Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

AKIN BİRDAL VE KÜRTLER

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

12 Mayıs 1998 tarihinde, dönemin İnsan Hakları Genel Başkanı Sayın Akın Birdal’a yapılan “Andıç”lı suikastin bu gün sekizinci yıl dönümüdür.Konuyla ilgili olarak hatırladığım kadarıyla, o tarihte MED veya MEDYA TV.’de PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın telefonla katıldığı bir canlı programda şunları söylüyordu. “Akın Birdal’a yapılan bu alçakça saldırıyı nefretle kınıyorum,.Akın Birdal’ın  direnerek bu  ölümden kurtulması, Kürtler için büyük bir şans olacaktır. Kürtlerin  de yeniden dirilişi  demektir. Ben, Akın Birdal’in hayata tekrar döneceğine inanıyorum. ”  Gerçekten de  Akın  Bey bu suikasttan adeta tekrar dirilmek suretiyle kurtulmuştu. Ve PKK Liderinin yine bir öngörüsü daha gerçekleşmişti.

Sevgili Akın Ağabey’in üzerine onlarca kurşun sıkılmış, suikastın ardında ben de dahil olmak üzere, birçok arkadaşımız, Akın Bey’den maalesef ümidimizi kesmiştik. Bir süre sonra Sayın Akın Birdal  adeta ölmüş ve tekrar dirilmişti. Başta Türkiye Sosyalist ve Devrimci örgütleri olmak üzere, Kürt Özgürlük hareketi ile örgütleri de yeniden dirilmenin ve kurtuluşun heyecanını yaşıyorlardı.

Evet, Akın Birdal öldü ve dirildi. Ama O yine  hep barış dedi, insan hakları dedi. Hatta kendisini öldürmek isteyen  katili için, bir tv. Programında şunları söylemişti;”eğer idam gibi bir cezayla karşılaşsaydı, ilk önce bu cezaya ben karşı çıkardım. Çünkü , ben bir insan hakları savunucusuyum” Bu kadar çok hoşgörülü olan Akın Birdal,, bir o kadar da demokrasi ve insan hakları savunucu bir militandır. O, 7 Nisan 2006 tarihli Sosyalist Demokrasi Dergisi’nde şunları yazıyordu,  “..Dayanışma ve kardeşlik için ne yapılacaksa birlikte yapmanın zamanı değil midir? Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü için uzatılan barış elleri tutmanın, özgür geleceğe birlikte yürümenin zamanıdır. Barışın zamanı yoktur…”  diyerek, Kürt halkıyla dayanışmanın ve barışın öneminin altını çizmektedir.

Cengiz Çandar; “Akın Birdal’ın vurulduğunu duyduğum anda, “Hepimiz adına demek ki vurulmak için o seçildi” düşüncesi aklımdan geçti….Şimdi endişelenecek bir şey yok. Benim ve M. Ali’nin güvenliği Akın Birdal’ın vurulmasıyla sağlanmış oldu. Akın Birdal hepimiz adına vuruldu”  şeklinde, 12 Mayıs günkü köşesinde bu  bilgileri  aktarmaktadır. Yani Sayın Akın Birdal’ın dirilmesi, aynı zamanda birkaç aydını ve yazarı da beraberinde ölümden kurtarmıştır.  Akın Birdal’ın dirilmesi, hem Kürt Özgürlük Hareketi açısından, hem Türkiye Devrimci ve Sosyalist Hareketi açısından, hem Cengiz Çandar ile M.Ali Birand açısından çok olumlu  katkı yapmıştır.

Konu insan hakları savunucularından açılmışken, yine İnsan Haklarının yılmaz savunucusu olan Sayın Eren Keskin’in yazısından da bir alıntı yapmak gerekir. “Biz, 150 kişide kaldıkça ve de gücümüzü Kürdistan halkı ile birleştirmedikçe bu özel teşkilat daha çok Şemdinliler yaratacaktır”  Evet, Sayın Eren Keskin’in dediği gibi, gücümüzü birleştirmediğimiz müddetçe, bu güne kadar Susurluk’tan Şemdinli’ye hiç bir şey değişmedi ve değişmeyecektir de.

Sayın Akın Birdal’ın gerek barış, insan hakları ve demokrasi mücadelesinde, gerekse Kürt sorununun demokratik, barışçıl çözümü için verdiği mücadelesinde, saygıyla selamlıyorum. Mayıs ayı devrimciler için bir çok önemli olaylarla doludur. Mesela, 1 Mayıs, 6 Mayıs, 18 Mayıs, 12 Mayıs…Sevgili Akın Birdal’ı Sekizinci diriliş yıldönümü olan 12 Mayıs’ta hatırlamak istedim. Bu güne kadar demokrasi, barış, insan hakları ve özgürlükleri için verdikleri mücadeleden dolayı ve bu uğurda hayatını kaybedenleri, cezaevine girenleri, yurt dışında  zorunlu sürgünde  olanları, cezaevlerine yapılan insanlık dışı “Hayata Dönüş” operasyonları sonucu sakat kalanları, bu vesileyle bir daha mücadeleleri önünde saygı ile eğiliyorum. İyi ki varsın Akın Birdal. Akın Birdallar çoğaldıkça, kurtuluşumuz da o kadar yakın olacaktır.

Koman Köyü internet sitesi vesilesiyle internet üzerinden tanıştığım, İsviçre’de bulunan köylüm  ve aynı zamanda bu sitenin “Komanlı Şair ve Yazarlar” sayfasında şiirleri yayınlanan  Turan Göçer’in Sayın Akın Birdal için yazdığı şiir ile bitirmek istiyorum.

akin birdal'la
 akin birdal icin
 anadoluda birdal
 öyle sammidirki birdal hafifce gülüsü vardir
 gülünce umut verir insana
 dostlun kardesligin özgürlügün umudu
 öylesine aci anlatirdiki kaybolan, vurulanlari
 isyan ederdi tüylerim vücuduma
 firlamak ister bedenimden
 sindiririm ellerimle
 dalindan koparilan meyvelerin
 tektek istatistiklerine girer
 burkulur kalpler
 alkislanir yere düsenler
 bir dalida kirdilar
 kiranlar sanmasinki birdali kirdilar
 anadoluda bin dal var
 bunuda unutmasinlar
 (
turan göcer)

MUSTAFA ELVEREN - EMEKLİ ÖĞRETMEN

12 Mayıs 2006

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu