Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Gülender AKÇA

GÜLENDER AKÇA: Divriği' nin Şahin köyünden, Abidin ve Sultan'ın gözbebekleri

Divriği'nin Şahin köyünden Abidin ve Sultan Akça'nın 5 çocuğundan 4.cüsü olarak 1968 yılında dünyaya geldi. Babasının Divriği Demir Çelik İşletmesinde işçi olarak çalışması nedeniyle İlk ve Ortaokulu, Cürek kasabasında okudu. Daha sonra babası emekli olunca ailesiyle birlikte 1981'de Ankara'ya yerleşti. Lise öğrenimini Başkent Lisesi'nde tamamladı. 2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta, yobazlar tarafından katledildiğinde Açık öğretim Fakültesi öğrencisiydi.

Aile içinde bir evlattan, bir kardeşten, bir abladan öte, hepimize bir dost, bir can, bir arkadaştı. Her konuda kendi kişiliğini ortaya koyabilen, sıcak, samimi, dostça yaklaşımları ile en zayıf ve en üzgün anımızda sığındığımız, içimizi döktüğümüz, sıcak, sakin, yumuşak bir kuşaktı. O'nun yüreği hep güzellikten yana. İyilikten yana, insanlıktan yana sevgiyle dopdoluydu. Kendi kişisel sorunlarını geri plana atıp ailesinin ve çevresinin sorunlarını kendine dert edinen bir kişiliğe sahipti. En çok sevdiğim, sevdiğimiz özelliği ise, hiç bir zaman kişi ve konular hakkında ön yargı ile hareket etmemesiydi, hiç bir kimseye kin tutmamasıydı. Hep alçak gönüllü olmaya çalıştı ve de insanları sevmeye... Bir şairin dediği gibi,

" Bireysellik dünden öldü

bala şimdi

sevdalar çokluktan yanadır "

Gülender’in sevdası da çokluktan, duyarlı toplum yaratmaktan, toplumsal sorunlara karşı insanlarla birlikte olmaktan yanaydı.

Günay Vedat AKÇA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu