BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Dersim-Tunceli Haberleri
Yayınlanma: 18 Şubat 2013

husniye-karakoyun-tunceli-emek-gazetesiBu gazete 10. Yaşını kutlayacak bugün. Yaşadıklarınız EMEK’le harmanlanmışsa yorucu, yazılanlar birilerine dokunduğu için nasırına basılanlar kendindeki eksikliği düzeltmek yerine çirkinleşmişse, küçük kentte sorunlar boyunu aşmışken susup durmamış, suya sabuna dokunma! telkinine yenik düşmemişseniz, mutlak on yıl uzun bir süredir. Kaldı ki, yaşam insana bahşedilmiş en değerli şeyken vede zamanı en azından ben çok fazla önemserken, on yıl daha bir kıymetli.

Madem bu gazete meşakkatli süreçlerden geçti ve madem her başarısında başarısızlığının iç acısını bu gazeteyi hedef haline getirerek bastırmak istedi üç-beş zavallı, daha da önemlisi her yazılanın ardında ben arandım, uğrunda sürgünler yedim, 10. Gurur yılında söyleyecek sözüm olmalı diyorum. Beceremeyeceğim göreceksiniz. Yine de tüm acemiliklerimle deneyeceğim, bu gazeteyi bugünlere taşıyan yüreği güzel çoğunluğun hoşgörüsüne sığınarak.

***

Okulda öğretmenler bize sol avucunuzu kapatın, işte yüreğinizin büyüklüğü bu kadardır diye öğretirler. Çocukluğumda bu sol avuç kadar yüreğe itiraz etmiştim. Yaşadığım her an, bu itirazımın haklılığına daha çok inanır oldum. Ben yüreğimin büyüklüğünün ebadı olmadığına inandım hep. Cesurluğun ve cesaretin sonradan öğretilmiş bir öğreti mi yoksa doğuştan mı geldiği üzerine çokça kitaplar karıştırdıysam da, net bir sonuca ulaşamadığımı belirtmeliyim. Ancak yüreğimin ve hayatta kapladığım alanın çok daha büyük olduğundan eminim.

Tunceli küçük. Yüreği güzel binlerce insana inat, ön yüzde çokça görünen bazı şarlatanlar bu güzelliği perdelediğinden, konuştuğunuz herkeste adeta dedikodusunun yapıldığına dair mutsuzluğuna tanık olursunuz. Ben üretenin, düşünenin, sorgulayanın konuşulmasını olağan kabul edenlerdenim. Bu nedenle bu kente geldiğimden bu yana, bazen satırarasına sıkıştırılmış duyumları sadece dinlemeyi yeğliyor, yanıt dahi vermiyorum. Zira Mevlana’nın “Lakin biri konuştuğunda bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.” Cümlesini düstur edindim.

Bu yazı daha en başından özür ve beceriksizlik itirafıyla başladığından kimsenin büyük beklentisi yoktur kuşkusuz.

Zaten yakın zamanda bu gazetede bir köşeyle sizlere ulaşacak yazdıklarım. Çünkü yazmayı hep çok sevdim. Belki konuşamadığımdan yazmaya sığınıyorum.

On yılı özetlemek gerekecek belki ama bunu yapmayacağım. Nitekim 2012’de 9. Yılda gazetenin kuruluşundan o güne kadar geçen süre özetlenmişti. (www.tunceliemek.com.tr internet sayfasında http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=5151&uyeid=0 linkinden okuma imkanınız var) Gerçi o yazıda da “Terzi Söküğünü Dikemez” özlü sözüyle yazının istenen tadı veremeyeceğine vurgu yapılmıştı.

Ne Taraf Olduklarını Bilmeyenlerin Bir Taraf Yapma Çabası

Vali Mustafa Taşkesen beni Kütahya’nın Simav İlçesi Dağardı Köyüne sürgün ettiğinde, buradan sürgün edip tek tek görevine mahkeme kararlarıyla geri dönen diğer tüm kamu görevlileri gibi bana da bir hikaye derlemişti bağlı olduğum Bakanlık nezdinde. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürüne gidip dosyamı görmek istediğimde tarihin belki benim açımdan kaydedeceği en tuhaf anları yaşamıştım.

Bakanlık 16 yıllık bir öğretmenini sürgün ederken, elinde bir dosyası dahi yoktu. Üstelik 16 yılda TAKDİRNAME, TEŞEKKÜRNAMElerim ile 6 yıllık sicil notundan ötürü KADEME İLERLEMESİ almış, girdiğim sınavı kazandığımdan UZMAN ÖĞRETMEN olduğum halde ve daha da önemlisi zorunlu hizmetin 3 yıl olduğu dönemde Güneydoğu’da 6 YIL görev yapmışken, sürgün gibi bir devlet memurunun hayatında ciddi travma yaratacak bir uygulamaya maruz kalan biri için Bakanlığa bir dosya dahi gönderilmemişti.

O dönemde Karakoçanlı olan Personel Genel Müdürü benim ısrarlarımda baktırdığı dosyanın Bakanlığa gelmediğini öğrenince Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğünü arattırmış ve dosyanın hala gönderilmediğini öğrenmişti. “Peki biz neye istinaden bu öğretmeni sürgün ettik?” diyerek öfkeyle ayağa kalkıp personeline bağırınca, ben dikkatle yüzüne bakmış sorusunu yinelemiştim “Siz beni neye istinaden sürgün ettiniz?” Soruya aldığım yanıt, hayatta insanların belki makam ve mevkilerinin hiçte öyle abartılmaması gerektiğini, kendini korumak adına düştükleri içler acısı halin en çarpıcı göstergesiydi: “Ya öğretmenim Vali Bey gelip bu öğretmen terör örgütü yanlısı haberler yapıyor, dedi diye il dışı görev yeri değişikliğini hemen onayladım.”demişti.

Ben ve terör örgütü yanlısı haber yapmak…?

Tarih cesurları ve sünepeleri hep aynı potada harmanlıyor. Ancak hatırlarken her ikisini aynı saygınlıkla yad etmiyor.

Vali beni kendi deyimleriyle “terör örgütü yanlısı” haber yapıyor gösterip sürgünü Ankara’da sahneletirken, Tunceli’de çok sayıda kişinin sürgünü için yapılan gösteride benim adım sendika üyesi olmadığım gerekçesiyle okunmamıştı. Üstelik o sendikalar ki kendi seslerini bu gazete sayesinde yüzlerce kez duyurabilmişti.

Daha da garip olan, 2006 yılında dönemin Valisi Mustafa Erkal tarafından sürgün edilen 6 öğretmene ilişkin ben yerel basının çok daha etkin olması halinde bunun önüne geçilebileceğini düşünüp kendimi hedef haline getirmek pahasına içlerinden o dönem Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı olan ve kendisi de sürgüne maruz kalmış M. Hanifi Bekmezci ile yapılan söyleşilerin altına imza koyup duyurmaya çalışırken, 2011 yılında kendi sürgünüme imza atanlardan birinin Hanifi Bekmezci olduğunu öğrenmenin en derin acısını yaşadım.

Bugün cezaevinde olan Bekmezci, buradan tereddüt etmeden açıklamalıyım ki yardımıma ihtiyaç duyarsa şayet, aynı 2006 yılında olduğu gibi tereddütsüz, kırgınlığıma yenik düşmeden, kendisine katkı sunacağımı bilmeli.

Hayatım boyunca, ölüm, öldürme, kin, nefret, kınama gibi sözcükleri sevmedim. Gerekçesi ne olursa olsun, öldüren taraf kimse, yanında olmayı da sevmedim. Çatışmalı sürece ilişkin, bu nedenle ben her tarafın ölümüne üzülen, ağlayanlardanım. Valinin can havliyle beni böyle gösterme çabasına ancak acıyla gülebilirim.

Savaşın bile bir ahlakı olmalı. Ben Sayın Vali Mustafa Taşkesen’e dair düşüncelerimi yazıp kendisine ulaştırmış, bunları mahkeme tutanaklarına da ilerde muhakkak yazılacak kitaplarda yer verilmek üzere ölümsüzleştirmişken, şimdi yeniden yazmak niyetinde değilim.

Ancak daha sonra Bakanlığın istemesi üzerine gönderilen dava dosyasında Vali Taşkesen’in; beni tanımadığını ancak Tunceli EMEK Gazetesinin önünden minibüsle geçerken beni büroda çalışırken gördüğünü (beni tanımıyor ama çalışanın ben olduğumu biliyor?) Ar-Ge’de görevlendirilen Öğretmen Neslihan Toprakçı ile TKY’de görevli Barış Can, Karayolları Şube Şefi Aydoğan Ergün, Tunceli EMEK Gazetesini Vurucu Kobra adıyla internetten tehdit ederken tespit edilip mahkemece cezalandırılan dönemin MEM Şube Müdür Vekili Süleyman Çakmak, Tunceli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Elif Polat’ın ifadeleriyle ortaya karışık bir şeyler derlenip toparlanmış gönderilmişti.

Bu sürece dair ilerleyen zamanlarda belki yeni bir şeyler yazılabilir.

Ancak ben Vali Taşkesen’in sürgün edip kısa süre önce görevine iade edilen Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı ve öncesinde hışmına uğrayan çok sayıdaki diğer kamu görevlilerinin dillendirdiği gibi öfkeli değilim. Kendisine onların söylemine yansıyan haliyle bedduada etmiyorum.

Aksine teşekkür edeceğim birkaç isim var. Onlardan biri de Vali Taşkesen.

Teşekkürün ilk kahramanı Elif Polat. Tunceli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Elif Polat, belki üç-beş sayı çıkıp kapanacakken haftalık başlayan bu gazete serüveninde bugün sahip olduğu tüm büyümesini ona borçlu.

Gazeteye her yaptırımı, haksızlığı, bu gazetede büyüme azmi yarattı. Resmi ilanları düşürmek için Tunceli EMEK’e her yıl farklı senaryo hazırlayan Polat’a dair Basın İlan Kurumundan bu yıl gelen raporlar aslında yanlı tutumuna, görevi kötüye kullanmasına bir kanıt. Üç gazeteyle eşit mesafede durmayı başaramamış, adil ve adaletli olamamışlığı artık bu raporla belgelenmişken, olması gereken ya kendisinin hemen o görevden ayrılması yada Sayın Vali Hakan Yusuf Güner’in O’nu bu görevden almasıyken, bu sürecin sonunda doğru bir karar beklentimizi koruyoruz.

İkinci teşekkürümü Vali Mustafa Taşkesen’e buradan yapmış olayım. İnsanlara dair çevreme daha dikkatli bakmamı sağladığı için.

Bir de hakiki teşekkürü hak edenler var ki o da bu satırları okuyan gerçek dostlarımız olan büyük çoğunluk sizlersiniz. Yazının bir yerinde söylemiştim, bu kentin en büyük talihsizliği; yüreği güzel binlerce insanın ön tarafta duran ve tüm bunları perdeleyen birkaç yüzsüze yenik düşmesidir.

Yazdıklarım; onlara da, önünde saygıyla eğildiğim çok sayıda dost olarak adlettiklerime de ulaşacak biliyorum. İşte o dost yüreklerin önünde saygıyla eğilirken, diğerlerine söyleyecek söze gerek duymuyorum. Çünkü denir ki “Bir yalancıya en büyük ceza, kimsenin kendisine inanmaması değil, kendisinin kimseye güvenmemesidir.”

Ait oldukları yer, onlara en büyük cezayken, söylenerek dahi heba edilecek söze gerek var mı?

Hüsniye KARAKOYUN

http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=6450&uyeid=0

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Pertek Belediyesi'nde AKP-CHP'nin kirli ittifakı!

26.03.2015

AKP'li Pertek Belediyesi, 8 öğretmen ve 3 belediye çalışanını işten çıkardı. Konuyu yargıya taşıyan öğretmen ve işçilere karşı, CHP İlçe Meclis Üyesi Avukat Oğuz Dilek de belediyeyi savunmay
Erdoğan‘ın Muhalifleri?

26.03.2015

Erdoğan‘ın Muhalifleri? Dr.İsmet Turanlı Ben siyaset mühendisliği yapmayacağım. Siyasi tecrübesi olanların satır aralarında söyledikleriniCiddiye alıp Erdoğanın hakiki muhaliflerinin kimler yahut neler olduğunu ve
Erdoğan’ın ‘milli ruhu’ şahlandı

26.03.2015

Erdoğan’ın ‘milli ruhu’ şahlandı Esra Çiftçi Komünistler Moskova’ya! Ermeniler Erivan’a! Aleviler camiye! Rumlar Yunanistan’a! Devir CHP devri: Memlekette Türk olmayanların bir te
Annem ve üç günde üç cenaze

26.03.2015

Annem ve üç günde üç cenaze İsmail YILMAZ Cumartesi günü eşimin büyük halası Meryem Karaaslan’ı kaybettik ve 22 Mart Pazar günü toprağa verdik. Aynı günün akşamı kay
İsmail YILMAZ (Gomanlı) - Annem ve üç günde üç cenaze

26.03.2015

Annem ve üç günde üç cenaze İsmail YILMAZ Cumartesi günü eşimin büyük halası Meryem Karaaslan’ı kaybettik ve 22 Mart Pazar günü toprağa verdik. Aynı günün akşamı kay
Bölgedeki STK temsilcileri PKK lideri Öcalan’ın mektubunu değerlendirdi

26.03.2015

Değerlendirmeler farklı, talepler net Diyarbakır, Tunceli, Siirt, Batman ve Bingöl’de çeşitli alanlarda faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Diyarbakı
Akıllı ışıklar trafik sorununu çözer mi?

26.03.2015

Zaman kaybının en yoğun hissedildiği anlardan biri trafikte araç içinde bekleme anıdır. Texas A&M Üniversitesi’nin Ulaşım Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, ABD’de şoförlerin y
Yüksel Işık -  Denizlerin idamına giden yol!

26.03.2015

25 Mart, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında TBMM’nin verdiği İDAM KARARININ USÜL VE ESAS YÖNÜNDEN BOZULMASI için CHP’nin Anayasa Mahkemesine başvurduğu gün olarak biliniyor.  De
Nalan Temeltaş - Yetmedi Soma, yetmedi Ermenek!..

26.03.2015

Madenci eşlerinin başörtüsünde size ait oya bulamayacaksınız! Kömürün karası alnınızdaki leke. Yetmedi Soma, yetmedi Ermenek!.. Nalan Temeltaş best generic cialis sitesreview generic cialiscialis average cos
5 soruda domuz gribi

26.03.2015

5 soruda domuz gribi Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü, 2009'daki küresel salgının ardından tekrar gündemde. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugüne kadar toplam 30 kişinin domuz gribi nedeniyle hayatın
İrfan Sarı - Newrozdan yedi hazirana kadar

26.03.2015

Ancak yine de çok güçlü görünümü HDP siyaseti iyi okumalı ve bu gün başlamış gibi başlamalı yedi hazirana kadar. Newrozdan yedi hazirana kadar İrfan Sarı Ara sıra gündemden kopup kapan
Nihat Ekinci - Baskın Oran:” Kürt Sorununda Zikzak Dönemindeyiz”

26.03.2015

Türkiye’deki siyasal yaşamı yakından izleyen Baskın Oran hocanın süreç ve gelişmeler için aktaracakları merak konusuydu ve bu merak zaten salonu dolduran izleyici sayısından da belli oldu. Baskın Oran:”
Kemal BÜLBÜL - EY AŞK…!!! / HALLACI MANSUR...!!!

26.03.2015

EY AŞK…!!! Hangi aşık seni anlatabildi?...Evrenin döngüsü, devranı sensinNe Mecnun şad oldu, ne Leyla güldüAcının kederin ummanı sensin!... Dağlarda Ferhat’ım, çölde Mecnun’dumŞirin
SOLGUN YÜZ

26.03.2015

SOLGUN YÜZ Kişiler kitap seçerken öncelikle ilgisini çektiği yapıtları ararlar. Bende bunlardan birisiyim. İlk tercihim, yaşanmışlık üzerine olan kitaplardır. Bunlar, klasikler ya da yeni çıkmış kitap
Hüseyin Habip Taşkın - SOLGUN YÜZ

26.03.2015

SOLGUN YÜZ Kişiler kitap seçerken öncelikle ilgisini çektiği yapıtları ararlar. Bende bunlardan birisiyim. İlk tercihim, yaşanmışlık üzerine olan kitaplardır. Bunlar, klasikler ya da yeni çıkmış kitap
Hüsniye Karakoyun - İki yalnızlık arası!

26.03.2015

Tunceli’nin doğasında insanı sarıp sarmalayan bir güzellik var. Bu nedenle bazen kente tepeden baktığım yerler vardır… İki yalnızlık arası! Hüsniye Karakoyun Binanın kapısı arkamdan ses çıkarırken ir
BHH’ye Cevap

26.03.2015

Birleşik Haziran Hareketi'nin içinden eleştirilerimize yönelik bir cevap Birleşik Haziran Hareketi’nin içinden eleştirilerimize yönelik, "Devrimci Hareket" imzalı bir cevap gelmiş bulunuyor. Bu cevapta dile gelen
Demir Küçükaydın - BHH’ye Cevap

26.03.2015

Birleşik Haziran Hareketi'nin içinden eleştirilerimize yönelik bir cevap Birleşik Haziran Hareketi’nin içinden eleştirilerimize yönelik, "Devrimci Hareket" imzalı bir cevap gelmiş bulunuyor. Bu cevapta dile gelen
Danıştay'dan Munzur Vadisi için iyi haber

25.03.2015

Danıştay, ÇED süreci tamamlanmadan Munzur Çayı üzerine 4 baraj ve 6 HES yapımının önünü açacak kararı bozdu Danıştay Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapımı planlanan
Dersim Devlet Hastanesi  istinat duvarı çöktü

25.03.2015

Hastane duvarı çöktü Dersim Devlet Hastanesi’ne giden yolun istinat duvarı çöktü. Gece meydana gelen olay esnasında yoldan geçen kimsenin bulunmaması olası bir faciayı da önledi. Dersim Mer
2015 Newrozu

25.03.2015

2015 Newrozu Kemal Bülbül 2600 (Kaçıncı?) kutlaması yapılan Newroz! Bir bayram ancak bu kadar bayram olabilir. Uyanış, diriliş, yürüyüş, haykırış, çığlık, kitlesellik, demokrasi, barış, sevgi,
Üç kibrit çöpünden Egitleşen milyonlara...

25.03.2015

Newroz Bayramı’na kuşkusuz en büyük anlamı ve ruhu Amed zindanında Üç Kibrit Çöpünü (Uğruna ölüme gideceğim üç şey; biri halkım, biri ülkem ve biri de davam diye sem
Ahmet Altan: AK Parti yakında devrilecek

25.03.2015

Balyozcular AKP’li hırsızların bodyguard’ı durumunda. Balyoz’u korurken onların hırsızlığını da koruyorlar. Darbeyi ve hırsızlığı bir arada koruyorlar.   Taraf Gazetesi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet
Akın Birdal - Ne oluyor, ne olacak

25.03.2015

Newroz ateşi, başta Kürt halkı olmak üzere, ezilen mazlum kadim Ortadoğu halklarının yüreğindeki özgürlük ateşidir. Ne oluyor, ne olacak Akın Birdal Bir Newroz’u daha geride bıraktık. Başta Amed olm
Nüfus çoğalınca ne oluyor?

25.03.2015

Nüfus çoğalınca ne oluyor? İsmail Cem Özkan Devletler, kendi nüfusunu artırmak için kendi egemenlik toprakları altında yaşayan ailelere ve çocuk yapabileceklere bir çok teşvik vermektedir. Yeter ki
İsmail Cem Özkan - Nüfus çoğalınca ne oluyor?

25.03.2015

Nüfus çoğalınca ne oluyor? İsmail Cem Özkan Devletler, kendi nüfusunu artırmak için kendi egemenlik toprakları altında yaşayan ailelere ve çocuk yapabileceklere bir çok teşvik vermektedir. Yeter ki
ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ

25.03.2015

ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ Hüseyin (Yaşar) Yılmaz Hiç okula gitmemiş ve Türkçeyi İstanbul’a 1970 yılında geldikten sonra kendi çabasıyla örgendi. Onunla çok anılarım oldu. Birlikte &cc
Hüseyin (Yaşar) Yılmaz - ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ

25.03.2015

ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ Hüseyin (Yaşar) Yılmaz Hiç okula gitmemiş ve Türkçeyi İstanbul’a 1970 yılında geldikten sonra kendi çabasıyla örgendi. Onunla çok anılarım oldu. Birlikte &cc
Çalışırken ölmek istemiyoruz

25.03.2015

Petrol-İş Adıyaman Şubesi, üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Enerji Sendikaları Ağı’nın (Retunsee) çağrısı üzerine eylem yaparak artan iş cinayetlerine dikkat çekti. İşten atılan TPIC işçileri
Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu

25.03.2015

Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu “Ömer Leventoğlu’nun editörlüğünü yaptığı bu kitapta yer alan ‘Maden’ temalı öyküler ve resimler yazarların – çize
Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu

25.03.2015

Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu “Ömer Leventoğlu’nun editörlüğünü yaptığı bu kitapta yer alan ‘Maden’ temalı öyküler ve resimler yazarların – çize
M. Latif Yıldız - Hasankeyf ve Ilısu için son çağrı

25.03.2015

Mardin Dargeçit Ilısu köyünde oluşturulan canavar bir proje ile tarihiniz, çevreniz, ekolojiniz, onbinlerce hayvan ve bitki nesli yok olacak. Batman ve Mardin’de iklim tamamen değişecek. Hasankeyf için son &cc
Hasankeyf ve Ilısu için son çağrı

25.03.2015

Mardin Dargeçit Ilısu köyünde oluşturulan canavar bir proje ile tarihiniz, çevreniz, ekolojiniz, onbinlerce hayvan ve bitki nesli yok olacak. Batman ve Mardin’de iklim tamamen değişecek. Hasankeyf için son &cc
Aslını inkar eden haramzadedir!

25.03.2015

Aslını inkar eden haramzadedir! Erdoğan YALGIN Eveliyatını   bir kenara bırakalım! 1990’lı yıllarda Kürt Ulusal Haraketi ile Kürt   Alevi/Kızılbaşların arasına, devletin öngördügü
Erdoğan YALGIN - Aslını inkar eden haramzadedir!

25.03.2015

Aslını inkar eden haramzadedir! Erdoğan YALGIN Eveliyatını   bir kenara bırakalım! 1990’lı yıllarda Kürt Ulusal Haraketi ile Kürt   Alevi/Kızılbaşların arasına, devletin öngördügü
Gezi’den Kandil’e…Kırmızı Fularlı Kız anlattı !

25.03.2015

Antalya’da Gezi olaylarıyla ilgili iki davada 103 yıl hapis cezasıyla yargılanırken PKK’ye katılan ve “Kırmızı Fularlı Kız” olarak bilinen 22 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil, Kandil’de Tükenmez dergisin
HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Barışı Sürdür

25.03.2015

HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Diktatörü Durdur - Barışı Sürdür Girişimleri Ağı Tarih bir tek oyun bile tüm Türkiye hatta Orta Doğu’nun kaderini belirleyeceği bir bıçak sırtına getirmiş b
HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Barışı Sürdür

25.03.2015

HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Diktatörü Durdur - Barışı Sürdür Girişimleri Ağı Tarih bir tek oyun bile tüm Türkiye hatta Orta Doğu’nun kaderini belirleyeceği bir bıçak sırtına getirmiş b
Kardeşleşirken Hatırlanması Gerekenler Diğerleri de Var!

25.03.2015

Kardeşleşirken Hatırlanması Gerekenler Diğerleri de Var! Ali İhsan Aksamaz CHP’nin Kemalist resmî ideoloji ve resmî tarih tezleri, Milletimizin yalnızca geleceğini şekillendirmeye çalışmakla kalmadı, binlerce y
Yalçın Yusufoglu - Pralel’in Yeni Darbe Teşebbüsü!

25.03.2015

“Neyiniz eksik, bizden farklı neyiniz yok?” lafı Türklerin çok büyük çoğunluğunun Kürtlere bakışıdır Pralel’in Yeni Darbe Teşebbüsü! Yalçın Yusufoglu     
Türkiyeli, Avrupalı ve Ermeni aktivistler buluşuyor...

25.03.2015

Bu yıl soykırımın 100'üncü yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenecek olan Ermeni Soykırımı anma etkinliklerine yurtdışından çok sayıda katılım olacak. Bunlar arasında Ermeni aydınlar ve sanat
MAHİR ÇAYAN /  PANEL FORUM

25.03.2015

BASINA VE KAMUOYUNA 29 Mart 2015 Tarihinde gerçekleştireceğimiz ''Mahir Çayan ve Düşünceleri Tartışılıyor'' Etkinliğimize bekliyoruz! NOT: Panel-Forum bilgileri ektedir. ANKARA 78'LİLER BİRLİK VE DAYANIŞMA DERN
Özgür Amed - Mazlum’dan Arîn’e...

24.03.2015

Mazlum’dan Arîn’e... Özgür Amed Antik Yunan filozufu ile Hakkarili bir çobanın bileşkesi olan, yaşayan son bilge yaşama ne güzel sesleniyor… Ey yaşam! Ya sana bir şeyler katacağım ya da seni hi
CHP'li Nazımiye Belediye Başkanı Partisinden İstifa Etti

24.03.2015

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek partisinden istifa etti. Kırmızıçiçek, 7 Haziran'daki seçimlerde HDP'yi destekleyeceğini söyledi. CHP Genel Başkan
Yangında cinayet şüphesi!

24.03.2015

Dersim’in Pülümür İlçesi Boğalı Köyü’nde 15 Kasım 2010 yılında kaldıkları barakada çıkan yangında hayatını kaybeden Erdal Bayram ve Kazim Pekin’in aileleri olayın yangın değil ci
Eşbaşkan Bul Huzurevini Ziyaret Etti

24.03.2015

Tunceli Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, Yaşlılar Haftası nedeniyle huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Tunceli Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, İnönü Mahallesi'nde bulunan TOKİ Huzurevi'nde
Aleviler, Seçimler ve Laiklik Mücadelesi

24.03.2015

Aleviler, Seçimler ve Laiklik Mücadelesi TURAN ESER Seçimler her toplumsal kesim açısından önemlidir. Mağdur olan her toplumsal kesim, kendi taleplerinin sahici bir siyasi sahiplenmeyle ifade edilmesini ve gereğin
AKP CEPHESİNDE NELER OLUYOR

24.03.2015

AKP CEPHESİNDE NELER OLUYOR Hüseyin Habip Taşkın Temiz toplum ve siyaset sizce Türkiye’de var mıdır? Gençlik dönemlerimden bugüne uzanan siyasi arenada ülkeyi yöneten partilerin ya da koalisyon hü
Erdoğan'a: Barış Allah’ın değil, demokrasinin ipine sarılarak gelir

24.03.2015

Kürt sorunu yok demenin de, bugün hâlâ kız alıp verdik sakızını çiğnemenin de, “Allah’ın ipi”ni çare görmenin de bugün herhangi bir inandırıcılığı kalmış değildir. Erdo
Nihal Yalçın: 13 Yaşında Alevi Olduğumu Öğrendim

24.03.2015

Dersimli oyuncu Nihal Yalçın’ın annesi, Sivas katliamı esnasında bütün aile televizyon karşısında acılar içerisinde Madımak’ta hayatını kaybeden aydınlara ağlarken ilk kez dillendirmiş: Biz Aleviyiz k
Devrim AVCI - Zorunlu ücretsiz izin, iş akdinin feshi sayılır

24.03.2015

SORU: İşveren yaz dönemi içinde bazı işçileri ücretsiz izne çıkaracağını söylüyor. Ama ne kadar bir süre izin yapacağımız belli değil. Ben ve diğer arkadaşlar bu ücretsiz izni kabul etm
Zaza müzisyen Ahmet Aslan'ın ilk Tiyatro çalışması: Merheba

24.03.2015

1968 Hozat, Dersim doğumlu, zazaki, kürtçe ve türkçe müzik yapan, besteci, söz yazarı, enstrümantalist ve vokalist Ahmet Aslan, Destar Tiyatro'nun Sechu Sende uyarlaması, anadil hakkına dikkat çeken "
Korkunun Ecele Faydası Yok

24.03.2015

diktatör olma duygularınız taban yapmakta ve kontrolü yavaş yavaş kayb etmektesiniz. Sonunuz hayrlı ola. KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK Resul Erenler Kobane'nin düşmesini birileri çok istiyordu: Recep Tayyip Erdoğan. İŞ
Resul Erenler - Korkunun Ecele Faydası Yok

24.03.2015

diktatör olma duygularınız taban yapmakta ve kontrolü yavaş yavaş kayb etmektesiniz. Sonunuz hayrlı ola. KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK Resul Erenler Kobane'nin düşmesini birileri çok istiyordu: Recep Tayyip Erdoğan. İŞ
Cemal BABAOĞLU - NEWROZ 2015

24.03.2015

Amed'teki, Newroz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mektubu, hem PKK'ye hemde hükümete düşen görevler ince ayrıntılarla dile getiriliyordu NEWROZ 2015 Cemal BABAOĞLU 2000 yılından bu yana, Newroz kutlamalarıyla ilgi
AABF’den HDP ile stratejik işbirliği Açıklaması

24.03.2015

Basın ve Kamuoyunun Dikkatine Değerli Basın, Değerli Kamuoyu, 7 Haziran 2015 tarihinde, Türkiye'de Genel Seçim gerçekleşecek ve ilk defa genel seçimlere yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar
Suphi Nejat’ın (Paramaz Kızılbaş) Anne ve Babasının Açıklaması

24.03.2015

Bugün Nejat Ağırnaslı’nın (Paramaz Kızılbaş) anne ve babasının yaptığı bir açıklamayı aktarıyoruz. Mektupta sözü edilen ve eleştirilen anlayış ve davranışlar, bizi de rahatsız ettiği için, bu a
Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler Paneli

24.03.2015

Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler Paneli   Ermeni Soykırımının 100. Yılı, Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler Paneli. Söyleşi: 29.03.2015 Günü Saat 15.00 HABERİ İLETEN: NECATİ ABAY
Batıni Aleviligin Kökeni: Newroz

23.03.2015

Batıni Aleviligin Kökeni: Newroz Erdoğan YALGIN Kültürel değerler, bir milletin ortak yaşam kodlarıdır. Bu alana ilişkin en önemli unsurlar; gelenek, görenek, inanç ve dolayısıyla bütünlük&cc
Tunceli Valiliği'nden Munzur Çayı Uyarısı

23.03.2015

Tunceli Valiliği, Uzunçayır Baraj Gölü'nde kontrollü olarak baraj kapakları açılarak su bırakılacağından vatandaşların Munzur Çayına yaklaşmaması uyarısında bulundu. Valilikten yapılan yazılı a&c