MAZLUM DOĞAN’I SAYGIYLA ANIYORUZ

Mustafa Elveren–Em. Öğrt.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kürt halkı başta olmak üzere, bir çok halk tarafından Newroz Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır. Bu Bayramı kendileri için kurtuluş günü olarak kabul eden Kürt halkı, çok ağır bedeller ödeyerek kutlamaya çalışıyor. O nedenle, Newroz Bayramı’nda kürtler bir taraftan sevinci yaşarlarken, diğer taraftan da hüzün duyarlar. Bu duruma sadece Sevgili Mazlum Doğan’ı örnek vermek, sanırım yeterli olacaktır.

Köylüm ve arkadaşım Sevgili Mazlum Doğan da, 12 Eylül zülmüne karşı 1982 yılında 20’yi 21 Mart’a bağlayan gecede Diyarbakır Zindanı’nda kutsal bedenini ateşe vermek suretiyle Newrozlaşmıştır. Aynı zamanda Mazlum’un bu eylemi Kürt halkının özgürlüğü açısından da bir dönüm noktasıdır. Adeta bu halkın kaderini değiştirdiğini söyleyebiliriz. O nedenle Mazlum Doğan Kürtler için Newroz sembolu haline gelmiştir. Ayrıca, Mazlum’un hem Alevi Kürt olması ve hem de sosyalist olması nedeniyle, başta biz Dersimliler olmak üzere, Kürtlerin büyük çoğunluğu ile bazı sivil toplum örgütleri de sahiplenmektedirler. Bu da çok sevindirici ve önemli bir gelişmedir.

Şiyar Munzur’un "İNANMA HİÇ BİR ZAMAN / ÖLMEDİ MAZLUM DOĞAN" parçasını ve “Bingol Şewti” türküsündeki bir dörtlüğünü “Goman şewti mıj dumane / Delil kuştin ber Teman’e / Megir dayı megir / Zeman xırawe em be dayıne” şeklinde değiştirip, bazen kendi kendime mırıldayarak söylemeye çalışıyorum. Bu defa Gomanweb yazarlarından Sayın Faiz Cebiroğlu’nun Sevgili Mazlum Doğan için yazdığı ”MAZLUM  İÇİN” başlıklı şiirinin şu dizeleri beni çok etkiledi. ”Güneş bugün doğmam diyor / Yas tutuyor Mazlum için / Fırat bugün akmam diyor / Yas tutuyor Mazlum için.” Sevgili Faiz bu şiirini bestelediğini de açıklamıştır. Değerli Faiz Cebiroğlu’nun Mazlum’a yaptığı bu katkısından dolayı buradan teşekkürlerimi sunarım.

Yine dostum ve arkadışım olan rahmetli Şair Adnan Yücel’in şu dizeleri de her zaman beni etkilemiştir. “… Bir ateş yaktık sönmesin diye hiçbir yerde / O ateş sönerse yaşamayı / neylerim / Bu yüzden ü’ç kibrit ile Newroz günü Yüreğimi sizlere armağan / eylerim….” Sevgili Arkadaşım Adnan Yücel’i de bu vesile ile saygıyla anıyorum.

Kürtler, 21 Mart 2009 günü Newroz Bayramı’nı bir kez daha kutlayacaklardır. Bir taraftan “Güneş doğmam diyor, yas tutuyor Mazlum için”, öte yandan bir halkın dirilişi ve kurtuluşu için Bayram yapılmaktadır. İşte, bir tarafımızda hüzün, bir tarafımızda da sevinç var, bu bayramda da.

Mart Ayı bizler için hep anma ile geçmektedir. Diyarbakır Zindanı’nda Mazlum Doğan ve arkadaşlarının direnişi bu ayda gerçekleşmiştir. “Ilkbahar mevsimi Kürdistan tarihinde onurlu bir insan olma direnişine şahittir. Yeni yılın NEWROZ ve onu kendi onurlu duruşuyla selamlayan MAZLUM DOGAN ve arkadaslari, gelecekteki mücadeleye bir ödev olarak vermiş ve devamini ögrencileri zirveleştirmiştir.” (18.03.2009 / Polat Şahin / Gomanweb) Ayrıca tarihte; Newroz Bayramı kutlamaları sırasında katledilen yüzlerce Kürt insanı başta olmak üzere, 16 Mart Halepçe, Gazi, İstanbul Üniversitesi öğrencileri ve 30 Mart Kızıldere katliamı gibi bir çok katliamlar bu ayda yapılmıştır. Bunları unutmak mümkün değildir. Yine, 12 Mart darbesiyle Denizleri idam sehpasına götürenler ile TBMM’sinde DEP’li milletvekillerini zindanlara koyan ve sürgüne gönderen 2 Mart derbecilerini de hiç bir zaman unutmayacağız.

Mazlumların Diyarı’ndan tüm halkların Newroz Bayramı’nı kutlar, özgürlük ve demokrasi uğruna hayatını kaybeden devrim şehitlerini saygıyla anıyor, bu mücadelemizin başarıya ulaşmasını diliyorum.

Mustafa Elveren

E-Posta: mustafaelveren@gmail.com

Web : www.gomanweb.com


E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR


20 mart tarihli kürdüstan postta yayinlanan, Mazlum dogani saygiyla aniyoruz baslikli yazinizi okurken duygulanmamak mümkünmü.Öncelikle yüreginize saglik. Her baharda hem hüznü hemde sevinci yasiyoruz deyiminede yürekten katiliyorum. Evet ölmedi Mazlum dogan diyelim.

Sevgiler Rojbin


 

19.03.2009 / Gomanweb