Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Mustafa Elveren

Emekli Öğretmen

Komanweb Yayın Yönetmeni

 (Yazarın bu haftaki makalesini okumak için Tıklayınız)

DERSİMDE İKLİM

Kış mevsiminde Dersim iklimi ne kadar soğuk ve dondurucu ise, yaz mevsiminde de tam tersine o kadar sıcak ve kavurucudur. Bu yıl yapılan Munzur Doğa ve Kültür Festivali de yine sıcak ve kavurucu yaz mevsiminde yapıldı.

Ben bu bölgeden ayrılalı daha doğrusu sürgün edileli tam on iki yıl oldu. On iki yıl önce Elazığ – Tunceli  arasında yolculuk yapmak tam bir işkence gibiydi. Bazı zamanlarda böyle yolculuklarda öğretmenlik kimliğimi yol boyunca boynuma asardım. Elazığ’ın çıkışında Diyarbakır yol ayırımından itibaren Tunceli’nin girişine kadar tam beş yerde polis-asker-korucu barikatı altında herkes tepeden tırnağa aranırdı. Bölge halkının yaşamsal ihtiyaçları için evlerine götürdükleri yiyecekler bile kotaya bağlanmıştı.Yurt dışında bir akrabası veya tanıdığı tarafından gönderilen bir karton yabancı sigaranın yarısına  ya da çocuklarının ihtiyacı için alınan iki çift spor tipi ayakkabıdan bir çiftine görevli güvenlik güçleri yetkilileri aralarında paylaşmak üzere el koyabiliyorlardı. Hatta bir çoğumuz hakaret ve baskılara da uğruyorduk. Yine o günlerde bir çok insanımız faili belli  bir şekilde katledildiler. Ancak, 1999 yılından itibaren  PKK’nin tek taraflı ilan ettiği ateşkes ile Türkiye’nin AB’ye aday üye olmak için yaptığı bazı zorlamalı yasal düzenlemeler gereğince  halkın biraz  nefes aldığını hep beraber yaşayarak gördük.

Bu yıl yapılan 6. Munzur Doğa ve Kültür Festivali’ne katılan ve festival ile ilgili izlenimlerini yazan Yazar Şehmuz Diken “Dersim'de Eskiyen "Nüfus Cüzdanı"m!” başlıklı yazısını okuyunca, on iki yıl önce yaşadığım o kabus dolu günleri hatırladım. Değerli yazarımızın şu satırları dikkate değer tespitlerdir. “İstisnasız bu Dêrsim'de festival süresince kaldığım üç günlük zaman dilimi içinde festival nedeniyle programlarına katıldığım Pertek, Hozat ve Ovacık ilçelerinde ve yollarında aralıksız yaşandı. Abartmıyorum en az 20 kez kimliğim ya kaydedildi ya da kontrol edildi.”   Yazarın yaşadığı bu olay  bize göstermektedir ki, Kirli savaşın yeniden alevlenmesiyle devletin bu insanlık ayıbı  uygulamaya yeniden başladığını göstermektedir. Yapılan bu gerçek tespitten ve konunun önemi gereğince, bu yazıyı www.komanweb.bravehost.com Web Sitesinde hem manşette ve hem de  makale olarak yayınladık. On iki yıl önce bu tür olayları tarafsız haber olarak yayınlamak, Türkiye basınında mümkün değildi. Ancak, çok kısıtlı ve zor  şartlarda yayınına devam edebilen, yüzlerce yazarı ceza evine konulan ve onlarca yazarı da  katledilen Özgür Gündem Gazetesi ve devamı gazetelerde yayınlayabiliyorduk. Bu bakımdan basın ve yayın yönünde kazanımlar elde etmeli ve  sürekli gelişme sağlamalıyız.

Son yıllarda Dersimlilerin kurdukları yeni Televizyon ve Gazete sayılarının artması önemli bir gelişmedir. Bu itibarla Dersimli Hemşerim Sayın Ergüder Öner’in imtiyaz sahibi olduğu ve aylık olarak yayınlanmakta olan “Dersimde İKLİM”  Gazetesi’nden biraz bahs etmek istiyorum. Sayın Önerle Ankara’daki tanıdıklarımın tavsiyeleri üzerine  birkaç ay önce  tanıştım. Kendisini daha önce hiç görmemiştim. Bu güne kadar yayımlanan Gazetenin 30 sayısının tamamı olmasa bile önemli bir kısmını okdum ve inceledim. Her şeyden önce Çok kaliteli bir baskının yapıldığı hemen göze çarpıyor. Yine başta Sayın Yaşar Seyman olmak üzere, birçok değerli Dersimli yazarların makale ve yorumlarını Dersim kalitesinde okumak mümkündür.  Diğer taraftan  başta kürt ve alevi halkı  olmak üzere, diğer halk katmanları ile  her dersimlinin rahatlıkla kabul edebileceği demokratik bir çizgiyi sürdürmeleridir. Bu itibarla,  “Dersimde İKLİM” Gazetesi’nin logosunu Komanweb Sitesine link olarak yerleştirdik. Ayrıca, Dersimlilere ait bir kaç sitenin  daha link verdiğini gözlemledim. Bu tür yayınların yaşatılması için bir birimize destek olmak durumundayız. İşte Dersim’in  Çok soğuk ve dondurcu kış mevsimi ile kavurucu yaz mevsimini  “Dersimde İKLİM” Gazetesi ile ılıman mevsime dönüştürebiliriz. Festival’in  “Munzurun sesinde, gökkuşağının renginde”  sloganını ben çok sevdim. Bu nedenle, bu sloganı “Dersim’in sesinde, Munzur’un kıvamında, Gökkuşağı’nın renginde”  şeklinde değiştirerek, Komanweb Sitesi logosuna yerleştirdim. Sayın Ergüder Öner’e de tavsiye ederim.  Dileğim odur ki, bu çizgilerinden sapmamalarıdır.  30.08.2006

Mustafa Elveren

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu