Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

ÖNCE İNSAN OLMAK GEREKİR

 

Mustafa Elveren-(Em.öğrt.)

 

Bir kaç kez yazdım. “Sözde Kemalistler ile sözde İslamcıların birbirlerinden farkı yoktur... Al birini vur ötekisine…” Bu kanaatimi hala koruyorum. CHP, MHP ve benzeri partilerin tosun genel başkanları ile yetkili milletvekilleri hala kan ve şiddet üzerinden politika yapmaya devam ediyorlar. Ak Parti ise, bu durumdan yararlanarak siyasi rant peşindedir.

 

Dikkat edilirse, toplumsal kavganın temel sebeplerinden biri olan yüzde on seçim barajıyla ilgili yasanın demokratikleştirilmesi yönünde hükümet ve ana muhalefet partisi bu güne kadar hiç bir girişimde bulunmadıkları gibi, tam tersine girişimde bulunanları da engellemişlerdir. Antidemokratik bu yasanın demokratikleştirilmesi için herhangi ciddi bir kamuoyu baskısı da oluşamıyor. Dolayısıyla, bir devlet projesi olduğu söylenen “Demokratik Açılım” ya da “Milli Birlik Projesi”nin güvenirliği tartışılır duruma gelmiştir.

 

Aslında, yüzde on seçim barajını değiştirmek istemeyen ve bu antidemokratik baraj sistemi üzerinden siyaset yapan bir iktidarın demokratik olması mümkün değildir. Ak Parti Hükümeti’nin kapasitesi de cesareti de bu konuda yeterli olduğuna kani değilim. Anladığım kadarıyla, Ak Parti hükümeti sadece demokratik bir izlenim veriyor. Yani yalnız kendine demokrattır. Buna rağmen, Ak Parti hükümeti tarafından demokrasi yolunda atılacak olumlu her türlü adımın yine de desteklenmesinden yanayım.

 

Ana muhalefet partisinin sözde Kemalist solcu genel başkan yardımcısı O. Öymen’in ırkçı söylemi ile Ak Parti’nin destekçisi konumunda bulunan ve  dini bir cemaatin lideri olan F. Gülen’in islami söylemi arasında hiçbir fark yoktur. Sadece biri Türkçülüğe, diğeri de İslamcılığa dayanıyor. “ulusalcı solcu” partinin genel başkan yardımcısının, büyük çoğunluğu Alevi olan Dersim halkı için sarf ettiği sözlerini basından hep birlikte ibretle izledik. Aynı şekilde Ak Parti yandaşı dini cemaatın lideri de Dersim halkının inançlarıyla ilgili olarak söylediği sözlerini çeşitli internet sitelerinde yayınlanan  görüntülerinden ibretle izledim. Bunlar Dersim halkının yarasını tazeleyerek Dersimlileri yeniden yaralamışlardır. Zaten militarist Kemalist politika ile politik islamın karakteri birbiriyle uyuştuğu anlaşılmaktadır.

 

Bunların öyle bir zihniyeti var ki, abuk-sabuk araştırmalarıyla tüm Alevileri Türkleştirmeye ve Müslümanlaştırmaya çalışıyorlar. O kadar ileri gidiyorlar ki, hiç yüzleri kızarmadan Arap Ali’nin ve Muhammed’in bile Türk olduğunu söylüyorlar. Sanki Alevilik bir ırkmış gibi sunmaya çalışıyorlar. Oysa, Alevilik diğer dinler gibi bir inanç biçimi olup, bir çok ırktan insanlar ve topluluklar alevi inancına sahip bulunmaktadırlar. Böyle basit bir tespiti yapmak için derin araştırmalara ve uzman olamaya bile gerek yoktur.

 

Kaldı ki, yeryüzünde tüm insanlar Türk ve Müslüman olsa ne işe yarar? O halde önce insan olmak gerekir. Sonra her kes kendini nasıl hissedecekse, o şekilde ırkını belirlesin. Diğer taraftan; eğer bu ülkede Türkler eziliyorsa Türklerin yanında yer almalıyız. Şayet Kürtler ya da başka bir ulus eziliyorsa o zaman da onların yanında yer almak durumundayız. İnsanlık bunu gerektirir. Aksi halde, Türkleştirilmiş Alevi Kürtlerin de, özünden koparılarak devşirilmiş Alevi Türklerin de hiç kimseye faydası olmaz. Hatta  kendilerine bile faydaları olmaz. Çünki, tarih böyle devşirme olayları ile  doludur.

 

Ben; önce insanım, sonra kürdüm, kızılbaşım, komünistim…

Her insan kendini nasıl hissedebiliyorsa, o şeklide tanımlasın. Yani insanlar ırkını, inancını, kişiliğini kendisi belirleyebilmelidirler. Çünki; İnsan,  haklarıyla insandır. 

23.11.2009

 

Mustafa Elveren

 

E-POSTA: mustafaelveren@gmail.com

WEB      : www.gomanweb.com

 

 23.11.2009 / Gomanweb

 


E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR


Sevgili Hocam, yazınızı beğenerek okudum. Seçim sistemi, AKP, Sünni Kürtler ve diğer konuları yazmak, onları irdelemek gerekiyor. Gündem Alevi, Dersim ve Kürt Alevileri olduğu için arkadaşların çoğu bu konuyu yazdılar. Bir kaç gün sonra ki yazımın konusu, Sünni Kürtler ve AKP olacak. AKP nin demokrat olmadığı, "çocukta olsa, kadın da olsa güvenlik güçleri gerekeni yapar." Güvenlik güçlerinin Diyarbakır da, Batman da, Wan da ve Hakkari de gereğinden fazlasını yaptığını; ne bizler, ne de halkımız unutmadı, unutmayacağız. Dediğiniz gibi Aleviliği bir Irk gibi görenler, sadece ibadet eksenli bakanlar da vardır.  Ben sorunlara dinsel olarak bakmıyorum. Onu kişilerin özgür iradesine bırakıyorum. Demokrasi, insan hakları, halkların kardeşliği ve aynı zamanda emek eksenli bakmaktan yarar görüyor, çalışmanız ve mücadelenizde başarılar diliyorum. Dostça selamlar...
 

ALİ ŞEN / alisen2121@hotmail.com

 


 

Değerli Mustafa hoca,

 

"ÖNCE İNSAN OLMAK GEREKİR" Başlıklı makalenizi okudum. Her zamanki gibi etkili ve duygu dolu. Ellerinize sağlık.

 

Diyeceğim o ki,

 

Kendin olmak kimlik sahibi olmaktır. Kimlik sahibi olmak tarihin derinliklerinden süzülerek bu güne gelmiş olmak demektir, bu günün içinde  dünü bir kimlik olarak taşımak demektir. Geçmişi olmayanın geleceğinin olmaması esprisi de tastamam budur.

 

Mustafa Elveren hoca bir kez daha bu güzelim yazısıyla satırların altını çizdiriyor; insanlık dolu, yürek dolu ve tarihin kültürel süzgeçlerinden çıkıp gelerek yazıya dökülen belli bir kültürün insana ve olaylara bakışını aktarıyor.

 

Nerede ve nasıl olursak olalım, etnik ve inançsal hangi aidiyetlerimiz olursa olsun, önce insan olduğumuzu hatırlatıyor. Bunu da  her zamanki inceliğiyle siyasal sonuçlara bağlayarak taçlandırıyor. Ortak ülkemizin yaşanabilir güven ve barış coğrafyası olması önündeki  engellere işaret ediyor. İflas etmiş akıl sistemlerinin yarattığı kaosları gösteriyor.

 

Bununla da kalmıyor, çıkış yolu insan olmaktır diyerek, herkesi kendini yeniden anlamaya davet ediyor. Bu davet bir kimliktir insanı merkezine alan, tarihi derin anlamıyla tanımlayan bir kültürdür barışı ve sevgiyi ikame etmek isteyen.

 

Ellerine sağlık Mustafa hoca, 

 

Mihrac Ural

26 Kasım 2009 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu