Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

GOMANLI YUSUF KARAYEL ÇOK AĞIR HASTA

Mustafa Elveren

İzmir'de ikamet eden Gomanlı Yusuf Karayel'in çok ağır hasta olduğunu üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. İzmir'de yatırıldığı hastanede akciğer hastalığı teşhisi konulan Karayel'in tedavisi şu anda evinde devam etmektedir. Çocukları ve yakınlarının çoğu izmir'e gittiklerinin haberlerini almaktayız.  Bu da hastalığının çok kritik  bir durumda olduğunun ip ucunu vermektedir.  Eşiyle yaptığım telefon görüşmesinde;  "telefonda konuşamayacak derecede  hasta olduğunu ve seruma bağlı olarak yataktan kalkamayacağını" söyledi. (Büyük ihtimalle hastanede tedaviye cevap veremediği için evde tedavisinin devamı için taburcu etmişlerdir. Telefonla görüştüğüm bir yakını da bu yönlü bir imada bulundu.)

Sevgili Yusuf Karayel ile  bundan yaklaşık iki yıl önce  yüz yüze kısa bir görüşmem olmuştu. Bir çay bahçesinde çaylarımızı içerken, o sigara paketinden bana sigara ikram ettiğinde, ben;  "sigarayı bıraktım. Sen de gel şu mereti bırak." dediğimde, bana şu cevabı vermişti.

-"Her gün üç paket sigara içiyorum. 73 yaşındayım. Bu güne kadar hiç bir gün doktora da gitmedim. Cin gibiyim. Sağlık yönünde hiç bir sıkıntım yoktur. Senden daha dinçim." demişti. Ben de;

- "Yusuf Abi, sen bu sigaranın yaratacağı sinsi hastalığı bilmiyorsun. Eğer bilseydin böyle söylemezdin. Bu öyle bir sinsi hastalık yaratıyor ki, sen hiç fark edemiyorsun. Yani hiç bir ağrı ve sızı duymuyorsun. Taa ki, vücudu onarılamaz duruma soktuktan sonra insan fark edebiliyor. Onun için sen yine de dikkatli ol. Mümkünse bir an önce kurtulmaya çalış"

Gülerek ve o has konuşmasıyla;

- "Bir kendine bak bir de bana bak. Ben senden daha genç değil miyim?."
 
diyerek,  bana şaka yapmıştı. Bu gün hastalığını duyunca,  37 yıl içtiğim sigaranın ne kadar sinsi olduğunu bir kez daha  anladım. Ve ürkmeye başladım.

Bu  bayramın birinci gününde Köylümüz Sayın Dursun Oruç'u İstanbul'da yaşama veda ettiğini, ikinci günde ise, Sevgili Yusuf Karayel'in bu sinsi hastalığa yakalandığını öğrenince, Köylümüz ve çocukluk arkadaşım Salih Göçer'in Gomanweb Konuk Defteri'ne yazdığı "Yine üzüntü  yine Keder" mesajına bakıp, çok derinlere, geçmişe dalmışım. Uyandığımda, yaşam mücadelesi devam ediyordu.

22.12.2007

Mustafa Elveren

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu