Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

KÜRT - KÜRDİSTAN SORUNU VE DEMOKRATİK CUMHURİYET PROJESİ

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

28 Şubat-01 Mart 2006 günü Kurdistan-Post. sitesinde yayınlanan  “RESMİ İDEOLOJİ-DİN-İNANÇ-İBADET”  yazımdan dolayı, kimileri olumlu, kimileri de olumsuz eleştirilerini   bana mesaj yoluyla gönderen  okuyuculara  teşekkür ederim. Kimi  okuyucular bulundukları ülkeyi de yazmışlar. İtiraf etmeliyim ki, bu derece nezaket kuralları içinde ve kalitede eleştirileri beklemiyordum. Ama yanılmışım. İyi ki  de yanılmışım.Çünkü, dürüstçe yapılan eleştiriler bana övgü gibi geliyor. Hele hele, kullanılan üslup, bu durumu daha da pekiştiriyor. Bu sitenin fazla hit yapmasının sebebi, bence bu bilinçli okuyucu kitlesinin katkılarını da göz ardı etmemek lazımdır.  Doğal olarak her sepette birkaç çürük elmanın çıkması normaldir. Ancak diğer elmalara zarar vermemesi için ayıklanır. Tabi  istihbarat  amaçlı kışkırtmaların da yapılabileceğini, unutmamak gerekir. Bilindiği üzere, bu site Türkiye üzerinden filtrelenmiştir.Bu durumu ben yaklaşık bir ay önce bildirmiştim ve siteden de açıklamam yayınlanmıştı. Site yöneticisi Sayın Hasan Bildirici de bu günkü yazısını bu konu ile ilgilidir. Siteye ancak filtrelemeyi önleyen programları kullanarak, başka siteler üzerinde girilebiliniyor. Örneğin ben şu adres üzerinde girebiliyorum

“http://securebar.secure-tunnel.com/cgi-bin/nph-freebar.cgi/110110A/http/www.kurdistan-post.com/   Böylece, site içinde gezinti yapabilirsiniz. Ancak üyelik hesabınızı aktifleşmediğinden,. sitede yorum yazarak, eleştirilere cevap verme şansınız  yoktur. Teknik olarak bu tür adreslerin de engellenebileceği söylenmektedir. Konunun uzmanlarına sormak gerekir. Dolayısıyla, bana mesajla gelen eleştirilere cevap olması için bu yazıyı yazıyorum..

Gelen mesajlardan bir kısmını sırasıyla  özetleyerek, cevap vermek istiyorum.;   “…Kurd sorunu,olarak adlandirilan sorun artik  Kurdistan sorunu olarak devam etmektedir.Buda Turk ulusculugu veya Turkluk ust kimligiyle cozume ulasacak bir sorun degildir…”  eleştirisini yapan arkadaş, sanırım Demokratik Cumhuriyet Projesini  tam olarak kavrayamamıştır..Çünkü, bu projede Türklük üst kimliği yada alt kimlik – üst kimlik durumu söz konusu değildir..Tüm kimlikler eşit mesafede olup, Türkiyelilik  kimliği ile açıklanmaktadır.. Zaten kimliğin altı veya üstü olmaz. Hem bilime ve hem de mantığa aykırıdır. Ne var ki, şu anda  hakim kimlik olan Türkler bunu kabul etmeye yanaşmıyorlar. “Görüşme Notları”nda belirtilen kimi özcükler, o anda konuya ilişkin söylenmesi gereken bazı ayrıntılar olduğunu düşünüyorum..  Projenin esasıyla bir ilgisinin olduğunu düşünmüyorum.. Esasen, Projenin  temel içeriği önemlidir.Bu gün öncelikli sorun, kürt sorunudur. Kürt sorununu çözmeden, Kürdistan sorununu zaten çözemezsiniz. Birçok kürdün hayalinde bağımsız Kürdistan olabilir. Benim de hayalimde “Bağımsız,Birleşik Sosyalist Kürdistan” vardır. Ama bunun gerçekçi olmadığını hepimiz aşağı yukarı anlayabiliyoruz. Yani hayal ile gerçeği ayırt edebilmemiz gerekir. Hele hele kan gölüne bürünmüş Ortadoğu’nun şeytan üçgeninde bağımsız bir Kürdistan Devletinin yaşatılması, o kadar kolay  değildir. Bunu şimdi Güneyli Kürt liderleri bile zaman zaman dile getiriyorlar. Ben öyle inanıyorum ki, PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu “Demokratik Cumhuriyet  Projesi” etrafında Kürtler bir uzlaşma sağlayacaklardır. Tabi benimki de bir temenni ve tahmindir. Ayrıca, Demokratik Cumhuriyet Projesi sadece Kürtlerin ve Türklerin değil, Lazlar, Çerkezler gibi azınlıklar ile Alevilerin de yararınadır. Ben işin uzmanı değilim, sadece bilebildiklerimi söyleyebiliyorum. fakat gerek Avrupa Birliği içinde bulunan tarafsız uzmanlardan, Türklerden, Kürtlerden, Alevilerden ve diğer azınlıklardan oluşacak uzmanları da icine alarak, bir kurul oluşturup, projenin yeniden ele alıp, incelenmesinin yararlı olacağını düşünüyorum.  Ancak, sadece “Bağımsız Kürdistan”dan başka hiç bir çözüm kabul etmeyen ve kendini bu şekilde şartlandırmış olan Kürtlere de, şunu diyebilirim, bu işin kolaycılık yanıdır, çözüm üretmemektir. Dürüstçe söylemek gerekirse, her çözüm yolu, Kürt Özgürlük Hareketi dikkate alınarak, ancak başarıya ulaşabilir. Bunu söylememin sebebi, hem  demokratlık ve sosyalistlik anlayışımın gereği, hem de gerçekçi bir yaklaşım olduğuna inandığım içindir.

İleri sürülen br başka düşünce ise,şöyledir.  “…her sey bir tarafa birakilip ortak hedefimiz etrafinda toparlanmaliyiz.hedefimiz etrafinda tek vucut olursak dogrularimizi gözardi etmeyip yanlislari elestirerek ortak hedefimize variriz…”  Yani diyor ki, ben her ne kadar bağımsız Kürdistan’ı savunuyorsam da, yine de ortak hedeflerimiz vardır. Öncelikli olarak bu ortak hedeflrden bir araya gelmektir. Evet çok doğru bir belrleme yapmıştır.  Demokratik Cumhuriyet Projesi bu ortak hedeflerimizi kapsayacağı kanaatindeyim. Bu projenin Kürt aydınları ve siyasi liderleri tarafından gerçekçi bir biçimde incelenerek,  hakaret ve küfür edilmemesi kaydıyla, halka anlatılmalıdır. Bu güne kadar yapılan inceleme ve açıklamalar genellkle hakaret ve küfür içermektedir. Bu mantıktan vaz geçerek, bir an önce gerçekçi yorum ve açıklamaların yapılması gereklidir. Yukarıdaki eleştiriyi önemli buluyorum. Evet, Kürtler ortak hedefleri için bir an önce bir araya gelmelidirler.

Yine başka bir arkadaş da şunları söylüyor. “....özgürlük hareketi ilk ortaya ciktigindan beri ne söylemise, ne yapmissa, bizim diger örgütlerimiz tam tersi bir pozisyon alarak, ver yansin ettiler. uzak durdular, durmakla kalmayip, anti propaganda, küfür, itham ve saldirilari had safhaya cikardilar. ”  Bu arkadaşımız konuyu biraz abartılı ifade etse de, ancak gerçek payı da vardır. Bu arkadaşımız söylediklerinden haklı olabilir. Fakat, mademki  Kürtler ortak hedefleri etrafında bir araya gelmeleri gerekiyor, öyle ise, bunları bir tarafa bırakarak, birlik yolunda adımlar atmak için hep birlikte gayret sarf etmeliyiz.

Başta Kürdistan-Post okuyucuları olmak üzere tüm halkların “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”ni ve şimdiden Kürtlerin bayramı olan 21 Mart Newroz Bayramını kutluyorum. MUSTAFA ELVEREN - EMEKLİ ÖĞRETMEN

Mustafa Elveren'in Tüm Yazılarını okumak için tıklayınnız >>

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu