi..
Onun icindir ki; ölmedin gözüm..

Eylem Durmaz / e_durmaz@hotmail.de


Hocam,
Gerçekten iyi düşünülmüş bir öneri.
Sevgiyle

Kudret Köksal / kaennkoksal@yahoo.com;
 


Sayın Elverdi;
A.Kaya,B.Boran ve Y.Güney anladımda! Bu Nazim Hikmet Kürt Halkının Ulusal Demokratik hakları  için bir tek kelime söylemişmidir. Tıpki, Y.ARAFAT gibi.  Hoşçakalız.Selamlar,


Ali BURAN / a_mili63@hotmail.com;

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu