Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

ORTADOĞU POLİTİKASINDA HAMAS VE İSRAİL’İN ROLÜ NEDİR?

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Ara sıra yazılarını takip ettiğim eski MİT Uzmanı Sayın Mahir Kaynak’ın Ortadoğu politikası ile ilgili yaptığı tespitlerine (Kimilerine göre komplo teorilerine) çok ilgi duymuşumdur. Sayın Kaynak, Ortadoğu ile ilgili çok ilginç tespitler yapıyor ve bu tahminlerin çoğunun  doğru çıktığını, benim gibi sizler de belki  takip etmişsinizdir.

Sayın Mahir Kaynak, 18 Temmuz 2006 günü Star Gazetesi’ndeki köşesinde, “Sudan Sebepler” başlıklı yazısı ile yine çok ilginç bir yorum yaptı.  “Ortadoğu’da kontrollü bir gerginlik yaşanmaktadır. Hamas ve İsrail bu gerginliğin tarafları değil, araçlarıdır. Çatışmanın boyutları büyüyecek ve muhtemelen Suriye ve İran’a sıçrayacaktır. Ortaya çıkacak enerji sıkıntısı ABD ve Rusya’yı ön plana çıkaracak, hem Avrupa hem de Uzakdoğu bu iki güce mahkum ve mecbur olduğunu anlayacak, onların taleplerine boyun eğecektir.”  Doğrusunu söylemek gerekirse, bu tespit bana hem çok ilginç geldi ve hem de ciddi üzerinde düşünülmesi gerektiğine inanıyorum.Ben Ortadoğu uzmanı değilim. Fakat, Ortadoğu konusunda fikirler ortaya atan, tespitler yapan  ya da komplo teorilerini üreten Mahir Kaynak gibi  bir çok  uzman kişilerin düşüncelerini ve yazılarını basın-yayın yoluyla takip etmeye çalışıyorum. Bu bakımdan, benim bir tespit yapmam doğru olmadığı gibi, aynı zamanda beni aşan bir konudur. Dolayısıyla, Sayın Mahir Kaynak ve benzeri Ortadoğu Uzmanı kişilerin ortaya koydukları teorilerin veya tespitlerin  hangisinin doğru olduğuna kanaat getirebilmek için, bunları okuyup karşılaştırmak gerekir, diye düşünüyorum. Eğer, imkan varsa, belge ve bilgiler çerçevesinde araştırma yaparak sonuca ulaşmak daha sağlıklı olacaktır. Yani, bu uzmanlara inanmak durumundayım.

Bir de uzman olmayan yüzlerce yazar ve çizer tespitler yapıyor, komplo teorileri üretiyorlar. Mesela, “Başıbozuk, örgütsüz, birbirine düşman İslam dünyası bu küçük ülkenin oyuncağı olmuş”  "İsrail’in etrafını çevreleyen  yaklaşık iki yüz milyon nüfusa ulaşmış onlarca Arap ülkeleri ne yapıyorlar?  İsrail de dahil olmak üzere, bölge halklarının dine dayalı yaşamları bilinmektedir. Acaba, Tanrı (Allah) hangi tarafı destekliyor? Tercihini Musa’dan yana mı, Muhammed’ten  yana mı koyacaktır? Galiba  bu işin çözümü Allah’a kalmıştır." şeklinde tespit yapanlar da vardır.

Bir de  konuya sosyalist açıdan bakalım, “Filistin’de "demokratik" yoldan istediği hükümeti başa getiremeyen ABD-İsrail ittifakı, bir an önce Filistin’i "hizaya sokmak" ve İsrail ordusunun Ortadoğu’da daha etkin kullanılmasının koşullarını yaratmayı hedefliyor. Bu koşulların oluşmasının engellenmesinin yegâne yolu ise Filistinlilerin direnişi büyütmesinden ve dünyadaki demokratik güçlerin Filistin’le dayanışmayı büyütmesinden geçecek gibi görünüyor.” (sosyalistdemokrasi)

Alın size üç tane farklı görüş. Hangisi daha çok gerçeğe yakın?

Yıllarca MİT içinde üst düzeyde istihbarat görevi yaptığını göz önüne alırsak, Ortadoğu konusunda bu güne kadar yaptığı araştırma ve tespitlerini de dikkate alındığında, Sayın Mahir Kaynak’ın yaptığı tespit  daha gerçekçi olduğuna inanmak durumundayım. Siz de benim gibi mi düşünüyorsunuz?  “Hamas ve İsrail bu gerginliğin tarafları değil, araçlarıdır”  diyen  Sayın Mahir Kaynak’ın görüşünü ileride hep birlikte takip ederek,  bekleyip göreceğiz. 21.07.2006

 

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu