Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

ALTAN TAN'IN TENCERE-KAPAK UYDURMASI

Mustafa Elveren

DTP’nin yeni seçilen milletvekilleri ve yöneticileri ile PKK kadroları hakkında başta Milliyet Gazetesi olmak üzere, bazı basın-yayın kuruluşlarında ve  internet üzerinde bir çok sitede yayınlanan “İslamcı Yazar” Sayın Altan Tan’ın sözleri, bu günlerde bayağı ilgi toplamaya başladı. Her ne kadar bunun bir tespit olduğunu söylese bile, aslında sosyalistlere ve Alevilere karşı duyduğu rahatsızlığını dile getirmektedir. İşin ilginç tarafı ise, geçmişteki DTP versiyonu partilerin yönetim kademesinde yer almış ve önceki seçimde Erzurum’dan  milletvekili adayı olan birisidir.

Sayın Tan’ın söylediklerinden birkaç cümle alıntı yapmak istiyorum. Bakın Hazret neler söylemiş “Tencerenin kapağı Marksist ve Alevi çizgidedir. Bugün PKK'nın yönetici kadrosunun önemli bir kısmı Pazarcık, Elbistan ve Tunceli kökenlidir. Çoğu Stalinist bir anlayıştan geliyor. Tencerenin kendisi ise Sünni, Şafi ve Nakşibendi'dir. Dolayısıyla bugün tencereyle kapak arasında bir uyum sorunu vardır …22 bağımsız DTP'li içinde namaz kılan, Ramazan orucunu ful tutan bir tek kişi yok…”  Öyle anlaşılıyor ki; büyük çoğunluğu Şafi olan kürtlerle ve yine önemli bir bölümü sosyalist düşünceye sahip Alevi Kürtlerin PKK’nin etkisiyle birlikte hareket etmelerini, Altan Tan içine sindiremiyor. Yazara göre bu işte bir terslik vardır.Ya da  bu mucizeyi ancak kendisi gibi İslamcı kadrolar tarafından yaratabileceğini ima etmektedir. Namaz kılmayan, oruç tutmayan Kürtleri içine sindiremeyen bu ve benzeri “İslamcı” yazarlar demokrat olabilirler mi?

Zaten yıllardır bu halkı namazla, oruçla uyutup, dinci softalar yaratarak, bunların üzerinden ağalıklarını devam ettiriyorlar. Bunların demokrasi kültürü ancak bu kadar olabiliyor. Tarihte ilk defa Alevi ve Şafi Kürtlerini birbirleriyle yakınlaştıran ve ortak hareket etmelerini sağlayanlar, gerçekten  bir mucize yaratmışlardır. Bu mucizeyi yaratanlara ben şahsen şükran borçluyum.

PKK’nin içindeki Pazarcık, Elbistan ve Tunceli kökenli Kürtlerin sosyalist kültürden geldiklerini söylemek doğru bir tespit olabilir. Ancak,  PKK’nin içindeki Alevileri ve sosyalistleri görüyor da, niçin diğer ırklardan ve inançlardan katılanları görmemezlikten geliyor?  PKK’ye her milletten ve inançtan katılım sağlandığını artık  bilinmektedir. Örneğin: Kürtlerin dışında Türk, Süryani, Ermeni, İngiliz, Alman ve benzeri bir çok  milletten katılım olduğunu, hem PKK’nin, hem de Devlet’in istihbarat arşivlerinde bir gün mutlaka ortaya çıkacaktır. Aslında biliyor da, işine gelmiyor.

Eğer Pazarcık, Elbistan ve Tunceli kökenli Kürtlerin PKK kadrolarına hakim olduğu tespiti doğru ise, bence sevindirici bir durumdur. Çünkü, yazar gibi dinci kadrolar hakim olsaydı acaba bu gün Türkiye nasıl bir durumda olurdu?  Orta Doğu’da oluk oluk akan kanın ve gözyaşlarının sebebi de bu anlayıştan kaynaklandığını halkımız bilmelidir

Bu satırları yazdığım ana kadar,  DTP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sarıkaya, Şırnak Milletveki Hasip Kaplan, Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ve Siirt Milletveki Osman Özçelik birer açıklama yaptılar. Şu ana kadar PKK yönetiminden ve Alevi kuruluşlarından yapılan herhangi bir açıklamaya henüz rastlayamadım.

Mustafa Sarıkaya, Hamit Geylani ve Osman Özçelik’in açıklamaları benim  içimi karartı. Osman Özçelik’in “Mesela düzenli olmasa bile ben namaz kılan birisiyim. Aramızda namaz kılan, oruç tutan, hatta hacca giden çok sayıda arkadaşımız var.” şeklindeki açıklaması sanki papazın önünde günah çıkarıyor. Neyseki Selahattin Demirtaş ile Hasip Kaplan’ın  “AKP namaz kılıp oruç tutuğu için oy almadı. Öyle düşünülüyorsa, parti tabanımızın yüzde 70'inden fazlası aynı şekilde dini inançlarına bağlıdır. Tarikatlarla, dini radikal gruplarla AKP'nin geçmişten bu yana bağları olduğu, onlardan oy aldığı biliniyor. Yapılan değerlendirmeler doğru olsaydı, Şırnak'ta da aynı sonucun alınması gerekirdi. O zaman Şırnak'ın iyi tahlil edilmesi lazım. AKP niçin iki milletvekilinden birini kaybetti.” bu açıklamasını okuyunca biraz da olsa içim ferahlaştı

Diğer taraftan Sayın Altan Tan’ın, DTP’nin. Aday belirlemesi ile ilgili yaptığı tespitlerinin çoğuna ben de katılıyorum. Her seçim sürecinde bazı kişiler kendine göre aday belirliyor ve seçim sonrası başarısızlığını da PKK’nin içinde birilerine yükleyerek, Parti Genel Başkanı’nı değiştirip, kurtuluyorlar. Büyük ihtimalle bu defa da yine öyle olacaktır.

“DTP’nin Türkiyelileşebilmesi için Türkiye’nin biraz Kürtleşmesi gerekiyor. Kürt sorununu da çözme başlamak için PKK sorununu çözmek gerekiyor. H.Bildirici - 01.08.2007/K.Post.” Sevgili Hasan Bildirici’nin bu tespitine katılmamak mümkün mü?

Bunun için Anadolu çocuklarından oluşan binlerce askerlerimizin ve  gençlerimizin ölmesine gerek yoktur. Biraz daha gerçekçi tespitler yapıp, bu kanın akmasını durdurmalıyız. Arktık ırkçı ve dinci yaklaşımlarla Kürt  sorununun çözülemeyeceği görülmüştür. Bana göre “Demokratik Cumhuriyet Projesi” en uygun bir çözüm yöntemidir. Ancak, federatif yapıyı önerenleri de dikkate alarak, birlikte ortak  demokratik bir çözüm hemen yaratılmalıdır. Aksi halde yarın çok geç olabilir.

02.08.2007

Mustafa Elveren - Emekli Öğretmen

Elverenmustafa@hotmail.com

www.gomanweb.com


E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR


siz altan tan'ı yazısından dolayı eleştirmişsiniz. bence burda yanıldığınız bir gerçek var ki o da kürt halkının çoğu  islam dinini benimsemiş ve onun kurallarına göre yaşayan bir halktır. sizin gibilerin çıkıp dini kürt halkına bağnazlıkmış gibi gösterme hakkı yoktur. sayın tan tespitlerinde bence , kürt halkı ve bir çok üniversite öğrencisinin düşündüğü tespitleri yapmıştır. kürt hareketi sol hareket olduğu müddetçe bu sorun çüzelemeyecektir. biz kürt halkı olarak islam dışında başka hiçbir dine inanmayız. oy kullanan çoğu kürt bilmediğinden dolayı vermektedir. bilinçsizce bir durumdur bu. çünkü ailem ve yakın etrafımdaki insanlardan biliyorum. salt oy vermiş olmak için kullanılıyor kürdistanda. dtp çıkıp zerdüştlüğün propagandasını yapa dursun . ne hareketi stalinist- marksist çizgide götürmeye çalışıyorlar anlamıyorum . refah ve akp nin kürdistanda en çok oyu almasının nedeni ne?
 

Barış Durmaz

xawenmirov@gmail.com

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu