Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu

 

 

Sivas Şehitleri

 

 

1 Ocak 2007 Tarihinden İtibaren HİT

PERTEK KALESİ OTEL OLUYOR
 
Dersim’de, tarihi Pertek Kalesi’nin bulunduğu Keban Baraj Gölü’ndeki adaya dinlenme tesisleri ve 100 odalı bir otel yapılması planlanıyor.

Pertek Kalesi’ndeki restorasyonu ve yanındaki dört yıldızlı otel yapımını üstlenen firmanın sahibi, işadamı Gürsel Erol, bu projeyle kentin turizm potansiyelinin yükseleceğini söyledi.

Yaklaşık 8 bin nüfusuyla Dersim’in en kalabalık ilçesi konumundaki Pertek, birçok tarihi eser ve yapıya ev sahipliği yapıyor. Pertek Kalesi, ilçeyle Elazığ arasında ulaşımın feribotla sağlandığı Keban Baraj Gölü’ndeki adada bulunuyor. Bölgedeki Harput, Akdemir, Sağman, Mazgirt kaleleri gibi Pertek Kalesi de Urartu uygarlığının eserlerinden biri.

Savunma ve haberleşme amacıyla bir tepenin üstüne yapılan kale, Keban Baraj Gölü oluştuktan sonra 157 dönümlük adaya dönüştü. Kale, Dersim coğrafyasındaki eski tescilli yapılar arasında en büyüğü. 2005’te başlatılan restorasyon çalışmasının bu yılın sonunda bitirilmesi, kalenin tekrar ziyarete açılması planlanıyor.

Restorasyonun ardından, adaya turizme yönelik tesisler inşa edilecek. Bu kapsamda kafeterya, restoran, yüzme havuzları, seyir terasları, yürüyüş alanları, piknik alanları ve bir otel yapımı öngörülüyor. 2011’e kadar çevre peyzaj çalışmasının ve tesislerin tamamlanması planlanıyor. Gürsel Erol, projelerin bir bölünü onaylandığını, diğerleri için izin sürecinin devam ettiğini söyledi.

27 Temmuz 2009 Pazartesi Saat 17:23

NWD-Pertek

27.07.2009 / NewedeDersim / Gomanweb

  Müzik-Video

Konuk Defteri

İletişim Formu