İŞTE BİZİM HİKAYEMİZ-7-

ABDULLAH BULUT (COŞİKLİ)

Sevgili okuyucular,
Bu bölümde biraz farklı sohbet edelim. hani büyükler derlerdiki dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur. bu söz hemen her dilde olmalı ya da benzeri şekilde söylenir. günümüzde artık bu çok daha kolay oldu. bır maıl adresi titreşim karşında yırmi yıldır görmedigin bir dost veya tanıdık.


Biz ilk okulda iken, orta okulda iken dünya nüfüsu beş milyardı. şimdi yedi mılyar diyorlar. bu cıldıran teknolji nereye kadar bilmem ama, elimde olsa hemen burada durdurum.


Rahmetli memedali ali ker derdiki, oğlum askerde biliyorum niye bir liramı harcayıp mektup yazayım. o dönemin en yaygın buluşu mektupdu. birinden mektup gelirdi okuma yazması olan alır okurdu. digerleri dinlerdi. hani her okuyanı da begenmezlerdi (LAY FILAN KESİ PIR XAŞ DOXUNİ, derlerdi) E... okumakla olmaz, bir de türkçeden kürtçeye tercüme edeceksin.
Sonra radyo, işte ben libyada ya da arabistandan bilmem kim, nerdeki couklarıma, komşularıma selamlar peşinde de bir istek, dertli bir türkü, o da öyle bir dönemdi.


Günümüzde her evde bilgisayar, ne istiyorsan çal, dinle. neyse hayatı böyle basitleştiren, klasikleşen her şey iyi mi, kötü mü?  bilmem ama, ayak uyduramıyorum.


Sizlere daha önce bizim köyun esprilerinden bahs edecegimi söylemiş, söz vermiştim. çok küçük değişiklik olursa, bilenler susun.


HIDIR AMCA, İSMAİL AMCA bunlar çok hazır cevaplıdırlar. Bunlarla konuşurken dikkatli olmak zorunda imişsin, bunu sonra anladık. APİ İSMAİL (İSİ BUDE) karakoçan köylerine gider, bulursa öküz alacakmış. Köyün birinde iyi bir öküz var, diye söylerler. O köye önceden komşulara haber verir ki, pazarlıkta yardımcı olsunlar. Bizim oralarda alıcıya yardım ederler. Öküzü harmana salmışlar, zıpır zıpır oynuyor, iyi bir öküz olduğu beli olmuş. Sahibi demiş;

-Gördün mü?
-Evet
-Begendin mi?
-Evet

demiş bizimki.

E.. fiyatını da zamanın parası ile iki yüz elli lira söylemiş. İsmail amca işi ağırdan almış ki, komşular gelsin yardımcı olsun. Komşunun biri gelmiş,

-İyi öküz, ikiyüz yıtmiş beş eder, demiş.

digeri gelmiş;

 -Üç yüz eder, demiş.

derken komşular dört yüze kadar çıkarmışlar işi. bizim ismail amca;

 -Haydi eyvalah, demiş gidiyormuş.
 -Ne oldu, almıyor musun? demişler.
 -LE İHALE SERKIDA KI MA, BILA XARA BIGIRİ (ihale kimde kaldıysa o alsın), demiş.
   
  ----------------------------------------------------------------------

API XID (XIDİ ALİ ZERE) bir gün moxunduya gidecekmiş, işi var. Yan komşusu ALİ BİPİR'İN kapısına vurur, gelini çıkar.

-Ali nerede?
-Evde, der.
-Söyle karakoldan çağırmışlar,

der ve hızlı adımlarla topukları yere vurarak, yola devam eder.

 Ali kirvem çabuçak giyinir, peşinden gider. Yetişene kadar, golanı geçer.  Hıdır amca:

 -Bekle bekle,

derken yetişir.

-Yahu ne oldu, kim beni çağırdı, mesele nedeir?
-LE MINRA HEVALTİYİ NAKİ, (benimle arkadaşlık yap, beraber gidelim), der.


Sevgli okuycular, aslında mümkün olsa bunları birleştirip bir kitap veya brşor haline getirmek lazım. Yani şöyle "Coşikk  Esprileri" diye, bir şey yapıp, hazırlamak çok aklımdan geçmiştir.  Ama, pratik olarak hayata geçirmedim. Böyle niyete olan olursa, elimden gelen yarıdmı yaparım. Sanırım benim yaşıtlarımın hepisinden daha fazla bunları bilirim. Bunları taşımak bize düşer. Ondan sonraki nesil de az değildi. Hepisini derleyip, toparlamak lazımdır, diye düşünüyorum.


yukarıda adı geçen büyüklerimiz Hakk'ın rahmetine varmışlardır. hepsine ALLAH RAHMET EYLESİN.


Derler ki; Dünya'da ne olursa, Allah'ıın emriyle olur. İnancım tam, ama sanırım yer yüzünde durum biraz farklıdır.


Hatırlar mısınız? Şimdiki google gibi ansiklopediler vardı. alfebetik sıraya göre istedigini arar bulurdun. bunlar ana biritanika, büyük larus ve amerika diye üç tane başlı başına büyük ansiklopedilerdi. sonra mevcut dünyanın düzeni inter neten haberi vardı, bunları kuponlarla, bilmem nelerle, taksitle satılır ve ondan sonrada ınter net çıktı yani değişikliten haberdardılar. buraların hakimi geçici de olsa kapitalistlerdir.

Doksanları anlatığım bu seriyi böyle bitirmek istiyorum. Aslında yazılacak çok şey var ama, çok yakın tarih olduğundan çok ilginç degildir. Ama doksan dokuzda bir olay oldu, her şey alt üst oldu. sonralar buna da her kes alıştı. nede olsa cabuk alışan milletiz ya, bu olayı belki on yıl sonra yazacağız. ömrümüz yeterse...


Başka koularda yazmak üzere huzurlarınızdan saygılarımla ayrılıyorum


 bitti

23/07/2009

ABDULLAH BULUT

ADDULLAH BULUT (COŞİKLİ) ANASAYFASINA GİTMEK İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ >>>


23.07.2009 / Gomanweb