BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Açıklama-Duyuru-Mesaj
Yayınlanma: 20 Mart 2013

 NEWROZ-seyitriza-mazlumdoganDEĞERLİ DOST(LAR),

 

ATEŞİ DAİMA HARLI TUTAN;

“NEWROZ PÎROZ BE…

BIJİ NEWROZ…” HAYKIRIŞININ

İÇTENLİĞİYLE KUTLUYORUZ

2013 NEWROZ(UMUZ)’U…

 

CEMAL SÜREYA’NIN

“ŞELALEYE DÜŞMÜŞTÜR

ZEYTİNİN DALI

CELALİYİM

CELALİSİN

CELALİ...”

DİZELERİ EŞLİĞİNDE VE DOSTLUKLA…

 

SİBEL ÖZBUDUN  -  TEMEL DEMİRER

 

 

Eşitliğin, Özgürlün ve Kardeşliğin Newroz’u Kutlu Olsun!

 

Her yıl umudun ve direnişin sembolü olarak kutlanan Newroz bu yıl Kürtler için olduğu kadar Türkler, tüm Türkiye halkları ve Ortadoğu halkları için barış ve demokratik çözüm kutlamalarına sahne oldu. Bir haftayı aşkın bir süreden bu yana Kürdistan’da ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen Newroz kutlamaları, savaşa ve şiddete, inkara ve asimilasyona karşı, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik Newrozları olarak kutlanıyor. İstanbul’da yüz binler kutladı. Günlerdir, binler, on binler, yüz binler alanlara çıkıyor. Milyonlar barış ve Kürt sorununda eşit haklara dayalı demokratik ve halkçı çözüm taleplerini dile getiriyor.

 

Kürtlerin, halklarımızın ve Ortadoğu halklarının heyecan ve coşkuyla kutladığı Newroz Pîroz Be! Newroz Kutlu Olsun!

 

Bu yıl, AKP Hükümeti ile PKK lideri arasında başlayan görüşmeler Newroz’a yeni bir anlam ve kutlamalara yeni hava katmış oldu. Ateşkesin ilan edileceği, silahların susacağı, Kürtlerin hak ve özgürlükleri için adım atılacağının konuşulduğu bir döneme giriyoruz. Siyasi mücadelenin, demokratik ortamın genişlemesi silahı bir araç olmaktan çıkaracak ve yaşamı normalleştirecektir. Bu gelişmeler tüm halklarımız için umut vericidir.

 

Şiddet Politikası İflas Etti, Bu halklarımızın Başarısıdır

Şiddetle ezme politikasını devreye sokan, KCK adı altında süren operasyonlarla binlerce insanı cezaevlerine dolduran, dağı taşı bombalayan askeri ve siyasi operasyonları sürdüren AKP, bu politikalarıyla bir yere varamayacağını gördü. Kürt halkının tutumu, tüm emek, barış ve demokrasi güçlerinin kararlı mücadelesi ve dayanışma ruhu, AKP’yi geri adım atmak zorunda bıraktı. Bu gün yaşanan ortam halklarımızın kararlı mücadelesinin bir eseridir. Çıkmaza sürüklenen AKP’nin içine girmek zorunda kaldığı süreci ilerletmek halklarımızın kararlı tutumundan geçiyor.

 

Geçen yıl “Newroz gününde kutlanır” gibi akla ziyan bir kararla Newroz kutlamalarını yasaklayan, gaz bombaları, panzer, toma, polis ve asker baskısıyla Türkiye’yi cehenneme çeviren, ölümlere ve tutuklamalara neden olan politikalara imza atan AKP Hükümeti, bu yıl müdahalede bulunmayınca sorunsuz kutlamalar yaşandı. KCK’nin, Öcalan’ın çağrısına uyarak, elinde tuttuğu kamu görevlilerin bir hafta önce salıvermesi de Newroz’un barış ve kardeşlik atmosferini güçlendirdi.

 

Irkçı, Şoven ve Faşist Güçler Yenilgiye Mahkumdur

Bir avuç şoven, ırkçı ve faşist çetenin bıçaklı, taşlı sopalı saldırıları bir yana bırakılacak olursa, Newroz kutlamalarında ortaya çıkan tablo, barış, demokrasi ve özgürlük isteğidir.

Yine, CHP’nin inkar ve asimilasyon yüklü, şoven tutumu devam ediyor. CHP’ye oy veren halklarımızın bu partinin karşı duruşunu, barış ve demokratikleşme sürecine karşı direnişini değerlendireceğinden kuşkumuz yoktur. MHP, ırkçı yaklaşımını fiili tırmanışa vardıracak açıklamalarda bulunuyor. Bu parti tarihsel misyonuna uygun davranışını sürdürmektedir. Ancak, halklarımız boğazlaşmadan, ırkçı ve faşist politikalardan değil, barış ve kardeşlikten yandır.

 

Demokratik Türkiye, Kürt sorununa Tam Hak Eşitliği

AKP Hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile başlattığı görüşme ve müzakere sürecinin yarattığı atmosfer, bu yeni safhada oldukça önemli bir başlangıçtır. Ancak gelişmelerin Kürt halkının tam hak eşitliğine dayalı, kimlik, anadilde eğitim, siyasi statü gibi temel hak ve özgürlüklerin hayata geçirilmesiyle ilerlemesi için, sadece Kürt halkı değil, tüm Türkiye halkları tarihi ve insani bir sorumlulukla karşı karşıya bulunuyor. Zira Türkiye halklarının, işçi ve emekçilerin, emek, barış ve demokrasi güçlerinin güçlü desteği Kürt sorunun gerçek çözümünü hızlandıracaktır

 

Roboski’nin Üzeri Örtülemez

AKP Hükümetinin, 14 yıldır İmralı Cezaevinde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlaması ve bir biçimde müzakereler sürdürmüş olması oldukça önemli bir başlangıç olmakla birlikte, bu süreç demokratik yasal ve fili düzenlemelere henüz evrilmemiştir. Hükümetin adım atmak yerine oyalanma tutumunu sürdürmesi kabul edilemez.

 

Türkiye’nin karanlık tarihinin üzerine sünger çekerek, Kürtlere yönelik yaşanmış olan tüm acıların ve katliamların, boşaltılan köylerin ve onca “faili meçhul” cinayetin unutulması hesabı içindeki AKP Hükümeti, bu tutumunu Roboski Katliamı raporu ile ortaya koymuş bulunuyor. Roboski Katliamının üzerini örtenlerin, Dersim katliamı hakkında yarım ağızla özür dilemelerinin bir anlamı yoktur.

 

Güven Vermesi Gereken AKP ve Devlettir

AKP, tıpkı kendisinden önceki hükümetlerin yaptığı gibi kendi döneminde gerçekleştirilen katliamların, tertiplerin ve karanlık işlerin üzerini örtmek istiyor. Demokratik siyasal çözüm yerine, Kürt halkının tam hak eşitliği taleplerini karşılayacak yasal ve fiili uygulamaları başlatmak yerine, kendi ajandasındaki hesapları toplayıp, çıkararak sonuca varmayı hesaplamaktadır.

 

AKP Hükümeti ve Devlet, Kürt halkı ve tüm Türkiye halkları karşında hesap vermesi gereken bir yerde duruyor. Kürt halkı, emek, barış ve demokrasi güçleri için güvene ihtiyacı olan AKP Hükümeti ve Devlettir. Kürt sorununun çözümünde, sınavdan geçen, hesap vermesi ve özür dilemesi gereken de onlardır. Kürt halkı ve Kürt ulusal temsiliyeti yıllardır barış ve demokratik çözüm için tutum sergiliyor ve arayışını sürdürüyordu. Ancak Başbakan Erdoğan ve Hükümetin tüm sözcüleri, her vesile ile Kürt halkını ve Kürt ulusal temsiliyeti konumundaki şahsiyetleri hedefe koymakta, onları adeta teste tabi tutmaktan vazgeçmemektedirler.

 

Kürt sorununun çözümü, öncesi bir yana 30 yıldan bu yana Kürtlere yönelik savaşta yaşanan katliamların hesabını verecek bir sürecin başlatılmasıyla, geçmişle hesaplaşmakla, 12 Eylül darbe anayasasının hepten çöpe atılarak, Kürtlerin, Alevilerin, işçilerin, emekçilerin, her dilden, inançtan ve kültürden halkların taleplerini kapsayan bir sürecin başlatılması ve mutabakatla sonuçlandırılmasıyla mümkün olacaktır.

 

Partimiz, her ulustan, her inançtan ve kültürden halklarımızın eşit, özgür ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke mücadelesini kararlıca sürdürecektir. Kürt halkının tüm haklarına kavuştuğu, tam hak eşitliğine dayalı yaşamın egemen olduğu bir yıl diliyoruz.

 

2013 Newroz’u halklarımızın mücadelesinin daha da yükseleceği kutlamalara sahne oldu. Amed (Diyarbakır) Newrozu bu coşkuyu ve mücadeleyi doruğa çıkaracaktır!

 

Newroz Pîroz Be!

Newroz Kutlu Olsun!

Selma Gürkan

   Genel Başkan  

Genel Merkez:

Fevzi   Çakmak 1 Sokak No: 15/5 Kızılay-ANKARA

Tel:

0 312 232   41 98

Faks:

0 312 232 41 97

Genel Başkanlık:

Millet   Cad. Gülsen Apt. No:19/1 Yusufpaşa/Aksaray /İST

Tel:

0 212 588   03 00

Faks:

0 212 587   56 86

Web:   www.emep.org E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

PÎROZBAHÎ

 

Hêvîya me û daxwazîye me ewe Cejna Neroz’ê stembaran re û bimdesanre bibe pîrozbahîya qasidê aştîyê û serefirazîyê.Bila zîndan, zordestî, birçibûn û tevkujî nav jiyana hemû gelên çîhanê de tunebe û cî negire . Kurdîstan’ê de hêzê dewleta... dagirkirina û faşist biqede, biratî û yekîtîya gelan herdem be .Newroz Cejna hemberê zordestane.Bila hemû şervanan , pêşmerge û gerilla,kedkaran re hemû girtîyên zîndanan re piroz be. Bi cudatî Newroz’a we heval û hogir û dostan jî pîroz be .
Kawa Newroz mere diyar kir, Ji mere bi qedir û qîmet kir, Got: Newroz cejna gelan e! Kesk û sor û zer jî ser da kir.
  M. Çobanoglu

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Dersim'de Klamlar Kobane İçin Söylendi

23.09.2014

Dersimlilerin Rojava halkı için gösterdikleri duyarlılık devamediyor. Dersim Yerel Sanatçılar İnisiyatifi öncülüğünde, kentteki tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek IŞİD ç
Temel Demirer - Sanatın Devrimcileri, Devrimin Sanatçıları

23.09.2014

SANATIN DEVRİMCİLERİ, DEVRİMİN SANATÇILARI[1] TEMEL DEMİRER “Özgürlük, daima farklı düşünenin özgürlüğüdür.”[2] Sizlere, sürgünlüğümün 11 yıl 8 ay 23 gün 8 saatine tanıklık eden Paris’te, sanatın devrimcilerin
Oğlumun Adı Taylan Özgür

23.09.2014

Oğlumun Adı Taylan Özgür Ben artık büyüdüm anneanne, “anarşist” ne demek, “vatan haini” ne demek biliyorum. Taylan ağabeyin neden vurulmak istendiğini biliyorum. Anneanne bir oğlum oldu, adını "Taylan Özgür" koydum. Dilan G
Cahit Mervan - Türkiye’ye geçmiş olsun

23.09.2014

Türkiye’ye geçmiş olsun Cahit Mervan PKK lideri Abdullah Öcalan barış ve çözüm sürecini başlattığı zaman amacı kısa vadede akan kanın durması, bunun için iki taraflı ve denetlenebilinir bir ateşkes ve nihayetinde Kürt sorun
Kobani’ye dönük vahşi saldırılar Ankara’da protesto edildi

23.09.2014

Kobani’ye dönük vahşi saldırılar Ankara’da protesto edildi Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Meclisinin çağrısıyla bugün Ankara Kızılay’da biraraya gelenler IŞİD çetelerinin Kobani’ye dönük saldırılarını pr
Samir Amin, Fikret Başkaya söyleşisi

23.09.2014

Samir Amin, Fikret Başkaya söyleşisi “Amerikalıların istediği yegane şey, bölgenin kaos ortamına sokulmasıdır...” Fikret Başkaya: Geçen yılın Eylül sonunda Cezayir’deki kollokyumdan 11 ay sonra seninle yeniden buluşmak güzel
ABF: Vahşete Dur Demek İçin Kobanê Sınırına Gidiyoruz.....

23.09.2014

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU YÖNETİM KURULUYANIBAŞIMIZDAKİ VAHŞET YAŞANIYOR....DÜNYANIN GÖZÜÖNÜNDE İNSANLIK KATLEDİLİYOR.....HER BİR MAZLUM ÖLDÜĞÜNDE BİZ ALEVİLER'İN YÜREĞİ KANIYOR....ACILARI PAYLAŞMAK VAHŞETE DUR DEMEK İ
Görümlü Zorla Kaybedilme Davası 26 Eylül 2014 tarihinde Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinde

23.09.2014

GÖRÜMLÜ ZORLA KAYBEDİLME DAVASININ 3. DURUŞMASI 26 EYLÜL 2014 TARİHİNDE ANKARA 9. AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE GÖRÜLECEK KAYBEDİLENLER:     Şemdin Cülaz     Mehmet Salih Demirhan  
Gezi Fenomeni davası 23 Eylül'de

23.09.2014

Gezi Fenomeni davası 23 Eylül'de Recep Tayyip Erdogan'a Gezi direnisindeki duvar yazıları ile hakaret ettigi gerekçesi ile Erol Özkoray ve kitabı Gezi Fenomeni'ne karsı açılan ve 32 ay hapsi istenen davanın durusması 23 Eylul'de Istanbu
Moxundu'nun Bütün Su Depoları Yenilenecek

22.09.2014

Kaymakam Ali Türk “Bütün Su Depoları Yenilenecek” Darıkent Köyü'nün su depolarıyla ilgili yaşadığı sıkıntıları aktardığımız Mazgirt Kaymakamı Ali Türk, Kalkınma Bakanlığı ile görüştüklerini, Tunceli'nin merkez ve i
Tekin Türkel

22.09.2014

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, ilçenin eskiden atıl bir durumda olduğunu fakat kendisi döneminde büyük bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini söyledi. Basının çalışmalarını haberleştirmediğine sitem eden Türkel, ilçed
Dersimspor'a Arjantinli ve Fildişi Sahilli Forvet

22.09.2014

Dersimspor, yeni sezona Fildişi Sahili'nden golcü Yannick Alex Kore ve Arjantinli forvet Lucas Sebastian Rodriguez'li kadrosuyla başladı. Tunceli'yi Bölgesel Amatör Lig 3. Grup'ta temsil eden Dersimspor, yeni sezona Fildişi Sahili'nden golcü
Tunceli'deki Yangın Korkuttu

22.09.2014

Tunceli Merkez Alibaba Mahallesi'nde bir odunlukta çıkan yangın, civarda yaşayanlar arasında paniğe neden oldu. Edinilen bilgilere göre, Alibaba Mahallesi Zeytintepe Sokak'ta bir apartmanın yanında bulunan odunlukta bilinmeyen nedenle yang
Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'in

22.09.2014

Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'in Türkiye Barış Meclisi’nin düzenlediği Orhan Doğan Barış Ödülü, bu yıl insan hakları savunucusu ve avukat Eren Keskin’e verildi. Keskin ödülünü iki kadına, Zabel Yesayan ve Sakine Can
Hasta tutsak Zeliha Bulut'un yeni mektubu

22.09.2014

“son çıkan yasa kapsamında hasta tutsaklar listesinde olduğumdan numuneye sağlık raporu için birçok bölümün kuruluna çıkarılmak için gidişlerim oldu. Resmen burnumuzdan getirmek için her şeyi yaptılar. Sabah buradan çıktık. Ev
Rojavalı, Suriyeli, Iraklı Mültecilerle Dayanışma Eylemi

22.09.2014

Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir! Sınırlar açılsın! Tarih: 27 Eylül 2014, CumartesiYer: Tünel Meydanı (Galatasaray Meydanı’na yürünecek)Saat: 18.00 *** 27’ê Îlonê, di saet 18.00’an de, li Taksîmê Qada
Demir Küçükaydın - Kobane / Stalingrad

22.09.2014

Kobane – Stalingrad Bugün Ortadoğu’da olanlar, yirminci yüzyılın ortalarında Avrupa’da olanların minyatür bir tekrarı gibidir. Bugünü anlamak isteyenler, gerekli değişiklikleri göz önüne alarak İkinci Dünya Savaşı dönemine
Hasan Bildirici - IŞİD belasında Kürt günahı yok mu?

22.09.2014

IŞİD belasında Kürt günahı yok mu? Hasan Bildirici IŞİD çeteleri bu kez tüm vahşetiyle Kobane’ye saldırdı. Çeşitli alanlardan ele geçirdikleri ve başta Türk devleti olmak üzere, İslam gericiliğinin doğrudan yaptığı yardı
BASIN BÜLTENİ / “HAY DERSİM” dedik bu defa…

22.09.2014

BASIN BÜLTENİ 1915’ten 1937-38’e ve bugüne..hatırasına;Armenak (Orhan) Bakır, Hrant Dink, Seyit Rıza, Zabel Yesayan, Antranik Paşa,Nişan Mirakyan, Arshaluys (Aurora) Mardiganian“HAY DERSİM” dedik bu defa…Dersim,HAY’ların´ da(
Burak Canlı - Hoş Geldin Kaka… Biz Seni Irakta Zannetmekteydik…

22.09.2014

Hoş Geldin Kaka… Biz Seni Irakta Zannetmekteydik… Mersin İçel Burak Canlı Bizim küçük Berat Burak’ımızın altına bez takmamaya başladık… Çiş başka bir sorunken kaka diğer başka bir sorundu… Dikkat ettik ki küçük bebi
Şebnem Korur Fincancı - Faşizme inat, kardeşimsin Hrant!

22.09.2014

Faşizme inat, kardeşimsin Hrant! Şebnem Korur Fincancı Tam bir hafta önce Uluslar arası Hrant Dink Ödül töreninde büyük bir onur, hüzünlü bir mutluluk yaşadım. Cumartesi Anneleri’nin elinden Hrant Dink ödülünü almanın onuru.
Kamer Söylemez - Bimiro Anqara!

22.09.2014

Bimiro Anqara! Kamer Söylemez Dewleta tirkî, yanî Anqara her tim û her ca de verva kurdan destebera xo ke çi yeno, kena. Hefto peyen kurdan seweta zonê mayan de perverde wendegehê tirkî boykot kerdî. Gorê serranê verênan, emser tewrbiya
Dersim’den Şengal’e kayıp kızlar

21.09.2014

Resmi rakamlara göre 13 bin 806 insan, canlı tanıkların anlatımlarına göre ise en az 50 bin insan katledildi Dersim soykırımında. (1937-1938) Kundaktaki bebeklerin süngülenerek katledildiği, kadınların tecavüze uğradığı bu kanl
İbrahim Okçuoğlu - Işid-Yaratılan Canavar “Cin Şişeden Çıktı”

21.09.2014

IŞİD-YARATILAN CANAVAR “CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI” 4-5 Eylülde Cardiff'te (Galler) gerçekleştirilen NATO zirvesinin gündeminde esasen iki konu vardı. Birisi Ukrayna ve ikincisi de IŞİD eksenli olmak üzere Ortadoğu’ydu. Ukrayna üzerin
Nihat Ekinci - Türkiye Savaşın Tarafı

21.09.2014

Türkiye Savaşın Tarafı Nihat Ekinci Yeni Türkiye’nin dış politikasında bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceğini bilmiyoruz ancak tahtaravaliye dönüşen Ortadoğu politikasında artık taraf olmadan bertaraf olunacağını biliyoruz.
Cemal BABAOĞLU - İSLAMIN İŞİT'LE İMTİHANI

21.09.2014

İSLAMIN İŞİT'LE İMTİHANI Cemal BABAOĞLU 2014 yılının ilk aylarından itibaren yaptığı katliamlarla adından söz ettirmeye başlayan İŞİT (Irak-Şam İslam devleti) yeni bir İslam devletinin kurulacağından tüm İslam alemine cih
Veysi SARISÖZEN - Cehennem’in yol haritası ve Cennet’e giden yol!..

21.09.2014

Cehennem’in yol haritası ve Cennet’e giden yol!.. Veysi SARISÖZEN Hükümet 30 Eylül’de “yol haritasını” açıklayacakmış... Bu 30 Eylül tarihiyle IŞİD’ın Kobanê’yi düşürmek amacıyla giriştiği vahşi saldırı arası
Mustafa Kahya'yı Yıldızlara Uğurladık

21.09.2014

Mustafa Kahya'yı Yıldızlara Uğurladık Aşağıda biyografisini okuyacağınız Mustafa Kahya'yı Toplumsal mücadelenin Demokratik alanında ve HDP sürecinde tanıdım. Aynı gelenekten olmamama rağmen gerçekten tevazu sahibi kişiliği kesi
MSÜ, Marksizmin ve Sosyalizmin Sorunları Sempozyumuna verdiği salonu iptal etti

21.09.2014

Marksizm'in ve Sosyalizmin Sorunları Sempozyumu Hazırlık Girişimi’nden Kamuoyuna Duyuru 17-18 Ekim 2014 tarihlerinde Marksizmin ve Sosyalizmin Sorunları başlıklı, ayrı ama birbiriyle bağlantılı, iki sempozyum düzenlemeyi planlamış v
Dersim'de MKP üyesi yaşamını yitirdi

21.09.2014

Dersim'in Ovacık kırsalında, MKP'li Tugay Akdemir silahının kaza sonucu ateş alması nedeniyle yaşamını yitirdi. Dersim'in Ovacık kırsalında Maoist Komünist Partisi'ne (MKP) bağlı Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) üyesi Tugay Akdemir yaş