Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Doğum Günün Kutlu Olsun “Gözüm”

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Merhabalar "Gözüm",

28 Ekim'de  doğum gününü kutlayacaksın, çünkü hayat hikayende öyle yazıyor. İyi ki doğdun Ahmet , nice 28 Ekimlere,  nice yıllara. Senin o muhteşem konserlerini  ne  çok özlemişim. Seni sevenlerinin gönlünde ebediyen yaşayacaksın. Doğum Günün Kutlu Olsun "Gözüm".

Sen Türkiye'de bir devir açtın. Tarihe çok önemli bir not düşürdün.  O günlerde bir çok  kimsenin cesaret edemediği bir sorunu, yani  Kürt sorununu dile getirdin, hem de ırkçı “Vatansever”lerin yoğun olduğu bir gecede.

Tarih Seni haklı çıkardı. Değerli Hemşerim Şair Ahmet Telli’nin dediği gibi  “Deniz, Mahir, İbrahim, Che, birileri tarafından görevlendirilmediler; onlar kendi hayatlarını ve bütün hayatları çiçeklendirmek üzere, tıpkı doğa gibi davrandılar.  Cahit Arf, Einstein, Galileo, Edison, kendilerine görev verildiği için değil, hayatla kendi aralarındaki ilişkiyi anlamaya çalıştıkları için bilim insanıydılar” Sen de hem bir müzik sanatçısıydın, hem de evrensel bir devrimciydin. Sana  birileri tarafından  görev verildiği için değil,  insan olduğun için, bilim adamı olduğun için,  demokrasiye inandığın için, özgürlüğün ne olduğunu bildiğin için, en önemlisi de devrimci ve sosyalist ahlakının gereği için özgürlük mücadelesinde yerini aldın.

Senin konumunda olanlar, hemen hemen hepsinin şan, şöhret ve para peşinde koştuğu, lüks otel barlarında yaşadığı, günlük sevgili değiştirdiği bir ortamda, sen bunların tümünü reddettin. Halkla buluştun. Tıpkı Nazım Hikmet ve Yılmaz Güney gibi. Bu özelliklerinden dolayı  Paris’te ('Pere Lachaise') Yılmaz Güney’e komşu oldun. 

Birkaç hafta önce Sayın Akın Birdal  ile  yapılan  bir röportajda, Gazeteci Dilek Yaraş'ın sorduğu “Vatan haini kimdir sizce?” şeklindeki bir soruya, Sevgili Birdal  şu cevabı vermişti. ”Tarifi bellidir. Nazım Hikmet anlatmıştır onu:

‘’... siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
hainiyim, ben vatan hainiyim.
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim....’’,  "
demiştir...  Alın şöyle günlük gazeteleri ve görün Nazım’ın anlattığı insanların fotoğraflarını."

Nazım Hikmet vatan hainliğini ne kadar iyi tarif etmiş değil mi? Sana  o  çirkin saldırıyı ve iftirayı yapan  "vatansever"lerin yüzlerine  Nazım'ın bu dizeleri bir tokat gibi  çarpıyor.

O gece sana çatal-bıçak-kaşık fırlatan “vatanseverleri” hiç unutamam ve af edemem. Değerli yazar Muhsin Kızılkaya'nın  bu konuyu çok objektif bir biçimde yazdığını hatırlıyorum. Daha çok da kürt kimlikli sanatçıların neden sessiz kaldıklarını, hatta bazılarının piste çıkıp sözüm onlara “Vatansever”lerle birlikte onuncu yıl marşını  söylemeleri çok zoruma gitmişti. Ben bir eğitimci olarak çok utanmıştım. O günden itibaren Onuncu yıl marşından içimden nefret etmek geliyor.

Sevgili İki Gözüm,

Senin o tarihte söylediklerin bu gün devlet ve hükümet koridorlarında tartışılıyor. Hatta bir bölümü uygulamaya bile konuldu. Buna rağmen hala “Vatan Hainliği” gibi çirkin sözlerle Seni rahatsız etmelerine gönlüm razı olmuyor. Artık tüm Türkiye gerçekleri görmeye başladı. Bu gün magazin aleminde genç kadınlarla aşk yaşamak için her türlü pisliğe bulaşanlar, askerlikten kaçmak için her türlü dalavereyi yapanlar da ve diğer kışkırtıcıları artık yavaş yavaş nasıl “vatanseverler” oldukları ortaya çıkıyor.. Gerçek vatanseverlerin de kim olduğunu  öğrenecekler.

Halkımız, artık vatan-millet-bayrak söylemlerinin arkasına sığınarak, ülkeyi sömüren mafya artığı çeteleri iyi tanımaya başladı.

Duy beni İki Gözüm!  Tarih Sen’i haklı çıkardı. Bir zamanlar devlet içindeki karanlık güçlerin desteğiyle müziğini yasaklayanlar,  bu gün utançları yüzlerinde belli ediyor.. Artık her yerde senin müziklerin çalıyor. “Kürdüz biz ölene kadar,  vallahi  biz  dostu özledik”. Senin bu dizelerin tarih boyunca hafızalarda silinmeyecektir. Doğum günün kutlu olsun, İyi ki doğdun Ahmet Kaya. Seni sevgiyle ve  saygıyla selamlıyorum. Hoşça kalın "Gözüm.”

28/Ekim/2006

Mustafa  Elveren

Emekli Öğretmen

E-POSA         : elverenmustafa@hotmail.com

WEB   SİTESİ:  www.komanweb.bravehost.com

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu