Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

MUNZUR FESTİVALİ’NDE MAZLUM DOĞAN UNUTULMAMALIDIR

 

Mustafa Elveren (Em. Öğrt.)

 

Dersim’de bu yıl onuncusu düzenlenecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali 29-30-31 Temmuz ve 1 Ağustos 2010 tarihlerinde gerçekleşecektir.

 

Dersim Belediye Başkanı Sayın Edibe Şahin’in 11 kişilik festival komitesi adına yaptığı açıklamada; “Festivalimizin konseptini tarihimizin, kültürümüzün, inancımızın ve doğamızın ön plana çıkarıldığı farklı kültürlerle buluşturacağı bir organizasyonla gerçekleştireceğiz” şeklinde özetledi.

 

Dersim Belediye Başkanı ile festival komitesinin ortak mesajlarını önemsiyor ve bu görüşlere aynen katılıyorum.

 

Festival komitesinin görüşleri çerçevesinde Dersim’in birer simgesi haline gelen Pirim Seyit Rıza ve Çağdaş Kawa Mazlum Doğan’ın bu festivale renk katacaklarını umuyorum.

 

Pirim Seyit Rıza ve Mazlum Doğan’ın mücadelesi  olmasaydı, belki de bu gün Dersim Kürtleri diye bir halk olmayacaktı. O nedenle bu festivalde Pirim Seyit Rıza’nın yanında sevgili Mazlum Doğan unutulmamalıdır.

 

Dersimli bazı okuyucular; “Dersim dışındaki şehirlerde ve yurt dışında ikamet ediyorsunuz, üstelik festivale de katılmayıp, dışarıdan ahkam keserek festivalimize müdahale ediyorsunuz” diye çok haklı bir eleştiriyi yöneltebilirler. Böyle bir eleştiriyle karşılaşacağımı düşünerek şimdiden yanıtlamak istiyorum.

 

Uzun süredir prostat tedavisini görmekteyim. O nedenle uzun yolculuklarda çok sıkıntı yaşayacağımı doktorlarım tarafından bana gerekli açıklamalar yapılmıştır. Bu sağlık sorunumu gizlemeden sizlerle paylaştığım için beni bağışlamanızı diliyorum. Bu sorunumdan dolayı yurt içinden ve yurt dışından davet edildiğim bir çok TV ve panel programlarına da katılamamaktayım.

 

Dersim’den ayrı kaldığım doğrudur. Ancak, her gün hatta her anımı tüm kalbimle Dersimle birlikte yaşadığımı inanmanızı istiyorum.

 

Ayrıca, şunu da belirteyim ki; Geçmişimden bu güne kadar elbette TKP, TİP, SHP-DEP İTTİFAKI, DEHAP gibi bir takım siyasi çizgilerim olmuştur. Bunlarla birlikte KÜRT-KIZILBAŞ-KOMÜNİST kimliklerimi de hiç bir zaman inkar etmedim ve bu kimliklerimi hala savunuyorum. Ancak, hiçbir zaman CHP ve benzer çizgide (ittifaklar hariç) olmadım.

 

Mazlum Doğan’ın hem köylüm ve hem de ilkokul arkadaşım olmasını bir yana bırakıyorum. Sevgili Mazlum Doğan’ın seyitliğinin, sosyalist kişiliğinin önemini ve daha birçok özelliklerini iyi biliyorum. Böylesi sosyalist bir önder sadece bir örgütün kurucusu olarak dar çerçevede değerlendirilmemelidir. Zaten böyle bir çerçeveye sığmayacak kadar da büyüktür.

 

Pirim Seyit Rızaya “eşkıya”, Sevgili Mazlum Doğan’a “terörist” diyenler çok yanılıyorlar. Bu yalan ve yanlış söylemlerinden dolayı bir gün çok utanacaklardır. Fakat, iş işten geçmiş olacaktır.

 

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin yapacağı etkinlikler çerçevesinde Mazlum Doğan’ın unutulmamasını hatırlatıyor, bu vesileyle iki önder seyidimizi saygıyla anıyor, festivalin başarılı geçmesini diliyorum.

15.07.2010

 

Mustafa Elveren

E-Posta: mustafaelveren@gmail.com

Web    : www.gomanweb.com

15.07.2010 / Gomanweb


E-POSTA İLE GELEN YORUM VE ELEŞTİRİLER


selam size daha sonra çok detaylı cevap yazacagim
 
Tunceli halkı kürt olmadığı açıkça senin gibi zavalıların gözlerine beyinlerine çakmatan keyif alacagımı söylemek istiyorum

şimdi büyün kirli ve pis oyunlarinizi Tuncelıde oynamaniz ve festifal adı altında zavalı halkı sömürme ve ırkçı kurt savsatasına katmak için sen ve senin gibi yandaş edibeler kulanmaktasınız
 
lakin pirim seyit mazlum diye başlık yeni bir sloganmı??

sizler ne hain ne yalancı ne ahmaksınızz
kirli oyunlarınızı festifalda sergilemekle kendinizi haklımı bulacaksınız  dersim halkı sizi dersime gömecek
 

Delal SONMEZ / delale_2003@hotmail.com


yahu hoca yasinizi basinizi aldiniz ama akildan hep nasipsiz kaldiniz
kurdler kadar tas dussun basina
dersim in kurdlerle nasil bir bagi olabilir ki
helede senin deyiminle seyidleimizin saafi yobaz kurdlerle ne alakasi olabilir ki
altmisli yetmisli yillarda kriminal turk solu maskesi altinda
dersim in dilini kulturunu dini inaclarini orjinal isimlerini dumura ugratiniz
dedelerin seyidlerin kulagini sakalini kestiniz gerici feodal kurumlar diyip
tum dedelerimizi seyidlerimizi dersimde yasiyamaz konuma getirdiniz
cocuklariniza umut burcu eylem ozlem devrim deniz ve daha bir suru ucube oz turkce isim koydunuz
oz turkce konusarak xizir in dili zazacayi olume terk ettiniz
 
bu yetmedi
 
80lerden sonra terorist kurd orgutunu derin devletle birlikte dersime konumlandirdiniz
oz turkce isimlerin yerini baran berfin delal maxo sixo gibi ucube kurd isimleri aldi
terorist kurd orgutu dersim lileri katl ettikce dersim derin turk devletiyle el elle vererek insansizlastirdikca
sizler kiminiz cehaletinizden kiminiz korkunuzdan kiminizde bencil cikarlariniz icin dersim in bu ugursuz yok olusa suruklenisine
ortak olarak katkida bulundunuz
 
insanda merhamet ve vicdan olmali neyin dersim festifalli??? dersim de insanmi kaldiki festifale katilsin
bu gun dersim de kalan caresiz insanlar kaciriliyor dukkanlari davul zurna calina calina bombalaniyorken
kurdlerce gasp edilmis belediye ve o belediyenin baskaninin abdullah in pijamasini giyerek organize edecegi
tek kelime zazacanin konuulmiyacagi bi festifal nasil olurda dersim festifali olur???
 
bide gunumuzde kimse aptal degil gunumuz bilgi cagidir senin idia ettigin gibi ne mazlum dogan ne pir seyid riza kahramandir
ikiside kurbandir birisi dersim soykiriminda kemalislere kurban olmus oburu abdullah a kurban olmus
insanda merhamet olur seyh hasananli bir pir in kuresanli mazlum doganin kurdlerle nasil bir baglantisi olabilir ki hoca???
ikisinide 90 gobek sulalesinde bir tek insan bir tek kelime kurdce bilmez ve konusmazken nasil oluyorda kurd oluyorlar kurd kahramani oluyorlar??? savajne malim mistefa xizir ke cutir zoneno sima hen bikero...
 

Ahmet Ahmet  /  ahmed44-@hotmail.com 

--------------------------------------------

EDİTÖRDEN: Yukarıda Ahmet Ahmet kod ismiyle İngiltere-Londra'da yazan kişinin sözde yorum-eleştirisini (hakaret içerikli) demokratik anlayışım gereğince yayınlıyorum. Ancak, İngiltere'nin kemiğini yalayan bu dönmelerin Kürt düşmanlığı hatta halkların düşmanlığını yapmaları beni şaşırtmıyor. Bu tip söylemleri her gün onlarcasını okuyorum. Bizim haklılığımız karşısında bir gün yüzleri insanlıktan çıkıp, hayvanlaşacaklardır.

Mustafa Hoca


Saygı değer Hocam,
nered olursa olsun, kim ne derse desin yüreği, su içtiği derelerle, gögesinde uzandığı ağaçlarla ve yürüdü, koştuğu tozlu yollarla çarpan insanlar, eleştirenlerden çok fazla saygıya layık ve mutludurlar.
Sağlığınıza kavuşmanız dileklerimle saygılar.

Bekir Özgür


dersimden selam ama!

yazınızı okuudum festivale görüş bildirmissiniz dersimden uzaktasınız burada halk zazaca,dersimce,alevice ve kürtçe diye 5-6 ya bölünmüş durumda ve bu kesimler birbirlerine üstünlük kurmaya çalışıyor bunların çarpışma alanı ise stadyumdaki konserler ve stantların olduğu yer  orada birbirlerine üstünlük kurmaya çalışıyorlar,her konuda o diyor ben dersimi vermem o diyor ben vermem şimdi siz bir öneri atmısısnız beyefendi alalh için bir çıkın bu şehire gelin siz yurt dışında yazıyorsunzu ben buradayım gelinde kendi gözlerinizle görün olanları bu festival diken üstünde yapılıyor zaten il dışıdnan gelen kürtleri bunlar dinci şafi diye dışlandığını diyarbakırdan gelen işçilere kıro denildiğini biliyormusunuz bilmiyorusnuz işte ,geçen sene bu ilin belediye başkanına son gün pet şişelerle saldırldılar sahneye atladılar i bunları yapan buranın insanı bu şehir 5 parçaya bölünmüş durumda allahınzı severseniz birde siz oradan bunu yapın şunu yapın demeyin zaten bunları zor zaptediyorlar ,önümüzde seçim var kimsenin kırılmaması lazım yoksa chp pusuda
 Onur Onur

 


Prostat  rahatsizliğinizı  duydum üzüldüm ..  Öncelikle  geçmiş olsun diyeyim..Festival  hakkındaki, görüs  ve önerilerine  katiliyorum.Dersim ve Dersim halkının  bir  aci gerçegi varsa da  o da bizler gibi yıllardir    bu festivallere   çesitli  sepeplerden dolayı gidemeyenlerin oldukça  cok olmasidir..Buna  sizinde belirttiğiniz gibi  bazan  saglik sorunlari  sosyal ekonomik  siyasal  sebeplerde eklenince  herkesin  kendince gecerli bir sebebi vardir..
Evet katilamiyoruz belki ama bir kaç söz  hakkımız da var saniyorum.
Tekrar  geçmiş olsun diyor çalişmalariniza  basarilar  diliyorum ----------

Aydın COŞKUN
 


Değerli hocam, munzur festivalinde Mazlum Doğan,  Pirim Seyit Rıza'lar unutulmamalı. Yazınızı okudum, işte dedim  benim noktasından virgül'üne kadar katıldığım değerli , ve saygıya laik insanlar.  Ben hiç bir zaman halkımın gerçekten sahiplendiği ve saygıyı da hak ettiği değerlerine saygısızlık  yaptırmam. Ama ; çoğunluk seviyor diyede sevilmemesi gereken şeyleri , ve  de insanları da sevemem. Çünkü bazıları sevgiye laik olmamışlar olmuyorlar. Mazlum doğanlar davalarında içtenlikli olmasalardı bu gün yaşıyor olacaklardı. Fakat onlar gerçekten Kürt halkının önünde bier meşale oldular çünkü samimi  ve yürekten inandılar davalarına. Ezilen.iftiraya ugrayan, şehitler veren bir toplumun bireyi  idi Mazlum doğan. Denizler,Mahirler,İbolar ve nice özgürlük savaşçıları gibi Dersim halkı nın , Türkiyenin ezilen toplumlarının önünde bunlar birer meşale, bunları unutmak ve terörist demek kendi bileklerini kesmek demektir. Sizi kutluyorum hocam ,böyle bir yazıyı ele aldığınız için, ve  yürekten de size şifaler diliyorum.Dersimliler öksürse Türkiye Alevileri grip oluyor biliyormusunuz? Güllerin içinde bazı bıtıraklar olsada gül, güldür her zaman sevilir. Munzur festivalinide yürekten selamlıyorum, bir dersimliler dostu olarak.
En içten selamlar,

Hatice Kızılyıldız

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu