Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

İşte tıpta doğru bilinen yalanlar

Halk arasında bilinen, ancak hurafe sayılan pek çok inanışın tıbben gerçek olduğu deneylerle kanıtlanıyor. İngiliz Independent gazetesi "Tıbbi mitler: İlginç ama doğru" başlığıyla bu inanışlardan bazılarını derledi:

Şişmanlar daha neşelidir
Kanada'daki Lakehead Üniversitesi'ndeki bir grup psikolog, kişilerin vücut-kütle endeksi ile ruh hallerini karşılaştırdı. Endeksi yüksek olanların depresyon oranlarının düşük olduğu ortaya çıktı.

Aşk gerçekten tedavi edilebilir
Bazı araştırmacılara göre aşk, beyindeki dopamin adlı kimyasalla bağlantılı bir duygudur. Beyinde üretilen melatonin hormonu dopamini bastıran etki yapar. Karşılık görmeyen romantik aşka yakalanmış birine melatonin verilmesi kişiyi tedavi eder.

Çok duş almak beyne zarar verir
Suda bulunan mangan adlı element, solunum yoluyla geçerek vücuda zarar verir. Özellikle beyinde kümelenerek, titreme ve uyuşukluk belirtilerini içeren Parkinson benzeri rahatsızlıklara neden olur.

Köpekler meme kanserine neden olur
Münih Üniversitesi'nin araştırmasına göre, meme kanserine yakalananların kediden çok köpek besledikleri belirlendi. Bu hastaların yüzde 79,7'si tanı konmadan önce köpeklerle doğrudan temastaydı. MMTV adlı hayvanlarda da kansere yol açan virüsün insana köpeklerden geçebildiği tespit edildi.

Fıstık diş ağrısına iyi gelir
ABD'de Charles Weber adlı araştırmacı diş apsesini tedavi etmek için bir gün boyunca belirli aralıklarla keju fıstığı cashew) yiyerek beslendi. Deneme sonunda yarasının iyileştiğini söyleyen Weber, kejunun içindeki asitik maddelerin dişteki bakterileri öldürdüğünü belirtiyor.

Güneşli günlerde erkekler şiddete daha fazla eğilimlidir
İsrail'deki Ben Gurion Üniversitesi'nden bir ekibin dört kıtada yaşanan şiddet içeren olaylarla ilgili araştırmasında, cinayetlerin yaz aylarında üç kat arttığı ortaya çıktı. Uzmanlar, şiddete meyilli kişilerde serotonin hormonunun daha düşük olduğunu kaydetti.

Jet lag akıl hastalıkları yaratır
Uçakla yolculukta, saat farklarından dolayı kişinin vardığı yere fiziksel olarak adapte olamaması (jet lag), aynı zamanda akıl sağlığını da etkiler. Kişinin vücut ritmini düzenleyen melatonin hormonunun fazla salgılanması şizofreniye varabilen rahatsızlıklar yaratır.

Sigara zayıflatır söylentisi yanlış
Sigaranın insanların iştahını kapayarak zayıflamaya yol açtığı söylentileri yalanlandı. Avustralya New South Wales Üniversitesi uzmanları sigara içmenin kasların zayıflamasına yol açtığını, bunun iç organlarda bulunan yağların eridiği anlamına gelmediğini söyledi.

Kaynak: SABAH

25.10.2007 (Gomanweb)

 

 

 

 

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu