Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

DERSİM ve ALEVİ KATLİAMLARI DEVLET ve CHP GERÇEĞİ

Avrupada yaşayan Dersimliler ve Katliam mağduru Aleviler, CHP’yi ve dolayısıyla Devleti, yapılan bütün Alevi katliamların sorumlusu olarak görüyorlar ve bu temelde hafta sonu Pazar günü Almanyanın Mainz kentinde bir Panel düzenliyorlar. 
 
Demokratik Aleviler Federasyonu ve Dersimi Yeniden İnşaa Cemiyeti tarafından organize edilen ’Dersim ve Alevi Katliamları – Devlet ve CHP Gerçeği’  adlı panelin konuşmacıları ise, Araştırmacı / Yazarlar Ethem Xemgin ve Haydar Işık’ın yanı sıra FEDA başkanı Haydar Munzur olacak.
’Dersim Ağıtları’ adı altında müzik dinletisininde sunulacağı panelde, ayrıca Dersim, Maraş, Sivas vb katliamlarını anlatan birde sinevizyon gösterimi yapılacak..
 
Dersimi yeniden inşaa cemiyeti ve FEDA, hafta sonu yapacakları panelde Dersim başta olmak üzere bir kez daha, yapılan Kürt-Alevi katliamlarına dikkat çekecek, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamları dahil Devletin ve CHP’nin bu katliamlardaki rolünü ortaya koyacak.
 
Ayrıca panelde, 19 Kasım günü Avrupa Parlamentosunda bu yıl ikincisi yapılan ’Dersim 1937-38 Aleviler, Yaşananlar ve Devletin Rolü’ adlı Konferansın tartışmaları ve sonuç bildirgesi üzerine bilgi sunulacak.   
 
Almanyanın Frankfurt, Rüsselsheim, Mainz,  Wiesbaden ve Hessen’ de yaşayan Dersimlilerin, dostlarının ve katliam mağdurlarının mutlaka bu panele katılmaları gereğine vurgu yapılan açıklamada, ’Gelin hep beraber bir kez daha katliamları, Devlet ve CHP gerçekliğinin açığa çıkaralım ve katliamcıları lanetleyelim’’ denildi.
 
’Devletin, yapılan katliamlardan dolayı mutlaka geçmişiyle yüzleşmesi ve mağdurlar dan özür dilemesi gerekiyor’ denilen açıklamada, CHP ve MHP’nin statükocu, AKP’nin ise tasfiyeci mantığıyla ne Kürt ve nede Alevilerin sorunlarini çözemeyeceği artık belli olmuştur denildi.
 
CHP’ ye duyulan tepkiler yeterlimidir, Aleviler ne yapmalı gibi konularında tartışılaca ğı panelde, sinekten yağ çıkartmak isteyen bazı çevrelerin ise ‘’el çabukluğu marifet misali’ Alevi partsisi kurma çabalarının boş bir çaba olduğu vurgulandı.
 
Dersimi Yeniden İnşaa Cemiyeti ve FEDA, ‘’konulara ve yaşanan sürece duyarlı olan herkesi, sorulu-cevaplı düzenlediğimiz bu panele katılmaya çağırıyoruz’’ diye belirtti.
 
Panel, 13.12.09 Pazar günü MAXIM Düğün salonu Kreuzstrasse 96, 55120 Mainz-Mombach adresinde yapılacak panel Saat 13;00’ te başlayacak.
 
NWD/Can Kasapoglu / Mainz

07.12.2009 / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu