Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

COŞİKLİNİN MESTANLIYA ÇORTANO OYUNU

Yusuf Yağan'ın (Coşikli)

Mesatanlının biri, Coşik'ten oğluna kız ister, iki taraf gayet makul bir tarzda anlaşırlar. Dügün günü gelir çatar. Coşikli kafaya koymuş mestanlıya çortanoyu uygulayacak, Mestanlı ise ağalığın vermiş olduğu ağırbaşlılıkla Coşikliyi fazla ciddiye almaz.

Düğün akşamı düğün evinde toplanılır. Gelen her mestanlıya Coşikli saygılı bir şekilde "ağam buyur" der, evin baş köşesindeki (Divan dediğimiz) tahtın üzerine oturmaya davet eder ve baş köşeye otururlar. Zaman ilerler Coşikli işareti verir lambalar söner ortalık kararır ve çortano başlar. O da ne  çortano oynanacak ama tahtın üstündeki Mestanlının hiç biri yok.  Bunu fark eden coşikliler araştırır, tüm mestanlıların tahtın altına sığındıklarını anlar ve diğer coşiklilere haber  verir ve tahtın altındakileri tek tek çıkarıp çortanoya dahil ederler.


       Bu defa Mestanlılar kaçacak yer arar ve can havliyle canını kurtarmak için iki pencereden peş peşe dışarıya atlarlar. Odanın pencerelerinin dibinde ise iğde dikenleri ile donatılmış. Çortano biter her kes içeri döner, bir bakarlar ki, Mestanlıların yüzü gözü kan revan içinde. Coşikli bilmiyormuş gibi sorar "-ne oldu size böyle", Mestanlı cevap verir, "pencerenin dibi dikenlerle doldurulmuş deyince, Coşikli cevap verir;

"-Kusura bakmayın sizin pencereden atlıyacağınızı düşünmemiştik, Yoksa pencerelerin altına diken yerine kazık çakardık" der. 
 

Yusuf Yağan'ın (Coşikli) Anasayfasındaki Tüm yazıları >>>

 

10.Temmuz.2009 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu