Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

ALMAN POLISI VE ZURNACI ALI

PİRO KAPLAN
Almanyada  çok sayıda insanımiz yaşamaktadır. Geçen  yaz oradan transit geçerken talibim ve arkadaşim  çok degerli Kurkurikli Sadık Akbaba'ya  bir mesaj gonderip şu anda ilinizden transit geçiyorum, haberinden sonra beni  hemen geri arayarak. Pirim bize ugramadan  sakın gitme ısrarindan sonra, acelemiz olmasına ragmen ugradık ve kısa sűrelide olsa orada hoş bir vakit  geçirdik. Sadık itikatli kűltűr ve anenelerini yaşatan bir insanimiz. Bulundugu şehirde tam Kurkurikten 90 ev oldugunu anlatinca epey şaşirdim. Dűsűne biliyormusunuz Almanyanin ismini vermek istemedigim bir şehrinde ayni koyden tam 90 ev bulunmaktadır. Disapora denilen şey bu olmali galiba.


Eskiden işim geregi Almanya’ya  sıkça gitmem gerekiyordu, Almanya’ nin her şehri insanlarimiz ile dolu. Her biri kendinine göre ufak tefek işlerile geçimini sűrdurmeye çalisiyor. Bunlardan biride Ali diye bir arkadasti. Ali Almanyanin Hamburg şehrinde bir fabrikada çalisiyor ve hafta sonlarinda eş dostun dűgűn ve eglencesine grubu ile birlikte gidip davul zurna çaliyorlar. Alinin kendisi zurna çalmaktaymis, nasil bir zurnaci oldugunu bilmem fazla. Laf burada açılmısken bölgemizin en meşhur unutulmaz zurnacisi  Muhundulu zurnaci  degerli Cemo’yuda  saygı ilede anmadan geçemiyecegim.


Hamburgda Ali  bir pazar gecesi  geç saatlerde eve giderken karşılaştıgı alman polisleri  Aliyi durdurup kimlik araması yapıyorlar. Alinin cebinde çıkan ilginç aleti tanimayan alman polisleri bunun ne oldugunu sorarlar Ali'ye, O da bu bir muzik aletidir der, hayatinda zurna görmeyen polisler bu basit aletin muzik aleti olduguna inanmazlar.  Hele bir çalda görelim derler, Ali çalarim da bűtűn mahale bu saate uyanır iyi olmaz der, zurnadan fazla ses çıkacagina inanmayan polisler israr edince  Ali'ye de gűn dogar ve benden sorumluluk giti dercesine eline aldigi zurayi nefesinin var gűcű ile űflemeye başlar başlamaz gecenin ikisinde mahalenin her evinde birden lambalar yanmaya başlar. Zurnada gecenin sesizliginde çikan ve kulak yirtan bu ses  karşinda şaşiran polisler  ne olur  kes ,yeter anladik demesine aldirmadan zurnaya űflemeye devam eder, polisler gűçlűkle Alinin elindeki zurnayi susturular.  Ama olan olmus bűtűn mahale  gecenin yarinsinda uyanarak camlara ve balkonlara çikarak homurdamaya başlamis bile.   Böylece Alman polisleride zurna denen aletin ne oldugunu anlamiş oldular

KAYNAK: Lodek Köyü Web Sitesi - www.lodek.be


Ekleme Tarihi: 09.12.2007 / Gomanweb

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu