Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

SAYIN YAŞAR KAYA’NIN HASTALIĞI VE KÜRTLER

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Tabi ki, kürt liderleri ve ileri gelenleri ile aydınları birbirlerini eleştirmelidirler. Ancak,. birbirlerine iftira atmadan ve suçlamadan, hakaret etmeden, kişisel kinlerini öne çıkarmadan, düzeyli ve kaliteli bir eleştirinin yapılması, her zaman kürt halkı için bir zenginlik olacağını düşünüyorum.  Bu açıdan Sayın Yaşar Kaya'nın kürt siyasetine sunduğu katkılar inkar edilemez bir gerçektir. Yine Sayın Yaşar Kaya'nın bu tavrından dolayı sevenleri kadar sevmeyenlerinin  var olduğu da bilinmektedir.

Sanırım 2004 yılında, Nisan ayı idi, yine gece geç saatlerinde Kurdistan-Post Sitesi’nin son güncellenmiş haberlerini okumak üzere  siteye girdiğimde;  “Yaşar Kaya kalp krizi geçirdi, kritik durumu hala devam etmektedir”  şeklindeki manşet haberini okuduğumdan çok üzülmüştüm.  Bu durumda ne yapacaktım? Kısa bir şoktan sonra hemen geçmiş olsun mesajını yazmaya başladım.

O tarihte Kurdistan-Post Yayın Yönetmeni olan Sayın Günay Aslan’a şu mesajı yazdım; “Sayın Yaşar Kaya’nın amansız hastalığını sitenizden üzüntüyle öğrenmis bulunmaktayim. Sayın Yaşar Kaya Kürtleri bırakıp gidemez. Çünkü, Bütün mezarlıkları kilitlediğimiz gibi, Cennet’in ve Cehennemin de yollarını kapattık.  Kürtlerin Yasar Kaya’ya ihtiyaci var, O’nun cenneti veya cehennemi kürtlerin yaşadığı yerdir. O, cenneti ve cehennemi kürt halkıyla birlikte yaşadı. Bu sebepledir ki, Yaşar Abi kürt haklını yalnız bırakıp gidemez. Zaten gideceği bütün yolları kürt halkı tarafından kapatılmıştır. Anlayacağınız, Azrail denilen mahluk da bu işten vazgeçecektir. Zaten kazandıklarımızı direnerek kazanmadık mı? Her ne kadar Yaşar Abi Türk solunu çok acımasızca eleştirse de ben eleştirilerinin önemli bir kısmına katılıyorum. Ben 3K’li (Kürt,Komünist, Kızılbaş) bir Dersimli olarak kendisini cok seviyor, fikirlerine saygı duyuyorum. Selam ve sevigilerimle..” duygularımı bu şekilde yansıtmıştım. Elimde değil, bir yakınım veya tanıdığım hatta hiç tanımadığım bir insanın başına kötü bir olay geldiği zaman mutlaka beni çok duygulandırır ve etkiler.

Bu defa da maalesef yine benzer bir durumla karşılaştım.  6 Eylül  günü saat 00.30 civarında sitenin son gece haberlerini okumak için baktığımda, manşetten  “Yaşar Kaya’nın Sağlığı iyiye doğru gidiyor, Kürt siyasetçi ve yazar Yaşar Kaya, dün akşam aniden baş gösteren rahatsızlığı üzerine Köln’de hastaneye kaldırıldı. Geceyi yoğun bakım servisinde geçiren Yaşar Kaya, sağlığındaki olumlu gelişme üzerine bugün yoğum bakımdan çıkarıldı.”  Hele ki, bu defa sağlığı iyiye gidiyor mesajının bulunması içimi biraz da olsa rahatlatmıştı. Tabi yine klavyenin başına geçip , bu defa Yaşar ağabeye ulaştırmak üzere, Sayın Hasan Bildirici’ye o anki duygularımı ifade eden Geçmiş olsun  mesajını yazdim. Ve Mesaj sitede yayınlandı.

Elbette hepimiz bir gün mutlaka bir biçimde öleceğiz. Bu bilinen sonumuzdur. Tabiki ölümden korkulur. Çünkü biz insanız, insani duygularımız vardır. Ancak bu korkuyu yenmesini de bilmeliyiz. Fakat bir gerçek de var ki, insanlar hep öldükten sonra değeri anlaşılıyor. Sayın Mehmet Uzun ölüm döşeğine  düşünce, tüm Kürtler dört elle sarıldılar. Ya ondan önce?  Bence önemli olan, ölmeden önce birbirimizin değerini bilmeliyiz  Bu duygu ve düşüncelerle Sayın Yaşar Kaya'ya tekrar geçmiş olsun der, acil şifalar dilerim.  07.09.2006

Mustafa Elveren

Emekli Öğretmen

www.komanweb.bravehost.com

elverenmstafa@hotmail.com

 

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu