Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

ARKADAŞIM  ŞAİR ADNAN YÜCEL’İ SAYGIYLA ANIYORUM

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

1967 yılından  1972 yılına kadar  öğrencilik hayatım Elazığ’da geçti. O dönemin gençlik hareketi  Türkiye’de bir çok insan gibi beni de etkilemiştir. Sayın Adnan Yücel’i de bu öğrencilik dönemimde tanıdım. O dönemin ilerici ve devrimci gençleri genellikle Alevilerden oluştuğu bir gerçektir. Adnan Yücel alevi değildi, fakat, en çok alevi gençlerle birlikte sol hareketin içindeydi. O dönemde bizlere öncülük yapıyordu.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edildiği 1972 yılında, zamanın Yeni Ortam Gazetesi ve Akşam Gazetelerinde yayınlanan solcu yazarlara ait yazıları kesip, Ticaret Lisesi’nde sınıf gazetesine astığım için, okul müdürü tarafından üst disiplin kuruluna sevk edildim. O zamanki  Elazığ’da mevcut lise müdürleri ile Milli Eğitim Müdür Muavini Başkanlığından oluşan sanırım 6 kişilik bir kurul tarafından oybirliğiyle     “İl içinde başkalarına örnek olabilir” gerekçesiyle İl dışına sürgün edildim. Benden sonra  aynı kurul tarafından Adnan Yücel de sürgün edilmiştir.

Bu olaydan sonra ben Ankara’ya gittim. Ankara’da çalışarak öğrenimimi tamamladım. Sevgili  Adnan Yücel’in de aynı zorluklar altında öğrenimini tamamladığını biliyorum. Sanırım 1974 veya 75 yıllarında Ankara Yıldırım Beyazit Lisesi Edebiyat Öğretmeni olarak atanmıştı. Ankara’da da yine şiir, yine edebiyat üzerinde çalışmalar yapıyor ve Edebiyatçılar Derneği ile ilgileniyordu. 12 Eylül darbesinin silindiri altında ezilmemek için çok çırpındığımızı da söyleyebilirim. Daha sonra her ikimiz de  Ankara’dan ayrıldık. Ben memurluktan ayrılıp, Öğretmenlik görevine başladım, Adnan ise Çukurova Üniversitesi’nde göreve başladı.

1993  yılında   şube sekreteri olduğum Eğitimsen’in de içinde olduğu bazı sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa düzenlediği bir panelin konuşmacısı olarak Elazığ’da Adnan’la tekrar  karşılaşacaktık. Panelde yine o güzel şiirlerini okudu ve hepimizden büyük alkış aldı.  Panel sonrasında kendisine şu soruyu sormuştum. Sevgili Hocam, hem  solda  birlik kurulamıyor ve hem de Kürt Özgürlük Hareketi ile  birlik sağlanamıyor, siz hangi mesafedesiniz?  “Ben Kürt Özgürlük Hareketi ve tüm sol hareketleriyle eşit mesafede kalmaya gayret ediyorum" demişti.

 24 Temmuz 2002 yılında hayata veda ettiğinde, ben Afyon'da sürgündeydim. Ne yazık ki, bu değerli arkadaşımın cenaze törenine katılamamanın ezikliğini hala içimde taşıyorum. Sevgili Adnan Yücel'i "ACININ RENGİ" başlıklı şirini aşağıya alarak, kendisini saygıyla anıyorum. 24.07.2007

ACININ RENGİ

Ey acılara tat veren güzellik
Yüreğimize hoşgeldin
Geldin de
Çiçekli dallara döndürdün öfkemizi
Artık ister dolu yağsın ömrümüze
İsterse kar
Biz ki bildikten sonra sevmeyi
Bütün sabahlar
Acı renginde olsa ne çıkar.

     Adnan Yücel

 

Mustafa Elveren - Emekli Öğretmen

elverenmustafa@hotmail.com

www.komanweb.bravehost.com

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu