Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

HİTAP ETMESİNİ BİLMEK

 

Mustafa Elveren (Em.Öğrt.)

 

İnsanlara hitap etmesini bilmek bir nezaket kuralıdır. Kaba bir hitap ya da hitapsız bir mesaj beni rahatsız ettiği gibi bir çok kişiyi de rahatsız ettiğini düşünmekteyim.

 

Mesela şu mesaj beni çok rahatsız etmiştir; "Irkçı propagandalarınızla mail hesabımı kirletmeyin. Zehirli yazılarınız ilgimi çekmiyor. Deniz…"  Bu satırlar sözde Atatürkçü ve vatansever olduğunu iddia eden ve kimliğini açıkladığım takdirde beni mahkemeye vermekle tehdit eden ne yazık ki Deniz ismini kullanan birine aittir. Bu tür kişilikler Deniz adını kullanmakla Deniz Gezmiş’e laik olamazlar. Sadece Kemalistler mi? Hayır! Kürt yurtseveri, İslamcı, devrimci ve benzeri kavramlarla kendini lanse eden bazı kişilerin de aynı seviyede oldukları, yazdıkları mesajlarından biliyorum.

 

Ben gerçek Kemalistler ile bilinçli İslamcılarla her zaman çok rahatlıkla tartışabilirim. Zaman zaman tartıştığım bir çok tanıdığım kişiler de vardır. Bunların içinde dostlarım ve arkadaşlarım da vardır. Bir çok konuda farklı görüşlerimize rağmen bunların bilinçli kesimiyle uzlaşmak daha kolay olduğunu düşünüyorum. Ancak, sahte Kemalistler ile İslamcı geçinenler çok tehlikelidirler. Bırakalım bunlarla tartışmayı, adam yerine koyup muhatap almak bile zarar veriyorlar. Peki, bu durumda sahte ile gerçeğini birbirinden nasıl ayırt edeceğiz? İşte bu çok zor. Bence daha çok çıkarlar dengesi üzerinden değerlendirmek gerekir.

 

Zaman zaman şu soruya kendime soruyorum; “Ha ırkçılar beni ezmiş, ha  dinciler vurmuş, ne fark eder? Al birini vur ötekisine.” Buradan hareketle; ben 1300 yıl önceki gerici kafaların, 80 yıldır uygulanan ırkçı zihniyetin değişmesi için uğraş veriyorum. Ülkemizde barış ve özgürlük ortamı bir türlü sağlanamıyor. Dolayısıyla, demokrasiyi de inşa edemiyoruz. O nedenle, demokrasi mücadelesine önem ve öncelik vermemiz gerektiğini sürekli yazılarımda vurguladım. Türkiye’de ve Ortadoğu’da ise, demokrasi mücadelesinin Kürt sorunuyla doğrudan ilişkili olduğu bilinen bir gerçektir.

 

Farklı inançta, ırkta, görüşte ve seviyede olabiliriz. Olmalıyız da. Gerek Dünya’da gerekse ülkemizdeki önemli siyasal ve ekonomik sorunları kendi açımızdan değerlendirip, eleştirebiliriz. Farklı görüşlerin olmadığı bir sistem demokratik olamaz. Birbirimizin görüşlerini eleştirmeliyiz ve bu eleştirilerden ders çıkarmalıyız. Ancak, bu eleştiriler evrensel  insan hakları ve hukuk çerçevesinde olmalıdır.

 

Bana göre demokratik bir çerçevede farklı görüşlerin birbiriyle tartışmaları aynı zamanda evrensel kültürün bir parçasıdır. Bu kültür reformunu en azından aydınlar, yazarlar-çizerler, sanatçılar kendi aralarında yapabilmeli ve topluma örnek olmalıdırlar. Bunun önünde hiçbir engel yoktur. Yeter ki, herkes kendinden biraz fedakarlık yapsın.

15.01.2010

 

Mustafa Elveren

E-Posta: mustafaelveren@gmail.com

WEB     : www.gomanweb.com

 

15.01.2010 / Gomanweb

 


E-POSTA İLE GELEN YORUM VE ELEŞTİRİLER


size tamamiyle katiliyorum.
kendinizi uzmeyin. ana akima gore statusu belirlenmis- buna sahiplenmek disinda ufku olmayanlar,in goruslerini ifade edisleri de farkli olamaz ki. caninizi uzmeyin lutfen. iyilikler dilerim.

aysenhadimioglu


Sayın Elveren;
Aslında bu cevabı yazmak niyetinde değildim. Çünkü yazdıklarınıza katılmam gerçekçi olmayacaktır. Karşı görüşlerim zaten defalarca yazdığım yazılarda değişik sitelerde yayınlanmakta ve okuyucuya ulaşmaktaır. Ben katıksız ATATÜRKÇÜYÜM. Atatürk'e ve devrimlerine bir şekilde hakaret eden sözde yazarların fink attığı bir sitede yorumumun yer alması doğaldır ki doğru bir karar olmayacaktır.
Ancak;
Bazı yazarlarınızın sizin dile getirdiğiniz kimi ılımlı düşüncelerin aksine toplumun değer verdiği kavramlara ve kişilere hakarete varan saldırılar yaptığı bir gerçektir.
Şu an sitenizde yer alan kimi yazılarda Atatürk'e ve Kemalizme yönelik gerçeği yansıtmayan gerçek dışı yorumlar yayındadır.
Öyle sanıyorum ki bu tür yazıları yazan zihniyetin bir kısmı yurt dışında ikamet etmekte ve salvolarını oradan savurmaktadır.
Dün Alevilere yazdıkları yazılarında küfreden ve Alevilere "yanaşma" yakıştırmasında bulunanların yazılarının sitenizde yayınlanıyor olması esef vericidir.
Alevilere, Kürtlere ne için yaklaştığı belli olmayan provakatörlerin varlığı yazdıkları yazılardan zaten anlaşılmaktadır.
Sitenizin her türlü görüş ve düşünceye açık olduğunu beyan etmekte ve yazılarınızda da insani yaklaşımın önemine değinmektesiniz.
Ne var ki, sitenizin içeriği bu düşüncenize zıt yorum ve yayınlarla doludur. Bu beni ilgilendirmez elbette.
Bu ülkede yargı var gerekeni yapar nasılsa. Kimse kendini yargının yerine koymamalı, yargısız infaz yapmamalıdır diye düşünüyorum.
Ancak Atatürk'e ve devrimlerine karşı yersiz savlarla saldırı yapanlar ne yazık ki sitenizde boy gösteriyorlar ve siz de buna ön ayak oluyorsunuz:
Bu da beni ilgilendirmez. Ancak bir ATATÜRKÇÜ olarak Atatürk'e yönelik yakışıksız ve gerçek dışı yaklaşımların varlığı beni rahatsız etmektedir.
Bu ülkenin hangi badireler atlatarak bu güne geldiği kimi liboşlarca unutulmuş görünüyor.
Bugün Atatürk'e yönelik yakışıksız yorumlar yapanlar eminimki gün gelecek bu yaptıklarından utanacaklardır.
Şunu da bu arada dile getirmekte yarar görüyorum.
Sitenizde yazılan yazıların hiç birini benimsemiyor, yorumcuların görüşlerine değer vermiyorum.
Ancak sitenizde yorum yapanların ülke ile ilgili düşüncelerini de yakından takip etmenin gerekli olduğunu düşünüyorum.
Yazılacak çok şey olmasına rağmen;
Son söz olarak bu ülkede doğup büyüyen kendini bilmezlerin bir gün gerçeği göreceğine olan inancım tamdır.
Eğer kalp gözleri kapalı değilse tabii.
 
Hüseyin Güzel


Sayin Elveren "hitap etmek" adlı yazınızı okudum. Hitap etmek bir sanat işi, fakat hakaret etmek ayrı bir olay.
Yazınızdan anladığım kadarıyla çokça tehdit meşajları alıyorsunuz. Bunu da sahte kemalistlerin yaptığını  yazıyorsunuz. Anlayamadığım gerçek kemalistlerin kimler olduğudur.Kemalızmin Mustafa Kemal'le ilgisinden çok, bugün devletin oyguladığı idolojinin adıdır. Buda inkar ve imhaya dayanır. Tıpki AKP nin uyguladığı politika. Kürtleri tasfiye etmek.
Fikret Yaşar'ın yazdığı yazıyı çok cesurca buldum."Atatürk'e dokunmak" yasayla korunan bir lidere dokunmak cesaret ister. Kendisini cesaretinden dolayı tebrik ederim.
Bazı kişiler devekuşu gibi kafasını kuma gömer sanırki kimse onu görmüyor. Kimi evesaklanır yazar ve yazarken de ahkam keser, kimi dinin arkasına saklanır, dini bahane ederek ulusal sorundan kaçar. Çünkü bu sorundan dolayi zarara uğramak istemez. YUrtseverlere ya dinsiz yada didar gözüyle bakar, bulduğu bahanedır. 
 
Sistem yüklenir onlar kaçar.Sistemin tamda istediği. Bunlar iyi kürtlerdir. Yer içer keyiflerine bakarlar fakat gölgelerinde dahi korkarlar. Zaman zaman da konuşurlar dahada olmazsa tehdit ederler. Bu gibiler zavallı kişiliklerdir. Selamlar.

Xayri 


sevgili Mustafa hocam (emekli ögretmen terimini kabul etmiyoruz!) daha yolun basindasiniz çünkü..halà üretiyor ,halà düsünüyorsun ve bircok konuya kafa yoruyorsunuz..yazilarinizi sitemizden görmekten ve okumaktan ötürü haz duydugumuzu da belirtelim..Emeginize ve bilincinize saglik..yola devam sevgili hocam,,saygilarimizla..

 
kaypakkaya-partizan.org kollektifi

selam. sayın elveren densızler. denızler diyari. densızler diyari olursa. bölesı kendını bilmez ismi denız, ama oldukça densız tipler olacaktır. ha birde şu var belkıde babasi denız baykaldan esınlenerek, bu ismi vermiş ona. neyıse bu tipler gündemımız olmamalı. çünki kendıme ınsanım diyenlerın gündemi hayli yoğun. zira hergün sokak ortasında birden fazla kürt çocuğu katledılıyor. ve hükümet köre sağıra dilsıze oynuyor. sokaklarda başta kürtler akabınde romanlar ve sırada olanlar linç edılıyor. densız kürt aydınlari, ınternet sıtelerınde bir birıne saldıriyorlar. bu mantıkla nereye. ve ondan sorada kendımıze, kürdım diyeceğız deyılmi.? nasıl kürt aydınlariyizki bir birımızi bu kadar aşağliya bilıyoruz. oysa kürt ulusunu birleştırecek olan aydınlar olmali deyılmi?  bazen yazmakta zorlaniyorm. bu kısa meyili sana oldukça buruk yaziyorum. zira halkımızın iradesi burada elınden alınmişti, yanı lozanda yaziyorum fırsat bulursam akşam yazarım. hoşça kal.

Menderes İnanç
 


Değerli hocam Mustafa bey,yazılarınızı  zaman elverdikçe okumadan geçmem.ama şu son yazınız olan( hitap etmesini bilmek) yazınızı okuduktan sonra kısada olsa kendi duygu ve düşüncemi  sizlerle paylaşayım istedim.Sizi ırkçılıkla suçlayan Deniz isimli şahısın gerçek deniz ve solcu olduğuna ben inanmıyorum. Ne yazıkki sanal dünyada faşistler isim değiştirerek solcularmış gibi yazılar yazıp sol kesimi küçük düşürmeye uğraşıyorlar.Kendilerince ;kendilerini çok akıllı başkalarını ise enayi görüyorlar geri zekalılar sanki yazdıkları yazıdan anlaşılmıyorlar gibi.Bu güne kadar herkes Kemalist  idi, Kenan Evren bile Kemalist oldu.Mesele Kemalist olmak değil bunların  problemi Mustafa Kemali küçük düşürmek idi bunuda başardılar.Her yere bir Mustafa Kemalin büstünü dikerek tam betonlaştırdılar ve herkeside bu betonlaşmaya karşı tepkisini çoğalttılar istekleri buydu zaten.Eğer adı gerçekten Deniz olsaydı bu size ırkçı diye yazan her kimse en azından ırkçılığın ne olduğunu iyi bilirdi ve sizin gibi birisine bu terbiyesizliği yapmazdı.Evet ben de Kemalistim daha doğrusu  Kemalist tarafım var.Hiç bir şey eleştirilmez değil her şeyi uslubü çerçevesi içinde tartışmayı öğrene bilseydik bu gün hiç birimizde birbirimize saldırmazdık.Kendine devrimciyim diyen halkı için mücadele  edenler bile  ne yazıkki eleştiriye gelemiyor . Sadece kendi doğruları doğru başkasınınki yanlış.Bu gün bin parçaya bölünmemizin birinci sebeplerinden biride bu değilmi?Kardeşlik,dostluk eğer sen onun gibi düşünür ve aynı papağan gibi konuşursan var yok.biraz değişik düşün revizyonizt,dönek,artık ne kadar damga varsa yersiniz.Saldırı hem faşistlerden hemde kendi dost dediğin çevrelerden gelir.Hele birde kariyerizm varsa ,kıskançlık varsa ne yazıkki  bunları hep yaşıyoruz  çok acı ama var içimizde.Ben bunları yaşadığım için size ırkçı diyen faşiste kızamıyorum.Çünkü o kendi  zihniyetini  vurguluyor.
Size saygılarımı iletir yeni yıl gerçek dostlukların geliştiğive demokratların bir yumruk olduğu yılı olması dileğimle selamlarım.

HATİCE KIZILYILDIZ

 


 

Selam Mustafa Bey,
 
Akliniza yureginize saglik. Maalesef sik sik muhattap kalmak zorunda kaliyoruz, insanlarda ekseriyet kendi ugradigi otekilestirmenin bir baskasinin ugradiginin sistem icindeki izdusumu oldugu bilinci yok. Diger alanlarda o da suruye katlip digerini rahatca otekilestiriyor, travesti bas ortuluyu, basortulu kurdu, kurd travestiyi vb. Ne aci...
 
Sevgiyle kalin,

 

Mehmet Atak


Mustafa Abi,
Sanirim size Abi dememe alinmazsiniz. Yazilarinizi ve son yazinizi da okudum ve aynen görüslerinize katildigimi ve basarilarinizi devamini diliyorum

 

Erdoğan Yalgın

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu