Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Turkcell'in Tüme Xızır’ı Yıkma Cüreti

Türkiye'nin 3 GSM Operatöründen biri olan Turkcell'in, Pülümür’de vatandaşların kutsal mekan olarak kabul ettiği ve çoğunlukla kurban kestikleri bir ziyaretgahı yıkarak yerine baz istasyonu diktiği ortaya çıktı.

Haber-foto:Caner CANERİK


3 - G Teknolojisinin Türkiye'ye gelmesi ve ardından batı illerindeki eski teknoloji baz istasyonlarını doğuya kaydırarak kapsama alanlarını genişleten cep telefonu şirketlerinin bu uygulamaları bölge halkını bir bakıma memnun etse de, sevinçlerini kursaklarında bırakıyor.

Türkiye'nin en dağlık bölgelerinden olan Dersim'de cep telefonu kapsama alanını genişletmek isteyen Turkcell, 2009 yılında Tunceli - Erzincan devlet karayolunun önemli bir bölümünü kapsama alanı içerisine alacak bir baz istasyonu kurmaya karar verir. Bölgeye gelen teknik görevliler en uygun yer olarak boşaltıldığı için köy statüsünü kaybeden Salördek Köyü sınırları içerisinde bulunan bir tepeyi seçerler. Bölgenin bağlandığı Mezra Köyünün o dönem Muhtarı olan Kamer Güler, görevlilerin istasyonu kurmak istediği bölgeye kendileriyle birlikte gittiğini belirterek, "İstasyon kurmak için geldiklerinde, biz kendilerine eşlik ettik ve köye götürdük. Benim muhtarlığım sırasında henüz proje aşamasındaydı. Tepeye vardığımızda kendimizce istasyon için uygun yeri gösterdik. Çok net bir şekilde anımsıyorum, tepede bulunan ziyaretin de yerini kendilerine özellikle gösterdik. Çevreye baktılar ve sonra köyden birlikte ayrıldık. İstasyonu kurmaya başladıklarında ise muhtarlığım sona ermişti." diyor.

Dönemin Mezra Köyü 1. Azası Musa Aslan, bölgenin çok eskiden beri ibadet yeri olarak kullanıldığına dikkat çekiyor ve şunları söylüyor; " Telefon şirketinin bölgede istasyon kurarken, bizim ibadetgahımızı görmezden gelmesi imkansız. Bugüne kadar binlerce kurban kesildi, adak adandı. Kalıntıların bir bölümü burada mevcuttu. Bu da bir yana, bölgeye ekiple birlikte çıkan köylülerin belirtmesine rağmen, ibadet yerinin gösterilmesine rağmen yok edilmesi kabul edilebilir bir şey değildir."

Aslan, köylülerin artık ibadet edebilecekleri yerlerinin kalmadığına dikkat çekerken, telefon şirketinin köy bütçesi yerine Maliye Bakanlığı hesabına para yatırmasının da manidar olduğunun altını çiziyor. Musa Aslan, kendisinin 1. Aza olarak izin sürecinde diğer köylüler gibi herhangi bir şekilde bilgilendirilmediğini, inşaatın başlamasıyla olaydan haberdar olduğunu da sözlerine ekliyor.


Çetin kış koşulları nedeniyle yılın altı ayını sadece köyünde geçirebilen Hüseyin Aslan da  ziyaret yerinin yok edilmesinin yanısıra, kurulan istasyonun çevreye de zarar verdiğini savunuyor.

Aslan, "Biz, yılın belirli dönemlerinde köyümüze geliyor ve burada yaşıyoruz. Doğal ortamda yaşarken, doğal beslenmek, en azından yazlık ihtiyaçlarımızın bir bölümünü buradan karşılamak için bahçe ekiyoruz. Her sene sebze ekerdik ama istasyon kurulduktan sonra ektiğimiz tüm domates, salatalık gibi sebzelerimiz kurudu. İbadet yerimizi yok ettikleri yetmediği gibi, yüksek radyasyon nedeniyle bizim de hayatımız tehdit altında." sözleriyle duruma dikkat çekiyor.

Köylüler, istasyon yapımı nedeniyle ibadet mekanlarının, telefon şirketi tarafından tamamen yok edildiğini, Hızır'ın ayak bastığı yerde bittiği için kutsallığı temsil eden ağacın kesilmesiyle büyük bir manevi yıkıma uğradıklarını belirtiyor.

Turkcell'in istasyonun kurulması sırasında köylülere verdiği sözü tutmayarak ibadet mekanlarını yok etmesinin de kabul edilemez olduğunu belirten bölge halkı, yapılanın büyük bir ayıp olduğunu, Dersimli Alevilerin kutsal saydığı mekanların pervasızca yok edilmesinin Turkcell gibi bir Türkiye şirketine yakışmadığını belirterek, diasporada yaşayan Dersimlileri memleketlerini sahipsiz bırakmamaya davet ederken, şirketi de özür dilemeye ve tazminat ödemeye çağırıyorlar.
 

Olayın gelişimi ise özetle şöyledir; “Kamer Güler'in muhtarlıktan ayrılmasının ardından, 2009 yılında ise oldukça "rahat" çalışma koşulları bulan teknik ekip, kısa sürede istasyonu tamamlar. Ancak, sonbahar ve kış mevsiminde boş olan köye ilkbaharda gelen köylüler tarafından "Tüme Xızır" olarak adlandırılan tepeye kurulmuş olan istasyonun yerindeki ziyaretin telefon şirketi tarafından tamamen düzeltildiği, köylülerin ibadet etmek, kurban kesmek için kullandıkları ve kutsal saydıkları ağaçların tümüyle yok edildikleri ortaya çıkar.

Telefon şirketi yasal anlamda "sorumluluklarını" yerine getirmiştir aslında. Zira Maliye'ye 2 Bin 500 Lira para yatırmıştır.

Dolayısıyla yapılacak bir şey yoktur. Köyde cep telefonuyla konuşma sevincini yaşayan köylülerin mutluluğu da bu nedenle kısa sürer. Nitekim yüzyıllardan beri ibadet etmek için kullandıkları kutsal mekanları şirket tarafından tamamen yok edilmiştir.

Kaynak: www.tunceliemek.com.tr

 

05.11.2010 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu