Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Süleyman Doğan (Teman-Seydan)

YUNUS AMCA İLE NİYAZİ AMCA'NIN KAVGASI

Bizim köylü Yunus Amca (Yunus Güncü) vardı. Toprağı bol olsun, mükemmel laflar ederdi. Bu yazacagim da Yunus Amca'nin değerli laflarından biridir.


Harman zamanı yani yaz mevsiminin son aylarında, Yunus Amca harmanini gezdirecek, hatırladığım kadarıyla harmanı Niyazi Amca (Niyazi Kahraman) ile birlikte ortak kullanıyorlardı. Sıra yüzünde Niyazi Amcayla tartışırlar.

Niyazi Amca (Niyazi Berber) aynı zamanda bizim köyün kuaförüydü. Bizim saçlarımızı hep o keserdi. Yalnız o tarihlerde bu günkü gibi kaliteli berber malzemesi yoktu. Bir dişi kırık olan  saç kesme makinesi vardı. Saçlarımızın yarısını keser, yarısını da çekerdi. Gözlerimizde yaş gelirdi. Biz tepki gösterdik mi, makineyle bir de kafamıza vururdu. Ama biz alışmıştık bu duruma. Hiç zorumuza gitmezdi. Bizde emeği olan bu Amcamız hala Goman Köyü'nde yaşamını sürdürmektedir. Nice uzun ve sağlıklı ömürler dilerim.

Evet, Yunus Amca ile Niyazi Amca harman sırası yüzünden tartışırlar. Yalnız Niyazi Amca'nın hayli kalabalık çocukları vardı. Sayısını unuttum. Fakat,7 veya 8 erkek çocuğu olduğunu tahmin ediyorum (kızlar hariç). Kızların sayısını bilmiyorum.

Hal böyle olunca Yunus Amca'nın yanında sadece oğlu Zülfü var (Zülfü rahmetli olmuş). Evi de köyün altında. Yunus Amca orada dayak yese kimsenin haberi bile olmaz. Derken Niyazi amca ile Yunus Amca'nın tartışması kavgaya dönüşür. Yunus Amca'nın etrafını hemen Niyazi Amca'nın askerleri (çocukları) tarafında sarılır. Ancak, Yunus Amca'nın dikkatini çeken başka bir nokta daha var. Yunus Amca'nın etrafını saranların dışında Niyazi Amca'nın o anda Beşikte duran bir Çocuğu daha var. Çocuk dışarıdaki ağacın gölgesinde beşikte uyumaktadır. Kavganın neden olduğu gürültü ve bağırtılara beşikteki çocuk da korkarak uyanmış, acı acı yüksek sesle ağlıyor ve kendini beşikten kurtarmaya çalışıyor.


Yunus Amca çocuğun bu halini görünce kavgadan vaz geçer ve oğlu Zülfü'ye bağırara şunları söyler;

-ZILFO, bak bak, şu beşiktekine bak. Eger buda beşikte kurtulursa, halimiz yaman olur, vallahi ikimizi de hastanelik eder. En iyisi bırak kavgayı, biz evimize gidelim...
 

NOT: Bu yazı Gomanweb Konuk Defterinden kısaltıp, bazı düzeltmeler yapılarak bu sayfaya aktarılmıştır.

SÜLEYMAN DOĞAN'IN TÜM YAZILARINA BU LİNKİ TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ >>>

 

08.08.2009 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu