Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

DTP VE TEHDİTLER

Mustafa Elveren – Em. Öğrt

DTP yaklaşık bir yıllık örgütlenme çalışmaları sonucunda, istenilen düzeyde olmasa bile, en azından küskün ve kırılgan bir kısım kürt grup ve şahsiyetler bir araya gelerek bu partiyi kurabildiler. Kuruluş çalışmaları aşamasında ben de gücüm oranında katkı sunmaya çalıştım. Ancak, sağlık sorunlarım olduğu için resmi düzeyde görev alamadım. Ne var ki, bu günlerde DTP’nin yöneticilerine çok yoğun baskı ve saldırılar yapılmaktadır. Böylesi bir durumda, ölüm döşeğinde de olsak artık her düzeyde gücümüz oranında bu partiye destek vermeye  gayret etmeliyiz. Haksız baskı ve saldırı altında olan bu  siyasi partinin yanında olmak, sosyalist, devrimci, demokrat ve aydınların görevi olmalıdır. Gerektiğinde  bedelini de ödemelidirler.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde, başbakan ve muhalefet partisi genel başkanı, DTP’yi ve yöneticilerini açıkça hedef göstererek, tehdit etmektedirler. Akparti ve CHP bünyesinde bulunan yüz kadar kürt olduğunu söyleyen millet vekilleri vardır. Bu millet vekillerin hiç gıkı çıkmamaktadır. Bu gıkını çıkarmayan sözüm onlara kürt millet vekillerine güvenen ve onlardan medet uman bazı kürt siyasi partileri ve  kişilikleri  bir kez daha düşünmeye çağırıyorum. Daha önceleri de birkaç kez yazdım, HEP,DEP,ÖZDEP,HADEP,DEHAP,DTP ve devamı partilerde siyaset yapmak ateşten gömlek giymek gibidir. İşte görüyorsunuz, Newroz sonrası meydana gelen olaylar bahane edilerek, bu partinin bir çok yöneticisi ve üyeleri göz altına alındı, büyük çoğunluğu tutuklandılar. Bunun dışında, bu parti yöneticilerinin çoğuna her gün  telefonla, e-posta mesajları ile tehditler yapılmaktadır. Bu tehditler bildiğimiz sadece o  ırkçı-faşist kaynaklı kişi ve örgütlerin isimleri kullanılmıyor, aynı tehditler çoğu zaman  okşayıcı kürt sözcük ve  kavramlarını kullanarak da gönderiyorlar. Bu tür olayları , bu ülkede bazı  arkadaşlarım da  ben de birebir yaşamaktayız..

Bu gün kendi ülkesi dışında zorunlu olarak,  Dünya’nın bir çok ülkesinde yaşamak durumunda olan sosyalistler ile  kürt aydın ve siyasetçileri  DTP’yi ve yöneticileri daha iyi anlamaları gerekir, diye düşünüyorum. Bir taraftan ülkenin en ağır  (Tabi böylesi bir işi bile bulmak bazıları için şans sayılmaktadır) işlerinde çalışmak ve eve ekmek götürmek, diğer taraftan DTP gibi bir partide siyasi çalışmalar yapmak, En önemlisi ise, çoğu zaman göz altına alınmak, tehdit edilmek, ceza evlerine girmek, sık sık karakol ve mahkemelerde ifadeye çağrılmak gibi çok zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlardır. DTP’yi ve çizgisindeki siyaseti elbette eleştirebiliriz, eleştirmeliyiz de. Ancak, bu eleştirileri yaparken, açıkladığım şartları göz önüne alarak yapılmalıdır ve biraz da insaflı olunmalıdır.

Bu sabah Kürdistan-Post sitesinde okudum, bir ırkçı-faşist Sayın Hasan Bildirici’ye tehdit mesajları göndermiştir. Sayın Bildirici de bunları haklı olarak yayınladı. Yazının altında bu sitenin okuyucuları tarafından , neden yayınladınız, yayınlanmasaydı gibi yorumlar da yapılmıştı. Bence yayınlanması  daha doğru bir davranış olmuştur. Çünkü, biraz bilgisi ve birikimi olan insanlar,  bu tür saldırı ve hakaretleri daha net analiz etmeli, daha sağlıklı sonuçlar çıkarabilmelidir.

NOT: Bu yazı yazıldığı sıralarda, Diyarbakır’da meydana gelen olayları protesto etmek amacıyla, Antalya’da bedenini ateşe veren Aynur Yaşlı’nın hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım (08.04.2006, saat: 12.000) Yazıyı kısa bırakmak zorunda kaldım.

MUSTAFA ELVEREN

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu