Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Kurdistan-Post’a Selam, Yola Devam...

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

İnternet ortamında bulunan yüzlerce hatta bireysel yayın yapanları da eklersek binlerce kürt siteleri arasından  www.kurdistan-post.com farklı bir yayın çizgisiyle ve günde birkaç kez güncellenerek yayın yapması sebebiyle müthiş bir okur potansiyelini yakalamış bulunmaktadır.isteyen internette  arama motorlarından da yararlanmak suretiyle, kontur ve trafik  ölçümlerini yapan şirketlerden bilgi edinebilirler.

Türkiye’nin en önemli sorunu kürt sorunudur. Bunu hep söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz. Çünkü, kürt sorunu çözüldüğü anda  bir çok sorunu da beraberinde çözecektir. Örneğin, Alevilik sorunu, azınlıkların sorunu, türban ve benzeri diğer inanç sahiplerinin sorunlarını da beraberinde çözecektir. İşte bu noktada, kurdistan-post’a ihtiyaç vardır. Demokratik bir yayın çizgisini izlemelerinden dolayı, kürt ileri gelenleri ve aydınları ile liderlerine eşit mesafede durmaları, kendi ana felsefesinden farklı olduğu halde diğer fikirlere de yer vermesi, vs. sebebiyle bu potansiyeli yakalamıştır.Tabi ki bunlar benim gözlem ve tespitlerimdir.

Size sadece 31.05.2006 tarihinde kendimden örnek vererek açıklamaya çalışacağım. Her gün olduğu gibi, o gün  de Kurdistan-post haber sitesini heyecanla ve dikkatlice manşetlerden başlamak üzere okumaya başladım Sayın Hasan Bildirici, haberleri,yorumları  ve yazıları o kadar çok ustaca siteye yerleştirmiş ki, hiç bir haberi okumadan atlamak, insanın içinden gelmiyor. Bu işin ne kadar yorucu, mesleki bilgi, tecrübe ve sabır isteyen, zor bir iş olduğunu çok iyi biliyorum. O nedenle,  bu yazıyı kaleme aldım.

Sitenin yenilenen ana sayfasının ara yüzünü incelerken, epeyce bir değişikliğin yapıldığı, hemen göze çarpıyor.Manşette yer alan haber-yorumlar arasında, Sayın Hasan Bildirici tarafından kaleme alınan, “TC’nin varlığı niye sürsün? “ başlıklı yazısını ve beraberinde yeni çektirdiğini tahmin ettiğim resmini de ilk defa yayınladığını görüyorum. Esas yaşını bilmiyorum ama,  resme dikkatlice  baktığımda, tahminen 45 yaşlarında gösteriyor. Öyle sanıyorum ki, ülke özlemi ve sürgündeki yaşamı, onu yaşından fazla göstermektedir. Düşüncelerinin tümüne katılmamakla birlikte, çok yararlandığımı söyleyebilirim.İnandığı davayı  kendi penceresinden inatla ve sabırla  yürüttüğünü görüyorum. Bu çabasından dolayı da kendisini kutluyorum. Böyle kabiliyetli bir kişiliğin yoğrulmasında ve yetiştirilmesinde  Sayın Yaşar Kaya’nın çok büyük payı olduğunu düşünüyorum.  Birileri “Hocam, sen yağcılık mesleğine mi başladın? Ülkenin bunca sorunları varken, Hasan Bildirici ile Yaşar Kaya’ya methiyeler yazmak da ne oluyor?” diyebilirler. Benim hakkımda sakın ola ki, böyle  yanlış  değerlendirme yapmasınlar. Hiç karşılaşmadığım Sayın Yaşar Kaya’yı  çeyrek asırdır az çok ben de okuyor ve takip ediyorum. Benimki sadece bir tespit yapmaktır. Bu tespiti yaparken, belki biraz duygularımı fazla öne  çıkarmış olabilirim. Eğer böyle bir durum varsa, şimdiden kurdistan-post'un tüm  okuyucularından özür dilerim.

Sitedeki manşet haberleri okumaya devam ediyorum. Çok çarpıcı, herkesin ders çıkarması gereken “Hem gerilla hem gerilla annesi”  başlıklı röportaj-haber çok dikkatimi çekti. Haberin kaynağı tam belli olmamakla birlikte, röportajdan yaptığım şu alıntı hepimizi derinden etkilemelidir. “Zelal Ana, “ yüreklerimizin daha fazla darbelenmemesi için Kürtlerin özgürlüğü tanınmalı ve savaşa son verilmeli. Çözüm için adım atılmadığı sürece daha birçok ananın yüreği yanacaktır…”  Bu kürt  annenin duygularını her kesin çok iyi anlaması gerekir. Aynı şekilde, ülkemizin dağlarında kendi vatandaşıyla, hatta kendi arkadaşlarıyla girdiği silahlı  çatışma sonucunda hayatını kaybeden Anadolu’daki yoksul halkın çocukları olan askerlerin analarının  duygularını da doğru anlamamız gerekir.Bu dramı yaratanlar, tekçi zihniyette  ısrar edenlerdir. Her zaman bıkmadan,usanmadan söylediğimi buradan tekrar edeceğim. Türkiye demokrasi güçleri bir araya gelmediği müddetçe, bu dram daha çok uzun  zamanda  devam edecektir. Korkarım ki, hiç  istemediğimiz bir duruma da düşebilir.

Yine manşetten bir haber daha gözüme çarpıyor. Sitenin yazarlarından Hasan Deniz, bildiğim kadarıyla eşini ve çocuğunu bu uğurda  kaybeden “Nuray Şen” ile ilgili yazıyı köşesine taşımış. Hasan Deniz, tam da benlik bir yorum yapmış.  “…Ben bilmiyorum. Ne Marx, ne Lenin ne Muhammed ve nede İsa anlayabilir onun ve analarımızın çektiği acıları. Ben ana yanını çok sevdim…” Bu yoruma karşı ancak şapka çıkarılır.

Bir sonraki gün Öğleden önceki haber ve yorumlara kısaca bir göz atıyorum.  Sabah Gazetesi’nden derlenen ve manşetten verilen Batman Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Kalkan’ın açıklamasını yine ilgiyle okudum. Bakın Sayın Hüseyin Kalkan A.Öcalan’la ilgili  bir tabuyu nasıl kırıyor. "…O, Türkiye üzerinde oynanan oyunları anlattı. Söyledikleri Türkiye için şanstır. Çözüm için sözleri dikkate alınsaydı, bunları konuşmuyor olacaktık. Kendisini Kürt halkının lideri olarak görüyorum. Onsuz olan bir gelişme çözüm olamaz. Söyledikleriyle milyonları peşinden sürükleyen bir liderdir" Müthiş bir mesaj değil mi? Hem de Sabah Gazetesi’nden.Yine görüşme notlarını  virgülüne ve noktasına hiç dokunmadan aynen yayınlaması da kayda değer bir gelişmedir. Bakın bu haftaki  görüşme notlarındaki şu cümle çözüm için çok net ve gerçekçidir."Çözüm üniter yapı içinde de olabilir federal yapı içinde de olabilir, bizim için önemli olan sorunun çözümüdür."   Bu öneriye kim itiraz edebilir ki?  Peki, bu mesajları  sulandırmadan tarafsız olduklarını iddia edenlerden kurdistan-post hariç, hangi  kürt siteleri  yayınladı? Merak edenler o günkü kürt sitelerinin yayınlarını inceleyebilirler. (Ancak, www.newskurd.co  sitesi haberi sulandırmadan verdiğini, ancak kurdistan_post kadar hit yapamıyor, dolayısıyla bu sitenin hakkını yememek gerekir)

Yine onlarca devrimci, sosyalist, demokrat, İslamcı demokrat,liberal demokrat hatta Kemalist  yazarların yazılarını bir araya getirerek yayınlaması da önemli bir faktördür. Küskün olduklarını tahmin ettiğim, Özgür  Politika ve Özgür Gündem yazarlarının yazılarını da en kısa sürede sayfalarına taşıyacaklarına inanıyor ve diliyorum. Bu site açısından bir kazanım da olabilir. Bu Türkiye demokrasi güçleri ile demokratik  kürt  yapılarının birlikteliğini sağlamanın önemli bir adımı da olabilecektir. Bu temennilerimin gerçekleşmesi umuduyla, Kurdistan-Post’a Selam, Yola Devam.

01.06.2006

Mustafa Elveren

www.komanweb.bravehost.com

elverenmustafa@hotmail.com

NOT: 1- Kurdistan post sitesine Türkiye'den ancak bu adresten ulaşabilirsiniz. http://www.gizliweb.com/g/o.web/010010A/http/www.kurdistan-post.com/index.php

NOT: 2- Bu yazıyı yazdığım sıralarda Balıkesir'in Dursunbey ilçesine bağlı Odaköy'de grizu patlamasının meydana geldiği, 17 işçinin yaşamını yitirdiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Ailelerine ve yakınlarını baş sağlığı ve sabır diliyorum,

 

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu