Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

“AYRIMSIZ GENEL SİYASİ AF”, BARIŞ VE DEMOKRASİ

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

Kürt halkı çok anlamlı bir slogan geliştirdi. “NE PİŞMANLIK NE DE DÜŞMANLIK.”  Aynı sloganınTürk halkı tarafından da  geliştirilmesi bu süreçte önem arz etmektedir.  Hiçbir savaşın sonsuza dek süreceği  Dünya tarihinde bu güne kadar görülmemiştir. Mutlaka her savaşın sonunda bir barış olmuştur. Hele hele günümüzde barışa kutsal bir anlam yüklemeliyiz. Barış için eski İHD Genel Başkanı Sayın Akın Birdal çok çaba harcadı ve bedelini de canıyla ödedi, fakat bir “mucize” oldu, Sayın Birdal dirildi. Bu hem Türk ve hem de Kürt halkı için büyük bir şanstı. Şimdi bu şansı iyi değerlendirmeliyiz.

Ayrıca DEHAP’ın yeniden yapılandırma sürecinde yapılan kongre sonucunda, Genel Başkanlığa seçilen Sayın Tuncer Bakırhan yönetiminde oluşturulan GYK ile Parti Meclisi’nin de bu yönde çaba harcayacaklarına içtenlikle inanıyorum.

Barış  ve düşünceyi ifade etme özgürlüğü için çok bedeller ödendi. Başta bu uğurda hayatını kaybeden  Ape Musa  olmak üzere, Sayın İsmail Beşikçi, Haluk Gerger, Fikret Başkaya, Ragıp Zarakolu, Ragıp Duran ve ismini şu anda hatırlayamadığım onlarca yazar ve aydın cezaevlerinde hapis yatarak bu bedeli ağır bir biçimde ödediler.

Artık hapis, kan, gözyaşı, ölüm , işkence ve düşmanlık olmasın bu güzel ülkemizde.Artık barış gelsin, demokrasi gelsin ülkemize. Artık bu ülkede kürtlerin de başka halkların da olduğu, eşit temelde  ve anayasa güvencesi altında  birlikte yaşamak istediklerinin kavranılması gerektiğini hep birlikte haykırmalıyız.

Ne yazık ki bu ülkede halklar resmi ideolojinin kurbanı olmaktadırlar. Yani, bu ülkede”Kürtler tehlikeli, aleviler tehlikeli, şeriatçılar tehlikeli, rum,ermeni,laz ve benzeri halkların hepsi tehlikeli ve bölücüdürler” mantığı  ülkemizi cağdaş dünyadan yalnızlaştırmıştır. Ve ekonomik olarak da yoksullaştırmıştir.

Türkiye’nin önüne çok önemli bir fırsat çıkmıştır. “Genel siyasi af” konusunun mutlaka dikkate alınmasının gerektiğini, barışın çok önemli bir koşulu olduğunu, bununla demokrasinin önününün açılacağının, aklı başında olan her vatandaşımızın  düşünmesinin gerektiğinin kanısındayım.

Yoksa “PİŞMANLIK YASASI” gibi bir deli saçması ile yola çıkılırsa, hepimize çok yazık olur. Zararın neresinden dönülürse kardır.    MUSTAFA ELVEREN

 

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu