Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

NİL DEMİRKAZIK VE KÜRTLER

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Nil Demirkazık’ın milliyetini yani ırkını bilmem,  merak da etmiyorum. Bir insanın kişiliğini öğrenmek irkıyla değil, yaptıklarıyla ölçülmelidir. Sayın Nil Demirkazık’ın demokrasi adına ve kürt sorunu için yaptığı fikir üretimi beni gerçekten duygulandırıyor. Daha önceki yazılarımda da açıklamıştım. İnsan hakları savunucusu Sayın Eren Keskin, Nil Demirkazık,  Pınar Selek ve Dersimli Hemşerim Sayın Yaşar Seyman gibi aydın bayanların Kürtlerle dayanışması çok önemlidir. Biz Kürtler böyle  değerli bayan dostlarımızla dayanışma içinde olmalıyız.

Sayın Nil Demrkazık’ın bir süreden beri benim yönettiğim Komanweb sitesi dahil olmak üzere, her düşüncedeki ve düzeydeki bir çok  Kürt sitesi ile demokrasi mücadelesi veren  internet sitelerinde de yazıları yayınlanmaktadır. Tabiki burada kast ettiğim daha çok Türkiye’deki Kürtlerdir. Yani Kuzeyli Kürtlerdir.

Bundan sonraki söylemlerimde sadece Nil, Sevgili Nil, Dostumuz Nil, Yoldaşımız ya da kardeşimiz  Nil şeklinde olmasını çok isterdim. Ancak, kendisinden izin alabilirsem, bundan sonraki yazılarımda daha samimi ifadeler kullanacağım. Kendisini hiç görmedim ve karşılaşmadım. Sadece TV. ve gazetelerdeki programlardan tanıyorum. O Hasan Keyf ile ilgili olarak Ahmet Arif’in dizelerini o kadar güzel temaya uygulamış ki, etkilenmemek  elden değildir. Tabiki Ahmet Arif’i Sayın Nil Hanım’in satırlarında  okumak daha çok  hoş oluyor. Bu dizelerden bir bölümünü tekrar aktarmak istiyorum.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,
Namuslu, genç ellerinde.
Kızlarım,
Oğullarım var gelecekte,
Her biri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim.
Bir umudum sende,
Anlıyor musun?”

Ahmet Arif’in dediği gibi, yeniden yaratılmak biraz da Sayın Nil Demirkazık gibi dostlarımızla olacaktır. Yoksa, Binlerce itirafçısı,  on binlerce korucusu ve  işbirlikçisi olan bir halkın,  bunlar yetmezmiş gibi, bir de kırk parçaya bölünmüş siyasi örgütleriyle,  biz  Kürtlerin gerçekten  zor durumda olduğunu düşünüyorum..  Tam da böyle bir zamanda Sayın Nil Demirkazik Kürt sorunuyla ilgili çok cesur ifadeler kullanarak, konuyu sürekli irdelemeye başlaması, doğrusu beni de heyecanlandırmaktadır.

Başta Kurdistan_Post sitesi olmak üzere, İnternet üzerinde yayın yapan bir çok liberal demokrat,  solcu demokrat, demokrat Kürtler, hatta bazı milliyetçi kürt siteleri de dahil  olmak üzere, Sayın Nil Demirkazık’ın yazısını yayınlamaktadırlar. Şimdi diyeceksiniz ki, kardeşim bunda ne var, gayet normal bir durumdur. Evet, buraya kadar gerçekten de çok normal bir durumdur, tüm bu sitelerin hitlerini incelediğiniz zaman görülecektir ki, Kürtler tarafından  en çok okunan yazar olması dikkat çekicidir. Hatta,  çok okunan tanınmış bazı kürt yazarlardan bile  daha fazla okunduğu da bir gerçektir.  O’nun için “AKP’li”dir diyorlar. Bence AKP’li ya da solcu olması hiçbir önemi yoktur. Önemli olan yaptığı hizmet ve gösterdiği cesarettir. Bu cesaretinden dolayı da kendisini kutluyorum.

Ben, Sayın A. Melik Fırat’ın Apo hakkında söylediği sözlerinin hiç birine katılmıyorum. Fakat, Sayın A.Melik Fırat’ın  geçmişte Kürtlerle ilgili şöyle bir cümle sarf ettiğini hatırlıyorum. “Biz Kürtler kendi içimizden bir kürt lider çıkardığımız zaman, hep birbirimizle kavga ederiz, bu yüzden Çerkez, Türk vb. gibi kişiler  bizi yönetince hiç sesimiz çıkmıyor”  türünden laflar etmişti .Eğer yanlışım varsa lütfen beni düzeltsinler. Bu cümlelerde biraz gerçek payı yok mu?  Sayın Nil Demirkazık’ın tüm kürt sitelerinde aynı saygınlığı görmesi ve en çok okunan yazarlar arasında olması, yani birçok Kürt örgütlerinin  ortak paydası  haline gelmesi,  Kürtler açısından çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Kürt aydın ve siyasetçileri birbirleriyle hesaplaşma ve  uğraşmakla meşgul oldukları için, Kürtler arasında birlik çalışması bir türlü oluşmuyor. Buradan hareketle, sadece isimlerinden başka hiçbir büyüklüğü ve potansiyeli olmasa  da, yine en azında Türkiyeli Kürtler arasındaki diyaloğun başlatılması Sayın Nil Demirkazık tarafından sağlanabilinir mı? Tüm kürt kurum ve kuruluşları ile tanınmış  aydın ve siyasetçileri biraz da bu konuda kafa yorarlarsa, sanırım abartılı olmaz. Bence  denemekte yarar vardır. 18.08.2006

Mustafa Elveren

Emekli Öğretmen

www.komanweb.bravehost.com

elverenmstafa@hotmail.com

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu