BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Dersim-Tunceli Haberleri
Yayınlanma: 18 Şubat 2013

husniye-karakoyun-tunceli-emek-gazetesiBu gazete 10. Yaşını kutlayacak bugün. Yaşadıklarınız EMEK’le harmanlanmışsa yorucu, yazılanlar birilerine dokunduğu için nasırına basılanlar kendindeki eksikliği düzeltmek yerine çirkinleşmişse, küçük kentte sorunlar boyunu aşmışken susup durmamış, suya sabuna dokunma! telkinine yenik düşmemişseniz, mutlak on yıl uzun bir süredir. Kaldı ki, yaşam insana bahşedilmiş en değerli şeyken vede zamanı en azından ben çok fazla önemserken, on yıl daha bir kıymetli.

Madem bu gazete meşakkatli süreçlerden geçti ve madem her başarısında başarısızlığının iç acısını bu gazeteyi hedef haline getirerek bastırmak istedi üç-beş zavallı, daha da önemlisi her yazılanın ardında ben arandım, uğrunda sürgünler yedim, 10. Gurur yılında söyleyecek sözüm olmalı diyorum. Beceremeyeceğim göreceksiniz. Yine de tüm acemiliklerimle deneyeceğim, bu gazeteyi bugünlere taşıyan yüreği güzel çoğunluğun hoşgörüsüne sığınarak.

***

Okulda öğretmenler bize sol avucunuzu kapatın, işte yüreğinizin büyüklüğü bu kadardır diye öğretirler. Çocukluğumda bu sol avuç kadar yüreğe itiraz etmiştim. Yaşadığım her an, bu itirazımın haklılığına daha çok inanır oldum. Ben yüreğimin büyüklüğünün ebadı olmadığına inandım hep. Cesurluğun ve cesaretin sonradan öğretilmiş bir öğreti mi yoksa doğuştan mı geldiği üzerine çokça kitaplar karıştırdıysam da, net bir sonuca ulaşamadığımı belirtmeliyim. Ancak yüreğimin ve hayatta kapladığım alanın çok daha büyük olduğundan eminim.

Tunceli küçük. Yüreği güzel binlerce insana inat, ön yüzde çokça görünen bazı şarlatanlar bu güzelliği perdelediğinden, konuştuğunuz herkeste adeta dedikodusunun yapıldığına dair mutsuzluğuna tanık olursunuz. Ben üretenin, düşünenin, sorgulayanın konuşulmasını olağan kabul edenlerdenim. Bu nedenle bu kente geldiğimden bu yana, bazen satırarasına sıkıştırılmış duyumları sadece dinlemeyi yeğliyor, yanıt dahi vermiyorum. Zira Mevlana’nın “Lakin biri konuştuğunda bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.” Cümlesini düstur edindim.

Bu yazı daha en başından özür ve beceriksizlik itirafıyla başladığından kimsenin büyük beklentisi yoktur kuşkusuz.

Zaten yakın zamanda bu gazetede bir köşeyle sizlere ulaşacak yazdıklarım. Çünkü yazmayı hep çok sevdim. Belki konuşamadığımdan yazmaya sığınıyorum.

On yılı özetlemek gerekecek belki ama bunu yapmayacağım. Nitekim 2012’de 9. Yılda gazetenin kuruluşundan o güne kadar geçen süre özetlenmişti. (www.tunceliemek.com.tr internet sayfasında http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=5151&uyeid=0 linkinden okuma imkanınız var) Gerçi o yazıda da “Terzi Söküğünü Dikemez” özlü sözüyle yazının istenen tadı veremeyeceğine vurgu yapılmıştı.

Ne Taraf Olduklarını Bilmeyenlerin Bir Taraf Yapma Çabası

Vali Mustafa Taşkesen beni Kütahya’nın Simav İlçesi Dağardı Köyüne sürgün ettiğinde, buradan sürgün edip tek tek görevine mahkeme kararlarıyla geri dönen diğer tüm kamu görevlileri gibi bana da bir hikaye derlemişti bağlı olduğum Bakanlık nezdinde. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürüne gidip dosyamı görmek istediğimde tarihin belki benim açımdan kaydedeceği en tuhaf anları yaşamıştım.

Bakanlık 16 yıllık bir öğretmenini sürgün ederken, elinde bir dosyası dahi yoktu. Üstelik 16 yılda TAKDİRNAME, TEŞEKKÜRNAMElerim ile 6 yıllık sicil notundan ötürü KADEME İLERLEMESİ almış, girdiğim sınavı kazandığımdan UZMAN ÖĞRETMEN olduğum halde ve daha da önemlisi zorunlu hizmetin 3 yıl olduğu dönemde Güneydoğu’da 6 YIL görev yapmışken, sürgün gibi bir devlet memurunun hayatında ciddi travma yaratacak bir uygulamaya maruz kalan biri için Bakanlığa bir dosya dahi gönderilmemişti.

O dönemde Karakoçanlı olan Personel Genel Müdürü benim ısrarlarımda baktırdığı dosyanın Bakanlığa gelmediğini öğrenince Tunceli Milli Eğitim Müdürlüğünü arattırmış ve dosyanın hala gönderilmediğini öğrenmişti. “Peki biz neye istinaden bu öğretmeni sürgün ettik?” diyerek öfkeyle ayağa kalkıp personeline bağırınca, ben dikkatle yüzüne bakmış sorusunu yinelemiştim “Siz beni neye istinaden sürgün ettiniz?” Soruya aldığım yanıt, hayatta insanların belki makam ve mevkilerinin hiçte öyle abartılmaması gerektiğini, kendini korumak adına düştükleri içler acısı halin en çarpıcı göstergesiydi: “Ya öğretmenim Vali Bey gelip bu öğretmen terör örgütü yanlısı haberler yapıyor, dedi diye il dışı görev yeri değişikliğini hemen onayladım.”demişti.

Ben ve terör örgütü yanlısı haber yapmak…?

Tarih cesurları ve sünepeleri hep aynı potada harmanlıyor. Ancak hatırlarken her ikisini aynı saygınlıkla yad etmiyor.

Vali beni kendi deyimleriyle “terör örgütü yanlısı” haber yapıyor gösterip sürgünü Ankara’da sahneletirken, Tunceli’de çok sayıda kişinin sürgünü için yapılan gösteride benim adım sendika üyesi olmadığım gerekçesiyle okunmamıştı. Üstelik o sendikalar ki kendi seslerini bu gazete sayesinde yüzlerce kez duyurabilmişti.

Daha da garip olan, 2006 yılında dönemin Valisi Mustafa Erkal tarafından sürgün edilen 6 öğretmene ilişkin ben yerel basının çok daha etkin olması halinde bunun önüne geçilebileceğini düşünüp kendimi hedef haline getirmek pahasına içlerinden o dönem Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı olan ve kendisi de sürgüne maruz kalmış M. Hanifi Bekmezci ile yapılan söyleşilerin altına imza koyup duyurmaya çalışırken, 2011 yılında kendi sürgünüme imza atanlardan birinin Hanifi Bekmezci olduğunu öğrenmenin en derin acısını yaşadım.

Bugün cezaevinde olan Bekmezci, buradan tereddüt etmeden açıklamalıyım ki yardımıma ihtiyaç duyarsa şayet, aynı 2006 yılında olduğu gibi tereddütsüz, kırgınlığıma yenik düşmeden, kendisine katkı sunacağımı bilmeli.

Hayatım boyunca, ölüm, öldürme, kin, nefret, kınama gibi sözcükleri sevmedim. Gerekçesi ne olursa olsun, öldüren taraf kimse, yanında olmayı da sevmedim. Çatışmalı sürece ilişkin, bu nedenle ben her tarafın ölümüne üzülen, ağlayanlardanım. Valinin can havliyle beni böyle gösterme çabasına ancak acıyla gülebilirim.

Savaşın bile bir ahlakı olmalı. Ben Sayın Vali Mustafa Taşkesen’e dair düşüncelerimi yazıp kendisine ulaştırmış, bunları mahkeme tutanaklarına da ilerde muhakkak yazılacak kitaplarda yer verilmek üzere ölümsüzleştirmişken, şimdi yeniden yazmak niyetinde değilim.

Ancak daha sonra Bakanlığın istemesi üzerine gönderilen dava dosyasında Vali Taşkesen’in; beni tanımadığını ancak Tunceli EMEK Gazetesinin önünden minibüsle geçerken beni büroda çalışırken gördüğünü (beni tanımıyor ama çalışanın ben olduğumu biliyor?) Ar-Ge’de görevlendirilen Öğretmen Neslihan Toprakçı ile TKY’de görevli Barış Can, Karayolları Şube Şefi Aydoğan Ergün, Tunceli EMEK Gazetesini Vurucu Kobra adıyla internetten tehdit ederken tespit edilip mahkemece cezalandırılan dönemin MEM Şube Müdür Vekili Süleyman Çakmak, Tunceli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Elif Polat’ın ifadeleriyle ortaya karışık bir şeyler derlenip toparlanmış gönderilmişti.

Bu sürece dair ilerleyen zamanlarda belki yeni bir şeyler yazılabilir.

Ancak ben Vali Taşkesen’in sürgün edip kısa süre önce görevine iade edilen Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı ve öncesinde hışmına uğrayan çok sayıdaki diğer kamu görevlilerinin dillendirdiği gibi öfkeli değilim. Kendisine onların söylemine yansıyan haliyle bedduada etmiyorum.

Aksine teşekkür edeceğim birkaç isim var. Onlardan biri de Vali Taşkesen.

Teşekkürün ilk kahramanı Elif Polat. Tunceli Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Elif Polat, belki üç-beş sayı çıkıp kapanacakken haftalık başlayan bu gazete serüveninde bugün sahip olduğu tüm büyümesini ona borçlu.

Gazeteye her yaptırımı, haksızlığı, bu gazetede büyüme azmi yarattı. Resmi ilanları düşürmek için Tunceli EMEK’e her yıl farklı senaryo hazırlayan Polat’a dair Basın İlan Kurumundan bu yıl gelen raporlar aslında yanlı tutumuna, görevi kötüye kullanmasına bir kanıt. Üç gazeteyle eşit mesafede durmayı başaramamış, adil ve adaletli olamamışlığı artık bu raporla belgelenmişken, olması gereken ya kendisinin hemen o görevden ayrılması yada Sayın Vali Hakan Yusuf Güner’in O’nu bu görevden almasıyken, bu sürecin sonunda doğru bir karar beklentimizi koruyoruz.

İkinci teşekkürümü Vali Mustafa Taşkesen’e buradan yapmış olayım. İnsanlara dair çevreme daha dikkatli bakmamı sağladığı için.

Bir de hakiki teşekkürü hak edenler var ki o da bu satırları okuyan gerçek dostlarımız olan büyük çoğunluk sizlersiniz. Yazının bir yerinde söylemiştim, bu kentin en büyük talihsizliği; yüreği güzel binlerce insanın ön tarafta duran ve tüm bunları perdeleyen birkaç yüzsüze yenik düşmesidir.

Yazdıklarım; onlara da, önünde saygıyla eğildiğim çok sayıda dost olarak adlettiklerime de ulaşacak biliyorum. İşte o dost yüreklerin önünde saygıyla eğilirken, diğerlerine söyleyecek söze gerek duymuyorum. Çünkü denir ki “Bir yalancıya en büyük ceza, kimsenin kendisine inanmaması değil, kendisinin kimseye güvenmemesidir.”

Ait oldukları yer, onlara en büyük cezayken, söylenerek dahi heba edilecek söze gerek var mı?

Hüsniye KARAKOYUN

http://www.tunceliemek.com.tr/haberdetay.asp?bolum=6450&uyeid=0

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

HDP Barajı Nasıl Aşar?

26.02.2015

HDP Barajı Nasıl Aşar? Can KASAPOĞLU HDP'nin parti olarak seçime girme kararından sonra ortaya atılan 'ya barajı geçemezler ise' söylemi ile bilinçli olarak bir algı ve kafa karışıklığı yaratılmak istenmektedir. Fakat bu satırl
Ferhat Tunç, Dersim'de HDP'den Aday Adayı

26.02.2015

Sanatçı Ferhat Tunç, Tunceli'de düzenlediği basın toplantısında HDP'den Tunceli'de milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı. Ferhat Tunç, HDP İl Başkanlığı'na giderek 7 Haziran'daki genel seçimlerde Tunceli'den milletvekilliği
Kılıçdaroğlu: “Dersim İsyanı’nı bir tecavüz başlattı”

26.02.2015

Kemal Kılıçdaroğlu, yaşamını anlattığı “Öteki Kemal” adlı kitapta Dersim İsyanı’nın bir tecavüz olayıyla patlak verdiğini savundu. Kemal Kılıçdaroğlu, yaşamını anlattığı “Öteki Kemal” adlı kitapta Dersim İsya
Dersimliler 'İç Güvenlik Paketi'ne karşı yürüdü

26.02.2015

Dersim'de 'İç Güvenlik Paketi'ne karşı düzenlenen yürüyüşte konuşan Av. Yıldırım, paketin temel insan hak ve özgürlüklerinin yoğun şekilde ihlaline sebebiyet verebilecek düzenlemeler içerdiğine vurgu yaptı. Dersim'de 'İç Gü
“Dersim’i Dünyada temsil etmek istiyorum!”

26.02.2015

Dersimli Atlet, Munzur Güven, en büyük hedefinin Avrupa ve Dünyada Dersim’i temsil etmek olduğunu söyledi. Atletizm faaliyet programında yer alan 16 yaş altı Naili Moran Türkiye Şampiyonası’nda 400 metrede Türkiye üçüncüsü, 800
Yezidlere karşı Pir Sultan’ın partisine!

26.02.2015

Yezidlere karşı Pir Sultan’ın partisine! ERGİN DOĞRU Alevi hareketinin içerisinde bulunduğu durumu yorumlamak, analiz etmek   hepimize düşen bir görevdir. Güçlü bir Alevi hareketinin Türkiye'de   özgürlüklerin g
1915-2015 SÜRYANİ SOYKIRIMI DEVAM EDİYOR

26.02.2015

1915-2015 SÜRYANİ SOYKIRIMI DEVAM EDİYOR  ZEYNEP TOZDUMAN 23 Şubat 2015 sabaha karşı Süryani halkı, yüreklerine ve bedenlerine düşen İŞİD terörüyle yeni bir güne başladı. Suriyeli rejim karşıtı düşünce kuruluşu 'Eyl
CEZAEVLERİNDE SORUNLAR BİTMİYOR

26.02.2015

CEZAEVLERİNDE SORUNLAR BİTMİYOR Hüseyin Habip Taşkın Cezaevleri bu ülkenin ayıbıdır. Hele hele ülkemizde devamlı cezaevi açılıyorsa, devletin, biz insanlara güvenmediği, her türlü baskı altında tutuldukları yer anlamına gelme
Polisin öldürme yetkisi yasalaşıyor

26.02.2015

Polisin öldürme yetkisi yasalaşıyor Esra Çiftçi Türkiye Cumhuriyeti tarihine baktığımızda yeni bir durumdan söz etmiyoruz. Güvenlik! Yurttaşa karşı devletin güvenliği hep öncelikli oldu. Devlet öyle bir aygıt haline geldi ki bi
Ergüder Öner - Chp Tarihi Görevini Yerine Getirmek Zorunda!

26.02.2015

Son günlerde güvenlik yasasının görüşülmesinde, CHP’li ve HDP’li milletvekillerinin ortak mücadelesi ve duruşları hepimizi umutlandırmıştır. Umarım bu ortak mücadele seçimlerde de devam eder. CHP TARİHİ GÖREVİNİ YERİNE GE
Birleşik Haziran Hareketi, Seçimler ve HDP

26.02.2015

İster Haziran Hareketi olarak, ister kimi bileşenleri bağımsız olarak, HDP’ye hiçbir karşılık istemeden ve pazarlık yapmadan oy verilmesini istesinler. Birleşik Haziran Hareketi, Seçimler ve HDP Birleşik Haziran Hareketi (http://birl
Birleşik Haziran Hareketi, Seçimler ve HDP

26.02.2015

İster Haziran Hareketi olarak, ister kimi bileşenleri bağımsız olarak, HDP’ye hiçbir karşılık istemeden ve pazarlık yapmadan oy verilmesini istesinler. Birleşik Haziran Hareketi, Seçimler ve HDP Birleşik Haziran Hareketi (http://birl
'Dersim'in Kayıp Kızları' belgeseli İngiltere Parlamentosu'nda gösterilecek

26.02.2015

Avrupa’nın değişik ülkelerinde de gösterimler yapılacak Başta Antalya Altın Portakal Film Festivali olmak üzere pek çok yarışmadan ödüllerle ayrılan “Hay Way Zaman-Dersim’in Kayıp Kızları” belgeseli, Britanya Alevi Federasy
Prof. Dr. İbrahim Ortaş - Şiddet Şiddetle Çözülemez

26.02.2015

Unutmayalım, bugün hızla ilerleyen şiddet sarmalı siyasi gelişmelerden ayrı gelişmiyor. Siyaset gerildikçe yansımaları topluma da yansıyor. ŞİDDET ŞİDDETLE ÇÖZÜLEMEZ, SORUNLARIN TARTIŞILABİLMESİ GEREKİR Prof. Dr. İbrahim ORT
İsmail Cem Özkan - Yenilerek zafer elde etmek!

26.02.2015

Yenilerek zafer elde etmek! İsmail Cem Özkan Zafer denen kavram görecelidir, bazı yenilgiler de zafer hanesine yazılır. Yenilmiş orduların ülkeleri genelde yenilgilerini kendi halkalarına zafer olarak anlatır ve yeni bir tarih yazımına
Yenilerek zafer elde etmek!

26.02.2015

Yenilerek zafer elde etmek! İsmail Cem Özkan Zafer denen kavram görecelidir, bazı yenilgiler de zafer hanesine yazılır. Yenilmiş orduların ülkeleri genelde yenilgilerini kendi halkalarına zafer olarak anlatır ve yeni bir tarih yazımına
Yalçın Yusufoğlu - Şeffaflık taslağı nasıl bulandı?

26.02.2015

Şeffaflık taslağı nasıl bulandı? Yalçın Yusufoğlu    Ahmet Davutoğlu 14 Ocak 2015 günün TV kameraları karşısına geçip hükümetinin hazırladığı “Şeffaflık Yasası bTaslağı”nı uzun uzun anlatmış ve "Yolsuzlu
Sitemiz “Hukuk Köşesi” Yazarı Av. Özlem Ağca AKP’den Aday Adayı

26.02.2015

Sitemizin “Hukuk Köşesi” Yazarı olup, aynı zamanda Tuncelili olan Avukat Özlem Ağca AKParti’den Milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulundu. Ankara 1. Bölge milletveki aday adayı olduğunu, yazdığı mesajdan anlaşıl
ŞEHİTLERİMİZİN ANMASINA ÇAĞRI...

26.02.2015

Kobanê’de şehit düşen MLKP savaşçısı Emre Aslan ve YPG savaşçısı Özgür Ertan yoldaşlarımızı anıyoruz… Kobanê'nin Cedê köyünde, 24 Şubat’ta DAİŞ çeteleriyle omuz omuza savaşarak şehit düşen MLKP savaşçısı Emre
Dora'dan DAİŞ'in Asuri / Süryanilere saldırılarına dair çağrı

26.02.2015

HDP Mardin Milletvekili Dora, DAİŞ'in Asuri/Süryanilere yönelik saldırılarına dikkat çekerek, katletme ve kaçırma saldırılarının yaygınlaştığını belirtti. Dora, uluslararası kurum ve demokratik güçlere acil harekete geçme ça
Munzur’a artık çivi dahi çakılamayacak

25.02.2015

Tunceli Üniversitesi Senatosu, Munzur Milli Parkı’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınması için başvuruda bulunmayı oy birliği ile onayladı. İtiraz hakkı bulunmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO’ya iletec
Dersim'de Emre Aslan için taziye çadırı kuruldu

25.02.2015

Emre Aslan için taziye çadırı kuruldu DAİŞ çetelerine karşı savaşırken Kobanê'de yaşamını yitiren MLKP üyesi olduğu belirtilen Emre Aslan (Alişer Dersim) için Seyit Rıza Meydanı'nda taziye çadırı kuruldu. Aileye çok sayıda
Hastalıklı toplumun hasta insanları...

25.02.2015

Hastalıklı toplumun hasta insanları... Fikret Başkaya Artık Türkiye tam bir şiddet sarmalına hapsolmuş durumda: Polis şiddeti, subay şiddeti, öğretmen şiddeti, müdür şiddeti, erkek şiddeti, koca şiddeti, baba şiddeti, siyasetçi
HDP, Genel Seçim ve Aleviler

25.02.2015

HDP, Genel Seçim ve Aleviler Kemal Bülbül HDP’den "Adaylık" başvurusu yapan bir Alevi olarak objektif bir yazı yazmak kolay olmayacak! Bir anlamda 7 Haziran 2015 Seçimi Alevilerin, Aleviler de seçimin durumunu belirleyecek. Peki, Aleviler
Paralel islamizasyon

25.02.2015

Paralel islamizasyon TURAN ESER Adım adım ümmetleştiriliyoruz! “Resmi Sünni devlet yapıları’’ ile ‘’Sivil Sünni yapılar’’ her alanda paralel İslamizasyon araçlarına ve kurumlarına sahipler. Her iki alanda bu yapıların p
CHP akıllı davransaydı AKP'ye karşı halk iktidarı kurabilirdik

25.02.2015

Selahattin Demirtaş'la ilk kez geçen yıl Ağustos ayında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç gün önce Adana'da görüşmüştük. O seçim sürecinde kazandığı başarı ile kendinden çok bahsettirmişti. Aradan 6 ayı aşkın zaman
NİHAT EKİNCİ - HDP VE ADAYLIK

25.02.2015

İl yönetimini seçmek için kentin beş merkezinde sandık kuran bir anlayışın milletvekili adaylarını merkezden ataması bir çelişki olarak durmayacak mı? HDP VE ADAYLIK NİHAT EKİNCİ Halkların Demokrasi Partisi Kürt siyasetinin Tü
Hesen Xoce - Çemê Perre Û Şanıka Paş Î

25.02.2015

ÇEMÊ PERRE Û ŞANIKA PAŞ Î Vanê serê dinya de hîrê çî este ke î çî muqadese. Jû; erd o dewrêş Di; awe Hîrê; hewa Rastîye a ya ke nî hîrê muqadesî ji seba heyatê bûneweran zede-zede muhîm û heyatîye. La belê hete nî
Çemê Perre Û Şanıka Paş Î

25.02.2015

ÇEMÊ PERRE Û ŞANIKA PAŞ Î Vanê serê dinya de hîrê çî este ke î çî muqadese. Jû; erd o dewrêş Di; awe Hîrê; hewa Rastîye a ya ke nî hîrê muqadesî ji seba heyatê bûneweran zede-zede muhîm û heyatîye. La belê hete nî
Yrd. Doç. Dr. Zülfü Selcan - Zaza Dili’ne kısa bir bakış

25.02.2015

Zazaca irani diller familyasına aittir. İrani diller familyası toplam olarak 40 dilden ibarettir ve Zazaca da bunlardan biridir (Detaylı bilgi için bkz. Selcan 2011a, 111 f). Zaza Dili’ne kısa bir bakış Yrd. Doç. Dr. Zülfü Selcan (dil
Mehmet Özer - Ne Gelir Elimizden İnsan Olmaktan Başka*

25.02.2015

Susarak katilleri, tecavüzcüleri ödüllendirmeyin Karaceylan ateşler içinde üşümüştür şimdi, Acı düşmüştür kirpiklerine Soluğumuzla ısıtalım sokakları Özgecan olalım NE GELİR ELİMİZDEN İNSAN OLMAKTAN BAŞKA* MEHMET
Günay Aslan - Neden siyasete atıldım ve neden HDP’ye katıldım?

25.02.2015

Amed zindanlarında, Cudi'de, Gabar'da, Herekol'da, Kasaplar Deresi’nde, Şeyh Cuma'da, Dersim'de, Lice'de, Kobanê'de, Şengal'de yükselen bir geleneğin takipçisi olduğu için HDP. Neden siyasete atıldım ve neden HDP’ye katıldım? Güna
Namık Çınar - 400 vekillik, ödeme yapmaya yeter mi

25.02.2015

Ama çevresinde o kadar çok at hırsızı kılıklı adam var ki bekleşen; sadece TV’lere çıkan, gazetelerde yazı yazan yalakalarına bile yetmez bu sayı. 400 vekillik, ödeme yapmaya yeter mi Namık Çınar Üretim ve gelirleri bakımınd
Önce fişlendiler sonra bir bir katledildiler

25.02.2015

Önce fişlendiler sonra bir bir katledildiler Diyarbakır'ın Lice İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 1992 yılında birçok ilçeye bağlı köylere ilişkin tutulduğu anlaşılan fişleme listeleri ortaya çıktı. Üstelik söz konusu l
Güneş Tutulması Avrupa elektrik sistemini etkileyecek

25.02.2015

20 Mart günü gerçekleşecek olan kısmi Güneş tutulması, Avrupa elektrik istemini sınavdan geçirecek. Uzmanlar, tutulma sırasında fotovoltaik elektrik üretiminin kayda değer bir şekilde azalacağını belirtiyor. 20 Mart günü gerçekl
Yok edilmek istenen bir halk Süryaniler...

25.02.2015

Orta Doğunun Kadim Halklarından olan Süryaniler Yüz Yıllardır Katliamlara, Soykırımlara maruz kalmakta. Bu Halkın evladı olarak, sonumuzun ne olacağını kestiremez bir hal içersindeyim. Benden sonra ki nesil için, Süryanilik kavramı
Af Örgütü'nden İç Güvenlik Paketi'ne Hayır kampanyası

25.02.2015

Uluslararası Af Örgütü, Dünya çapında Türkiye'de insan haklarını riske atan, uluslararası insan hakları standartlarına aykırı olan İç Güvenlik Paketi'ne Hayır imza kampanyası başlattı. Detaylı bilgi ve imza vermek için buray
“ASKERSİZ LEFKOŞA” için çağrı

25.02.2015

“ASKERSİZ LEFKOŞA” için çağrı Yeni Kıbrıs Partisi 28 Şubat, Cumartesi gerçekleştirecek kitlesel basın açıklamaları için tüm örgütlere ve halka bir kez daha çağrı yaptı. Çağrı şöyle: Şubat 2006’dan beri çeşitl
Roboski’ye Dokunan Yanıyor!

25.02.2015

Roboski’ye Dokunan Yanıyor! Yeni Özgür Politika ve Özgür Gündem gazeteleri yazarıÖzgür AMED, 34 köylünün hava bombardımanında öldüğü Roboski Katliamını 31 Aralık 2011 tarihinde Diyarbakır'da protesto edenler arasında yer ald
Dersim’de yaban hayat, avcılığa kurban

24.02.2015

Orman İşleri Müdürlüğü’nün yetersiz kalması avcıların daha fazla rahat hareket etmesine fırsat veriyor. Özellikle dışarıdan gelen avcıların tehditlerine maruz kalan park korumaları 2 yıl önce avcılar tarafından silahlı sald
Eğitim Sen: Dersim'in 2015 Teog'da Birinci Olduğu Doğrulandı

24.02.2015

Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Hasan Ölgün, Tunceli’nin geçmiş yıllarda Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında birinci sıralarda olduğunu ancak başarılı illerin açıklaması uygulamasının geçen yıldan beri Bak
Bilinmeyen numaralardan korunmak için 6 cep telefonu uygulaması

24.02.2015

Bilinmeyen numara. Akılllı telefonunuzda bugün ikinci kez gördüğünüz bir uyarı. Telefon titreşimde, ama bu uyarıyı son kez görmeyeceğinizden de eminsiniz. ''Aman, gereksiz bir telefon'' diyorsunuz. Peki ya değilse, ya gerçekten çok
Dengir Mir Mehmet Fırat HDP'den aday oluyor

24.02.2015

AKP'nn kurucularından olan Fırat, son dönemde eski partisine yönelttiği eleştirilerle gündeme gelmişti Dengir Mir Mehmet Fırat, yarın HDP'den milletvekili adaylığı için başvuru yapacak. AKP'nin kurucuları arasında yer alan ancak da
Mahmut Alinak - Yazsan Bir Dert, Yazmasan Bir Dert

24.02.2015

Şimdi de Mir Dengir Fırat'la flört ediyorlar… AKP, CHP ve MHP' de de durum farklı değildir. Ne de olsa eğitimsiz bıraktıkları halktan yana bir endişeleri yok. YAZSAN BİR DERT, YAZMASAN BİR DERT MAHMUT ALINAK     &
Yazsan Bir Dert, Yazmasan Bir Dert

24.02.2015

Şimdi de Mir Dengir Fırat'la flört ediyorlar… AKP, CHP ve MHP' de de durum farklı değildir. Ne de olsa eğitimsiz bıraktıkları halktan yana bir endişeleri yok. YAZSAN BİR DERT, YAZMASAN BİR DERT MAHMUT ALINAK     &
Ermeni tanıklığıyla ‘Dersîm   Katliamı’

24.02.2015

Ermeni tanıklığıyla ‘Dersîm   Katliamı’ Dersîm Katliamı’nda bölgenin Ermenilerinin başlarına gelenler katliamın   az konuşulan yönüdür. Gökyüzünü Kaybeden Kartal, Dersîmli bir Ermeni ailenin,   Hozat
Seçimler öncesi Alevi pazarlığı mı?

24.02.2015

Seçimler öncesi Alevi pazarlığı mı? Ali ERDOĞAN Londra’da   haftalık olarak yayınlanan Telgraf gazetesinin 18 Şubat 2015 tarihli   sayısının, birinci sayfasında "Londra Başkonsolosu Irkçılık, Bayrak   Cüm
Magna Carta, Firavunlaşma, Erdoğan ve Fidan’ın İstifası Üzerine Mantıksal Çıkarsamalar

24.02.2015

Magna Carta, Firavunlaşma, Erdoğan ve Fidan’ın İstifası Üzerine Mantıksal Çıkarsamalar Uygarlık demek, Para, Yazı ve Devlet demektir. Ama uygarlığın gerçekten keşif beratını elinde bulundurduğu tek şey aslında devlettir. Çün
Yüksel Bakış - Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz

24.02.2015

Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz Kaçırılmalarından bir müddet önce Hasan, Metin ve ben Elazığ’ın Kırktutlar’daki evlerine tatlı yemeye gitmiştik. Dönüşte akliye hastanesine varmadan bir arabanın bizi takip ettiğini fark
Toplu-İş sözleşmesinde kuma ve çocuk gelin yasağı

24.02.2015

Şırnak'ın Silopi İlçe Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Şırnak'ın Silopi İlçe Belediyesi ile DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

24.02.2015

Aşağıda, "Merheba"ya dair şu ana kadar çıkmış değerlendirmelerden bazı pasajlar var. Kürtçe, Galisyanca, İspanyolca, İngilizce olarak İspanya, ABD, Kanada basınında çıkan bazı yazılar tümünün çevirisi yapılmadığından ve T
Roboski Cezasız, Tek Suçlu Yazar Özgür Amed

24.02.2015

Roboski katliamını protesto ettiği iddiasıyla tutuklanan Özgür Gündem yazarı Özgür Amed için avukatı Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak. Üç polis, “Eylemdeydi ama saldırdığını görmedik” şeklinde ifade verdi. Yeni Özgür Po
Yalçın Yusufoğlu - Faşist Yasa

24.02.2015

Mevcut parlamenter oyun devam ettiği müddetçe, rejimin getireceği bu ve benzeri kanunlar “resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girecektir. Faşist Yasa Yalçın Yusufoğlu Faşist yasa Meclis’e zorbalıkla geldi.İşbaşındaki reji
“Sebep Kartopu Mu, Yoksa Yıllardır Biriken Öfke Mi?”

24.02.2015

Kartopu Oynayanların Çocuksu Sevincine Haset Eden ve Cinayet İşleyen Hasarlı Ruhlar Var! Cised Genel Başkanı Cem Keçe: “Sebep Kartopu Mu, Yoksa Yıllardır Biriken Öfke Mi?” 17 Şubat 2015 tarihinde Kadıköy'de arkadaşları ile karto
Yeni Bir Yaşam için Oylarımız HDP’ye

24.02.2015

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da 7 Haziran 2015’te yapılacak genel seçimler, özgürlük, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinin, demokratik cephenin daha da büyütülmesi için önemli bir devrimci olanaktır. AKP hükümeti, işçi sınıf
PKK Yasağı Kaldırılsın!

24.02.2015

Rojava Devrimi ile Dayanışmayı Yükseltelim! Alman Devleti, 1993 yılından bu yana Kürt halkının en büyük örgütlü gücü olan PKK’ye karşı yasak uygulamaktadır. Kadını ve erkeğiyle, genci ve yaşlısıyla yüzbinlerce Kürt ins
TEOG'da sıralama Dersim birinci olunca mı açıklanmadı?

23.02.2015

İddiaları CHP'li vekil gündeme taşıdı CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, TEOG sınavının illere göre başarı listesinin, "CHP'ye yarar" denilerek açıklanmadığını öne sürdü. CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, TBMM’de dü
Dersim’i doğasız bir gelecek bekliyor

23.02.2015

Herkesi kendisine hayran bırakan eşsiz Dersim doğası, tepkilere rağmen son yıllarda ardı ardına hayata geçirilen ve geçirilmek istenen baraj ve HES projeleri ile doğa katliamı ile karşı karşıya. Özellikle Pülümür ve Munzur Vadis
Pembelik Barajı Nedeniyle Mahsur Kalan Aileye Erzak Ulaştırıldı

23.02.2015

Dersim-Elazığ sınırında yapımı tamamlanan ve Elazığ 1. Bölge İdare Mahkemesi tarafından imar planı olmadığı için mühürlenmesi yönünde karar verilen Pembelik Barajı ve HES’in tüm yolları kapatması nedeniyle Ayhan ve Adile Ar
HDP'den Mazgirt’te Seçim Çalışması

23.02.2015

HDP Dersim İl Örgütü, 7 Haziran'da gerçekleştirilecek olan genel seçimler için Mazgirt'i ziyaret ederek bilgilendirmede bulundu. HDP Dersim İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında HDP Mazgirt İlçe Örgütü’nü ziyaret etti. D