Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Muhlis AKARSU

MUHLİS AKARSU: Kula kulluk yakışır mı?

ARKADAŞIM MUHLİS AKARSU

MUHLİS AKARSU Sivas iline bağlı Kangal kazasının Minarekaya köyünde 1948 yılında doğdu. Anadolu insanının ezeli mesleğinden olan rençberlikle geçinen Bayram Efendinin üç oğlunun en küçüğüdür. 1962'de ilkokulu Minarekaya'da bitiren Muhlis Dost, malum nedenlerle tahsil yapamadı. Yapamadı amma kendi beldesinde var olan nefis Anadolu geleneklerinden istifade etmesini bildi.

Genellikle kış günlerinde yapılan Bektaşi cem ve cemaatlarında yörenin seyyitlerinin ve ozanlarının etkisinde kaldı. Pek körpeyken, şiir yazmaya, deyişler, nefesler kurmaya başladı. Bu arada bağlama çalmaya, zakirlik yapmaya yöneldi. Etkileyici bir sesin sahibiydi Akarsu. O'nu 1960'lı yılların dev ozanları arasında aniden parladığını görürüz. 1972 de Kendisinin çok saygı duyduğu Seyyit Halil Beyin kızı Mühibe (Leyla) hanımla evlendi. Bu evlilikten üç kızı oldu. Pınar (17) Çınar (15) Damla (8)

Önceleri klasik Bektaşi kalıpları içinde ismini duyuran, sesini sazını dinleten ünlü arkadaşım, yetmişli yıllarda Türkiye'de başlayan devrimci kıpırdanışlara yabancı kalmadı. Zamanın dev ozanları, İhsani, Ali İzzet, Nesimi, Çırakman, gibi isimlerle sahnelerde görüldü.

Son derece yanık ve tok sesiyle bir zamanlar plak ve kasetlerde rekor düzeyde eserler sergiledi.

"KULA KULLUK YAKIŞIRI MI" derken bir başka içtenlik keşfedersiniz Muhlisimde. Son derece kararlı tavrı, güler yüzü, yanık sesi ve sazıyla mükemmel bir halk adamıydı 0..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu