Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Tarihte Bu Ay ve Barış Güvercini

Mustafa Elveren

Tarihte Eylül ayı önemli olaylarla doludur. Biraz araştırma yapınca yüzlerce olayın meydana geldiğini söyleyebilirim. Bunların içinden yakın tarihimizde meydana gelen birkaç önemli olayı hatırlatmak istiyorum.

11 Eylül 2001 günü gerçekleşen ve 11 Eylül Saldırıları olarak adlandırılan olaylar, yaklaşık üç bin kişinin ölümüyle sonuçlandı. Bazı iddialara göre, “11 Eylül olayları Amerikan hükümeti ve gizli servisleri tarafından Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgal faaliyetlerini meşrulaştırmak, ülke ve dünya kamuoyunun desteğini almak amacıyla düzenlenmiş senaryolardır” gibi tespitler de yapılmaktadır.

Eylül ayının bir diğer önemli olayı ise, ülkemizde yapılan 12 Eylül darbesidir. Yine kimi iddialara göre, ABD’nin desteği ile Ordu’nun darbe yapması için sağ-sol, Alevi-Suni çatışmasını yaratarak  beş bin civarında gencimizi birbirine öldürtmüşlerdir. Örneğin,  sabah solcu bir gencimizin ölümünde kullanılan silah, öğleden sonra aynı silah ile sağcı bir gencin öldürülmesinde kullanıldığı Adli tıp raporlarıyla tespit edilmiştir. 78liler.org sitesinden yaptığım şu altıntı da bu iddiayı destekler niteliktedir. “Darbenin ABD ile birlikte planlanıp kotarıldığını sağır sultan bile duydu. Faşist cuntanın lideri yurt gezilerinde Ankara’da memur çocuğu, Konya’da hoca çocuğu, Zonguldak’ta işçi çocuğuyum diye nutuklar attı. Halbuki biz onun ne çocuğu olduğunu biliyorduk. Nitekim 12 Eylül sabahı Washington “Bizim çocuklar başardı” diyerek kendi çocuklarına sahip çıktı.” (78liler.org)

6-7 Eylül Olayları: 1955 yılında “Atatürk'ün Selanik'te doğduğu eve bomba atıldı” şeklindeki yalan haberle başlayan olaylar sonrasında;10'dan fazla Rum vatandaşı hayatını kaybetmiş, onlarcası da ağır yaralanmıştır. 5000'in üzerinde Rumlara ait işyerinin ve evin tahrip edilmesi ya da yakılması şeklinde ortaya çıkmıştır.

Ve tarihte bu ayın en önemli olayı ise,1 Eylül 1939’da Nazilerin Polonya’yı işgal etmesiyle başlayan 2.Dünya Savaşı’dır. Tam 6 yıl devam etti. Bu gün İnsanlık tarihinin en kanlı, en kirli  ve en acımasız savaşının başladığı gündür, Bir daha savaşların olmaması için bu gün 1 Eylül Dünya Barış Günü olarak BM tarafından kabul edildi. Ama, ne acıdır ki, savaşlar hala devam ediyor. Hem de çok kirli  yöntemlerle sürdürülmektedir.

Evet! Bu gün 1 Eylül Dünya Barış Günü’dür. Peki, böyle bir günde bizler ne istiyoruz? “Bizler, Dünya Barış Günü vesilesiyle, saldırı ve operasyonların durdurulması ve hiçbir koşulda silaha başvurulmaması çağrısında bulunuyoruz. Silahlar susmalı, demokratik mücadele güçlendirilmelidir. 1 Eylül’ün silahların sustuğu, toplumsal barış adına başta Kürt Sorunu olmak üzere, tüm sorunların karşılıklı diyalog, tartışma ve uzlaşma temelinde ele alınıp çözüldüğü bir dönemin başlangıcı olmasını diliyoruz” (ihd.org.tr)

Dünya’da yüzyıllardır güvercin  ve beyaz renk barışın simgesi olarak bilinmektedir  Ünlü halk ozanımız  Nesimi Çimen barışın ve dostluğun önemini güvercinle vurgulamaktadır. “Nesimi Der Ki Ey Füze Yapanlar /  Acımasız Zalim Cana Kıyanlar / Bırak Ey Yaşasın Bütün İnsanlar /  Barış Güvercini Uçsun Dünya Da /  Dostluklar Kurulsun İnsanlar Gülsün / Son Bulsun Savaşlar Kimse Ölmesin.”  Evet, artık savaşlar olmasın, insanlar ölmesin istiyoruz.

“Biz, 12 Eylül Anayasasının kaldırılıp yerine demokratik bir Anayasanın konulmasını, düşünce örgütlenme özgürlüklerinin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.” (78liler.org)

Ne yazık ki, Ak Parti Hükümetince demokratik bir anayasanın yapılacağına pek umutlu değilim. Çünkü, DTP’li milletvekili Hasip Kaplan’ın makalesin’den anladığım ve basında izlediğim kadarıyla Kürtçe eğitim, türban, yargı bağımsızlığı ve benzeri konuları içeren bir anayasa taslağının Ak Parti kurmayları tarafından hazırlandığı söylenmektedir. Fakat, çeşitli eleştiriler başlayınca, Ak Parti Hukuk Komisyonu sözcülerinin basında yer alan taslağın kendilerine ait olmadığını savunuyorlar. Bu şekilde taslak sahipsiz kalınca Hasip Kaplan’ın deyimi ile “cami avlusuna bırakılan kimsesiz bebeğe benzedi”  Ak Parti Hükümeti’nin bu bebeğe sahip çıkıp, çıkmayacağını, ileride hep birlikte anlayacağız.

Silahların susmasını, insanların siyasi düşüncelerini özgürce ifade etmesini, başta Kürt Sorunu olmak üzere, tüm sorunların karşılıklı diyalog, tartışma ve uzlaşma temelinde ele alınıp çözülmesini, toplumsal barışın tesis edilmesini diliyor, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyorum.

01.09.2007

Mustafa Elveren – Emekli Öğretmen

E-POSTA:  elverenmustafa@hotmail.com

WEB:  www.gomanweb.com

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu