Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

DOĞRUYU SÖYLEMEK İÇİN HOCA OLMAYA GEREK YOK

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Demokrat ya da milliyetçi kürt ulusal çizgisinde yayın yapan bazı internet sitelerinde soyadı Dere olan bir kaç kişi daha olduğunu hatırlıyorum.  Bunların içinde biri hariç diğerleri kürtler arasında sıkça polemik yaratan yazılar yazıyorlar. Bir tanesi de  kendi deyimi ile “sevimsiz Hasan” (Hasan Dere)'dır. “sevimsiz Hasan”  gibiler, çoğu zaman yazılarını genellikle Kürtler arasında polemik yaratıyorlar veya PKK karşıtlığı üzerine kurguluyorlar. Sevimsiz olduğunu söylemesine  bakmayınız siz. Bakın malame.org sitesinde benimle ilgili yaptığı bir yorumda nasıl bir uyanıklık yapıyor; “yaşamım boyunca ne kadar Mustafa tanıdım ise, hepsinin sevildiğini gördüm. Bu adın, TC kurucusunun da adı olmasından mıdır bilmem, ama seviliyorlar ve sevenler de genel olarak Kürd kökenlidirler.

Mustafa'ya, hem eğitimci hem din adamı anlamı içeren, bir de 'hoca'lık eklenince, yüzde 90'ı Müslüman olan Kürdeler arasındaki sevginizi kıskanmamak elde değil.”
Demek istiyor ki, "ismi Mustafa olan Kürtler hem Müslümanların peygamberi olan Arap Muhammed’i, hem de TC kurucusu ve Türklüğe çok büyük hizmeti olan Mustafa Kemal’i çağrıştırdığından, dolayısıyla bunlar  Müslüman Kemalist ve
inkarcı Kürtler oldukları için çok şanslıymışlar" gibi dalga geçerek, sakat bir tespit yapmıştır. Ancak, kürtlerin müslümanlık tarafını söylüyor, fakat ,her ne hikmetse  Molla Mustafa Barzani’yi unutuyor. Aslında unutmuyor da , işine gelmiyor. Yani uyanıklık yapıyor. Halbuki şunu söyleseydi, durumu belki kurtarabilirdi. “İslam Peygamberi Muhammed Mustafa’dan dolayı Mustafa ismi Arap ve Müslümanlar arasında çok seviliyor. Yine, Türkleri bir ulus haline getiren Mustafa Kemal’den dolayı ve çoğunluğu Müslüman olan  Türkler arasında da bu isim sevilmektedir. Ayrıca, Kürtler için çok önemli bir lider olan Molla Mustafa Barzani’den dolayı,  yine büyük çoğunluğu Müslümanlaştırılmış Kürtler arasında da bu isim sevilmektedir. Dolayısıyla, Mustafa ismi Arap, Türk ve Kürt halklarının harmanlandırılmış ortak bir isimi olabilir.  Ama, her nedense “sevimsiz Hasan ”  tarafından sadece TC kurucusu Mustafa Kemal ve Müslüman kürtlerler ile bağlantı kurmaya çalışmıştır. Bunu da maksatlı yaptığını düşünüyorum.

Yazımı çarpıtıp, işine gelen cümleleri cımbızla içinden çekip kendine göre yorumlayıp, beni  iç infazların tartışılmasına karşı çıkmakla, PKK’ye destek vermekle suçlayarak ne yapmaya çalışıyorlar?  Doğrusu ben de henüz anlamış değilim. Durum böyle olunca da, kocaman bir yalan ortaya çıkıyor. Ben diyorum ki, bu kadar işin içinde ve bugün iç infazlardan daha çok önemli bir konu olan  kürt birlikteliğine ihtiyaç vardır. Bunu söylemekle iç infaz tartışmalarınıza karşı çıkmak mı oluyormuşum? Bir insana  bu kadar çok insafsızlık yapılır mı? Biri bana, “PKK’lisin neden kendini gizliyorsun?” diyor, diğeri, “sen saddam’ı savunuyorsun” suçlamasını yapıyor, bir diğeri de, “sen PKK’nin iç infazlarıyla ilgili tartışmalara neden karşı çıkıyorsun?” gibi hiç benimle ilgisi olmayan konularda polemik yaratıyorlar. Magazin Gazetecileri Derneği’nin  gecesinde Ahmet Kaya’yı linç edenlerle birlikte sahneye çıkıp onuncu yıl marşını söyleyen sözüm onlara  Kürt ya da kürt  kökenli sanatçı ve yazarları gibi iki yüzlülük yaparak, yargısız infaza destek veriyorlar.

Doğruları söylemek için illa da hoca olmaya  gerek yoktur. İnsan olmaya gerek vardır. Her hocanın doğru söylemediğini ben de çok iyi biliyorum. O sebeple hacıya da, hocaya da gerek duymadan, kendi aklını ve mantığını kullanmak daha doğru olacağına inanıyorum. “sevimsiz Hasan ”lar ve benzerleri Kürtler arasında polemik yaratarak, beni de adete kışkırtarak içine çekmeye çalışıyorlar. İtiraf edeyim ki, ben de bu tuzağa bazen düşüyorum.  Tüm bu  oyunlara ve olumsuzluklara karşı yine de "enseyi karartma"yacağım. Sabırla ve inatla demokrasi mücadeleme devam edeceğim. 

10.12.2006

NOT: Pazartesi (11 Aralık) günü endoskopi tedavisi için hastanede olacağımdan, gelecek olan eleştiri mahiyetindeki mesajlara ancak, Pazartesi akşamı veya Salı günü cevaplayabilirim.

Mustafa  Elveren

Emekli Öğretmen

E-POSA         :  elverenmustafa@hotmail.com

WEB   SİTESİ:   www.komanweb.bravehost.com

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu