Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

CHP VE SEÇİM İTTİFAKLARI

 

MUSTAFA ELVEREN (EM. ÖĞRT.)

 

Son günlerde başörtüsü ya da türban meselesinin devletin en üst tepesine kadar uzanarak kamuoyunu çok yoğun bir biçimde meşgul etmiştir. Bir süre önce Türkiye’nin gündemini meşgul eden Referandumdaki evet-hayır kıskacının ruh halinden henüz kurtulmuşken bu defa postal ile takunya arasında halk sıkışmış durumdadır.  

 

Diğer taraftan KCK’nin “eylemsizlik kararı” biterken ve uzun süredir tutuklu bulunan BDP’li siyasetçilerin Diyarbakır’da, Silivri’de ise “Ergenekon” davası sanıklarının duruşmaları sürerken, dün meydana gelen bir bombalama olayıyla adeta Türkiye’nin gündemi terör konusuna endekslenerek değişmiş bulunmaktadır.  

 

Bu bombalama olayının zamanlaması da yeri de çok dikkat çekicidir. Çünki, Demokratik kitle örgütlerinin sürekli toplandığı ve Türkiye barışının sağlanması için en çok barış sloganlarının atıldığı Taksim’de bu kanlı bombalama olayının meydana gelmesi düşündürücüdür.  

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi sistemi evrensel düzeyde demokratikleşmedikçe, ne yazık ki kanlı gündemlerden bir türlü kurtulamaz.

 

Bu kan gölü henüz ülkemizi boğmadan bir an önce hep birlikte resmi ideolojinin yarattığı AKParti ve onun dayandığı sisteme karşı yeni demokratik siyasi bir alan yaratmalıyız. Peki, nasıl ve kimlerle bu ittifak yapılmalıdır? Bu sorunun yanıtı bence zor değildir. Bunun tek başına mümkün olamayacağının bilinciyle hareket etmeliyiz.

 

Dünya’nın bu günkü ekonomik, sosyal ve politik konjonktürünü göz önüne alarak, alternatif demokratik yeni bir siyaset alanı yaratmalıyız. Öncelikle Kemalizm’i ve Cumhuriyet’i günün şartlarına göre yeniden yorumlayarak ön açıcı ortak bir yol bulunabilir. Bu çerçevede;

 

Demokratik kürt siyasi hareketleri başta olmak üzere, ön yargısız iyi niyetli Kemalistler, sosyal demokrat niteliğindeki siyasi oluşumlar, sosyalistler, devrimci ve demokratik sol örgütler bir araya gelerek seçim ittifakını yapabilmelidirler. BDP ile CHP’nin de bu ittifakın lokomotifleri olması gerekir. Hatta böylesi bir siyasi oluşumu “…ya hep birlikte, ya da hiç birimiz” sloganıyla bütünleştirmek mümkündür.

 

Ancak, İnönü’nün “Ortanın solu”, Ecevit’in, “Hakça eşit düzen” gibi göstermelik birkaç slogandan başka CHP’nin demokrasi konusunda sicili pek parlak değildir.  

Eğer CHP halkla bütünleşmek istiyorsa öncelikle kendi amblemini değiştirmelidir. Resmi ideolojiyi temsil eden ancak günümüzde hiç bir anlamı kalmamış  olan altı oku kaldırması gerekir. Bunun yerine demokrasiyi ve halkı simgeleyen anlamlı bir amblem yaratmalıdır. Diğer taraftan kendi içindeki statükocu kafaları da değiştirmesi çok önemlidir. Ayrıca, Kürt cephesindeki siyasi örgütlerle de ittifaklardan yana olmalıdır. Bunları sağlayabilirse, CHP tek başına iktidar olabilir.

 

CHP eski Genel Başkanlarından Sayın Altan Öymen döneminde bu denli bir çalışmanın yapıldığını biliyoruz. Görüşmeler tam sonuç vermek üzereyken, Baykal tarafından olağanüstü bir kurultayla alaşağı edildi. Bu defa Kemal Kılıçdaroğlu da aynı akıbete uğrayabilir.

 

Daha önce de biri Erdal İnönü’nün diğeri ise Murat Karayalçın’ın SHP’si ile dar çerçevede iki ittifak deneyimi yaşandı. Bu ittifakların kimisini desteklemiş, kimine karşı çıkmış ve kimisinden pişmanlık duymuş bir gözlemci olarak yine de ittifaklardan yanayım.

 

Bazıları şimdi “Ya sen hala CHP’den umut mu bekliyorsun?” diye sorabilirler. Hayır CHP’den umut değil, mantık yürütüyorum. Yani demokratik bir sisteme geçiş için gerekirse daha çok alternatif yaratabilmeliyiz.

 

Demem şu ki; “Pembe Panter Erdal”la, “Kara Murat”la ittifaklar yapıldığına göre, Kılıç Kemal ile neden yapılmasın?

 

“En sivri uçlar bile karşılıklı konuşsalar, birçok ortak nokta bulabilirler, birbirlerinin tahmin ettikleri kadar kötü olmadıklarını görürler.” (H. Avcı-26.09.2010 / Pazar Vatan)

 

Evet, bu tespite ben de katılıyorum. Yani önemli olan söyleyenin değil, içeriğidir. Örneğin, Kemalistler deseler ki; “-insanlar kapının eşiğinden geçerek içeriye girerler” Bu söylem doğru ise, tabiî ki onaylamamız gerekir. Yoksa sırf Kemalistler öyle söyledi diye “Hayır, insanlar kapıdan değil pencereden içeriye girmelidirler” gibi bazı tarikat mensuplarının durumuna düşmemeliyiz.

 

Beni tanıyanlar Kemalist olmadığımı bilirler. Ancak, Kemalizm’in düşmanı olmak değil, çağımıza uyarlayarak demokratikleştirilmesinden yanayım. Birlikte yaşamak için herkes kendinden fedakarlık yapmak zorundadır. Kemalistlerin, Türklerin, Kürtlerin, komünistlerin, dincilerin, dinsizlerin, diğer etnik ve inanç grupların da bu fedakarlığı yapması gerekir. Aksi halde yamalı bohça AKParti’nin altından kalkamayız.

01.11.1010

 

MUSTAFA ELVEREN

E_POSTA: mustafaelveren@gmail.com

WEB       : www.gomanweb.net – www.gomanweb.com 

 

01.11.2010 / Gomanweb


E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR


Sayin hocam bir oneri niteliginde yaziyi kaleme aldi. Burda hocamin cok iyi niyetli oldugunda suphem yok.
Bu satirlari yazdigim saatlerde CHP de ic savas baslamisti ve muhtemelen ikiye uce bolunecekleridir ki insallah olur diyorum.

Bir kere CHP nin onu arkasi sagi solu belli degil.
Alevilikle ilgili hic bir plani programi calismasi yok

Turkiyenin en buyuk sorunu olan kurd sorununa iliskin hic bir soylemi yok
Cabasi yok programi yok
Turbani nasil cozecegini bilmeden AKPnin tuzagina dusuyor
Chp mevcut statukodan yana ve AKP nin degirmenine su tasiyor

Ne demisti tayip allah her zaman bize boyle muhalefet nasip etsin ki 2025 kadar iktidari garanti altina alayim

Durum boyle giderse ki oyle gorunuyor AKP yi kimse tutamiyacak

Son olarak sunu soyliyeyim
Eger AKP 2011 haziranda yine tek basina iktidar olursa
devrimci cagdas uygar kurd muhalefetine ve diger muhaliflere kan kusturacak bu gunleri ariyacagiz

Umarim yanilirim ve tarih beni yaniltir

Acaba statukocu irkci chp DTP yi kabul edermi bir de isin o yani var

 

NURHAK PAZARCIKLI

NOT: Bu yorum Konuk defterinden buraya aktarılmıştır


Demokratiklesmeyen vede Demokratiklestirilmeyen tek kurum siyasi parti CHP dir.CHP bugün ki siyasi konjöktürel bakimda ve dünya bakisiylan Kürtlerle ittifak yapmaya elverisli degildir,BDP´ninde bugünden sonra CHP gibi Irkci-Fasist bir siyasi partiyle ayni kulvarda ittifak yapacagi son derece mantiksiz görünmektedir.
CHP;Kilicdaroglu kimligiyle silkelenmek icin vizyon degisikligine gitmistir,keza Kilicdaroglunun kisisel cabalari CHP gibi yükü agir bir partiye yetmez.Kilicdaroglu iyi niyetli bir siyasetci olabilir fakat iyi bir lider degildir etkileyici bir reform yapamaz ve yaptirmazlar.Söyledigi beyan ettigi tüm konusmalari yanlis anlasilmistir diye geri adim atmak zorunda birakilmaktadir.
Dolaysi ilen CHP ne bir Sosyal demeokrat parti olmustur nede ezilen halklarin hakkini savunmustur.Yillardan beridir ayni zihniyet,Kemalizim,Atatürkcülük Laiklik söylemiylen kendisini oyalamayi bilmistir.
Kürdistanda cografyalar bosaltilirken,Faili mechuller yasanilmisken Kürt sorunu kendisini dayatmisken Fakir fukara inim inim inlerken yaptigi tek bir calisma görülmüsmüdür?
CHP aski Alevi halkin gönlüne,Kilic gibi islenmistir,Katl edilen her alevi CHP hanesine sevgi olarak gecmistir,oysa en büyük Alevi Kürt katliamcilari CHP icindedir.Örnek bile verilmesi kendi basina bir nefretliktir, bunu hala anlamis olmayanlara söyleyecek tek kelime yoktur.
CHP sol bir parti olmadigi gibi Sol partileride solan solduran bir partidir.
"Kürtler Chp zihniyetini anlamislardir,Bizim Dersim Alevileri hala anlamis degillerdir,ben ona yaniyorum,Hala CHP zihniyetinde bir medet ummaktadirlar,icimi yakan da budur."Serefettin Halis"BDP Dersim milletvekili
 
 
POLAT SAHIN
NOT: Bu yorum Konuk defterinden buraya aktarılmıştır

DTP bir kere SHP ile seçim ittifakı yaptı tarihindeki en düşük oyu aldı resmen hezimete uğradı. Böyle ciddi bir hatayı bir daha yapacaklarını sanmıyorum. ceHape zihniyet olarak bizim dilimizi şarkımızı ismimizi yasaklamış olan IRKÇI ve faşist bir partidir BDP ile doku uyuşmazlığı yaşar. Onur Öymen'in o rezalet konuşması henüz hafızalardan silinmemişken ve ceHape o şahsı kurum olarak sahiplenmişken Mustafa Hoca'nın bu düşüncesi çok yanlıştır katılmak mümkün değildir.
 

Kaniye Gule
NOT: Bu yorum Konuk defterinden buraya aktarılmıştır

hoca,
chp kendi içinde bölünmeküzre iken sırf akp yi yıkmak için koalisyona gitmedsini tavsiyen beni hayrete düşürdü. Yarın önder sav, kılıçdaroğlu ve baykalcılar kavgası olacak. dersimi sabiha gökçenle bombalatanın chp olduğunu unuttunmu?. Erdoğan tek adam diktasına giderken sadece yeşil kartlılara diş tedavilerini ön görmesi oylarını artıracaktır. % 38 köyde yaşıyor ve köylünün tek dişle yemek yediğine şahit olmadın mı? Adamın köyüne asfalt yol bağlamış, her eve su götürmüş. Özürlü milyonların analarına aylık ömürboyu 700 tl maaşa bağlamış. AKP pragmatik bir se3çim taktiği uyguluyor. CHP omurgasızlar v.s ile hakaret etmekle oy toplayamaz. Türkiye de demokrasi sklasında dünyada en alt sıralarda olsa gerek. Türkiye daha burjuvasisini bile yaratamadı .Onların çıkardığı yönetmen kadrosu hangi seviyede. Oy almada karar verme mantığa ve sağ duyuya bağlı. ASristoteles de Platonda eğitimsizlerin dahi mantığı ve sağ duyusu olduğundan bahsediyor. Siyaset masa başından planlanmıyor. oylar tartılmıyor, sayılıyor. Türkiyenin antropolojisini iyi analiz etmek gerekir. selamlar.

DR. İSMET TURANLI


Mustfa  hocam
Siz  altarnatif  yaratmak şöyle dursun,
perdeli  bir chp-kemalizm  güzellemesi
yapmışsınız.
Baş dönderen bir hızla değişen dünyada
karınca  yörüyüşüyle  yenilik  yapılır sananlardansınız.
Kılıçtaroğlu'nun söyledikleri  ile yaptıklar  şimdiden
çelişkilerle  dolu, seksenyedi yıldır yaratılan  siyaset
anlayışı  kolay kolay değişmez,at arabanın arkasına
koşma  fikri  bitti.  Selamlar.

hasan kayım


Sayın Hocam
Sizi kimse kemalistlik le suçlayamaz  ki öyle olmadiğinizda biliyoruz..
Gayet iyi niyetli dürüstçe duygularinizi dile getidiğinize inaniyorum  ama
Chp sicili bozuk bir partidir..
Silinme noktasina geldi kirli kurumlarda   chp ye taze kan vermek için  bizim Kiliçtaroglu nu basa gecirterek chp ye kan vermeye calistilar  
Bir  nebze de olsa  bu oyun tuttu
Dersim deki seçim sonuçlari bunu gösterdi 
Chp nının altı okunun degismesi  bir seyi degistirmez   
Zihniyet degismedikten sonra ki degisecek gibi bir hali, de yok 
Bakma Kiliçroglu nuda günü geldiğinide kullanip kullanip  tekmeyi basacaklar
Kıliçtaroglu iyi  siyasetçi falan oldugunu da sanmasin  
Şimdilik genelkurmay böyle uygun  gördü
Yarin onun da kıçina basarlar tekmeyi
Bu halk CHP den ne kadar uzak kalırsa o kadar rahat olur
Ben de akp li degilim ama  chp yobazlari olacagina   birak  akp yobazlari olsun daha iyi 
Chp fasizmin görünmeyen kanli yüzüdür onlarin kuklasidır..
Onun için bu önerine hiç sıcak bakmiyorum. 
selam  saygilarimla....

Aydın COŞKUN
 


Sayin hocam son yazinizi okudum CHP VE seçim itifakı yazınız fevkalede harika ve bana göre bu site için bir millat karınca kararınca bende bu konuyu hep vurguladım ama çok da eleştiri aldım olsun önemli değil insanların bir noktada birleşmesi lazım bu konudaki girişiminize gönülden destek veriyorum. bunu yazızın altına yorum olarak geçmenizi rica ediyorum saygılarımla.
 

ABDULLAH BULUT

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu