Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

TUNCELİ C. SAVCILIĞI’NIN HAKKIMDA AÇTIĞI SORUŞTURMALAR

 

MUSTAFA ELVEREN-EM. ÖĞRT.

 

Daha dört ay önce “Kürtler, Rojtv ve PKK” başlıklı yazımdan dolayı Tunceli Savcılığınca hakkımda açılan soruşturma nedeniyle ilgili polis karakolunda verdiğim ifadenin mürekkebi henüz kurumadan bu defa “Munzur Festivalinde Mazlum Doğan Unutulmamalıdır” başlıklı makalem için ifadeye çağrıldım. Belli ki, Tunceli Cumhuriyet Savcılığı bundan sonra gerekli gördüğü yazılarım için hakkımda sıkça soruşturma ve inceleme yapacakları anlaşılmaktadır. 

 

Amatörce yazdığım bir çok siyasi içerikli makalelerim yurtiçinde-dışında bulunan çeşitli internet sitelerinde, bazı gazete ve dergiler ile bir kısım yerel basında olduğu gibi Tunceli’de halen yayınını sürdürmekte olan Tunceli Emek Gazetesi’nde de yayınlanmaktadır. Dolayısıyla, Tunceli Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkımda açılan soruşturmalar nedeniyle adı geçen gazete üzerinde olumsuz etki yapmış olabilir.

 

Bu yerel gazetemizi sıkıntıya soktuğum için tabiki çok üzgünüm. Fakat, hangi yazının gazeteyi sıkıntıya sokacağını ben tahmin edemem. Ancak, Tunceli Emek Gazetesi yönetimi gazeteyi sıkıntıya sokmamak için bu yazılardan bazılarını hatta tümünü yayınlamama özgürlüğüne ve yetkisine sahiptir.

 

Tunceli Cumhuriyet savcısının ismini, cismini, yaşını, siyasi görüşünü, nereli olduğunu ve medeni durumunu bilmiyorum. Zaten bilmem de gerekmiyor. Belki bir öğrencim de olabilir. 1973-80 yıllarında mülga Ticaret Bakanlığı Hukuk Bürosu’nda sekiz yıl görev yaptım. Dolayısıyla bu hukuki konularda az-çok bilgiye sahibimdir. Öyle anlaşılıyor ki; Savcı Bey görevi gereğince zorunlu olarak tüm makalelerimi okuduğunu tahmin etmekteyim. İşin bu yönü olumlu olmakla birlikte, ikide bir karakola çağrılıp ifade vermek ise, her insan gibi beni de olumsuz etkilemektedir.

 

Devletin resmi tarihinde ve Genel Kurmay’ın arşiv belgelerinde eşkıya olarak gösterilen pirim Seyit Rıza’nın heykeli bu gün Tunceli şehir merkezine dikildi. Bu heykelin yapılmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Yarın bu şehrin merkezine, hatta tüm ilçe, belde ve köylerine Sevgili Mazlum Doğan’ın da heykeli dikilebilir. Dikilmelidir de.

 

Hakkari’ye yirmi kilometre uzaklıkta bulunan Zap Suyu üzerinde 1969 yılında Deniz Gezmiş ile arkadaşları tarafından yapılan ve 1999 yılında bilinen güçler tarafından bombalanarak yıkılan “Devrimci Gençlik Köprüsü” bir grup aydın, demokrat, sosyalist ve devrimci  tarafından yeniden inşa edilerek geçen gün açılışı yapıldı. Bu açılışta değerli yazar Cezmi Ersöz’ün yaptığı açılış konuşmasında; “…benim vasiyetimdir, ölürsem mezarımı bu köprünün bir ayağının dibine yapınız” dediğini Tv.de izlemiş ve o ağlamaklı sesi hala kulaklarımda çınlanıyor.

 

Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya gibi önderleri ve binlerce devrimciyi anmak ne kadar suçsa, Pirim Seyit Rıza’yı ve sevgili Mazlum Doğan’ı anmak da o kadar suçtur. Ben bu suçu hep işledim ve işlemeye de devam edeceğim. Böyle suç olur mu? AİHM’in bu konuda verdiği kararlar var. Türkiye’nin AİHM’le uzlaşmaya gittiği bir süreçte Tunceli Cumhuriyet Savcılığı’nın hakkımda neden böylesi soruşturmalar açtığını anlamış değilim.

 

Bu cümleleri yazmakla Tunceli Cumhuriyet Savcılığı “suçu ve suçluyu övmek” gerekçesiyle bir soruşturma daha mı açacak? Bekleyip göreceğiz.

 

Bir an Tunceli’de şu olayın olduğunu düşünelim. “Mum söndü mü yapıyoruz burada” diyen şovmen kılığındaki soytarı hakkında da bu savcılar hiçbir kişinin veya kurumun suç duyurusunu beklemeden doğrudan soruşturma açabilirler miydi? Hiç sanmam.

 

O malum gecede ırkçı saldırılar karşısında Sevgili Ahmet Kaya; “gelsinler alıp götürsünler, ne yapayım yani…”  demişti. İkide bir soruşturma açacaklarsa ben ne yapayım yani! Sonuçları merakla beklemekten başka da çarem yok.

 

Mevcut solda bulunan tüm siyasi örgütlere eşit mesafede kalmaya çalışıyorum. O nedenle, ne Musa’ya, ne İsa’ya, ne Davud’a, ne Muhammed’e ve ne de Ali’ye bir türlü yaranamıyorum. İşte ben buyum!

07.10.2010

 

MUSTAFA ELVEREN

E-POSTA: mustafaelveren@gmail.com

 

 

08.10.2010 / Gomanweb


 

E-POSTA İLE GELEN YORUM VE ELEŞTİRİLER

 


Sayın Hocam;
 
Soruşturmaları protesto ediyor,
Direncinizin sonsuz olmasını diliyorum.
 
Saygılar, A. Karabağ

dayanisma duygularimizla

degerli hocam,
 
sonuna dfek yaninizdayiz.
 
icten dayanisma duygularimizla kucakliyor ve selamliyoruz sizi.
 
sibel ozbudun-temel demirer

Mustafa Bey Merhaba! Nasilsiniz?

 
Tunceli Cumhuriyet Savciligi'nin sizinle ilgili baslattigi sorusturmalari konu eden yazinizi okudum. Yasadiginiz ve size yasatilanlarin, Turkiye'nin olmazsa olmaz  bir dramasi oldugunu bilenlerdenim. Muhalif bir kimlige, kaleme sahip olmanin karsiligi ulkemde maalesef bu.Size guç  ve basari diliyorum.
 
Sevgiyle hep guzel kalin.
 
Saygilarimla.
 
Hulya Yetisen

 


Senelerdir  insan içinde olmalarına rağmen  sanki tek başlarına  vahşi bir ormanda yaşar gibi yaşayan, dünyaya tek pencereden bakan bu ırkçı ve şöven,örümcek kafalıları protesto etmeye bile tenezzül etmemek lazım. Kendi şerefsizliği her gün zaten televizyorlarda sergileniyor.Ama  acı olan bütün Alevilerin  hiç ayrımsız seyrettiği star TV,da  durmadan   Alevi toplumunu yaralayıcı  asılsız lafların  söylenmesi.21. asırda dünyada kendilerinden başka toplumların olduğunun artık yavaş, yavaş farkına varıp uyansalar , yaşadıkları yılların ilkel toplumlar olmadığını bilseler kendileri açısından çok iyi olur diye düşünüyorum.Artık o örümcek  beyinlerini temizleseler de bataklıklardan kurtulsalar ,yoksa gelecek çocuklarına çok çirkin bir miras bırakarak yazık edecekler.

Hatice Bozkurt


Merhabam  Mustafa hocam doğruları ,gerçekleri dile getiren kalemini selâmlıyorum ,seni ve sen gibileri anlayamazlar ve anlasalarda işlerine gelmez ,anlamamazlıktan gelirler sistemleri boyle bir zemin üzerine kurulmuş,Nazımları,Yılmazları,Ahmetleri sürgün eden anlayış bu anlayış değilmi...düşünceler tutsak edilemez ,doğrular inkar edilemez ....Yazdığınız makale somut ve  doğruluklarla doludur ,güçlü yüreğinizi kutluyorum uğradığınız haksızlığı şiddetle kınıyorum.Özgürlüğü,gerçeği dile getiren kaleminiz daim olsun temennisiyle....

Saygılarımla

Mehmet Çobanoğlu 


BİR SUÇ İŞLEDİ

Bir şuç işledi mustafa elveren
Yüzü ak gönlü pak bilene tabi
İnsanı seveni süçlardı evren
Bende bir insanın diyene tabi

Uşağın uşağı masa başında
Cezayı düşünür görür düşünde
Kan bela saçıldı toprak taşında
Ayandır gerçeği görene tabi

İşler çıkarır emir kulu bakın
Devletin kesesi tutuyor yükün
Bu kirli zihniyet yıkılacak yakın
Örgütlü, zalime vuranca tabi

Fezalim der hacim uynır halkım
Bilinçli direniş geliyor bakın
Özgürlük adına faşizmi yıkın
İnsana yaşamı hak bilen tabi
 

HACI CİRİK (FEZALİ)


Sayin MUSTAFA HOCAMA DESTEK

Devletin resmi tarihinde ve Genel Kurmay’ın arşiv belgelerinde eşkıya olarak gösterilen pirimiz sayin Seyit Rıza’yi
Kürt ve dersim aslani Saygideger Mazlum Dogani delil dogan ve tüm Devrimci ve demokrat insanlari
ve
Yazdigi yazilarindan Tünceli valiliginden dava acilan Sayin Mustafa Elveren HOCAMIZi eskiya gören zihniyeti nefretle kiniyorum

YÜCEL DUMAN


 

Merhaba M.Hoca
 
 Bu gunku yazina gore,hakinda acilan davalar uzucudur,moralin boulmasin Dersimli olman yiterlidir, kendi oz iradenle hareket etigin icin seni kutlarim, guclu olduklarini soluyen taraflar,ozgurce hareket edenlere karsi yillardir uyguladiklari ya bizde olacaksin,yada karsi tarafta olcaksin mantigin devamidir, bu nato mermer kafalilar insanlarin bireysel gelisimini istemiyenler tarafinda uygulaniyor, bu nedenle kendilerin denetiminde  kalmalarini istiyorlar. Turkiyede okuyan, yazan, arastiran insanlar istemiyor, insanlarin kendi gerici cizgisinde kalmalarini, bilime, aydinlanmaya sagliyan insanlari Makemeleri, Polisi,Jandarmayi, Muhtarlari, Koy koruculari, agalarin vasitasiyla korkutmaya sindirmeye calisiyolar, bu nedenle bir kisim dusuncelerine katilmadigime ramen calismalarindan basarilar dilerim, hic bir baski seni yildirmesin bu anlamda seni destekliyorum, gecmis olsun
Selamlar

 

HÜSEYİN YILMAZ

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu