Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Sayın Yaşar Kaya’nın tarihle hesaplaşması

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

“Saddam idam edilmemeli diyen bir Kürdün aklına şaşmak ve Kürtlüğünden şüphe etmek gerekir … Türk Solu’nun rahminde büyümüş bir kaç Kürdün ben idamdan yana değilim demesi Halepçe kadar büyük cinayettir.”

Bu sözleri Yaşar Kaya gibi bir Kürt aydınına uygun bulmadım. Çok değer verdiğimiz bu ağabeyimiz, her yazdığı yazısında ya solculara veya demokratik Kürt muhalefeti siyasetine çatmaktadır. Şimdi neden Kürt birlikteliğinin gerçekleşmediğini anlamaya başladım. Çünkü, Kürt Liderleri, önderleri, yazarları ve aydınları kullandıkları dile yeterince dikkat etmiyorlar.

İdama ya karşı çıkılır, ya da savunulur. İşine geleni idam etmek, işine gelmeyeni de idamına karşı çıkmak, daha çok Türk usulü bir yöntemdir. Başta Kürtlere düşmanlık yapan Saddam, Ortadoğu’da bir çok halka da düşmanlık yapmıştır. Saddam’ın elleri kanlı, zalim bir diktatör olduğunu bütün dünya alem bilmektedir. Tüm bunlara rağmen, ben de Saddamın idam edilmesinden yana değilim. Şimdi benim aklıma şaşmak, Kürtlüğümden şüphe etmek ve Saddam gibi cani mi görmek gerekiyor? Yaşar Ağabey’in sözlerini okuyunca, çok üzüldüm. Neredeyse ben bile kendimden şüphe etmeye başladım. Sayın Yaşar Ağabey, Siz bizi hiç anlamıyorsunuz, ya da anlamak istemiyorsunuz. Tamam, eleştiriniz, en ağır eleştirilerinizi zaten yapıyorsunuz. Bu sizin tabii hakkınızdır. Bir taraftan “çocuklarımıza sahip çıkacağız” deyip, şefkat elinizi uzatıyorsunuz, , öbür taraftan “bu çocukların aklından ve Kürtlüğünden şüphe ediyorum” diyeceksiniz.

Peki, Irak Devlet Başkanı ve Kürt Liderlerinden Sayın Celal Talabani İçin ne diyeceksiniz? Basından öğrendiğimiz kadarıyla, Sayın Talabani, “Ben Saddam’ın idam kararını imzalamam, o gün gelirse, izne veya yurtdışı göreve ayrılır, yardımcılarımdan biri imzalayabilir” şeklinde demeçler verdi. Size göre, Sayın Talabani’nin aklından ve Kürtlüğünden şüphe etmek mi gerekiyor? Şimdi diyeceksiniz ki, “O diplomatik ve taktik bir durumdur” Öyle de olsa, yine idama karşı çıktığını açıkça söylemektedir.

Yine, 18 Kasım 2006 Cumartesi günü Kürdistan-Post’un yazarı olan Sayın M. Salih Erol’un yazısını bir okuyucu olarak ben de inceledim. Ayrıca, Roj Tv ve benzeri çizgideki yayın organlarında bir çok Kürt aydın ve yazarını da izledim. Onlar da hepsi Saddam’ın idam edilmesinden yana değiller. Şimdi tüm bu kadar Kürt aydın ve yazarların aklından ve Kürtlüğünden şüphe mi edeceksiniz? Bunlara Saddam gibi cani mi diyeceksiniz? Bu insanlar Saddam’ı korumak için değil, tam tersine Saddam’a en ağır cezanın uygulamasını istiyorlar.

Sizin savunduğunuz “Bu kanlı tarihle hesaplaşmak” mantığınız karşısında, gerçekten de çok şaşkınlık duydum. Bu düşünce Kan Davası düşüncesinden hiç farklı değildir. Bence, Daha çok Kürtlerin uyguladığı bu kötü geleneği savunmak, barışa ve insanlığa hizmet etmez. Hele hele sizin gibi tecrübeli ve bilgili bir Kürt Önderinden duymak, bizleri üzmektedir. Sizin bunca engin tecrübelerinize ve bilgilerinize rağmen, belki ben sizin yazınızı yanlış yorumlamış olabilirim. Eğer böyle bir durum varsa, lütfen beni uyarınız.

Yaşayan Kürt Tarihi ve Çınarı Sayın Yaşar Kaya, bu defa ağır eleştiriler yaparak, Sizi biraz incitmiş olabilirim. Ben sizi ne kadar eleştirsem de, görüşlerinizin bir bölümüne katılmasam da, yine sizi çok seviyor, Sizin düşüncelerinizi dikkate alıyor ve önem veriyorum. Size karşı hiç bir zaman saygım ve sevgim değişmemiştir. Buna inanmanızı isterim. Kalbinizin ne kadar hassas olduğunu biliyorum. Bu eleştirilerimle sizin kalbinize zarar vermek için değil, tam tersine size katkı sunabilmek amacını taşımaktayım. Belki bana çok alınacaksınız, ben her zaman sizi sevgi, saygı ve dostlukla anacağım. Bu övücü sözlerimden dolayı belki bir çok solcu arkadaşlardan zılgıt yiyeceğim. Ama olsun, sizin için değer.

 21/11/2006

Mustafa  Elveren

Emekli Öğretmen

E-POSA         : elverenmustafa@hotmail.com

WEB   SİTESİ:  www.komanweb.bravehost.com

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu