Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Turgut Öker’in Ecevit Sevgisi

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Biz insan olarak, hele hele alevi olarak tüm ölümlere karşı mutlaka üzüntü duyarız. Aynı şekilde “Hayata Dönüş Operasyonu” Başbakanı Bay Ecevit'in ölümünden de üzüntü duyarız. Ancak AABF Başkanı Sayın Turgut Öker’in her tarafa üzüntü mesajlarını göndermesi, Eceviti göklere çıkararak, Alevilerin kurtarıcısı olarak göstermesi, sanki alevilerin dostu imiş gibi lanse etmesi, beni ve benim gibi bir çok aleviyi derinden üzmüştür. AABF’nin internet sitesinde Ecevit hayranlığı ile dolu yazılar yayınlaması, Ecevit’i Sosyal Demokrasinin öncüsü gibi lanse etmelerini de hayretle karşıladım. Bunlar bu güne kadar Ecevit sevgisini içlerine saklamışlardı da biz mi bilmiyorduk?

Neymiş efendim, Ecevit;  “Alevi ve Bektaşilerle ilgili sorunları seçim bildirgesine almış, Hacı Bektaş adıyla Üniversite açmış, Bin Yılın Türküsü etkinliğine katılmış”  HEP-DEHAP gibi partiler seçim bildirgelerine alevileri almadılar mı? Defalarca yazdık ve söyledik, bu resmi ideoloji düzeninde  tıpkı kürtler gibi aleviler de hep yok sayıldılar. Eğer bu gün alevilerin örgütlenmesine biraz göz yumdularsa, bunun sebebi  kürt alevilerin mevcut kürt hareketiyle dayanışmasını önlemek içindir.  Bu aymazlar hala  bilmiyorlar mı ki, Ecevit bunları kürt muhalefetine karşı yaptığını? Ecevit'ten çok önceleri Birlik partisi vardı. Hem de Süleyman Demirel destekli, Hiç unutmam,  Deniz Baykal CHP kongrelerinde Bülent Ecevit'e karşı hep alevi söylemlerini kullanark muhalefet yapmıştı. Bu gün alevileri CHP'den uzaklaştıran da Baykaldır.  Doğrusu bu alevi baronları Demirel'in ve Baykal'ın ölümünden sonra neler söyleyeceğini şimdiden merak etmeye başladım.

 “Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında onlarca insanlarımızın cezaevlerindeki katilamını ve Maraş katliamının yapıldığı yılların Başbakanı olarak Bülent Ecevit’i Sayın Öker ne çabuk unutuyor. Bir süre önce AABF’nin Genel kurulu’nda   Su Tv.den naklen canlı yayınlanan konuşmasını ve ayrıca yine katıldığı  ROJ TV.nin canlı olarak yayınladığı  bir programındaki sözlerini demokrasi mücadelesinde çok olumlu ve umutlu bulmuştum. Şimdi anlıyorum ki, ben de yanılmışım.

Alevilerin çok önemli ve de etkili bir kurumunun başkanının bu davranışına karşı kayıtsız kalmazdım. Ben de o ruh halimle hemen AAABF sitesi yönetimine aşağıdaki mesaji gönderdim.

“Sayın AABK Sitesi Yönetimine,

Bizim insanlık anlayışımız ve felsefemiz gereğince tüm ölümlere üzülüyoruz.Bu Bülent Ecevit de olur bir başka sıradan herhangi bir vatandaşımız da olabilir. Ancak, sanki Bülent Ecevit Alevilere ve kürtlere çok büyük hizmet etmiş gibi lanse etmenizi da doğru bulmuyorum. Daha bir kaç ay önce MHP.liler de Alevilerden bahs ettiler. Bülent Ecevit MHP'den sanki farklı bir şey düşünüyormuş gibi. Yarın Deniz Baykal ölürse, kim bilir neler uyduracaksınız. Artık Baykal'ın belki de alevilerin baş kahramanı olarak ilan edeceksiniz. Pir Sultan'ı asan bu resmi ideoloji değil mi? Bunlar Ecevit'ten farklı bir şey mi söylüyorlar. Benim çok değer ve önem verdiğim AABK sitesinin Bülent Ecevit’i bu kadar göklere çıkarmasını hala anlamış değilim. Biz aleviler bu resmi ideolojiden kurtulmadıkça, daha çok sürüneceğiz. Sizin yaptığınız  İzzettin Doğan'dan ne farkı kaldı ki? O zaman neden bu kuruluştan farklı hareket ediyorsunuz. Fakat, bir de Pir Sultan Abdal Kültür  Derneğinin sitesini inceledim. Onların sizler gibi düşünmedikleri kesin. Belki de bu kuruluşa bizi bağlayan Kazım Genç gibi insanlardan kaynaklanıyordur. Kim bilir? Kırk parçaya bölünmüş biz alevilerin bir araya gelmesi ihtimali var mı? bunlar üzerinde kafa yoralım. Bülent Ecevit için yas tutup sağa sola mesaj göndermeniz hiçbir şeyi çözmez.Ben Sayın Turgut Öker'i böyle bilmiyordum. Su tv.de ve Roj tv.de izledim. çok da mantıklı ve de ilerici ve demokrat bulmuştum. Ancak yanılmışım. Meğer bir Ecevit hayranıymış. Hayranı olabilir de. bir de kafadarıymış. Yazıklar olsun. Halbuki sizin bir çok haberlerinizi de kaynak almıştım. Bu Ecevit sevginiz size hayırlı olsunl. (Ecevit'in kendisine hayrı yoktu ki alevilere hayrı olsun)Umarım sizi fazla incitmemişimdir. Selam ve sevgilerimle.”

Tüm bu iki yüzlülükleri görünce, kitabında bunlar hakkında öfkesini dile getiren Pirim Ali Haydar Cilesun’u hatırladım. Ne kadar da haklıymış. O uzun saçlı Bilge Pirimi yeni anlamaya başladım.  Evet Pirim, Turgut Öker beni fena halde yanıltı. Ben yanıldım ama, Siz yanılmadınız. Bu düşüncelerimi ve duygularımı Sizinle ve okuyucularla  paylaşmak istedim.Ummarım beni anlamışsınızdır.

08.11.2006

Mustafa  Elveren

E-POSA         : elverenmustafa@hotmail.com

WEB   SİTESİ:  www.komanweb.bravehost.com

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu