Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Mazgirt’ten Çağrı Var

Mazgirt Belediyesi herkesi “Daha Güzel ve Yaşanabilir Bir Mazgirt için Umudumuzu ve Emeğimizi Birleştirelim” kampanyası etrafında kenetlenmeye çağırdı.

Mazgirt Belediyesi tarafından başlatılan kampanyanın duyurusu için İstanbul Divriği Kültür Derneği’nde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, Demokratik Haklar Federasyonu Temsilcisi Eylem Yıldız, Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcı Cemal Yücel, Mazgirt Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Arslanpançesi katılırken, Emek ve Özgürlük Cephesi, Halkevleri, Devrimci Hareket Dergisi, Önder Babat Kültür Merkezi ve Emekçi Hareket Partisi de destek verdi.

‘Bu Mevzi Ortak Mevzimizdir’

İlk sözü alan Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) temsilcisi Eylem Yıldız, Mazgirt Belediyesi’nin halkçı yönüne vurgu yaparak, başlatılan kampanyanın ana hedefinin ilçe yönetiminde iktidara gelen halkın yaşadığı sorunlar karşısındaki mücadelesini birlikte omuzlamak olduğunu söyledi.

Yıldız, “29 Mart yerel seçimlerinde halkla birlikte halkın söz ve karar sahibi olduğu bir programla kazandığımız belediye yönetimi geldiğimiz aşamada elimizde somut bir olanaktır. Halkın kendi gücüne güvenerek alternatif bir model ortaya koyması ve üzerindeki umutsuzluğu atması temel sorumluluk alanlarımızdandır. Bu mevzi ortak mevzimizdir. Dayanışmayı yükselterek sahip çıkmalıyız.” dedi.

Ardından söz alan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel ise “Gerici sistemlerin yerel yönetim anlayışını halkın güçlü iradesiyle Mazgirt’te boşa çıkardık” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü “Mazgirt Halkı, 29 Mart 2010 yerel seçimlerinde belediye yönetimini bizlere emanet etti. Gerçek anlamda ise, söz ve yetkisini kazanıp kendisini yönetime taşıdı.”

Türkel; acılar, yoksulluklar, yok saymalar karşısında onurlu duruşundan taviz vermeyen tarihiyle, Dersim coğrafyasının bir parçası olan Mazgirt’in, göçler ve sürgünlerle insansızlaştırılan bir coğrafyada payına düşeni fazlasıyla aldığını ve almaya da devam ettiğini belirterek, “Dili, kültürü, inancı ve yaşam tarzıyla, zaman kadar kadim yaşanmışlıklarıyla kâbesini insan eyleyen Dersimliler, aydınlık, insanca bir dünya özlemini ve umudunu büyüttüler, büyütüyorlar. Biz de bu umudun meyveleriyiz. Onlardan öğrendik ve şimdi onlarla birlikte bu küçük ilçenin geleceğine umut taşımanın emeğini veriyoruz.” dedi.

 “İşimiz zor, olanaklarımız oldukça kısıtlı. Belediyenin gelirleri giderlerini dahi karşılamakta yetersiz kalıyor. On yıllardır yönetime gelenler geride yığılmış sorunlar bırakarak gittiler. Düzen partileri, Mazgirt Belediyesini, halkın beklentilerine cevap olacak bir zeminde değil; belediyenin zaten kısıtlı olan imkanlarının çıkar gruplarının hizmetine sunulduğu, rant kapısına çevrildiği, talan edildiği bir anlayışla yönettiler. Bu anlayış, 2004 yerel seçimlerinde AKP’nin belediyeyi almasıyla birlikte daha üst boyuta sıçradı.

Bu çıkar grupları kirli oyunlarıyla halkımızı sömürürken, Mazgirtlileri karşı karşıya getirmeye ve dayanışma kültürlerini zayıflatmaya çalıştılar. Mazgirt halkı kendi tarihine, kültürüne, inancına ve demokratik özüne ait olmayan bu anlayışın temsilcilerine, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde gereken cevabı verdi. Mazgirt halkı kendi emeği ve alın teriyle, belediyesini, AKP’nin ve diğer düzen partilerinin hile ve oyunlarına rağmen geri aldı ve kendisini yönetime taşıdı. Başlatmış olduğumuz bu kampanyayla gerek yurt içinde, gerekse de yurt dışındaki Mazgirtlilerin, Dersimlilerin ve tüm duyarlı dostların bizleri yalnız bırakmayacağına inanıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında eş zamanlı olarak başlatılan kampanyamız, ilçemizin acil çözüm bekleyen sorunlarına bir nebze de olsa çözüm bulmayı hedeflemektedir.” Diyen Türkel’in ardından söz alan Mazgirt Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Arslanpançesi ve Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcı Cemal Yücel de Mazgirt Belediyesinin başlatmış olduğu kampanyanın önemli bir çalışma olduğunu,  gelişmelerin bir adımı olduğunu ifade ederek, herkesin kampanyaya destek vermesini istedi.


KAYNAK: www.tunceliemek.com.tr

06.11.2010 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu