Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

TÜRKİYE’DE ALEVİ SORUNU VE 2 TEMMUZ  ATEŞİ

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Bundan 14 yıl önce, “Derin devlet” desteğindeki ırkçı-gerici sistemin beslediği çember sakallı kişiler tarafından 2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta Madımak Otel'de, yakılarak katledilen otuz üç canımız için PSAKD öncülüğünde bir çok anma etkinlikleri yapılmaktadır. Bu etkinliklere PSAKD’ın öncülük etmesi çok anlamlı ve önemlidir. Ne yazık ki, Aleviliği İslam’ın içine monte etmeye çalışan bazı Alevi kuruluşları ile birlikte CHP ve benzeri  siyasi partiler tarafından bu etkinlikler amacından saptırılmak istenilmektedir.

 

İki Temmuz katliamı, öyle birkaç bin sakallı-külahlı gerici kişilerin din adına yapabilecekleri sıradan bir katliam değildir. Bunun arkasında uluslar arası istihbarat güçlerinin olduğu artık bilinmektedir. Çünkü, Devletin güvenlik güçleri saldırgan canilere müdahale etmemiştir. Yine bu katliamın hemen ardından Erzincan Başbağlar’da 33 kişilik bir katliam yapılmıştır. Bu iki katliamın birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünmekteyim. O nedenle 33 sayısı da düşündürücüdür.

 

Başbağlar’da yapılan katliamı, her hangi bir örgütün üstlenmesinin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan her iki katliam olayının birbiriyle bağlantılı olmasıdır. Yine maşa görevini yapan birkaç tane tetikçinin dışında her iki olayın esas failleri ve arkasındaki güçler bu güne kadar yakalanamamıştır. Tıpkı Ape Musa, Muammer Aksoy, Hırant Dink, Maraş, Gazi katliamları gibi bir çok olay hala çözülememiştir.

 

Hala Türkiye’de “Ne mutlu Türküm diyene!” demeyen vatandaşlarını düşman olarak niteleyen bir zihniyet iktidara hakimdir. Bu zihniyet iktidarda olduğu müddetçe ne Sivas ne de diğer katliamların arkasındaki güçleri ortaya çıkarmak mümkün değildir.

 

Alevilerin büyük çoğunluğunun Kürt oldukları bilinen bir gerçektir. Alevilik, İslam’ın içine monte edilecek kadar sıradan bir mezhep olmayıp, tüm dinlere ve inançlara eşit mesafede olan, dinsizliği de içinde barındırabilen, sosyalist ahlaka en uygun bir dindir. O nedenle. Türkiye’de Kürt sorunu gibi Alevi sorunu da vardır.

 

78'liler Türkiye Girişimi ve 78'liler Federasyonu tarafından e-posta adresime gönderilen mesajda  “2 Temmuz Pazartesi günü Hrant'ın mahkemesi yapılacaktır. Karanlığa karşı çıkan, adalet talep eden herkesi tanıklık etmek için mahkeme önüne bekliyoruz. Saat 11.00'de yapılacak basın açıklamasından sonra 2 Temmuz'da Sivas'ta katledilenlerin anısına düzenlenen mitinge katılmak için Kadıköy'e geçeceğiz.”  Sevgili Hırant’ın Mahkemesinin 2 Temmuz  gününe denk gelmesi tesadüf olamaz. İşte bu karanlık zihniyeti mahkum etmek için Pir Sultan’ın ruhu ve direnişiyle birlrkte hareket etmek durumundayız.  “Gelin canlar bir olalım”  bir daha iki Temmuz ateşinde yanmayalım.

 

Mustafa Elveren – Emekli Öğretmen

Ankara. 30.06.2007

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu