Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ

ABDULLAH BULUT (COŞİKLİ)

Hulumanlı (ALUŞ AMCANIN DAMINDA OTURUYORDUK SENE 1977) Bir oğlu veya yegeni denizci idi. Bize biraz anlantı, Amerıka'ya kadar gidip geliyorlarmış. Böyle gidip gelmeler üç dört ayı alıyormuş. Yani cıkıp döndüklerinde sezon degişiyormuş.


Biz de duydugumuz ABD emperyalizmi sloganları, onu dınleyince Amerika'yi alıyor ic gudu merakı hemen doğuşta cevren seni devrimci yapmış bile, Amerika'yı görme olanağı da yok zaten.  Bir de onlar kapitalist, faşist hiç olur mu? Bunu düşünmek bile suç.


Bülent'le beraber yatılı sınavını kazanmıştık, Akçadağ'a gidiyorduk. Münübüscü köylümüz Halit'in arabasında Şivan Perver çalıyor hey fırat, dotmam bayılıyoruz, çok hoşumuza gidiyor. Kaset bitiyor bu defada emekçiyi takıyor. Biz de daha fazla devrimci olmak için birbirimizle yarışıyoruz. Ayrıca derslerde de yarışıyoruz ki, aynı siyasetten olmak mümkün degil. Bana Halkın Kurtuluşu, ona Dev Yol çıktı kuradan. Ben HK'lilerle, o Dev Yolcularla gezmeye başladı. Arada buluşuruz çaktırmadan. O buluşmalarımızda yine rekabet ya dersler ya da siyasetimizin kelle sayısı hakkında idi.


Tanımadığımız gençleri kendimizden yapmak için caba sarf ederiz. Antepli, Adıyamanlı Malatyalı, Elazığlı ve Tuncelilerin olduğu Ögretmen Okulu'nu 7 yılık bitirince öğretmen olacan. Daha ikinci yılında Ecevit ogretmenlik hakını kaldırdı. Oysaki biz kazandiğımız andan itiberen ailelerimiz bize ogretmen gözü ile bakmışlar, sağa sola hava atmaya başlamışlardı bile.

 

Biz de rotaya devrimcilige doğru cevirmiştik bile. ogretmen olacan da ne olacak, zaten yakında devrim olacak, her şey gülük gülüstanlık olacak, diye beklemeye başlamıştık zaten.

Şubat tatilerinde, yaz tatilerinde köye geliyoruz, cevre köylerden Huluman ve Kardere'de heval diye hitap ediyorlar, Goman ve Coşik yoldaş veya hocam ağırlıklı, Riçik yoldaş ağırlıklı ki, bu hitaplardan hangi franksiyondan olduğun beli oluyor. Yazın damlarda buluşurduk ya da evin birinde heval-yoldaş ya da hoca gelirdi başlardık tartışmaya. Lenin şöyle demiş, Marks, Engles derken, birbirimizin açıklarını arıyorduk.


Çıkınca da hepimiz tartışmanın galibi idik, ortada yenik yoktu, her kes galip. Tartışmanın en hızlıları göz ucu ile genç kızlara bakarlardı. Ama doğrusu bir iç güdüde olsa ahlak dışı bir şey olmazdı. Evlilikle sonuçlanan bazı olaylar olsa da o dönemin en takdir edilecek davranışları bu idi. Yani dürüstlük esastı.


Seçimlerde caktırmadan Ecevitci idik, ama eleştirilerimiz en çok ona idi, bır türlü kazanamıyordu. Bu arada devrimde gecikiyordu, bir türlü olmuyordu. Ama, biz hazır olda o anı bekliyorduk. Ümitsiz degildk, biraz gecikse de muhakak olacaktı, emindik. Hevallar Diyarbakır'dan, yoldaşlar Fatsa'dan, hocalar Güney'den geliyorlardı. Başkent'e buluşup, bu işi bitirecektik. Aramızdaki küçük deteyları orada hal edecektik.


Eylül ayı idi, damda yatıyordum. Pilli radyumu gece gec saate kadar dinleyip, kapatmıştım. Babam geldi uyandırdı, radyoyu açtı, marşlar calıyordu. Bizim marşlar degildi. Elazığ'a Halit'in münübüsü gitmemişti. Şaşkındık, neler oluyordu, Anlamaya çalıştık. Bir müddet sonra anlaşıldı. Büyüklerimizin (HOKOMATIRA HOKOMAT LAZIME) sözü aklıma geldi. Zaten biz tartışrken, onlar derlerdi; Lenin, Marks, dıgerleri kendi dönemlerini anlatmışlar, Dünya degişti filan, ama biz onlara cahil derdik.

Tek bir silah patlamadı, her kes kaybolmaya çalıştı. Kimisi yakalandı, bir milyon kişi göz altına alındı, 650 bin kişi ceza aldı, 171 idam oldu, kayıp sayası halen bilinmiyor. Bekledigimiz devrim de olmayacaktı. Olsa bile bir sonraki nesile bıraktık.

Şimdi diktatörümüz demişki; "yargılansam intihar ederim." Doğru söylemiş. Zira, ben diyorum ki, DİKTATÖRLER YAKALANMAZ YARGILANMAZ, ÇÜNKÜ ONLAR İNTAHAR EDERLER. Ama etmese daha iyi, felc olmak var, altına etmek var, bence etmese de böyle olsa daha iyi olur.

 Saygılarımla 

ABDULLAH BULUT

11/07/2009 / RUSYA 

Devam edecek

ADDULLAH BULUT (COŞİKLİ) ANASAYFASINA GİTMEK İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ >>>


11.07.2009 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu