Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

DOSTLUK – SEVGİ – ELEŞTİRİ – İFTİRA – SALDIRI

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Sayın  Dere,

İnsanların kendi aralarında güzel dostluklar kurup, bunu sevgi ile pekiştirmeleri insanlık için çok önemli olduğuna inananlardanım. Sadece sevgi de yetmiyor, buna karşılıklı dürüstlüğü de katmak gereklidir. Eleştiri ise, bu dostlukları ve sevgiyi daha da sağlamlaştırır. Bana göre; dostluk, eleştiri ve sevgi birbirini tamamlayan ve ayrılmaz öğelerdir. İftira ve hakaret ise, yeryüzünde insanların üzerinde en çok olumsuz etki yapan, halkları ve devletleri birbirine düşman eden, hatta savaşlara neden olabilen en kötü öğelerdir. Amacım kimseye nasihat vermek değil, sadece ortada varsa bir yanlışlığı düzeltmeye yöneliktir.

Bu güne kadar polemiğe en çok karşı çıkan biri olarak, benim polemik yapmak için o yazıyı yazdığımı söyleminiz doğru değildir.  Sizin Molla Mustafa’yı diğer iki Mustafa ile anmasını uygun bulmamanız ne anlama geliyor? Burada ince hesaplar yaparak, beni Kemalizm’in hizmetinde kürt karşıtı gibi göstermek size ve Kürtlere ne gibi bir yarar sağlıyor? Halkların birlikteliğini savunmayı kürt karşıtlığı gibi lanse etmeyi nasıl içinize sindirebiliyorsunuz? Yine, bu yazınızda da olduğu gibi, her yazınızda bir kürt örgütünün ve lideri üzerinde polemik yaparak yazılar yazmanızın Kürtlere yarar yerine zarar getirmez mi? Kendimi savunmak için yazdığım yazıyı kendinize saldırı olarak nasıl yorumlayabiliyorsunuz? Bu soruları daha da çoğaltmak mümkündür.

Sizin kişiliğinize kesinlikle zerre kadar bir saldırı amaçlanmamıştır. Ancak kullanılan yazı dili biraz amacını aşmış olabilir. Yani “Sevimsiz hasan gibiler” deyimi ve benzeri sözcükler incitici olabilir. Fakat saldırı amaçlı değildir. Bunu da kendi kabalığıma bağlıyorum. Zaten her hoca doğruyu söylemez demiştik. Hocalar da yanlış yapabilir. Peki, siz beni kürt  karşıtı Kemalist Mustafa olarak lanse etmeniz saldırı olmuyor mu? Bu da kabalık değil mi? Anlaşılan birbirinizle kanlı bıçaklı olduğunuz belli olan bir kürt örgütü ile olan hesaplaşmanıza beni alet etmeniz iftira olmuyor mu?

Yine çok alınacaksınız fakat, söylemeliyim ki, bilmem kime çatarak yazı yazmışım, bu polemiklerle yükselmişim vs. gibi saçma-sapan söylemlerinizi hiç dikkate almıyorum. Yazıyı bütün sitelere ve dünya alem’e göndermişim gibi  bir kaygıya kapılmanızı da anlamış değilim. Ben tüm  yazılarımı yaklaşık 10 siteye göndermekteyim. Bunları yayınlayıp yayınlamamaları kendi tasarruflarındadır. Ayrıca da, MSN listemize kayıtlı olan yaklaşık 600 kişiye de e-posta ile gönderilmektedir. Bu tüm yazılar için geçerlidir.

Tabi ki, bu yazıyı cevap hakkımı kullanmak için yazdım. Ancak, sizin adresinize de bilgi için göndereceğim. Çünkü, Sizi bilgilendirmem hem etik açısında ve hem de sizin cevap hakkınızı kullanabilmeniz açısından doğru olur diye düşünüyorum.  Fakat, bu şekildeki yazışmaların bana da, size de ve Kürtlere de hiçbir yararı olmaz, Tam tersine hepimize zararı olur. O nedenle, sadece yorum olarak ekleyip ve cevap vermeniz için değil, bilgilendirmeniz açısından  bir örneğini de size gönderiyorum.   Dostça kalmanız dileğiyle,  hosca kalınız. 18.12.2006

Mustafa Elveren

 

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu