İMRALI KARŞITLIĞI

Mustafa Elveren – Em.Öğrt.

Yasal veya yasadışı bir siyasal örgüt lideri tarafından Kürd sorunu ile ilgili olarak ürettiği çözüm önerileri birileri tarafından kabul görünce, o örgütün taraftarı ya da üyesi mi sayılırlar? Cezaevinde bulunan ve cevap hakkı kısıtlı olan bir siyasal örgüt liderinin kaynağı belirsiz iddialarla suçlanmasının eleştiri sınırları içinde kabul edebilir miyiz? Bu duruma duyarsız kalmak demokratlığımızla ne kadar bağdaşabilir?

Bu güne kadar emek-barış- özgürlük ve demokrasi cephesinde (3K kimliğimi kuruyarak) hep yerimi aldım. Almaya da devam edeceğim. Çünkü, hala bu inancı taşımaktayım. Soruları da bu kimliğimle cevaplamaya çalışacağım.

Son günlerde bir kısım Kürd siyasetçi, yazar ve çizerleri ile Türkiye’deki bazı “Dergici” sol gruplar tarafından İmralı’yı hedef alan kaynağı belirsiz iddialarla suçlayıcı yazılar yazmaya devam ediyorlar. Kürd sorununun çözümü için İmralı’dan üretilen önerilere ulusalcılar ile bazı Kürd politikacıları ve yazarları sanki ağızbirliği yapmışçasına  karşı çıkmaktadırlar.

Bu önerilere katılmayabilirsiniz. Önerilerin doğruluğu veya yanlışlığı elbette tartışılmalıdır. Doğal olarak herkesin kullanabileceği demokratik bir haktır. Ancak, tartışma adı altında “ajan, genelkurmayın adamı” ve benzeri suçlamalarda bulunmak, en azından insafsızlıktır. İmralı’yı hedef alan ve çoğu zaman eleştiri sınırını aşan bu tür görüşler hiçbir zaman Kürd sorununa yarar getirmez. Aksine zarar getireceğine inanıyorum. Böylesi “görüşlerin” art niyetle yapıldığını ve hedef saptırmak amaçlı olduğunu  düşünüyorum. Kimi arkadaşlar iyi niyetle yazmış olabilirler. Fakat, bunlar esas kaideyi değiştirmez. Demokrat ve aydınların siyaset dili böyle olmamalıdır.

"Ben iki siyaset olabilir diyorum: Biri Ankara'da demokratik güçlerin, her kesimin içinde yer alabileceği bir siyaset tarzı. İkincisi de Diyarbakır'daki siyaset örgütlenmesi. Demokratik kesimler, küresel sermaye istilasına karşı güçlerini birleştirebilirler.” (16.05.2008 / ANF). İmralı’dan yapılan bu tespite ben içtenlikle katılıyorum. Şimdi ben bu örgütün yağcısı ve taraftarı mı oldum? Önyargıyla olaya bakanların açısından durum böyledir. Fakat, vicdanıyla ve mantığıyla olayları değerlendirenler ise, o kanaatte olamazlar.

Daha önce de bu içerikte bir-iki tane yazı yazmıştım. Dolayısıyla konu ile ilgili bir çok mesaj da almaktayım. Bunların içinde övenler kadar sövenler de vardır. Hatta içlerinden bazıları bana “İmralı yağcısı” diyenler bile oldu. Düzeyli yazılan mesajları genel olarak cevaplandırıyorum. Bu defa yine birileri “İmralı yağcısı” diyerek, bana sataşacağını şimdiden görür ve duyar gibiyim.

Demokrat ve aydın olduğunu söyleyenler bu duruma duyarsız kalamazlar. Dürüst olmak gerekir. Hiç olmazsa, “Yiğidi öldür, hakkını yeme.” Demokrasilerde ifade özgürlüğü çok önemlidir. Ancak, bir başkasına hakaret, iftira ve suçlama amacıyla kullanılamaz. Benim demokrasi anlayışım bunu gerektiriyor. Siyaset dilimize lütfen dikkat edelim. Sonradan onarılması mümkün olmayan kırılmalara sebep olabilir.

 18.05.2008

Mustafa Elveren

E-Posta: mustafaelveren@gmail.com

Web     : www.gomanweb.com

Ekleme Tarihi: 18.05.2008 / Gomanweb

E-POSTA İLE GELEN ELEŞTİRİLER

Kürt Sorunu...

Selamlar Saygılar Sayın ELVEREN....
Öncelikle Soy İsimimin ELVEREN olduğunu söylemekle başlamak istiyorum...
Kürt sorunu hakkında ve kürt-islam felsefesi hakkındaki görüşlerinize saygım büyüktür. fakat bu konuda pek iyimser olmadığı belirtmek istedim... 22 Yaşındayım ve Siyasal bilimler okumaktayım.. Ülkemizde bir kürt sorunu olduğu apaçık mevcuttur... Fakat terör örgütünün beslenme organlarının da kürt asıllı veya kendini T.C.'nde kürt vatandaşı sananlarında desteği muhakkaktır. Duruş açınız ve konuya bakışınızı tasvip etmediğimi belirtip objektif bir eğitimci olarak değil subjektif bi kürt propogandası yaptığınızı düşünmekteyim... yazılarınızın bir kaçını okuduktan sonra Bu maili atma gereksinimi duydum... Bir TÜRK genci olarak terör örgütü yandaşlarını ve terör örgütü propogandaları yapan sitelerde isminizin geçmesine hatta ve hatta bir siteninde sahibi olmanıza karşılıksız kalamazdım... Sitemim siz ve sizin gibi propoganda yaparak bir ulusu yıllardır aynı topraklarda yaşamış 2 milleti bölmeye çalışanlaradır.. Saygılarımla....
 
Umut ELVEREN

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Öcalani elestirmek  / Mesajı yazanın uyarısı ve ısrarı üzerine mesajin tamamı silinmiştir. Zorunlu bu değişiklikten dolayı tüm Gomanweb okuyucularından özür dileriz. (Yayın Yönetimi)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Merhaba,
 İrfan Kaya / i_kaya59@hotmail.de


Imrali karsitligi  adli makalenizi okudum.Size yakistirilan Imrali yagciligi sifatina bende katildigimi belirtmek isterim.Kürdistan Ana ya zerre kadar sayginiz varsa,Türk devletinin Genelkurmayina hizmet etmekten baska bir gayesi kalmamis birini allayip pullamaktan vazgecersiniz. Bu tavriniz ayni zamanda egitimci kimliginize büyük bir hakarettir.Tavsiyeleri dikkate alir durumunuzu bir gözden gecirirseniz iyi olur.
 
Selamlar


İrfan Kaya / i_kaya59@hotmail.de

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

acaba türk solu varmı yokmu ona bır dönüp baksınlar
seni tebrik ediyorum
sana sövenler kürt halkının düşmanlarıdır ve aynı zamanda faşizmin sol versiyonlarıdır çatlasınlar artık yeter
kürtler eski kürtler değil
biji kürd ü kürdistan

Ali Derinsu - dusseldorf

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

merhaba  heval

gecen yeni özgür politikada yazinizi gördüm size imrali yagcisi deniliyormus   belkide imralidakini sizin kadar anlayabilme kapasiteleri olsaydi ki o tarz cirkin zihniyetlerde biraz zor size karsi öyle biseyi telafuz etmezlerdi sizden ricam hic yilmayiniz yazilarinizi zewkle okuyor ve taktir ediyorum sizin gibi kürt aydinlarina hele hele önderligi anlayanlara  genclik olarak cok ihtiyacimiz var..

Karsini Genci

saygilarimla_

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Ekleme Tarihi: 19.05.2008