BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Açıklama-Duyuru-Mesaj
Yayınlanma: 20 Mart 2013

 NEWROZ-seyitriza-mazlumdoganDEĞERLİ DOST(LAR),

 

ATEŞİ DAİMA HARLI TUTAN;

“NEWROZ PÎROZ BE…

BIJİ NEWROZ…” HAYKIRIŞININ

İÇTENLİĞİYLE KUTLUYORUZ

2013 NEWROZ(UMUZ)’U…

 

CEMAL SÜREYA’NIN

“ŞELALEYE DÜŞMÜŞTÜR

ZEYTİNİN DALI

CELALİYİM

CELALİSİN

CELALİ...”

DİZELERİ EŞLİĞİNDE VE DOSTLUKLA…

 

SİBEL ÖZBUDUN  -  TEMEL DEMİRER

 

 

Eşitliğin, Özgürlün ve Kardeşliğin Newroz’u Kutlu Olsun!

 

Her yıl umudun ve direnişin sembolü olarak kutlanan Newroz bu yıl Kürtler için olduğu kadar Türkler, tüm Türkiye halkları ve Ortadoğu halkları için barış ve demokratik çözüm kutlamalarına sahne oldu. Bir haftayı aşkın bir süreden bu yana Kürdistan’da ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen Newroz kutlamaları, savaşa ve şiddete, inkara ve asimilasyona karşı, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik Newrozları olarak kutlanıyor. İstanbul’da yüz binler kutladı. Günlerdir, binler, on binler, yüz binler alanlara çıkıyor. Milyonlar barış ve Kürt sorununda eşit haklara dayalı demokratik ve halkçı çözüm taleplerini dile getiriyor.

 

Kürtlerin, halklarımızın ve Ortadoğu halklarının heyecan ve coşkuyla kutladığı Newroz Pîroz Be! Newroz Kutlu Olsun!

 

Bu yıl, AKP Hükümeti ile PKK lideri arasında başlayan görüşmeler Newroz’a yeni bir anlam ve kutlamalara yeni hava katmış oldu. Ateşkesin ilan edileceği, silahların susacağı, Kürtlerin hak ve özgürlükleri için adım atılacağının konuşulduğu bir döneme giriyoruz. Siyasi mücadelenin, demokratik ortamın genişlemesi silahı bir araç olmaktan çıkaracak ve yaşamı normalleştirecektir. Bu gelişmeler tüm halklarımız için umut vericidir.

 

Şiddet Politikası İflas Etti, Bu halklarımızın Başarısıdır

Şiddetle ezme politikasını devreye sokan, KCK adı altında süren operasyonlarla binlerce insanı cezaevlerine dolduran, dağı taşı bombalayan askeri ve siyasi operasyonları sürdüren AKP, bu politikalarıyla bir yere varamayacağını gördü. Kürt halkının tutumu, tüm emek, barış ve demokrasi güçlerinin kararlı mücadelesi ve dayanışma ruhu, AKP’yi geri adım atmak zorunda bıraktı. Bu gün yaşanan ortam halklarımızın kararlı mücadelesinin bir eseridir. Çıkmaza sürüklenen AKP’nin içine girmek zorunda kaldığı süreci ilerletmek halklarımızın kararlı tutumundan geçiyor.

 

Geçen yıl “Newroz gününde kutlanır” gibi akla ziyan bir kararla Newroz kutlamalarını yasaklayan, gaz bombaları, panzer, toma, polis ve asker baskısıyla Türkiye’yi cehenneme çeviren, ölümlere ve tutuklamalara neden olan politikalara imza atan AKP Hükümeti, bu yıl müdahalede bulunmayınca sorunsuz kutlamalar yaşandı. KCK’nin, Öcalan’ın çağrısına uyarak, elinde tuttuğu kamu görevlilerin bir hafta önce salıvermesi de Newroz’un barış ve kardeşlik atmosferini güçlendirdi.

 

Irkçı, Şoven ve Faşist Güçler Yenilgiye Mahkumdur

Bir avuç şoven, ırkçı ve faşist çetenin bıçaklı, taşlı sopalı saldırıları bir yana bırakılacak olursa, Newroz kutlamalarında ortaya çıkan tablo, barış, demokrasi ve özgürlük isteğidir.

Yine, CHP’nin inkar ve asimilasyon yüklü, şoven tutumu devam ediyor. CHP’ye oy veren halklarımızın bu partinin karşı duruşunu, barış ve demokratikleşme sürecine karşı direnişini değerlendireceğinden kuşkumuz yoktur. MHP, ırkçı yaklaşımını fiili tırmanışa vardıracak açıklamalarda bulunuyor. Bu parti tarihsel misyonuna uygun davranışını sürdürmektedir. Ancak, halklarımız boğazlaşmadan, ırkçı ve faşist politikalardan değil, barış ve kardeşlikten yandır.

 

Demokratik Türkiye, Kürt sorununa Tam Hak Eşitliği

AKP Hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile başlattığı görüşme ve müzakere sürecinin yarattığı atmosfer, bu yeni safhada oldukça önemli bir başlangıçtır. Ancak gelişmelerin Kürt halkının tam hak eşitliğine dayalı, kimlik, anadilde eğitim, siyasi statü gibi temel hak ve özgürlüklerin hayata geçirilmesiyle ilerlemesi için, sadece Kürt halkı değil, tüm Türkiye halkları tarihi ve insani bir sorumlulukla karşı karşıya bulunuyor. Zira Türkiye halklarının, işçi ve emekçilerin, emek, barış ve demokrasi güçlerinin güçlü desteği Kürt sorunun gerçek çözümünü hızlandıracaktır

 

Roboski’nin Üzeri Örtülemez

AKP Hükümetinin, 14 yıldır İmralı Cezaevinde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlaması ve bir biçimde müzakereler sürdürmüş olması oldukça önemli bir başlangıç olmakla birlikte, bu süreç demokratik yasal ve fili düzenlemelere henüz evrilmemiştir. Hükümetin adım atmak yerine oyalanma tutumunu sürdürmesi kabul edilemez.

 

Türkiye’nin karanlık tarihinin üzerine sünger çekerek, Kürtlere yönelik yaşanmış olan tüm acıların ve katliamların, boşaltılan köylerin ve onca “faili meçhul” cinayetin unutulması hesabı içindeki AKP Hükümeti, bu tutumunu Roboski Katliamı raporu ile ortaya koymuş bulunuyor. Roboski Katliamının üzerini örtenlerin, Dersim katliamı hakkında yarım ağızla özür dilemelerinin bir anlamı yoktur.

 

Güven Vermesi Gereken AKP ve Devlettir

AKP, tıpkı kendisinden önceki hükümetlerin yaptığı gibi kendi döneminde gerçekleştirilen katliamların, tertiplerin ve karanlık işlerin üzerini örtmek istiyor. Demokratik siyasal çözüm yerine, Kürt halkının tam hak eşitliği taleplerini karşılayacak yasal ve fiili uygulamaları başlatmak yerine, kendi ajandasındaki hesapları toplayıp, çıkararak sonuca varmayı hesaplamaktadır.

 

AKP Hükümeti ve Devlet, Kürt halkı ve tüm Türkiye halkları karşında hesap vermesi gereken bir yerde duruyor. Kürt halkı, emek, barış ve demokrasi güçleri için güvene ihtiyacı olan AKP Hükümeti ve Devlettir. Kürt sorununun çözümünde, sınavdan geçen, hesap vermesi ve özür dilemesi gereken de onlardır. Kürt halkı ve Kürt ulusal temsiliyeti yıllardır barış ve demokratik çözüm için tutum sergiliyor ve arayışını sürdürüyordu. Ancak Başbakan Erdoğan ve Hükümetin tüm sözcüleri, her vesile ile Kürt halkını ve Kürt ulusal temsiliyeti konumundaki şahsiyetleri hedefe koymakta, onları adeta teste tabi tutmaktan vazgeçmemektedirler.

 

Kürt sorununun çözümü, öncesi bir yana 30 yıldan bu yana Kürtlere yönelik savaşta yaşanan katliamların hesabını verecek bir sürecin başlatılmasıyla, geçmişle hesaplaşmakla, 12 Eylül darbe anayasasının hepten çöpe atılarak, Kürtlerin, Alevilerin, işçilerin, emekçilerin, her dilden, inançtan ve kültürden halkların taleplerini kapsayan bir sürecin başlatılması ve mutabakatla sonuçlandırılmasıyla mümkün olacaktır.

 

Partimiz, her ulustan, her inançtan ve kültürden halklarımızın eşit, özgür ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke mücadelesini kararlıca sürdürecektir. Kürt halkının tüm haklarına kavuştuğu, tam hak eşitliğine dayalı yaşamın egemen olduğu bir yıl diliyoruz.

 

2013 Newroz’u halklarımızın mücadelesinin daha da yükseleceği kutlamalara sahne oldu. Amed (Diyarbakır) Newrozu bu coşkuyu ve mücadeleyi doruğa çıkaracaktır!

 

Newroz Pîroz Be!

Newroz Kutlu Olsun!

Selma Gürkan

   Genel Başkan  

Genel Merkez:

Fevzi   Çakmak 1 Sokak No: 15/5 Kızılay-ANKARA

Tel:

0 312 232   41 98

Faks:

0 312 232 41 97

Genel Başkanlık:

Millet   Cad. Gülsen Apt. No:19/1 Yusufpaşa/Aksaray /İST

Tel:

0 212 588   03 00

Faks:

0 212 587   56 86

Web:   www.emep.org E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

PÎROZBAHÎ

 

Hêvîya me û daxwazîye me ewe Cejna Neroz’ê stembaran re û bimdesanre bibe pîrozbahîya qasidê aştîyê û serefirazîyê.Bila zîndan, zordestî, birçibûn û tevkujî nav jiyana hemû gelên çîhanê de tunebe û cî negire . Kurdîstan’ê de hêzê dewleta... dagirkirina û faşist biqede, biratî û yekîtîya gelan herdem be .Newroz Cejna hemberê zordestane.Bila hemû şervanan , pêşmerge û gerilla,kedkaran re hemû girtîyên zîndanan re piroz be. Bi cudatî Newroz’a we heval û hogir û dostan jî pîroz be .
Kawa Newroz mere diyar kir, Ji mere bi qedir û qîmet kir, Got: Newroz cejna gelan e! Kesk û sor û zer jî ser da kir.
  M. Çobanoglu

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Mankıraglı Sürmeli Karayel ve Golanlı Fadime Aktaş Vefat Etmişlerdir

05.03.2015

Mankıraglı Sürmeli Karayel ve Golanlı Fadime Aktaş Vefat Etmişlerdir Mankıraglı Sürmeli Karayel Vefat Etmiştir Mankranglı olup, Akkilise Köyü’nde ikamet eden Ağa Karayel’in eşi Sürmeli vefat ettiği facebook üzerinden paylaşı
Esra Çiftçi - Dêrsim’in acil eylem planına ihtiyacı var

05.03.2015

Dêrsim Soykırımı’nın üzerinden neredeyse 80 yıl geçti, ancak büyük kırım Dêrsim açısından bitmiş değil. Dil ve kimlik üzerinden kültürel asimilasyon devam ediyor. Dêrsim’in acil eylem planına ihtiyacı var Esra Çiftçi
Dêrsim’in acil eylem planına ihtiyacı var

05.03.2015

Dêrsim Soykırımı’nın üzerinden neredeyse 80 yıl geçti, ancak büyük kırım Dêrsim açısından bitmiş değil. Dil ve kimlik üzerinden kültürel asimilasyon devam ediyor. Dêrsim’in acil eylem planına ihtiyacı var Esra Çiftçi
Ercan Kanar - BHH havanda su dövmeye son vermelidir

05.03.2015

Birleşik Haziran Hareketi havanda su dövmeye son vermelidir. Özellikle de ÖDP Ercan Kanar  Yazık. Çok yazık. Birleşik Haziran Hareketinin açıklaması içeriğinin tersine AKP’ye hizmet eden bir açıklama. Gezi ruhuna ters düşen
A. Hicri İzgören - İnce Memed yetim kaldı

05.03.2015

İnce Memed yetim kaldı A. Hicri İZGÖREN Öyle ustalar vardır ki halkın bağrından doğar, bütün bir ömrünü  ve sanatını yine onlara adar. Bu sayede  halkın gönlünde yer ederler. İşte edebiyatımızın ulu çınarı Yaş
Celal Başlangıç - KABA propagandada TAŞ kafa dönemi!

05.03.2015

KABA propagandada TAŞ kafa dönemi! Celal Başlangıç Havuzda su balesi yapanların "Diliniz KABA, vicdanınız TAŞ' figürü, Nazi Goebbels'in 'Çamur at izi kalır' teorisini bile yeni bir aşamaya vardırdı; 'Çamurda bile iz bırak!' İkti
Demirtaş'ın yabancı dil hakimiyeti ve HDP'nin hamlesi

05.03.2015

Eminim İmralı’da Demirtaş-Öcalan görüşmesinin tutanaklarına vakıf olan devletliler, daha önce hiç duymadıkları övgü sözlerini orada duymuştur Demirtaş'ın yabancı dil hakimiyeti ve HDP'nin hamlesi Ezgi Başaran Türkiye Cumhur
İnternet beynimizi nasıl etkiliyor?

05.03.2015

Modern dünyanın yaşamımıza soktuğu yeni kaygılar var. Artık sadece ruh sağlığımızı ya da kilomuzu düşünmek yetmiyor, beyin sağlığımızı da düşünmek gerekiyor. En azından gazete başlıkları böyle diyor. Mesajlaşma beynimi
Haluk Gerger - AKP’nin Lebensraum İhtiyacı Ve Kürdistan

05.03.2015

Eski Türkiye’nin Sol’u, Komintern’le birlikte, Kürtlere el vermedi, aksine onları gericilikle suçlayarak yalnız bıraktı. Şimdi de durum çok farklı değil. Yeni Kürtler de, aynen eski Kürtler gibi, yine yalnızlar. AKP’NİN LEBENS
Ne yasal düzenlemeler ne de kesilen cezalar madenci ölümlerini durdurabiliyor

05.03.2015

Ne yasal düzenlemeler ne de kesilen cezalar madenci ölümlerini durdurabiliyor 263 madencinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiği Kozlu katliamının yıldönümünde, 301 madencinin yaşamını sonlandıran Soma katliamına ilişkin iddian
Demir Bilgin - Ahir Zaman Halifesi: Receb Tayyib Abdulmecid!

05.03.2015

1985'lerde ”12 Eylül 1980 faşizmi çözülüyor” dedik, ”çözülen faşizmin” yerini, ”islami faşizmi” aldı. Ahir Zaman Halifesi: Receb Tayyib Abdulmecid! Demir Bilgin demir.bilgin@yahoo.dk Halifelik mi, islamdan, Arap topraklar
Zülküf Azew - Modus Vivendi... Riskler Ve Olanaklar

05.03.2015

Modus Vivendi... Riskler Ve Olanaklar Zülküf Azew Uluslararası hukukta anlaşmazlık içindeki iki entitenin anlaşmazlığın çözümünü erteleyerek geçici bir anlaşmaya varmaları durumuna Modus Vivendi deniyor.TC ile PKK arasında süreg
Ali İhsan Aksamaz - CHP’nin Günah Galerisi

05.03.2015

Aslında CHP, İkinci Dünya Savaşı’nın sonlanmasıyla, 1945’de bitti. Ancak sunî teneffüslerle bugüne kadar yaşatılmaya çalışıldı. CHP’nin Günah Galerisi Ali İhsan Aksamaz Bir önceki makalemde, CHP ve “Altı Ok” üzerind
8 Mart’ta da “Yasta değil, isyandayız”

05.03.2015

8 Mart’ta da “Yasta değil, isyandayız” Sibel Özbudun Değerli Dost(lar), Hypatia’lı, Kazvinli Kürret-ül Ayn’lı, Olympe de Gouges’lu, Louise Michel’li, Alexandra Kollontai’lı, Clara Zetkin’li, Rosa Luxemburg’lu, Emma G
Gezi Parkı Şehit Ailelerinin Onurlu Davranışını Selamlıyoruz

05.03.2015

Gezi Parkı direnişinde yaşamını yitirenlerin aileleri için, düzenlenen dayanışma programına, şehit aileleri katılmayacaklarını açıkladılar. Viyana İslam Alevi İnanç Toplumu ve İnnsbruck İslam Alevi İnanç Toplumu tarafından,
Kuzey Kürdistan'da Kapitalizmin Gelişmesi

05.03.2015

KUZEY KÜRDİSTAN'DA KAPİTALİZMİN GELİŞMESİ Önsöz'den: Bu çalışmada; geçen yüzyılın üçüncü çeyreğinden bu yanaki gelişmelere ağırlık verdik. Bunun nedeni daha önceki dönemlerin Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi çalış
İŞSİZLİĞİN TARİHİ

05.03.2015

İŞSİZLİĞİN TARİHİ “Kapitalizmin Gelişme Yolu Sefaletin Yoludur ...” (Stalin) Önsöz'den: İster toplumsal, isterse de ekonomik açıdan olsun kapitalist sistem bir çelişkiler abidesidir. Kendi iç çelişkilerinden arınmış bir k
Süleyman Şahin (Ari Mazın) - Koç katımı (Beran Berdan)

04.03.2015

Köylüler koçu koyunlara katmaya beraber götürürler. Günü ve saati belirlerler. Çeşitli kömmeler, yemekler meyveler yani her çeşit yiyecekleri beraberlerinde götürürler. Koç katımı (Beran Berdan) Süleyman Şahin (Ari Mazın) Ko
Koç katımı (Beran Berdan)

04.03.2015

Köylüler koçu koyunlara katmaya beraber götürürler. Günü ve saati belirlerler. Çeşitli kömmeler, yemekler meyveler yani her çeşit yiyecekleri beraberlerinde götürürler. Koç katımı (Beran Berdan) Süleyman Şahin (Ari Mazın) Ko
Cevizlidere Altın Madeni, Dersim'in Ölüm Fermanı Demektir

04.03.2015

Dersim coğrafyasına yönelik yağma ve talan politikası hız kesmeden devam ediyor. Şöyle bir hatırlayalım… Uzun zamandan beridir Ovacık Cevizlidere bölgesinde altın çıkarmak için çaba harcayan Tunçpınar adlı madencilik şirket
Dersimli Kadınlar ‘hükümet adım atsın’ sloganlarıyla alandayız…

04.03.2015

Dersimli kadınlar bu yıl ki 8 Mart’ın başta hasta ve kadın tutsaklar olmak üzere zindanların Dersimli kadınlar bu yıl ki 8 Mart’ın başta hasta ve kadın tutsaklar olmak üzere zindanların boşaltılacağı bir yıl olma temennisinde
Dersim Otogar dükkânları ihaleye çıkıyor

04.03.2015

Dersim Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki (Otogar) dükkânlar  ihale çıkıyor. Mülkiyeti belediyeye ait ilimiz Ali Baba Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde 205 ada 11 parselde bulunan
Dersim'de, Özgecan Aslan Anısına Kütüphane

04.03.2015

Bahçeşehir Üniversitesi öğrencileri, Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan anısına Dersim'nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde kütüphane oluşturdu. Akpazar Ortaokulu'nda bir sınıfı kütüphane haline
Yaşar Kemal ölmez ki !!!

04.03.2015

Yaşar Kemal ölmez ki !!! Dr.İsmet Turanlı Bazı insanlar vardır ki hiç ölmezler. Çünkü insanların kalbinde, düşüncesinde varlıklarını sürdüren eserlerinden esinlenmeler kalmıştır. Bir Beethovenin eserleri bir çok müzük seve
Aşk olsun İnce Memed!

04.03.2015

Aşk olsun İnce Memed! Kemal Bülbül Sadık Yare kavuşan kaçıncı doğa ve toprak aşığısın İnce Memed? Böyle mi yaşanır bir ömür? Destan mısın? Mestan mısın? Uğurlar Olsun canların cananı!  Sen de gittin!... Erenler, Ga
ÇOK TEHLİKELİYİM AMAN DİKKAT

04.03.2015

ÇOK TEHLİKELİYİM AMAN DİKKAT Hüseyin Habip Taşkın Birey olarak, toplumda insanca yaşamanın koşullarını oluşturması için düşünmesi, yorum yapması gerekir diye düşünüyorum. Bizim toplumda toplumsal çıkarlar geri plana itil
Ahmet Kahraman - Yaşar Kemal de gitti; ‘insanın piçine kaldık...’

04.03.2015

Luva aşiretinden mürşidim, pirim, Mirim Yaşar Kemal’i yazacaktım. Onu andıkça ağlamaktan yazamadım. Ta 1982 yılında, röportajların o efsanevi ismiyle yaptığım röportajı nakledebilirdim. Yaşar Kemal de gitti; ‘insanın piçine
Yalçın Yusufoğlu - Genel sözlerle mutabakat

04.03.2015

AKP Öcalan’ı resmi (açık) muhatap kabul etmesinin, Kandil’deki PKK yönetiminin de devrede olmasının AKP’ye oy kaybettirmediğini 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ve C. Başkanlığı oylamasında görmüştür. Genel sözlerle mutabakat
Demir Küçükaydın - Haziran Hareketi Mahcup Etmedi

04.03.2015

Yapmanız gereken Haziran Hareketi’ni bu tavrından dolayı eleştirip, onu tavrını değiştirmeye çağırmak ve değiştirmediği takdirde onu protesto ederek, tavrını mahkûm ederek ayrılmak olmalıdır. Haziran Hareketi Mahcup Etmedi 26
Demir Küçükaydın - Haziran Hareketi Mahcup Etmedi

04.03.2015

Yapmanız gereken Haziran Hareketi’ni bu tavrından dolayı eleştirip, onu tavrını değiştirmeye çağırmak ve değiştirmediği takdirde onu protesto ederek, tavrını mahkûm ederek ayrılmak olmalıdır. Haziran Hareketi Mahcup Etmedi 26
Sait Çetinoğlu - Direniş bir yaşam biçimi ve bir zorunluluktur!

04.03.2015

Dün Ortadoğu ve İslam Dünyasında Katliam Geleneği yazısında Ninova için söylediklerimiz, bugün Khabur'da etnik temizliğe uğrayan Asuri- Süryaniler için de geçerliğini korumaktadır. Direniş bir yaşam biçimi ve bir zorunluluktur!
Eski AKP Milletvekili Süleyman Sarıbaş hk. bilgi

04.03.2015

Eski AKP Milletvekili Süleyman Sarıbaş hk. bilgi Gazetelerde "milletin bilmemnesine koymak" konusunda dava açıp tazminat alan eski AKP milletvekili Süleyman Sarıbaş, Ekim 2004'te bana şunu TBMM kürsüsünden söyleyen şahıstır, bilgi ol
BM Ve Dünya Kadın Örgütlerini Göreve Çağiriyoruz!

04.03.2015

BM Kadın Örgütünü Ve Dünya Kadın Örgütlerini Göreve Çağiriyoruz! Sevgili dostlar XHABUR'da kaçırılan Süryani kadınları ve Süryani Soykırımı ile Türkçe- İngilizce iki dilli ilgili bir imza kampanyası başlattım... Sizden
Dersim’in ilk kadın aday adayı HDP’den çıktı

03.03.2015

Avukat Fatma Kalsen, HDP Dersim Milletvekilliği aday adaylık başvurusunu yaptı. Dersim’de ilk kadın aday adaylık başvurusunu gerçekleştiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim milletvekili aday adayı Avukat Fatma Kalsen, kadınlar
Dersim'de Rojava ile dayanışma sürüyor

03.03.2015

Dersim Belediyesi öncülüğünde kurulan Dayanışma Bürosunda Rojava, Şengal ve Kobanê halkı ile ilgili dayanışma faaliyetleri sürüyor. Dersim Belediyesi öncülüğünde kurulan Dayanışma Bürosunda Rojava, Şengal ve Kobanê halkı il
Dersim, rakibini farklı yendi

03.03.2015

Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 3. Grupta mücadele eden temsilcimiz Dersimspor Şehit Kamil Belediyespor’u 5-1 yenerek liderliğini sürdürdü. Dersim şehir stadında oynanan karşılaşmayı Serkan Dağ, Tuncay Erdoğan ve Ahmet Ulu hakem üçlü
“SİLAH BIRAKMA DEĞİL, SİLAHLI MÜCADELEYİ SONLANDIRMA”

03.03.2015

“SİLAH BIRAKMA DEĞİL, SİLAHLI MÜCADELEYİ SONLANDIRMA” Ali ŞEN Devletin yetkili kişileri, bir kısım medya ve bazı kişiler “PKK silah bırakıyor” diyorlar. Oysa PKK “silah bırakıyoruz” demiyor. “Silahlı mücadeleyi sonla
İnsancı Anadolu ozanı

03.03.2015

İnsancı Anadolu ozanı TURAN ESER “-insanlık öldü mü? dedim-yok, dedi, ölmedi, ölmedi ama bir yerlerde sıkıştı kaldı herhalde-nerede kaldı acaba?”Yaşar Kemal “Dünya denilen bin bir çiçekli bahçe”yi beyaz at üzerinde te
Bu kez Süryani / Asuriler soykırım tehditi altında

03.03.2015

Bu saldırıları bekleyen Asuri/Süryani toplumu   da uzun zamandır kendi öz savunma güçlerini oluşturma ve güçlendirme çabası   içindeydi. Bu kez Süryani / Asuriler soykırım tehditi altında Ragıp ZARAKOLU Mahşe
Bu kez Süryani / Asuriler soykırım tehditi altında

03.03.2015

Bu saldırıları bekleyen Asuri/Süryani toplumu   da uzun zamandır kendi öz savunma güçlerini oluşturma ve güçlendirme çabası   içindeydi. Bu kez Süryani / Asuriler soykırım tehditi altında Ragıp ZARAKOLU Mahşe
Hüsniye KARAKOYUN - Ayıbınız Batsın…

03.03.2015

bize ayıplı sunduğunuz bunca şeyin arasında şimdi herkes kendisine bakmadan ötekini kınarken, mutsuzluk dizboyu oldu görmez misiniz? İşte bu nedenle ayıbınız batsın. Ayıbınız Batsın… Hüsniye KARAKOYUN Karın hayatımızı tes
Mainz’da Xızır Cemi yapıldı

03.03.2015

Mainz’da Xızır Cemi yapıldı Almanya’nın Mainz kentinde Pazarcık Kültür Merkezi tarafından   gerçekleştirilen Xızır Cemi’ne yaklaşık 400 kişi katıldı. Eleganz Salonu’nda   yapılan Xızır Cemi’nin zakirl
RIZA BOZKURT’U KAYBETTİK

03.03.2015

’Söz Uçar Yazı Kalır’’ Rıza amca, 24 Şubat 2015’te Hakka kavuştu. Onun mücadelesi anılarda kaldı. Saygıyla anılarının önünde eğiliyorum. RIZA BOZKURT’U KAYBETTİK Şairimizin dediği gibi, "Rüzgâr kanatlı atlılar gi
RIZA BOZKURT’U KAYBETTİK

03.03.2015

’Söz Uçar Yazı Kalır’’ Rıza amca, 24 Şubat 2015’te Hakka kavuştu. Onun mücadelesi anılarda kaldı. Saygıyla anılarının önünde eğiliyorum. RIZA BOZKURT’U KAYBETTİK Şairimizin dediği gibi, "Rüzgâr kanatlı atlılar gi
Çıplak Ayaklı Çoban Çocuk Mahmut Alınak

03.03.2015

Mahmut Alınak; ‘’ Cefada önce biz, sefada önce halk felsefesini esas almalıydık. Oysa bu felsefe, cefada önce halk, sefada önce biz şeklinde tersine işliyor. Böyle bir işleyiş bana göre değildi, acı çekiyordum, elveda demek zorund
Yazarımız M. Serhat Polatsoy HDP Urfa Milletvekili Aday Adayı

03.03.2015

Sitemiz Yazarlarından Mehmet Serhat Polatsoy HDP Urfa Milletvekili Aday Adayı oldu. Kendisini kutlar, başarılar dileriz. (Gomanweb) Mehmet Polatsoy Kimdir? 15.06.1980 tarihinde Urfa / Suruç ilçesi Şeryani (Şewra) köyü nüfusuna kayıtlı
Diyanet’in Umresine Katılma! Siyonistlere para kazandırma!

03.03.2015

Diyanet’in Umresine Katılma!Siyonistlere para kazandırma! Diyanet İşleri Başkanlığı, daha önce Mekke ve Medine ile sınırlı olan Umre turuna bu yıl itibarıyla Kudüs’ü de eklemiş bulunuyor. Dini kaynaklarda Kâbe’nin Hac mevsimi
Dersim TSO Başkanı: Hükümet 10 madde için hızla adım atmalı

02.03.2015

Dersim TSO Başkanı Cengiz, hükümetin 'İç Güvenlik Paketi'ni yeniden ele almasını ve HDP ile yapılan toplantıda açıklanan 10 maddeye ilişkin adım atmasını istedi. Dersim TSO Başkanı Cengiz, hükümetin 'İç Güvenlik Paketi'ni yen
Dersim Kadın Platformu, kadın tutsaklara kart yolladı

02.03.2015

Dersimli kadınlar kadın tutsaklara 8 Mart vesilesiyle kart yolladı. İHD Dersim Şubesi Eş Başkanı Av. Bilgin, hasta tutsak Nuray Atmaca'nın acilen tedavi edilmesini istedi. Dersimli kadınlar kadın tutsaklara 8 Mart vesilesiyle kart yollad
Akpazar'daki TOKİ Konutlarının fiyatlarında İndirim Yapıldı

02.03.2015

TOKİ ile Akpazar Belde Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen 2. Etap TOKİ Projesi kapsamındaki 100 konutun sahiplerini belirlemek için düzenlenen kurada, fiyatlar yüksek bulunduğu için vatandaşlar kuraya katılmamıştı. Bunun üzeri
Dersim'de gözaltı ve tutuklamalara karşı yürüyüş

02.03.2015

DBP Gençlik Meclisi Dersim'de siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti. Eylemde gençliğe mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. DBP Gençlik Meclisi Dersim'de siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti. Eylemde gençliğe m
Gençlik çalıştayı ön toplantısı Dersim’de yapıldı

02.03.2015

DTK ve HDK Gençlik Meclisleri çağrısı üzerine Amed’de düzenlenen 1. Ortadoğu Gençlik Konferansı’nın ön çalışması Dersim’de yapıldı. Toplantı ardından sonuç bildirgesi açıklandı. HDP, HDK, DTK, DBP, ESP, EMEP, Partizan,
Yaşar Kemal İçin-“Van Muhaciri” “Mühtedi”nin Oğlu “Kemal Sadık”

02.03.2015

Yaşar Kemal İçin-“Van Muhaciri” “Mühtedi”nin Oğlu “Kemal Sadık” “Rus’u biraz kazıyınca altından bir Tatar çıkar” diye diye bir söz varmış Rusya’da. Türk’ü de biraz kazıyınca altından bir Rum, Ermeni, Süryani
Ahmet Altan - Yaşar Kemal gitti, Dicle Nehri durdu

02.03.2015

Yaşar Kemal gitti, Dicle Nehri durdu Ahmet Altan Bazı insanlar vardır, onlar Marmara Denizi, Kız Kulesi, Ağrı Dağı, Dicle Nehri gibi hep orada, doğanın sonsuzluğunun bir parçası olarak duracak sanırsınız… Onlar akıp giden, sürek
Gerger: Eski Türkiye, bir daha dirilmeyecek tarzda çöktü

02.03.2015

Geçtiğimiz hafta sonu Almanya’nın Alt-Oberhausen ve Münster kentlerindeki Alevi dernekleri tarafından Ortadoğu ve Türkiye’deki gelişmeler, seçim süreci ve Alevilerin durumu tartışıldı. Geçtiğimiz hafta sonu Almanya’nın Alt-Obe
“3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar

02.03.2015

“Etik – ahlak”; tartışmaya ve geliştirilmeye açık bir kavramdır. Bu konu “ezberle” ve “sloganla” açımlanamaz, yorumlanamaz. “3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar Adil Okay SEKS İŞÇİLİĞİ Mİ SE
Adil Okay - “3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar

02.03.2015

“Etik – ahlak”; tartışmaya ve geliştirilmeye açık bir kavramdır. Bu konu “ezberle” ve “sloganla” açımlanamaz, yorumlanamaz. “3 Mart Dünya Seks İşçiliği Günü” için sorgulamalar Adil Okay SEKS İŞÇİLİĞİ Mİ SE
Prof. Dr. İbrahim Ortaş - Yaşar Kemal’in Vefatı Üzerine

02.03.2015

“Kitaplarımı Okuyanlar İnsan Öldürmesin, İnsan İnsanı Sömürmesin” Önerisinde Bulunan Yaşar Kemal’in Vefatı Üzerine Prof. Dr. İbrahim Ortaş Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr İnsanlığın Nobellini Alan Yaşar Kemal
İrfan Sarı - Ağlamalarım var

02.03.2015

Ağlamalarım var İrfan Sarı Dünya boşaldı sanki haber ajanslarına Yaşar Kemal öldü diye düşünce. Bazı ölümlerin arkasından baka kalırsınız, içinizde bir “gitme” sesi duruyorken öylece. Gökyüzünün kanatları duruyor ve
Nihat Ekinci - HDP Kongresi Ve Ortak Vatan

02.03.2015

HDP Kongresi Ve Ortak Vatan Nihat Ekinci Pazar günü kapalı spor salonunda yapılan Halkların Demokrasi Partisi 1. Olağan Kongresi birçok açıdan değerlendirilmesi gereken bir kongre oldu. Yeni parti, yeni bir anlayış ve yeni bir yönetim