Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

İKİ KÜRT SİYASETÇİNİN KAPIŞMASI MI, HESAPLAŞMASI MI?

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Bu hafta tam üç kez yazımın konusunu değiştirmek durumunda kaldım. Birincisi Sayin Nil Demirkazık’ın bizlere verdiği destek ile ilgiliydi, fakat daha sonra Dersimde İklim Gazetesin’de okuduğum bir makaleden dolayı, yazıyı bu defa  bu gazeteye ayırmaya karar vermişken, Kürdistan İnfo sitesinde Sayın Y.Serhat Bucak’ın Sayın Yaşar Kaya’ya verdiği cevabi yazısını okudum, hemen ertesinde Sayın Yaşar Kaya’nın Kurdistan-Post sitesinde ikinci cevabi yazısını okuyunca, artık bu konuda yazmaya karar verdim. Bu bir kapışma mı, yoksa hesaplaşma mıdır? İki büyük Usta’nın kapışması ya da hesaplaşması, tabiki beni de rahatsız etti. Konu biraz da beni aşıyor.  Eğer bu iki usta kaleme karşı herhangi bir saygısızlığım varsa, şimdiden   özür dilerim. Bu konuyu yazmakla doğru mu ettim, yanlış mı ettim, orasını tam kestiremiyorum. Ancak bunu da okuyucuların taktirine bırakıyorum.

Şu son günlerde  kürt aydını ve siyasetçisi olan Sayın Yaşar Kaya ile Sayın Y.Serhat Bucak’ın karşılıklı birbirlerini suçlamaları yanında, satır aralarında verilen bilgilerde anlıyoruz ki, bilmediğimiz bir çok  entrikanın döndüğünü ve koltuk uğruna nasıl çatıştıklarını da bu arada öğrenmiş oluyoruz. Peki bu koruya o dönemin eski siyasetçileri de katılırsa, acaba daha neler öğreneceğiz? Öyle anlaşılıyor ki, bu koronun katılımcıları artarak devam edecektir. Bu tür bir tartışmanın yapılması acaba Kürtlerin lehine mi, aleyhine mi olur? Ben şahsen nasıl olabileceğini  kestiremiyorum. Ancak bir gerçek var ki, o da koca koca kürt  Aydin ve siyasetçilerinin birbirlerini suçlamalarıdır. Kimin haklı olduğunu elbette yine kürt halkı belirleyecektir.

Bana göre aslında geç kalınmış bir tartışmadır. O döneme ait tüm kürt siyasetçileri eteğindeki taşları artık yere dökmenin zamanı geldi de geçiyor. Sayın Yaşar Kaya’nın o döneme ait neler varsa, hepsini bir dizi yazı şeklinde ya da kitap halinde yayınlamasını  bir-iki yazımda belirtmiştim. Ancak, bu yapılmadı ya da sağlık sorunlarından dolayı yapılamadı. Benim için  Sayın Yaşar Kaya ile  Sayın Y.Serhat Bucak eş değerdedirler. Şu gerçeği de vurgulamak istiyorum. Bizim her birinin sanki ayrı bir düşüncesi ve görüşü varmiş gibi sandığımız kürt siyasetçilerinin, aslında farklı görüş ve düşünce çizgilerinden dolayı değil, daha çok kişisel siyasi koltuk çıkarı ve çelişkilerinden ötürü birlikte hareket etmediklerini tahmin edebiliyoruz. Yazar Haydar Işık’ın dediği gibi “Genelde Kürtlerde, özelde ise Dersimlilerdeki bireycilik, had safhadadır“  Geçmişte birkaç tanesiyle de karşılaşmıştım. Mesela Mahmut Kılınç bunlardan bir tanesidir. Savaşın en yoğun olduğu 93 yılında Elazığ’a örgütleme çalışmaları için Sayın Leyla Zana ile birlikte gelmişlerdi. Eczacı Orhan Demirbağ’ın İl başkanlığını kabul etmesi için gece yarılarına kadar çok uğraşmıştık. O dönemlerde Elazığ gibi bir ilde DEP veya HADEP gibi bir siyasi Partinin il Başkanlığını yapmak, ateşten gömlek giymekti. Orhan Beyi ikna edemediler,  o arkadaşımızın daha sonra yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını öğrendim. Zamanla gördük ki, başta Mahmut Kılınç olmak üzere, birçok kürt siyasetçisi her biri kendini bir düşünce ve çizginin sahibiymiş gibi göstererek, başka bir gurubun içinde yer aldıklarını gördük. Birlikte hareket ettikleri kişileri biraz dikkatlice incelediğiniz zaman, bir çoğunun farklı bulvarlardan geldikleri anlaşılacaktır. Sanal  basında böyle farklı kümeler halinde kürt siyasetçilerine bolca rastlamak mümkündür. Bazıları birbirlerini suçlarken o kadar  ileri gidiyorlar ki, nefret etmemek insanın elinde değildir.

Bunlardan biri olduğunu tahmin ettiğim bir şahıs, geçen gün bana mesaj yazmış, benim için “İmralı yağcısı” sıfatını kullanmıştır. Hatta daha  ileri giderek “Apo eşittir MİT” gibi laflar da yazmıştı.  Bir zamanlar bu kadar çok  koltuk hırsına bürünenleri  ve  iç  çelişkileri nedeniyle birbirlerinden ayrı düşen bir çok kürt  siyasetçisini hangi lider bir araya getirebiliyordu? Ben iddaa ediyorum ki, zaman gelecek bir çoğumuz O lideri mumla arayacağız.  12.08.2006

Mustafa Elveren

elverenmustafa@hotmail.com

www.komanweb.bravehost.com

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu