Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Kırmızıköprü’de Gönüllü Çevre Temizliği

Pülümür’e bağlı Kırmızıköprü Köyünde bugün gönüllü bir çevre temizliği hareketi vardı. Köylü gençlerden oluşan bir grup çevreci, topladığı katı atıkları tekrar kirletenlerin dikkatine sundu. Yaklaşık iki kilometrelik alanda ikibin katı atık toplayan gençler, yıllardır attığımız “Munzur’uma Dokunma” sloganına da atıfta bulunarak, hamasi nutuklardan vazgeçilmesini istediler.

 "İki Kilometrede 2 Bin Pet Şişe"

Geçtiğimiz yıllara oranla turizm açısından sakin bir yıl geçirmesine rağmen Dersim'de araçlardan fırlatılan atıklar çöp dağları yaratacak seviyeye geldi.

Haber-Foto: Caner Canerik

Her yıl onbinlerce insanın yaz tatilini geçirmek için ziyaret ettiği Dersim'de rast gele yol boyları ve piknik alanlarına atılan plastik ve cam atıklar çevreye büyük zarar veriyor. Ucuz olduğu için tercih edilen, ancak doğada yüzlerce yıl kalarak, doğal yaşama zarar veren plastikler, bu günlerde Dersim'in en büyük sıkıntılarından birisini oluşturuyor. Rastgele yollara ve piknik alanlarına atılan plastik maddeler, çözülmeden yıllarca kalırken, özellikle yolların yanlarına atılan cam bira şişeleri yaz aylarında orman yangını riskini de oldukça arttırıyor.
Yaz mevsiminin sona ermesi ve yazlıkçıların gitmesiyle birlikte çoğunlukla yol kenarlarına atılan plastik ve cam atıklar, Dersim'in "doğal yaşam" imajına olduğu kadar, bölgede yaşayan insan ve yabani canlılara da ciddi zarar veriyor.
Bu gerçeklikten hareketle, Dersim - Erzincan Devlet Karayolu üzerindeki kirlenmeye dikkat çekmek ve meydana gelecek tahribatın önüne geçmek isteyen bir grup çevre gönüllüsü köylü genç, bugün karayolu etrafına atılan yabancı maddeleri topladı.
Bir gün içerisinde yaklaşık olarak 2 Kilometrelik bir alanı temizleyebilen, Metin Şanlı öncülüğündeki gönüllüler, 2 binin üzerinde plastik ve cam şişe topladı. Atıkları imha edecek yada gönderebilecekleri bir yer olmadığını belirten Şanlı, bu noktadan hareketle, meydana gelen kirliliğe de dikkat çekmek amacıyla atıkları yol kenarlarında, seyahat eden insanların görebilecekleri yerlerde topladıklarını söyledi.

Ağırlıklı olarak plastik su şişesi ve bira şişelerinin bulunduğunu belirten Metin Şanlı, "Bizler, yıllardır doğamızın, kültürümüzün korunması için mücadele ediyoruz. Üzülerek belirteyim ki, bu yolları da ağırlıklı olarak Dersim konusunda duyarlı olan insanlarımız kullanıyor. Munzur'da barajlara karşı çıkan kişilerin, bu kirliliğe duyarsız kalmaları hepimizi üzüyor" dedi.
Adını vermek istemeyen bir çevre gönüllüsü ise, plastik su şişelerinin önemli bir bölümünün "Munzur Su" firmasına ait olduğuna dikkat çekti. Firmanın piyasaya sunduğu pet şişelerin geri dönüşümü zor, ucuz malzemeden seçildiğini iddia eden kişi, bu güne kadar Munzur Su firmasının çevrenin korunmasına dair bir çabasını görmediklerini belirtti. Anılan firma yönetiminin Dersimlilerden oluştuğunu, Ovacık'tan alıp piyasaya sunduğu sudan kazanç sağladığına da dikkat çekti ve çevreye duyarsız yaklaşımların herşeyden önce Dersim'e zarar verdiğini vurguladı. Şirketin  uzun vadede bu kirlilikten olumsuz etkileneceği ise bir başka dikkat çektiği konu.

Çevre Gönüllülerinden Ferdi Fırat da, yaşananların sadece görsel kirliliğe yol açmadığını, karayoluyla paralel ilerleyen Pülümür Çayı'na karışarak deredeki doğal yaşama ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Tüm Dersimli Çevre Gönüllülerini yol boylarındaki kirliliğe karşı duyarlı olmaya çağıran Fırat, "Kendi köyümüzün, evimizin etrafını temizliyoruz. Biz kirletmedik ama biz temizleyeceğiz. Çünkü buralar hepimizin. Bu karayolunda seyahat eden insanların bilmesini istiyoruz ki, camlarının dışı çöplük değil."

Temizlik kampanyasına katılan bir başka gönüllü olan Süleyman Fırat ise, "Yol boylarındaki bu görüntü tüm Dersimlilerin utancıdır. Hepsini biz kirlettik demiyoruz elbette ki. Ama burada bizlere büyük sorumluluk düşüyor. Başkaları kirletmiş olsa da biz yinede temizlemeliyiz. Bu gün bu atıkları toplayıp imha etmezsek, yarın doğal yaşama büyük zararları olacak. Sadece bizim değil, bizim çocuk ve torunlarımızın da yaşamlarını olumsuz etkileyecek. İnsanlarımızı çok daha duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

Çevre gönüllüsü köylüler, Kırmızıköprü'den Pülümür-Erzincan istikametine doğru 4 saatte yaklaşık 2 kilometrelik bir alanda temizlik yaptı. Kısa sürede ve kısa mesafede gerçekleşen bu temizlik kampanyasında 2.000’in üzerinde katı atık toplayan gönüllüler, insanların dikkatini yaratılan kirliliğe çekebilmek amacıyla, güzergah üzerindeki yirmiye yakın noktaya bıraktı. Köylüler, bir süre yol boyunda teşhir edecekleri atıkları, yakmayı veya geri dönüşüm tesislerine göndermeyi planlıyor.


KAYNAK: www.tunceliemek.com.tr

02.11.2010 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu