BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Açıklama-Duyuru-Mesaj
Yayınlanma: 20 Mart 2013

 NEWROZ-seyitriza-mazlumdoganDEĞERLİ DOST(LAR),

 

ATEŞİ DAİMA HARLI TUTAN;

“NEWROZ PÎROZ BE…

BIJİ NEWROZ…” HAYKIRIŞININ

İÇTENLİĞİYLE KUTLUYORUZ

2013 NEWROZ(UMUZ)’U…

 

CEMAL SÜREYA’NIN

“ŞELALEYE DÜŞMÜŞTÜR

ZEYTİNİN DALI

CELALİYİM

CELALİSİN

CELALİ...”

DİZELERİ EŞLİĞİNDE VE DOSTLUKLA…

 

SİBEL ÖZBUDUN  -  TEMEL DEMİRER

 

 

Eşitliğin, Özgürlün ve Kardeşliğin Newroz’u Kutlu Olsun!

 

Her yıl umudun ve direnişin sembolü olarak kutlanan Newroz bu yıl Kürtler için olduğu kadar Türkler, tüm Türkiye halkları ve Ortadoğu halkları için barış ve demokratik çözüm kutlamalarına sahne oldu. Bir haftayı aşkın bir süreden bu yana Kürdistan’da ve Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleşen Newroz kutlamaları, savaşa ve şiddete, inkara ve asimilasyona karşı, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik Newrozları olarak kutlanıyor. İstanbul’da yüz binler kutladı. Günlerdir, binler, on binler, yüz binler alanlara çıkıyor. Milyonlar barış ve Kürt sorununda eşit haklara dayalı demokratik ve halkçı çözüm taleplerini dile getiriyor.

 

Kürtlerin, halklarımızın ve Ortadoğu halklarının heyecan ve coşkuyla kutladığı Newroz Pîroz Be! Newroz Kutlu Olsun!

 

Bu yıl, AKP Hükümeti ile PKK lideri arasında başlayan görüşmeler Newroz’a yeni bir anlam ve kutlamalara yeni hava katmış oldu. Ateşkesin ilan edileceği, silahların susacağı, Kürtlerin hak ve özgürlükleri için adım atılacağının konuşulduğu bir döneme giriyoruz. Siyasi mücadelenin, demokratik ortamın genişlemesi silahı bir araç olmaktan çıkaracak ve yaşamı normalleştirecektir. Bu gelişmeler tüm halklarımız için umut vericidir.

 

Şiddet Politikası İflas Etti, Bu halklarımızın Başarısıdır

Şiddetle ezme politikasını devreye sokan, KCK adı altında süren operasyonlarla binlerce insanı cezaevlerine dolduran, dağı taşı bombalayan askeri ve siyasi operasyonları sürdüren AKP, bu politikalarıyla bir yere varamayacağını gördü. Kürt halkının tutumu, tüm emek, barış ve demokrasi güçlerinin kararlı mücadelesi ve dayanışma ruhu, AKP’yi geri adım atmak zorunda bıraktı. Bu gün yaşanan ortam halklarımızın kararlı mücadelesinin bir eseridir. Çıkmaza sürüklenen AKP’nin içine girmek zorunda kaldığı süreci ilerletmek halklarımızın kararlı tutumundan geçiyor.

 

Geçen yıl “Newroz gününde kutlanır” gibi akla ziyan bir kararla Newroz kutlamalarını yasaklayan, gaz bombaları, panzer, toma, polis ve asker baskısıyla Türkiye’yi cehenneme çeviren, ölümlere ve tutuklamalara neden olan politikalara imza atan AKP Hükümeti, bu yıl müdahalede bulunmayınca sorunsuz kutlamalar yaşandı. KCK’nin, Öcalan’ın çağrısına uyarak, elinde tuttuğu kamu görevlilerin bir hafta önce salıvermesi de Newroz’un barış ve kardeşlik atmosferini güçlendirdi.

 

Irkçı, Şoven ve Faşist Güçler Yenilgiye Mahkumdur

Bir avuç şoven, ırkçı ve faşist çetenin bıçaklı, taşlı sopalı saldırıları bir yana bırakılacak olursa, Newroz kutlamalarında ortaya çıkan tablo, barış, demokrasi ve özgürlük isteğidir.

Yine, CHP’nin inkar ve asimilasyon yüklü, şoven tutumu devam ediyor. CHP’ye oy veren halklarımızın bu partinin karşı duruşunu, barış ve demokratikleşme sürecine karşı direnişini değerlendireceğinden kuşkumuz yoktur. MHP, ırkçı yaklaşımını fiili tırmanışa vardıracak açıklamalarda bulunuyor. Bu parti tarihsel misyonuna uygun davranışını sürdürmektedir. Ancak, halklarımız boğazlaşmadan, ırkçı ve faşist politikalardan değil, barış ve kardeşlikten yandır.

 

Demokratik Türkiye, Kürt sorununa Tam Hak Eşitliği

AKP Hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan ile başlattığı görüşme ve müzakere sürecinin yarattığı atmosfer, bu yeni safhada oldukça önemli bir başlangıçtır. Ancak gelişmelerin Kürt halkının tam hak eşitliğine dayalı, kimlik, anadilde eğitim, siyasi statü gibi temel hak ve özgürlüklerin hayata geçirilmesiyle ilerlemesi için, sadece Kürt halkı değil, tüm Türkiye halkları tarihi ve insani bir sorumlulukla karşı karşıya bulunuyor. Zira Türkiye halklarının, işçi ve emekçilerin, emek, barış ve demokrasi güçlerinin güçlü desteği Kürt sorunun gerçek çözümünü hızlandıracaktır

 

Roboski’nin Üzeri Örtülemez

AKP Hükümetinin, 14 yıldır İmralı Cezaevinde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelere başlaması ve bir biçimde müzakereler sürdürmüş olması oldukça önemli bir başlangıç olmakla birlikte, bu süreç demokratik yasal ve fili düzenlemelere henüz evrilmemiştir. Hükümetin adım atmak yerine oyalanma tutumunu sürdürmesi kabul edilemez.

 

Türkiye’nin karanlık tarihinin üzerine sünger çekerek, Kürtlere yönelik yaşanmış olan tüm acıların ve katliamların, boşaltılan köylerin ve onca “faili meçhul” cinayetin unutulması hesabı içindeki AKP Hükümeti, bu tutumunu Roboski Katliamı raporu ile ortaya koymuş bulunuyor. Roboski Katliamının üzerini örtenlerin, Dersim katliamı hakkında yarım ağızla özür dilemelerinin bir anlamı yoktur.

 

Güven Vermesi Gereken AKP ve Devlettir

AKP, tıpkı kendisinden önceki hükümetlerin yaptığı gibi kendi döneminde gerçekleştirilen katliamların, tertiplerin ve karanlık işlerin üzerini örtmek istiyor. Demokratik siyasal çözüm yerine, Kürt halkının tam hak eşitliği taleplerini karşılayacak yasal ve fiili uygulamaları başlatmak yerine, kendi ajandasındaki hesapları toplayıp, çıkararak sonuca varmayı hesaplamaktadır.

 

AKP Hükümeti ve Devlet, Kürt halkı ve tüm Türkiye halkları karşında hesap vermesi gereken bir yerde duruyor. Kürt halkı, emek, barış ve demokrasi güçleri için güvene ihtiyacı olan AKP Hükümeti ve Devlettir. Kürt sorununun çözümünde, sınavdan geçen, hesap vermesi ve özür dilemesi gereken de onlardır. Kürt halkı ve Kürt ulusal temsiliyeti yıllardır barış ve demokratik çözüm için tutum sergiliyor ve arayışını sürdürüyordu. Ancak Başbakan Erdoğan ve Hükümetin tüm sözcüleri, her vesile ile Kürt halkını ve Kürt ulusal temsiliyeti konumundaki şahsiyetleri hedefe koymakta, onları adeta teste tabi tutmaktan vazgeçmemektedirler.

 

Kürt sorununun çözümü, öncesi bir yana 30 yıldan bu yana Kürtlere yönelik savaşta yaşanan katliamların hesabını verecek bir sürecin başlatılmasıyla, geçmişle hesaplaşmakla, 12 Eylül darbe anayasasının hepten çöpe atılarak, Kürtlerin, Alevilerin, işçilerin, emekçilerin, her dilden, inançtan ve kültürden halkların taleplerini kapsayan bir sürecin başlatılması ve mutabakatla sonuçlandırılmasıyla mümkün olacaktır.

 

Partimiz, her ulustan, her inançtan ve kültürden halklarımızın eşit, özgür ve kardeşçe yaşayacağı bir ülke mücadelesini kararlıca sürdürecektir. Kürt halkının tüm haklarına kavuştuğu, tam hak eşitliğine dayalı yaşamın egemen olduğu bir yıl diliyoruz.

 

2013 Newroz’u halklarımızın mücadelesinin daha da yükseleceği kutlamalara sahne oldu. Amed (Diyarbakır) Newrozu bu coşkuyu ve mücadeleyi doruğa çıkaracaktır!

 

Newroz Pîroz Be!

Newroz Kutlu Olsun!

Selma Gürkan

   Genel Başkan  

Genel Merkez:

Fevzi   Çakmak 1 Sokak No: 15/5 Kızılay-ANKARA

Tel:

0 312 232   41 98

Faks:

0 312 232 41 97

Genel Başkanlık:

Millet   Cad. Gülsen Apt. No:19/1 Yusufpaşa/Aksaray /İST

Tel:

0 212 588   03 00

Faks:

0 212 587   56 86

Web:   www.emep.org E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

PÎROZBAHÎ

 

Hêvîya me û daxwazîye me ewe Cejna Neroz’ê stembaran re û bimdesanre bibe pîrozbahîya qasidê aştîyê û serefirazîyê.Bila zîndan, zordestî, birçibûn û tevkujî nav jiyana hemû gelên çîhanê de tunebe û cî negire . Kurdîstan’ê de hêzê dewleta... dagirkirina û faşist biqede, biratî û yekîtîya gelan herdem be .Newroz Cejna hemberê zordestane.Bila hemû şervanan , pêşmerge û gerilla,kedkaran re hemû girtîyên zîndanan re piroz be. Bi cudatî Newroz’a we heval û hogir û dostan jî pîroz be .
Kawa Newroz mere diyar kir, Ji mere bi qedir û qîmet kir, Got: Newroz cejna gelan e! Kesk û sor û zer jî ser da kir.
  M. Çobanoglu

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÖNEMLİ AÇIKLAMA: 

Gomanweb Sitesi; düşünce ve ifade özgürlüğü, demokrasi, evrensel basın-yayın ilkeleri çerçevesinde görüş bildirmek isteyen herkese açıktır. Yazıların içeriğinden yazı sahipleri sorumludur

YAYIN YÖNETMENİ

EN SON EKLENEN HABERLER

‘Kimsin sen! / Tu kî yî!’

28.11.2014

'Vedat Türkali, 97’sine doğru gidiyor ve yeni bir kitabın heyecanı içinde, hemen şimdi! İnsanı uzun yaşatan ise vicdani özgürlük ve onun sonucu olan bir iç huzurudur. Nice yıllara ve kitaplara Vedat Abi!' Vedat Türkali, Tür
Dersimi

28.11.2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Provokasyon amacı taşıyan ziyareti, Dersimliler tarafından beklendiği gibi protesto edildi ve kent merkezine sokulmadı. Aynı Bahçeli, Dersim merkeze 3.5 km uzaklıkta bulunan Valilik binasında yaptı
Tunceli'de Kepenkler Kapalı

28.11.2014

Bahçeli'nin Tunceli'deki Esnaf ve Cemevi Ziyaretleri İptal Edildi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tunceli'ye gitti, Valiliğe yürümek isteyenlere polisten gazlı müdahale geldi. Şehirde yükselen gerilimin ardından esnaf ve cemevi ziyare
Dersim’de PKK’nin kuruluş yıl dönümü kutlandı

28.11.2014

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Başkanlığı, PKK’nin kuruluş yıl dönümü nedeniyle yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Örgütün kuruluş yıl dönümünün havai fişeklerle kutlandığı açıklamada, yarın kenti
Demir Bilgin - Suriye’yi Alevi Esad ailesi mi yönetiyor?

28.11.2014

Sembol Hafız Esad ölünce, ”sembol” Beşşar Esad yönetimi geliyor ama devletin yönetim konusunda,” sembollik” dışında, Alevilikle, Alevi yönetimi ile bir ilgisi yoktur. Suriye’de böyle bir şey de olmadı. Suriye’yi Alevi Esad
Namık Çınar - Her gün cuma, her gün hutbe!

28.11.2014

Dünyaya örnek olacaktık, bizi gören kaldırım değiştirmeye başladı. Kaynaklarımızı değerlendirecektik, hepsi rantta heba edildi. Bilim gitti, bağnazlık geldi. Her gün cuma, her gün hutbe! Namık Çınar Hadi gel de yazma şimdi!
Medeni Ferho - Sê şer, sê mirin û Kurd

28.11.2014

Di şerê sê û mirina sê de, nakokî û şikestîk berdewam dikin, cîhan jî di “teyakuzê” de ye… Kurd jî, li dijî çeteyên sergerde ku cîhan wan bi barbarî binav dike û wek faşîzma reş lanet dike, di şer de ye… Sê şer, sê
Akın Birdal  -  Günlerin getireceği

28.11.2014

Her şey üst üste sıralanıyor. Hangi birini yazayım derken, başka bir sorun geliyor, en öne çıkıyor. Ki bizi ilgilendiren yanı, insan hakları, demokrasi, adalet ve barış. Geriye ne kaldı ki denilebilir. Doğru. Bu başlıklar hayatın
Hatip Dicle  -  Merhaba

28.11.2014

Kobani ve Şengal’deki gelişmelerle yükü daha da artan derneğimizin, Gıda Bankası’na nasıl yardım edebileceğini de somutlaştırmıştır. İsterseniz Gıda Bankası’nın iş yükünü paylaşacak gönüllü arkadaşlardan olabilirsini
Pkk Yasağının Kaldırılması İçin Alanlara!...

28.11.2014

HPG, YPG ve YPJ gerillaları, MLKP savaşçıları Şengal ve Kobanê'de, Serekaniye’de karanlığın zebanisi DAİŞ çetelerine karşı insanlık için direniyor... Almanya Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) ve Kürt halkının dostları öncülüğ
Yetvart Tomasyan - Türkiye'de bugün Ermeni olmak

27.11.2014

ARAS Yayınları'nın kurucusu Yetvart Tomasyan'la Türkiyeli Ermeni olma halini, kimliğin tanımlanışında son yıllarda yaşanan değişiklikleri, kimliğin yegane ifade alanı bulduğu "kilise" ve "okul"la ilişkileri, Müslüman Ermenilerin g
Kadın, çocuk ve yaşlıları diri diri yaktılar

27.11.2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dersim ziyaretinde, ‘Dersim olayı’ diye tanımladığı Dersim Katliamında halka reva görülen zulüm ve vahşete dair her geçen gün yeni hikayeler ortaya çıkarken. Birçok toplu mezar açılmayı, açılan
Elazığ'ın İsmi

27.11.2014

Davutoğlu'nun grup toplantısındaki konuşmasının ardından Elazığ milletvekilleri şehirlerinin adının tekrar Elaziz olarak değiştirilmesi için harekete geçti. Cumhuriyetin ilanından sonra değiştirilen bazı yerleşim yerlerinin isim
Belediyeden Jeolojik-Jeoteknik Etüd Çalışması

27.11.2014

Tunceli Belediyesi tarafından iki yıldır yürütülen imar planı revizyon hazırlıkları çalışması kapsamında belediye sınırlarının tamamını kapsayan jeolojik-jeoteknik etüd çalışmaları başlatıldı. Çalışmaya ilişkin bilgi
Ahmet DERE - Pêvajo, Kurd û Hêzên Navneteweyî

27.11.2014

Jibo herêma Rojhilata Navîn herdem û hemû pêvajo xwedî grîngiyekê mezin in. Hezar sal berê jî wisa bû ye, îro jî wisa ye. Herdem rojeva cîhanê li dora Rojhilata Navîn çê bû ye, naha jî wisa ye. Pêvajo, Kurd û Hêzên Navnetewey
Ya seçimden önce çözüm ya sonrasında ‘çözülüm’

27.11.2014

AKP’nin “tepesinde” akıldan eser olmasa bile, onun içinde kesinlikle bir “üst akıl” vardır ve bu “üst akıl”, dünyanın “üst aklıyla” kesinlikle irtibat içindedir. Ya seçimden önce çözüm ya sonrasında ‘çözülüm
“ Türkiye son 200 yılın en gerici dönemini yaşıyor

27.11.2014

“Osman Tiftikçi ile söyleşi: Fikret Başkaya Türkiye son 200 yılın en gerici dönemini yaşamaktadır... AKP iktidarı ve T. Erdoğan II. Abdülhamit’in bile gerisine düşmüştür." Fikret Başkaya: Son kitabını* zevkle okudum, tebrik
Demirci Kawa illüstratifiyle çocuklarla iletişim

27.11.2014

Kobanêli çocukların çadır kentlerdeki yaşam mücadelesine katkıda bulunmak adına ilk günden bu yana Mahser köyünde direniş nöbeti tutan film senaristi Ömer Bağcı, çoğalttığı illüstratif çizgi roman baskılarını kamplarda dağ
Yayın Yasağını tanımıyoruz !

27.11.2014

Yayın Yasağını tanımıyoruz ! Dört eski bakanla ilgili TBMM kararıyla oluşturulan Soruşturma Komisyonu’nun talebi üzerine Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği komisyon çalışmalarına ilişkin haber ve bilgilere gazeteleri, dergileri, televi
Tuncelililerden Bahçeli'ye 'Gelme Çağrısı'

26.11.2014

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 28 Kasım’da Tunceli’yi ziyaret edecek olması kentteki siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. MHP Genel Başkanı Devlet
Dersimlilere göre Davutoğlu ziyaretinin özeti: AKP ayrımcılığa devam edecek!

26.11.2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Alevi Açılımı yapacak’, ‘Dersim ismi iade edilecek’ propagandasıyla günlerce konuşulan Dersim ziyareti, polisin halka saldırdığı ve açılımın müze ve üniversite isminin değiştirilmesinin öt
Ne Temizlik Yapacak Ne de Kaloriferleri Yakacak Personel Var

26.11.2014

Mazgirt'e Bağlı Göktepe Köyünde bulunan Göktepe İlkokulu'nda ne kalorifer yakacak ne de temizlik yapacak personel var. Okulda öğretmen ve öğrencilerden başka kimse yok… Bir süre önce kapanmayla karşı karşıya kalan Göktepe İlkok
Cahit Mervan - Çözüm sürecinin yeni parametreleri

26.11.2014

Kürt tarafı dün de bugün de Kürt ve Kürdistan sorununu bir ulusun kolektif haklarının iadesi ve demokrasi sorunu olarak ele aldı. Bu nedenle görüşme ve olası müzakereler için temel nokta budur. Çözüm sürecinin yeni parametreleri
ABDEM Çalışmalarını Güçlendiriyor

26.11.2014

ABDEM yeni Yürütme Kurulu toplanarak Meclis toplantısında alınan kararları yerine getirecek planlama yaptı. Buna göre yeni dönemde yapılacak çalışmalar şunlar: ABDEM Çalışmalarını Güçlendiriyor Berlin (25.11.2014) – ABDEM, ge
Dersim’de her su kenarı bir inanç merkezidir

26.11.2014

Başbakan Ahmet Davutloğu’nun Dersim ziyareti sırasında “inanç merkezlerinin olduğu yerlerde, herhangi bir zarar verecek hiçbir baraj faaliyeti yapılmayacaktır” sözlerine tepki geldi. Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat
“Çok Kültürlülük” Neden Yanlıştır?  (1-2)

26.11.2014

Bugünün dünyası ve Türkiye’sinde Kültür’den veya çok kültürlülükten söz edildiğinde, başka bir “şey” kastediliyor. Bu kastedilen nedir? Önce onu görelim.   “Çok Kültürlülük”-Neden Yanlıştır ve Niçin M
Do M. Kemal û Înonu bêrê daraznayiş

26.11.2014

Sereka Komeleya Dijverî Qirkerdişê Dêrsime Ayfer Ber rojdemê Tirkîyaye ser vat ke tena qirkerdişê Dêrsime ya 1937/38’î nê, hema zî di Dêrsime de bi polîtîkayê dewleta tirka ya helênayişê kulture yena şuxulnayiş, no ser zî ser
Mahmut Alınak - Bileklerimizde yine kelepçeler…

26.11.2014

Bileklerimizde yine kelepçeler… Aldırmıyoruz Kelepçelerinize Özgürlük hayallerimiz karşısında, Mutlaka kırılacak ömrünü tamamlamış Bu paslı kelepçeler. (Mehmud AVDO’nun mahkemedeki savunmasından)
Fatmagül Berktay - Doğum, Ölüm, Mekân ve Kadınlar*

26.11.2014

Tanrıçanın egemenliğinin ve aynı zamanda kadının yaşamı üreten yaratıcılığının yüceltildiği en eski yaratılış mitosları, kadın doğurganlığının kutsanıp yüceltildiği eski tapınma biçimlerini yansıtır: Doğum, Ölü
Yusuf Serhat Faik - Davutoğlu ve resmi ideoloji

26.11.2014

Resmi ideolojilerden kurtulmak ise ulusların kendi geçmişlerinde işlediğ suçları itiraf edip, bu suçların mağdurlarından özür dilemekle başlar. Bu nedenle de Davutoğlunun söylemlerinin samimi olması için ilk önce resmi ideolojinin