BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Dersim-Tunceli Haberleri
Yayınlanma: 18 Şubat 2013

husniye-karakoyun-tunceli-emek-gazetesiBu gazete 10. Yaşını kutlayacak bugün. Yaşadıklarınız EMEK’le harmanlanmışsa yorucu, yazılanlar birilerine dokunduğu için nasırına basılanlar kendindeki eksikliği düzeltmek yerine çirkinleşmişse, küçük kentte sorunlar boyunu aşmışken susup durmamış, suya sabuna dokunma! telkinine yenik düşmemişseniz, mutlak on yıl uzun bir süredir. Kaldı ki, yaşam insana bahşedilmiş en değerli şeyken vede zamanı en azından ben çok fazla önemserken, on yıl daha bir kıymetli.

Madem bu gazete meşakkatli süreçlerden geçti ve madem her başarısında başarısızlığının iç acısını bu gazeteyi hedef haline getirerek bastırmak istedi üç-beş zavallı, daha da önemlisi her yazılanın ardında ben arandım, uğrunda sürgünler yedim, 10. Gurur yılında söyleyecek sözüm olmalı diyorum. Beceremeyeceğim göreceksiniz. Yine de tüm acemiliklerimle deneyeceğim, bu gazeteyi bugünlere taşıyan yüreği güzel çoğunluğun hoşgörüsüne sığınarak.

***

Okulda öğretmenler bize sol avucunuzu kapatın, işte yüreğinizin büyüklüğü bu kadardır diye öğretirler. Çocukluğumda bu sol avuç kadar yüreğe itiraz etmiştim. Yaşadığım her an, bu itirazımın haklılığına daha çok inanır oldum. Ben yüreğimin büyüklüğünün ebadı olmadığına inandım hep. Cesurluğun ve cesaretin sonradan öğretilmiş bir öğreti mi yoksa doğuştan mı geldiği üzerine çokça kitaplar karıştırdıysam da, net bir sonuca ulaşamadığımı belirtmeliyim. Ancak yüreğimin ve hayatta kapladığım alanın çok daha büyük olduğundan eminim.

Tunceli küçük. Yüreği güzel binlerce insana inat, ön yüzde çokça görünen bazı şarlatanlar bu güzelliği perdelediğinden, konuştuğunuz herkeste adeta dedikodusunun yapıldığına dair mutsuzluğuna tanık olursunuz. Ben üretenin, düşünenin, sorgulayanın konuşulmasını olağan kabul edenlerdenim. Bu nedenle bu kente geldiğimden bu yana, bazen satırarasına sıkıştırılmış duyumları sadece dinlemeyi yeğliyor, yanıt dahi vermiyorum. Zira Mevlana’nın “Lakin biri konuştuğunda bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.” Cümlesini düstur edindim.

Bu yazı daha en başından özür ve beceriksizlik itirafıyla başladığından kimsenin büyük beklentisi yoktur kuşkusuz.

Zaten yakın zamanda bu gazetede bir köşeyle sizlere ulaşacak yazdıklarım. Çünkü yazmayı hep çok sevdim. Belki konuşamadığımdan yazmaya sığınıyorum.

On yılı özetlemek gerekecek belki ama bunu yapmayacağım. Nitekim 2012’de 9. Yılda gazetenin kuruluşundan o güne kadar geçen süre özetlenmişti. (www.tunceliemek.com.tr internet sayfasında http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=5151&uyeid=0 linkinden okuma imkanınız var) Gerçi o yazıda da “Terzi Söküğünü Dikemez” özlü sözüyle yazının istenen tadı veremeyeceğine vurgu yapılmıştı.

Ne Taraf Olduklarını Bilmeyenlerin Bir Taraf Yapma Çabası

Vali Mustafa Taşkesen beni Kütahya’nın Simav İlçesi Dağardı Köyüne sürgün ettiğinde, buradan sürgün edip tek tek görevine mahkeme kararlarıyla geri dönen diğer tüm kamu görevlileri gibi bana da bir hikaye derlemişti bağlı olduğum Bakanlık nezdinde. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürüne gidip dosyamı görmek istediğimde tarihin belki benim açımdan kaydedeceği en tuhaf anları yaşamıştım.

Bakanlık 16 yıllık bir öğretmenini sürgün ederken, elinde bir dosyası dahi yoktu. Üstelik 16 yılda TAKDİRNAME, TEŞEKKÜRNAMElerim ile 6 yıllık sicil notundan ötürü KADEME İLERLEMESİ almış, girdiğim sınavı kazandığımdan UZMAN ÖĞRETMEN olduğum halde ve daha da önemlisi zorunlu hizmetin 3 yıl olduğu dönemde Güneydoğu’da 6 YIL görev yapmışken, sürgün gibi bir devlet memurunun hayatında ciddi travma yaratacak bir uygulamaya maruz kalan biri için Bakanlığa bir dosya dahi gönderilmemişti.

O dönemde Karakoçanlı olan Personel Genel Müdürü benim ısrarlarımda baktırdığı dosyanın Bakanlığa gelmediğini öğrenince Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğünü arattırmış ve dosyanın hala gönderilmediğini öğrenmişti. “Peki biz neye istinaden bu öğretmeni sürgün ettik?” diyerek öfkeyle ayağa kalkıp personeline bağırınca, ben dikkatle yüzüne bakmış sorusunu yinelemiştim “Siz beni neye istinaden sürgün ettiniz?” Soruya aldığım yanıt, hayatta insanların belki makam ve mevkilerinin hiçte öyle abartılmaması gerektiğini, kendini korumak adına düştükleri içler acısı halin en çarpıcı göstergesiydi: “Ya öğretmenim Vali Bey gelip bu öğretmen terör örgütü yanlısı haberler yapıyor, dedi diye il dışı görev yeri değişikliğini hemen onayladım.”demişti.

Ben ve terör örgütü yanlısı haber yapmak…?

Tarih cesurları ve sünepeleri hep aynı potada harmanlıyor. Ancak hatırlarken her ikisini aynı saygınlıkla yad etmiyor.

Vali beni kendi deyimleriyle “terör örgütü yanlısı” haber yapıyor gösterip sürgünü Ankara’da sahneletirken, Tunceli’de çok sayıda kişinin sürgünü için yapılan gösteride benim adım sendika üyesi olmadığım gerekçesiyle okunmamıştı. Üstelik o sendikalar ki kendi seslerini bu gazete sayesinde yüzlerce kez duyurabilmişti.

Daha da garip olan, 2006 yılında dönemin Valisi Mustafa Erkal tarafından sürgün edilen 6 öğretmene ilişkin ben yerel basının çok daha etkin olması halinde bunun önüne geçilebileceğini düşünüp kendimi hedef haline getirmek pahasına içlerinden o dönem Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı olan ve kendisi de sürgüne maruz kalmış M. Hanifi Bekmezci ile yapılan söyleşilerin altına imza koyup duyurmaya çalışırken, 2011 yılında kendi sürgünüme imza atanlardan birinin Hanifi Bekmezci olduğunu öğrenmenin en derin acısını yaşadım.

Bugün cezaevinde olan Bekmezci, buradan tereddüt etmeden açıklamalıyım ki yardımıma ihtiyaç duyarsa şayet, aynı 2006 yılında olduğu gibi tereddütsüz, kırgınlığıma yenik düşmeden, kendisine katkı sunacağımı bilmeli.

Hayatım boyunca, ölüm, öldürme, kin, nefret, kınama gibi sözcükleri sevmedim. Gerekçesi ne olursa olsun, öldüren taraf kimse, yanında olmayı da sevmedim. Çatışmalı sürece ilişkin, bu nedenle ben her tarafın ölümüne üzülen, ağlayanlardanım. Valinin can havliyle beni böyle gösterme çabasına ancak acıyla gülebilirim.

Savaşın bile bir ahlakı olmalı. Ben Sayın Vali Mustafa Taşkesen’e dair düşüncelerimi yazıp kendisine ulaştırmış, bunları mahkeme tutanaklarına da ilerde muhakkak yazılacak kitaplarda yer verilmek üzere ölümsüzleştirmişken, şimdi yeniden yazmak niyetinde değilim.

Ancak daha sonra Bakanlığın istemesi üzerine gönderilen dava dosyasında Vali Taşkesen’in; beni tanımadığını ancak Tunceli EMEK Gazetesinin önünden minibüsle geçerken beni büroda çalışırken gördüğünü (beni tanımıyor ama çalışanın ben olduğumu biliyor?) Ar-Ge’de görevlendirilen Öğretmen Neslihan Toprakçı ile TKY’de görevli Barış Can, Karayolları Şube Şefi Aydoğan Ergün, Tunceli EMEK Gazetesini Vurucu Kobra adıyla internetten tehdit ederken tespit edilip mahkemece cezalandırılan dönemin MEM Şube Müdür Vekili Süleyman Çakmak, Tunceli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Elif Polat’ın ifadeleriyle ortaya karışık bir şeyler derlenip toparlanmış gönderilmişti.

Bu sürece dair ilerleyen zamanlarda belki yeni bir şeyler yazılabilir.

Ancak ben Vali Taşkesen’in sürgün edip kısa süre önce görevine iade edilen Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı ve öncesinde hışmına uğrayan çok sayıdaki diğer kamu görevlilerinin dillendirdiği gibi öfkeli değilim. Kendisine onların söylemine yansıyan haliyle bedduada etmiyorum.

Aksine teşekkür edeceğim birkaç isim var. Onlardan biri de Vali Taşkesen.

Teşekkürün ilk kahramanı Elif Polat. Tunceli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Elif Polat, belki üç-beş sayı çıkıp kapanacakken haftalık başlayan bu gazete serüveninde bugün sahip olduğu tüm büyümesini ona borçlu.

Gazeteye her yaptırımı, haksızlığı, bu gazetede büyüme azmi yarattı. Resmi ilanları düşürmek için Tunceli EMEK’e her yıl farklı senaryo hazırlayan Polat’a dair Basın İlan Kurumundan bu yıl gelen raporlar aslında yanlı tutumuna, görevi kötüye kullanmasına bir kanıt. Üç gazeteyle eşit mesafede durmayı başaramamış, adil ve adaletli olamamışlığı artık bu raporla belgelenmişken, olması gereken ya kendisinin hemen o görevden ayrılması yada Sayın Vali Hakan Yusuf Güner’in O’nu bu görevden almasıyken, bu sürecin sonunda doğru bir karar beklentimizi koruyoruz.

İkinci teşekkürümü Vali Mustafa Taşkesen’e buradan yapmış olayım. İnsanlara dair çevreme daha dikkatli bakmamı sağladığı için.

Bir de hakiki teşekkürü hak edenler var ki o da bu satırları okuyan gerçek dostlarımız olan büyük çoğunluk sizlersiniz. Yazının bir yerinde söylemiştim, bu kentin en büyük talihsizliği; yüreği güzel binlerce insanın ön tarafta duran ve tüm bunları perdeleyen birkaç yüzsüze yenik düşmesidir.

Yazdıklarım; onlara da, önünde saygıyla eğildiğim çok sayıda dost olarak adlettiklerime de ulaşacak biliyorum. İşte o dost yüreklerin önünde saygıyla eğilirken, diğerlerine söyleyecek söze gerek duymuyorum. Çünkü denir ki “Bir yalancıya en büyük ceza, kimsenin kendisine inanmaması değil, kendisinin kimseye güvenmemesidir.”

Ait oldukları yer, onlara en büyük cezayken, söylenerek dahi heba edilecek söze gerek var mı?

Hüsniye KARAKOYUN

http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=6450&uyeid=0

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Moxundu'nun Bütün Su Depoları Yenilenecek

22.09.2014

Kaymakam Ali Türk “Bütün Su Depoları Yenilenecek” Darıkent Köyü'nün su depolarıyla ilgili yaşadığı sıkıntıları aktardığımız Mazgirt Kaymakamı Ali Türk, Kalkınma Bakanlığı ile görüştüklerini, Tunceli'nin merkez ve i
Tekin Türkel

22.09.2014

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, ilçenin eskiden atıl bir durumda olduğunu fakat kendisi döneminde büyük bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini söyledi. Basının çalışmalarını haberleştirmediğine sitem eden Türkel, ilçed
Dersimspor'a Arjantinli ve Fildişi Sahilli Forvet

22.09.2014

Dersimspor, yeni sezona Fildişi Sahili'nden golcü Yannick Alex Kore ve Arjantinli forvet Lucas Sebastian Rodriguez'li kadrosuyla başladı. Tunceli'yi Bölgesel Amatör Lig 3. Grup'ta temsil eden Dersimspor, yeni sezona Fildişi Sahili'nden golcü
Tunceli'deki Yangın Korkuttu

22.09.2014

Tunceli Merkez Alibaba Mahallesi'nde bir odunlukta çıkan yangın, civarda yaşayanlar arasında paniğe neden oldu. Edinilen bilgilere göre, Alibaba Mahallesi Zeytintepe Sokak'ta bir apartmanın yanında bulunan odunlukta bilinmeyen nedenle yang
Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'in

22.09.2014

Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'in Türkiye Barış Meclisi’nin düzenlediği Orhan Doğan Barış Ödülü, bu yıl insan hakları savunucusu ve avukat Eren Keskin’e verildi. Keskin ödülünü iki kadına, Zabel Yesayan ve Sakine Can
Hasta tutsak Zeliha Bulut'un yeni mektubu

22.09.2014

“son çıkan yasa kapsamında hasta tutsaklar listesinde olduğumdan numuneye sağlık raporu için birçok bölümün kuruluna çıkarılmak için gidişlerim oldu. Resmen burnumuzdan getirmek için her şeyi yaptılar. Sabah buradan çıktık. Ev
Rojavalı, Suriyeli, Iraklı Mültecilerle Dayanışma Eylemi

22.09.2014

Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir! Sınırlar açılsın! Tarih: 27 Eylül 2014, CumartesiYer: Tünel Meydanı (Galatasaray Meydanı’na yürünecek)Saat: 18.00 *** 27’ê Îlonê, di saet 18.00’an de, li Taksîmê Qada
Demir Küçükaydın - Kobane / Stalingrad

22.09.2014

Kobane – Stalingrad Bugün Ortadoğu’da olanlar, yirminci yüzyılın ortalarında Avrupa’da olanların minyatür bir tekrarı gibidir. Bugünü anlamak isteyenler, gerekli değişiklikleri göz önüne alarak İkinci Dünya Savaşı dönemine
Hasan Bildirici - IŞİD belasında Kürt günahı yok mu?

22.09.2014

IŞİD belasında Kürt günahı yok mu? Hasan Bildirici IŞİD çeteleri bu kez tüm vahşetiyle Kobane’ye saldırdı. Çeşitli alanlardan ele geçirdikleri ve başta Türk devleti olmak üzere, İslam gericiliğinin doğrudan yaptığı yardı
BASIN BÜLTENİ / “HAY DERSİM” dedik bu defa…

22.09.2014

BASIN BÜLTENİ 1915’ten 1937-38’e ve bugüne..hatırasına;Armenak (Orhan) Bakır, Hrant Dink, Seyit Rıza, Zabel Yesayan, Antranik Paşa,Nişan Mirakyan, Arshaluys (Aurora) Mardiganian“HAY DERSİM” dedik bu defa…Dersim,HAY’ların´ da(
Burak Canlı - Hoş Geldin Kaka… Biz Seni Irakta Zannetmekteydik…

22.09.2014

Hoş Geldin Kaka… Biz Seni Irakta Zannetmekteydik… Mersin İçel Burak Canlı Bizim küçük Berat Burak’ımızın altına bez takmamaya başladık… Çiş başka bir sorunken kaka diğer başka bir sorundu… Dikkat ettik ki küçük bebi
Şebnem Korur Fincancı - Faşizme inat, kardeşimsin Hrant!

22.09.2014

Faşizme inat, kardeşimsin Hrant! Şebnem Korur Fincancı Tam bir hafta önce Uluslar arası Hrant Dink Ödül töreninde büyük bir onur, hüzünlü bir mutluluk yaşadım. Cumartesi Anneleri’nin elinden Hrant Dink ödülünü almanın onuru.
Kamer Söylemez - Bimiro Anqara!

22.09.2014

Bimiro Anqara! Kamer Söylemez Dewleta tirkî, yanî Anqara her tim û her ca de verva kurdan destebera xo ke çi yeno, kena. Hefto peyen kurdan seweta zonê mayan de perverde wendegehê tirkî boykot kerdî. Gorê serranê verênan, emser tewrbiya
Dersim’den Şengal’e kayıp kızlar

21.09.2014

Resmi rakamlara göre 13 bin 806 insan, canlı tanıkların anlatımlarına göre ise en az 50 bin insan katledildi Dersim soykırımında. (1937-1938) Kundaktaki bebeklerin süngülenerek katledildiği, kadınların tecavüze uğradığı bu kanl
İbrahim Okçuoğlu - Işid-Yaratılan Canavar “Cin Şişeden Çıktı”

21.09.2014

IŞİD-YARATILAN CANAVAR “CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI” 4-5 Eylülde Cardiff'te (Galler) gerçekleştirilen NATO zirvesinin gündeminde esasen iki konu vardı. Birisi Ukrayna ve ikincisi de IŞİD eksenli olmak üzere Ortadoğu’ydu. Ukrayna üzerin
Nihat Ekinci - Türkiye Savaşın Tarafı

21.09.2014

Türkiye Savaşın Tarafı Nihat Ekinci Yeni Türkiye’nin dış politikasında bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceğini bilmiyoruz ancak tahtaravaliye dönüşen Ortadoğu politikasında artık taraf olmadan bertaraf olunacağını biliyoruz.
Cemal BABAOĞLU - İSLAMIN İŞİT'LE İMTİHANI

21.09.2014

İSLAMIN İŞİT'LE İMTİHANI Cemal BABAOĞLU 2014 yılının ilk aylarından itibaren yaptığı katliamlarla adından söz ettirmeye başlayan İŞİT (Irak-Şam İslam devleti) yeni bir İslam devletinin kurulacağından tüm İslam alemine cih
Veysi SARISÖZEN - Cehennem’in yol haritası ve Cennet’e giden yol!..

21.09.2014

Cehennem’in yol haritası ve Cennet’e giden yol!.. Veysi SARISÖZEN Hükümet 30 Eylül’de “yol haritasını” açıklayacakmış... Bu 30 Eylül tarihiyle IŞİD’ın Kobanê’yi düşürmek amacıyla giriştiği vahşi saldırı arası
Mustafa Kahya'yı Yıldızlara Uğurladık

21.09.2014

Mustafa Kahya'yı Yıldızlara Uğurladık Aşağıda biyografisini okuyacağınız Mustafa Kahya'yı Toplumsal mücadelenin Demokratik alanında ve HDP sürecinde tanıdım. Aynı gelenekten olmamama rağmen gerçekten tevazu sahibi kişiliği kesi
MSÜ, Marksizmin ve Sosyalizmin Sorunları Sempozyumuna verdiği salonu iptal etti

21.09.2014

Marksizm'in ve Sosyalizmin Sorunları Sempozyumu Hazırlık Girişimi’nden Kamuoyuna Duyuru 17-18 Ekim 2014 tarihlerinde Marksizmin ve Sosyalizmin Sorunları başlıklı, ayrı ama birbiriyle bağlantılı, iki sempozyum düzenlemeyi planlamış v
Dersim'de MKP üyesi yaşamını yitirdi

21.09.2014

Dersim'in Ovacık kırsalında, MKP'li Tugay Akdemir silahının kaza sonucu ateş alması nedeniyle yaşamını yitirdi. Dersim'in Ovacık kırsalında Maoist Komünist Partisi'ne (MKP) bağlı Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) üyesi Tugay Akdemir yaş
Tunceli'den Batman'a Pedal Çevirecekler

20.09.2014

Tunceli'de yaşayan iki bisiklet tutkunu, barışa, barajlara ve HES'lere dikkat çekmek amacıyla Batman'ın Hasankeyf ilçesine bisikletle gitme kararı aldı. Tuncelili Metin Gölçür ve Fethi Gençaslan, Batman'ın Hasankeyf ilçesine bisikletl
Hüsniye Karakoyun - Hükümet Konak’tan Dışarı Bakmazsa...

20.09.2014

Hükümet Konak’tan Dışarı Bakmazsa... Hüsniye Karakoyun Ne zaman bir makam ziyareti gerçekleştirsem, öncesinde kapıda karşılayanın tavrına odaklanırım çoğunlukla, bir de içeri girdiğimdeki makamın camlarındaki perdelerin du
Aydın ENGİN - 17 Aralık’tan bugüne yalanlan(a)mayan…

20.09.2014

17 Aralık’tan bugüne yalanlan(a)mayan… Aydın ENGİN Beyler (Parantez açıyorum: “Beyler” dedim, çünkü sizin birinci takım silme sıvama erkek; kadının sizin cenahta göstermelikleri bir yana bırakırsak adı yok. O yüzden size
Şeyhmus Diken - Diyarbakır TÜYAP Kitap Fuarı Kapanıyor (mu)?

20.09.2014

TÜYAP Kitap Fuarı Kapanıyor (mu)? Amed Kürdistan coğrafyasına yönelik bir kitap fuarı düzenlemek konusunda çaresiz değil. TÜYAP’a mahkûm da değil. Ama mesele bu değil. Şeyhmus Diken /İstanbul - BİA Haber Merkezi TÜYAP Diyarba
İrfan Sarı - Anadilde eğitim ve yakılan okullar

20.09.2014

Anadilde eğitim ve yakılan okullar İrfan Sarı Türkiye eğitim politikası henüz asimilasyon aracı olmaktan kurtulamadı. Cumhuriyetle başlayan Türkleştirme sevdası en çok eğitimde araç olmuştu. Uzun bir süre boyunca falakaya yatır
Gülsen FEROĞLU - Yarınlar bizim için geç artık

20.09.2014

Yarınlar bizim için geç artık Gülsen FEROĞLU Şimdi mevsim, daima sıcak yerlere seyahat eden leyleklerin kıskanıldığı, erken gelen akşamların, sezonluk sevdalarla vedalaşmaların, bitişlerin, başlangıçların müdavimi sonbahardı
Kandil'den dönen HDP heyeti açıklama yaptı

20.09.2014

Kandil'den dönen HDP heyeti açıklama yaptı HDP heyetinin görüştüğü KCK yetkilileri, çözüm süreci konusunda hükümetin ağırdan alan, zamana yayan politikalarının süreci tehlikeye attığını belirtirken, ayrıca hükümetin olas
Kobanê’yi Sahiplenelim, Rojava Devrimini Yaşatalım!

20.09.2014

Kobanê’yi Sahiplenelim, Rojava Devrimini Yaşatalım! Kobanê dört bir yandan IŞİD çetelerinin kuşatması altında. Emperyalist devletlerin ve Türkiye, Suudi Arabistan, Katar gibi bölge gerici devletlerinin silahlandırdığı, her türlü
Tunceli'de Organik Fasulye Hasadı

19.09.2014

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde organik kuru fasulyenin geliştirilmesi çerçevesinde ilk hasat yapıldı. Ovacık ilçesine bağlı Koyungölü köyünde yapılan hasat etkinliğine Tunceli Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Kaya, Ov