Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

Tank-Top Oyunu

Mustafa Elveren

Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ABD’de yaptığı "PKK’nın tankı topu var" açıklaması, bana Tansu Çiller’in başbakanlığı dönemini hatırlattı. Hatırlanacağı üzere, dönemin  başbakanı Tansu Çiller de Tunceli’de meydana gelen bir orman yakma olayıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları dlemişti. “PKK’nın helikopterleri vardır. Bu helikopterlerle gelip Tunceli’de ormanlarımızı  yakıp, kamplarına geri dönüyorlar”. O günkü Genel Kurmay Başkanı Doğan Güreş de “Tak diye söylüyorum,  şak diye yapıyor” meşhur sözünü söylemişti.

Bu açıklamaların ardından Yeni Ülke Gazetesi’nin havaya uçurulması, DEP binalarının bombalanması ve “2 Mart darbesi”yle DEP’li milletvekillerinin TBMM’den yaka-paça alıp ceza evlerine konulması,  zorunlu sürgüne gönderilmesi sürecinin nasıl işlediğini bütün dünya-alem bilmektedir. O dönemde arabaların tekerleklerine varıncaya kadar Türk Bayrağı’nın yapıştırıldığını, “Ya sev, ya terk et” sloganının dağa taşa yazıldığını da hala çok iyi hatırlıyorum.

Bu gün de benzer bir sürecin sahneye konulması istenildiği apaçık ortadadır. Hatta denenmeye bile başlandığını söyleyebilirim. Başbakan PKK’nn topu ve tankı olduğunu söylüyor. Genel Kurmay Başkanı DTP’lileri hedef gösteriyor, Beytüşşebap’da taranan minibüste ondan fazla insan hayatını kaybediyor. Bu kirli savaş ortamında Anadolu’nun gariban ve çoğu yoksul olan Kürd ve Türk  gençlerinin bedenleri toprağa düşmeye devam ediyor. Birkaç tane dürüst  ve cesur aydının dışında hiç kimse kılını bile  kıpırdatmıyor.

Kandan beslenen savaş lobisi güçleri, Ankara’da daha önce patlayan bombalardan birçok insanımızın hayatını kaybetmesini yeterli görmemiş olacaklar ki, bu defa araba kasalarına yerleştirdikleri yüzlerce kiloluk patlayıcılarla katliamı gerçekleştirmek üzereyken tetikçisi ya da tetikçileri yakalanıyor. Hırant Dink’in tetikçi katillerini öven bürokratların ve  “sözde sanatçıların” kasalarına para doluyor. Tetikçileri mahkemeye götüren cezaevi arabasının camına “YA SEV YA TERK ET” sloganı yerleştiriliyor. Bir-iki cılız sesin dışında,  ne yazık ki, yine sessiz kalınıyor.

Tüm bu olaylar olurken, Ak Parti hükümeti demokratik açılımlardan geri adım atmak istiyor. AKP’li milliyetçi-tarikatçı ağaları ile  MHP’nin misyonunu üstlenen CHP’li Ulusalcı Kemalist beyleri ise, ulusal bayramlarda bayrak asma yarışında olduklarını görmekteyiz. “Al birini vur ötekisine” deyimi sanki bunlar için söylenmiştir.

Türkiye’nin temel sorunlarından birisi ve en önemlisi olan Kürt sorunu çözülmedikçe, kirli savaşın sebep olduğu bu tür olayların devam etmesi kaçınılmazdır. Korkum odur ki, bu olaylar günümüzde katlanarak devam etmesidir. Bu yakıcı sorun için herkes çözüm üretmeli ve  kafa yormalıdır.

İmralı görüşme notlarındaki şu cümleler her şeyi çok net ortaya koyduğunu düşünüyorum. “Bu gerçeği artık anlamak gerekiyor: Ne biz Kürtler devleti bitirebiliriz ne de devlet Kürt Özgürlük Hareketi’ni bitirebilir! O halde bu kanın durması için diyalog yolunu kullanalım.” (19.09.2007 günkü görüşme notlarından) Bu sese kulak verilmeli ve bu tespit dikkate alınmalıdır. Kemalizm’i yeniden yorumlayıp, Cumhuriyet’in demokratikleştirilmesi için çaba harcanmalıdır

Türkiye’nin Kürd sorununun çözümü  için  en kolay ve en risksiz çözüm yollarından bir tanesi de “Demokratik Cumhuriyet Projesi”dir. Bunu söylerken, federatif yapıya veya benzer çözümlere  karşıymışım gibi bir anlam  kesinlikle çıkarılmamalıdır. Bu günkü şartlarda, bu tür çözümleri de dikkate almak ve üzerinde gerekli çalışmaları yapmak, Türkiye halkları açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Bu konuda İmralı’dan geliştirilen çözüm ise, resmi ideolojinin temsilcilerinin karşı çıktığı gibi, bir çok kürt kurumlarının ve şahsiyetlerinin de  dikkate almadıkları görülmüştür. Başta Kürdler olmak üzere, Türkiye halkları için en iyi ve yararlı çözümün bir an önce bulunmasını diliyorum.

02.10.2007

Mustafa Elveren – Emekli Öğretmen

E-POSTA:  elverenmustafa@hotmail.com

info@gomanweb.com

WEB:  www.gomanweb.com

E-POSTA İLE GELEN YORUMLAR

Emrah Doğan: Abi yazdıgın bu yazıdan dolayı cok tesekurler gundemı okadar guzel yorumlamısınkı herseyı yerlı yerıne koymusun bır dahakı yazını sabırsızlıkla beklıorum...

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu