COŞİKLİ İLE QILXIRLI'NIN DÜĞÜNÜ

Yusuf Yağan (Coşikli)

Coşiklinin biri Qılxırdan oğluna kız ister. Coşikli ile kız tarfı görücü usulü anlaşırlar. Düğün günü yaklaşır, kız tarafı Coşikliye;

-Sakın fazla kalabalık gelmeyin, köyün ileri gelenlerinden üç beş kişi gelip gelininizi alın, durum belli, beni fazla masrafa sokmayın, der.

Bu öneriyi Coşikli kabul eder. Fakat bunu başka bir coşikli duyar ve kendine görev sayar. Bütün çevre köyleri dolaşır,

-Coşikli .....................Amcanın oğlunun düğünü var, mutlaka gelmelisiniz, diye her kese haber verir,

Tabi bizim memleketin doğasında insana kıymet verildiği için düğün olduğunu duyan her kes düğüne gelir ve bütün davetliler kız tarafına gelin almaya gitmek ister. Bu durumda, düğün sahibi hiç kimseye gelmeyin, kız tarafı ile anlaşmam var diyemez ve çok kalabalık bir düğün alayıyla Qılxır'a gidilir.

Kız tarafı kalabalığı görünce, coşikliye çıkışır;

-Sen bizimle dalgamı geçiyorsun, biz nasıl anlaştık? diye çok sinirlenir. Fakat komşuları kız tarafını sakinleştirmeyi başarır.

O akşam orda kalınır, sabah yola çıkmadan kızın babası bir bahaneyle yine sinirlenir ve  coşikliye bir hayli hakarete bulunur. Bu arada gelinin bineceği at getirilir, kızın kardeşi hemen ata biner ve hediye istenir (Bu da bir gelenektir.) Coşikli kızın kardeşine ne istediğini sorar, cevap yok, Coşikli hediyeleri sıralar en ucuzundan durumu kurtarmaya çalışır.

-Sana bir dana vereyim, der Kabu etmiyor,

-Sana bir tüfek alayım der, yine kabul etmiyor.

-Sana bir altın alayım, der yine kabul görmeyince, bir başka coşikli atılıyor,

-Yahu dostlar bu cocuk bu ata binmeyi çok sevdi galiba, der ve ekler,

-Belki bizim oğlanın kaderinde ablası değil de kardeşi var, der ve atın yullarından çeker yürümeye başlar, delikanlı hemen attan iner ve böylece coşikli hiç hediye vermeden gelini götürür.


Bu bizim köyün en hafif muzipliklerinden biridir.

Sayın site okurları bu Munzur Perili kimdir merak ediyorum, hem coşikliyim der hemd e bizi eleştiriyor.  Lütfen kimliğini açıkla, ya da bizleri eleştirme lütfen,

Tüm site okurlarına Veyrani Gök, Abdullah Bulut, Yücel Duman, isviçrede bulunan köylüm Murat Erdoğan, Ulaş Boz, Musa Topal ve ismini sayamadığım tüm dostlara selam ve saygılar sunarım

 

Yusuf Yağan'ın (Coşikli) Anasayfasındaki Tüm yazıları >>>

 

29.05.2009 / gomanweb Konuk defteri