Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

ÇAMUR’DAN “HIZIR PAŞA SOFRASI”

Mustafa Elveren – (Em.Öğrt.)

Yaklaşık bir yıl önce (25.09.2006) ““Aleviler Sağa Açılıyor” mu?”  başlıklı makalemde şu tespiti yapmıştım. “kendilerini alevi “babası” ya da “dedesi” olduğunu iddia eden kaşarlanmış birkaç politikacının ‘Yıllardır Sola oy veren alevilerin sağ partilere açılacağı’ yönündeki demeçleriyle süsleyerek Alevi Halkını yanıltmaya yönelik bir çalışmanın yapıldığı anlaşılmaktadır. Alevi Yazar dedikleri Reha Çamuroğlu ise, zaten yıllardır DYP’nin yönetici kadrosunda çalışan kişidir...” O günlerde yaptığım tespit, maalesef bu gün hayata geçirilmektedir.

AK Parti Milletvekili Reha Çamuroğlu’nun koordine ettiği, başta Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ın güdümünde bulunan vakıf ve derneklerinin  katılımı ile 11 Ocak 2008'de Ankara Bilkent Otel'de Muharrem Orucu iftarı yapılacağı, bu iftar yemeğine Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı yönünde bilgiler basında yer almaktadır. Sayın Başbakan’ın talimatıyla bu organizasyon oluşturulmuştur. Ak Parti yönetimi burada çok kurnazca davranmaktadır.  Devletin Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanları düzeyinde katılımını gerçekleştirip, bir takım Alevi görünümündeki kişi ve kuruluşları “Hızır Paşa Sofrası”na oturtarak, Aleviliği İslam’ın içinde eritmektir.

Emevi zülmüne karşı direnen Kerbela Şehitlerini anmak için  yas tutanları ile  Ramazan iftarını yapanları aynı kefeye koymak, Aleviler’e hakarettir. Kürt sorununu Kandil’e bomba yağdırarak, Alevi sorununu da Madımak Otelini kebapçı lokantasına dünüştürmekle,  Çamur’dan “Hızır Paşa Sofrası”nı hazırlayıp Ramazan iftarlarını vermekle çözülemeyeceğini çocuklar bile bilir. Artık çocukları dahi kandıramazsınız. Yol yakınken gelin bu yanlıştan vaz geçiniz. Bu sorunlar ancak, Kürtlerin ve Alevilerin asıl kurum ve kuruluşlarıyla birlikte gerçekçi projeler üreterek çözülmelidir. Kandil’e bomba yağdırılması ve “Hızır Paşa Sofra”sının kurulmasını doğru okumamız gerekir. Yani, Devletin de, Ak Parti’nin de Alevi ve Kürt sorunu için hiç bir projesinin olmadığının kanıtıdır. Böyle Hızır paşalar oldukça, elbetteki direnen Pir Sultan Abdallar da olacaktır. PSAKD Genel Başkanı Sayın Kazım Genç’in dediği gibi “Pir Sultan Abdal’ın itleri Hızır Paşa’nın yemeğini yemediler”. Hiç bir zaman  da yemeyeceklerdir.

“Hızır Paşa Sofrası”nı hazırlayan sözüm ona Alevi kökenli millet vekili AKP'li Reha Çamuroğlu, Sivas olaylarının yaşandığı Madımak Oteli’nin müze yapılmasına da karşı çıktığını söyledi. Türk Alevi -İslam sentezinden Doğan Çamur ile kendi camilerinin ve kışlalarının  duvarlarını sıvasınlar. Gerçek Alevilerin böyle bir Çamur’a ihtiyacı yoktur.

24 Aralık 1978 tarihinde Devlet destekli faşist odaklar tarafından Maraş’ta  yapılan Alevi Katliamı ile Sivas’ta Madımak Otel’in içinde 33 canımızı “Allah-Muhammed” adına yakanların dini ile gerçek Alevilerin hiçbir ilgisi olamaz. Aynı şekilde sahte laikçi Kemalistlerle de zerre kadar ilgisi olmamalıdır. Bir taraftan Medrese-cami kültüründen gelen yeşil cüppeli-sarıklı-sakallı gericiler ile diğer taraftan asker geleneğinden gelen siyah cüppeli-militarist-darbecilerin birbirleriyle dans ettiği bir pistte bizler yer alamayız.  Ancak, Tekke kültüründen gelen Alevilerin öğretisi gereğince demokrasi güçleriyle  birlikte hareket ederek, bu her iki anlayışa karşı mücadele vermek durumundadırlar.

Bu  vesileyle 24 Aralık 1978’de yapılan Maraş Katliamı’nı kınıyor, şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Çamur’lu “Hızır Paşa Sofrası”na gerçek Alevilerin katılmayacağını umuyor ve diliyorum.

18.12.2007

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu