BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Fikret Yaşar
Yayınlanma: 21 Kasım 2012

Dünyada Türk Algısı

 

Fikret Yaşar

 

Hoşuma gitmese de, hümanist yanıma ters gelse bile yeni jenerasyonun kulağına bozkurtların dünyada nasıl algılandığını fısıldamak istiyorum.

 

Meclis Kürsüsünde konuşan MHP’li milletvekili Yusuf Halacoğlu, açlık grevleri ve egemen Kürt siyasetini eleştirirken Kurdleri ve Kurdçeyi aşağılayıcı bir dil kullanarak demokrasi havarilerine (!) ders verdi!

 

yusuf-halacolu-krt-e-hakaret

 

Kendilerini Kurdçe ifade edemeyen Kurdlerin geçmişte Kurdçe yerine Farsçayı kullanarak “Mem û Zin” ve “Şerefname”yi yazdıklarını, bundan başka da yazılı eserlerinin olmadığını, dolayısıyla olmayan bir ana dil ile  savunma ve eğitim hakkı talebinin anlamsız olduğunu hakaretamiz MHP ağzıyla anlattı.

Bu tür adamları muhatap almamak gerekir deriz ya - çoğu zaman -, aslında yanlış yapıyoruz. Çünkü bu tür aktörler psikolojik savaşın özel tim-kontralarıdır. Bunları karşılıksız bırakmamak gerek. Zira, TC’nin ırkçı eğitim sürecinde mutasyona tabi tutulan Kurd gençleri bozkurt ulumalar karşısında hiçlik psikozuna kapılarak devşirme kişiliğe özenebilir.

Hoşuma gitmese de, hümanist yanıma ters gelse bile yeni jenerasyonun kulağına bozkurtların dünyada nasıl algılandığını fısıldamak istiyorum.

“En iyi savunma karşı saldırıdır” sözü, boşuna söylenmemiştir!

Orta Asya’da talancılık ile geçinen ve bozkurt soyundan olduklarını ileri süren Turancılar, Büyük Çin Duvarı yapıldıktan sonra batıdaki zengin topraklara yöneldiler.

Medeniyet düşmanı bozkurtlar, girdikleri topraklara yıkım ve acılara sebep oldular, bu yüzden de  İslam ve Hıristiyan alemi tarafından insanlık tarihine felaketin mimarları olarak kaydedildiler.

İslam alimlerinden Selman Zebilli, İmam Hazini, İ.Danişmendi, Buhari, Taberi, El Bağdadi, Beyzavi, Makdisi, Nesevi, Nüveyri, İbnül Esir ve diğer tüm Arap uleması, Ye’cüc ve Me’cüc’ün aslında Türkler olduğu ve hem Araplara, hem de insanlığa felaket getirdiğini savunmuşlardır.

Gerek Ahdi Atik, gerek Ahdi Cedid ve gerekse Kuran tefsirlerini yorumlayan İslami eserlerde ye’cüc ve me’cüc’ün Orta Asya’dan gelen kavimler olduğu yönünde ısrarcı bir görüş vardır.

Kur’an Enbiya 96: “Yecüc-Mecüc’ün seddi yıkıldığı zaman her dere ve tepeden akarlar”. ( Ergenekon Destanı’nda bahsettikleri demir duvar olmalı)

Ulemalardan bazılarının görüşleri şöyledir:

Selman Zebili’ye göre “yecüc-mecüc” adıyla anılan halk Türk ve Moğollardır.

Yakubi’ye göre de Türkler ilk defa M.Ö. 510’da Batı Hunlar ve 12. yüzyılda da Selçuklular döneminde batıya yayılmışlardır.

İmam Hazini:  Muhammed İbni Abbas’a dayanarak “YECÜC-MECÜC” denen halkın “Türkler” olduğunu şu kısayla anlatmıştır. “Bir gün Hz.Âdem’in ergenliği azmış ve döl suyu toprağa karışmıştı. Tanrı Yecüc’ü o sudan yarattı. Bu nedenle onlar bizimle ana yönünden değil, baba yönünden birleşirler, bu yüzden de  insanlık için en büyük yıkım kaynağıdırlar” der.

Ebül Hüreyye, Peygamber'e atfedilen “Türk'ü öldürünüz”  sözünün yanı sıra şunları da söylemektedir. “Etrak-i bi idrak. Türk’ün kanı helaldir. Türkü öldür baban olsa bile. Onlar i. soyundandır, zulüm edecek ve cami sütunlarına atlarını bağlayacaklardır. Müslümanlar, Türklerle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır”. Kendilerini "Müslüman" sayan "Türkler"i Hz. Muhammed  "Müslüman" saymak şöyle dursun; "düşman ve akılsız " diye ilan etmiştir.

Buhari (e's-Sahih, Kitabu'l-Cihad/96)  "Türklere karşı kı'tal, kesinlikle olacak."

El Bağdadi: Ye’cüc ve Me’cüc’ün Türkleri tanımladığını belirterek, yecüc sözcüğünün aslı ateşin şeraresi ve ışığı anlamına gelen Ecic ünnar maddesindendir, onların bu adla çağrılmalarının nedeni ise "kesret ve şiddetleri itibariyle Ecic’e benzetilmelerindendir.

Ahmedi, “İskendername” adlı eserinde Türk’ü, her şeyi yakıp yıkan yaratık olarak tanımlanmıştır.

İbni Haldun, “Mukaddime” adlı eserinde Türklerin savaşçılıklarını övdükten sonra, hırsız,  talancı, kaba ve haşin ruhlu, ayağını bastığı her yeri harabeye çeviren, kanun ve hukuk duygusundan yoksun varlıklar diye tanımlar.

Kanuni Sultan Süleyman döneminin Divanı Hümayun Katiplerinden Hafız Hamdi Çelebi,  Kanuni’ye şu satırları yazar:

“Padişahım, kâinatın yaratılışından bu yana,
Dünya hep Türklüğün kötülüklerinden bahis eder,
Allah Türk’e hiç anlayış gücü vermemiş midir?“

Bedi-i Zaman Saidi Kurdi, Turk milliyetçiliğini, Ye’cüc ve Me’cüc ile ilişkilendirerek: “Ye’cüc ve Me’cüc ehli garet ve fesad ve ehli xedaret ve medniyete ecel-i kaza hükmünde iki taife-i mahlûkattır. O vahşilerden Hun kabilesi Avrupa’yı hercü merc ettiği gibi, Moğol taifesi de Asya’yı zır u zeber eylemiştir. Kezalik Ye’cüc ve Me’cüc’ün ihtilalleri, nevi beşerin ihtiyarlığından gelme beşeri bir ateşli hastalık ve sıtma hükmündedir” der.

Cemal Abdulnasır; Çocukluk yıllarımda havada ne zaman uçak görsem mırıldandığım: "Ey büyük Allahım, İngiliz'i yok et" bedduasını istemez ve eleştirirdim. Zamanla öğrendim ki dedelerim bu bedduayı Türklere karşı edermiş.

Araplar Türklerle ilgili olumsuz düşüncelerinden dolayı, BM de Türkiye'nin Kıbrıs'ı terk etme oylamasında da çekimser kalarak Türkiye aleyhine karar çıkmasına neden oldular.

Mısır Başkanı Enver Sedat, Kıbrıs'a dönen Makarios’a kardeşlik telgrafı çekmiştir.

Yaser Arafat, Kıbrıs Rumlarına "Biz sizleri kardeş mücadeleciler sayıyor, sizin zaferiniz bizim de zaferimiz olacaktır, çünkü düşmanımız aynıdır" demiştir.

Bizanslılar da batıya göç ederken önlerine çıkan medeniyetleri yerle bir eden Türkler hakkında şöyle yazmışlar: "Kadına, yaşlıya, çocuğa ve hastalara bile saygısız vahşi bir kavim”.

Piskopos Efrahim, Batı Hunları için: “Bunlar Ye'cüc ve Me'cüc’ün süvarileridir” der.

Süryani rahip Yakubi,  “Vakayiname” adlı kitabında Ye'cüc-Me'cüc hakkında ayrıntılarıyla anlatır ve şöyle der: “Turkaye milleti  ‘Agug-Magug’dan gelir”.

Protestan mezhebinin kurucusu Martin Luther; 1770’te Çariçe II. Katerina'ya yazdığı mektupta şöyle der: ” …Türkleri ve dillerini Avrupa'dan silmek gerekir. Hümanizma ilkem olmasaydı, Türklerin kökünün kazındığını görmek isterdim, ya da öylesine uzaklara sürülmeliler ki bir daha gelmesinler. Devamında, Dünyada iki tehlike vardır, biri VEBA, diğeri de Türklerdir”.  “Tanrım, bizi şehvetten, şeytandan ve Türkler’den koru!” diye de dua etmiştir.

Bertrand Rusel, ”Bilim ve Din” adlı kitabında, kuyruklu yıldızlarla Türkleri eş anlamda değerlendiriyor, çünkü orta çağda kuyruklu yıldızlar uğursuzluk ve felaket habercisiydi.

Papa Calixtus, İstanbul’un Türkler tarafından alınmasını kuyruklu yıldızın görünmesine bağlayarak, kuyruklu yıldızla gelmesi mukadder uğursuzlukların Hıristiyanların üzerinden alınıp, Türklerin üstüne salınması için: “Ulu tanrım, bizi Türklerden ve kuyruklu yıldızlardan koru!” diye dua edilmesini istemişti!

Prof Yalçın Küçük bile, “Türkler dünya medeniyetine hiçbir katkı sunmadılar” diyebilmiştir.

İnternet'ten araştırıldığı zaman yukarıdaki olumsuz Türk algısının hala canlı olduğu, TC’nin bu algıyı değiştirmek için yerli yabancı derin-sivil kuruluşlarla bu algıyı değiştirmeye çaba sarf ettiği görülür. Ama girişimler beyhudedir, çünkü hala orta çağ zihniyetiyle insanların beyinlerine ve değerlerine kelepçe takmaya çalışan Turancı zihniyet, Neo-Osmanlı politikalarıyla soykırımları hatırlatacak tarzda politikalar yürüterek bu algıyı canlı tutmaktadır.
Dünya değişti, ama Türk egosu değişime direnmektedir.

Değişmeyen ırkçı ego kendini nasıl görüyorsa başkalarını da öyle bilir.

Yusuf  Halaçoğlu da aynaya bakıp kendini görünce karşısına çıkan ucubeyi Kürt sanıyor!

 

Fikret Yaşar
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

KAYNAK: http://eu.kurdistan-post.eu/manset/7656-trk-algs-fikret-yaar.html

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Pertek Belediyesi'nde AKP-CHP'nin kirli ittifakı!

26.03.2015

AKP'li Pertek Belediyesi, 8 öğretmen ve 3 belediye çalışanını işten çıkardı. Konuyu yargıya taşıyan öğretmen ve işçilere karşı, CHP İlçe Meclis Üyesi Avukat Oğuz Dilek de belediyeyi savunmay
Erdoğan‘ın Muhalifleri?

26.03.2015

Erdoğan‘ın Muhalifleri? Dr.İsmet Turanlı Ben siyaset mühendisliği yapmayacağım. Siyasi tecrübesi olanların satır aralarında söyledikleriniCiddiye alıp Erdoğanın hakiki muhaliflerinin kimler yahut neler olduğunu ve
Erdoğan’ın ‘milli ruhu’ şahlandı

26.03.2015

Erdoğan’ın ‘milli ruhu’ şahlandı Esra Çiftçi Komünistler Moskova’ya! Ermeniler Erivan’a! Aleviler camiye! Rumlar Yunanistan’a! Devir CHP devri: Memlekette Türk olmayanların bir te
Annem ve üç günde üç cenaze

26.03.2015

Annem ve üç günde üç cenaze İsmail YILMAZ Cumartesi günü eşimin büyük halası Meryem Karaaslan’ı kaybettik ve 22 Mart Pazar günü toprağa verdik. Aynı günün akşamı kay
İsmail YILMAZ (Gomanlı) - Annem ve üç günde üç cenaze

26.03.2015

Annem ve üç günde üç cenaze İsmail YILMAZ Cumartesi günü eşimin büyük halası Meryem Karaaslan’ı kaybettik ve 22 Mart Pazar günü toprağa verdik. Aynı günün akşamı kay
Bölgedeki STK temsilcileri PKK lideri Öcalan’ın mektubunu değerlendirdi

26.03.2015

Değerlendirmeler farklı, talepler net Diyarbakır, Tunceli, Siirt, Batman ve Bingöl’de çeşitli alanlarda faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri PKK lideri Abdullah Öcalan’ın Diyarbakı
Akıllı ışıklar trafik sorununu çözer mi?

26.03.2015

Zaman kaybının en yoğun hissedildiği anlardan biri trafikte araç içinde bekleme anıdır. Texas A&M Üniversitesi’nin Ulaşım Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, ABD’de şoförlerin y
Yüksel Işık -  Denizlerin idamına giden yol!

26.03.2015

25 Mart, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında TBMM’nin verdiği İDAM KARARININ USÜL VE ESAS YÖNÜNDEN BOZULMASI için CHP’nin Anayasa Mahkemesine başvurduğu gün olarak biliniyor.  De
Nalan Temeltaş - Yetmedi Soma, yetmedi Ermenek!..

26.03.2015

Madenci eşlerinin başörtüsünde size ait oya bulamayacaksınız! Kömürün karası alnınızdaki leke. Yetmedi Soma, yetmedi Ermenek!.. Nalan Temeltaş best generic cialis sitesreview generic cialiscialis average cos
5 soruda domuz gribi

26.03.2015

5 soruda domuz gribi Domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü, 2009'daki küresel salgının ardından tekrar gündemde. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugüne kadar toplam 30 kişinin domuz gribi nedeniyle hayatın
İrfan Sarı - Newrozdan yedi hazirana kadar

26.03.2015

Ancak yine de çok güçlü görünümü HDP siyaseti iyi okumalı ve bu gün başlamış gibi başlamalı yedi hazirana kadar. Newrozdan yedi hazirana kadar İrfan Sarı Ara sıra gündemden kopup kapan
Nihat Ekinci - Baskın Oran:” Kürt Sorununda Zikzak Dönemindeyiz”

26.03.2015

Türkiye’deki siyasal yaşamı yakından izleyen Baskın Oran hocanın süreç ve gelişmeler için aktaracakları merak konusuydu ve bu merak zaten salonu dolduran izleyici sayısından da belli oldu. Baskın Oran:”
Kemal BÜLBÜL - EY AŞK…!!! / HALLACI MANSUR...!!!

26.03.2015

EY AŞK…!!! Hangi aşık seni anlatabildi?...Evrenin döngüsü, devranı sensinNe Mecnun şad oldu, ne Leyla güldüAcının kederin ummanı sensin!... Dağlarda Ferhat’ım, çölde Mecnun’dumŞirin
SOLGUN YÜZ

26.03.2015

SOLGUN YÜZ Kişiler kitap seçerken öncelikle ilgisini çektiği yapıtları ararlar. Bende bunlardan birisiyim. İlk tercihim, yaşanmışlık üzerine olan kitaplardır. Bunlar, klasikler ya da yeni çıkmış kitap
Hüseyin Habip Taşkın - SOLGUN YÜZ

26.03.2015

SOLGUN YÜZ Kişiler kitap seçerken öncelikle ilgisini çektiği yapıtları ararlar. Bende bunlardan birisiyim. İlk tercihim, yaşanmışlık üzerine olan kitaplardır. Bunlar, klasikler ya da yeni çıkmış kitap
Hüsniye Karakoyun - İki yalnızlık arası!

26.03.2015

Tunceli’nin doğasında insanı sarıp sarmalayan bir güzellik var. Bu nedenle bazen kente tepeden baktığım yerler vardır… İki yalnızlık arası! Hüsniye Karakoyun Binanın kapısı arkamdan ses çıkarırken ir
BHH’ye Cevap

26.03.2015

Birleşik Haziran Hareketi'nin içinden eleştirilerimize yönelik bir cevap Birleşik Haziran Hareketi’nin içinden eleştirilerimize yönelik, "Devrimci Hareket" imzalı bir cevap gelmiş bulunuyor. Bu cevapta dile gelen
Demir Küçükaydın - BHH’ye Cevap

26.03.2015

Birleşik Haziran Hareketi'nin içinden eleştirilerimize yönelik bir cevap Birleşik Haziran Hareketi’nin içinden eleştirilerimize yönelik, "Devrimci Hareket" imzalı bir cevap gelmiş bulunuyor. Bu cevapta dile gelen
Danıştay'dan Munzur Vadisi için iyi haber

25.03.2015

Danıştay, ÇED süreci tamamlanmadan Munzur Çayı üzerine 4 baraj ve 6 HES yapımının önünü açacak kararı bozdu Danıştay Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapımı planlanan
Dersim Devlet Hastanesi  istinat duvarı çöktü

25.03.2015

Hastane duvarı çöktü Dersim Devlet Hastanesi’ne giden yolun istinat duvarı çöktü. Gece meydana gelen olay esnasında yoldan geçen kimsenin bulunmaması olası bir faciayı da önledi. Dersim Mer
2015 Newrozu

25.03.2015

2015 Newrozu Kemal Bülbül 2600 (Kaçıncı?) kutlaması yapılan Newroz! Bir bayram ancak bu kadar bayram olabilir. Uyanış, diriliş, yürüyüş, haykırış, çığlık, kitlesellik, demokrasi, barış, sevgi,
Üç kibrit çöpünden Egitleşen milyonlara...

25.03.2015

Newroz Bayramı’na kuşkusuz en büyük anlamı ve ruhu Amed zindanında Üç Kibrit Çöpünü (Uğruna ölüme gideceğim üç şey; biri halkım, biri ülkem ve biri de davam diye sem
Ahmet Altan: AK Parti yakında devrilecek

25.03.2015

Balyozcular AKP’li hırsızların bodyguard’ı durumunda. Balyoz’u korurken onların hırsızlığını da koruyorlar. Darbeyi ve hırsızlığı bir arada koruyorlar.   Taraf Gazetesi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni Ahmet
Akın Birdal - Ne oluyor, ne olacak

25.03.2015

Newroz ateşi, başta Kürt halkı olmak üzere, ezilen mazlum kadim Ortadoğu halklarının yüreğindeki özgürlük ateşidir. Ne oluyor, ne olacak Akın Birdal Bir Newroz’u daha geride bıraktık. Başta Amed olm
Nüfus çoğalınca ne oluyor?

25.03.2015

Nüfus çoğalınca ne oluyor? İsmail Cem Özkan Devletler, kendi nüfusunu artırmak için kendi egemenlik toprakları altında yaşayan ailelere ve çocuk yapabileceklere bir çok teşvik vermektedir. Yeter ki
İsmail Cem Özkan - Nüfus çoğalınca ne oluyor?

25.03.2015

Nüfus çoğalınca ne oluyor? İsmail Cem Özkan Devletler, kendi nüfusunu artırmak için kendi egemenlik toprakları altında yaşayan ailelere ve çocuk yapabileceklere bir çok teşvik vermektedir. Yeter ki
ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ

25.03.2015

ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ Hüseyin (Yaşar) Yılmaz Hiç okula gitmemiş ve Türkçeyi İstanbul’a 1970 yılında geldikten sonra kendi çabasıyla örgendi. Onunla çok anılarım oldu. Birlikte &cc
Hüseyin (Yaşar) Yılmaz - ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ

25.03.2015

ANNEMİN ÖĞERETTİKLERİ Hüseyin (Yaşar) Yılmaz Hiç okula gitmemiş ve Türkçeyi İstanbul’a 1970 yılında geldikten sonra kendi çabasıyla örgendi. Onunla çok anılarım oldu. Birlikte &cc
Çalışırken ölmek istemiyoruz

25.03.2015

Petrol-İş Adıyaman Şubesi, üyesi olduğu Güneydoğu Avrupa Enerji Sendikaları Ağı’nın (Retunsee) çağrısı üzerine eylem yaparak artan iş cinayetlerine dikkat çekti. İşten atılan TPIC işçileri
Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu

25.03.2015

Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu “Ömer Leventoğlu’nun editörlüğünü yaptığı bu kitapta yer alan ‘Maden’ temalı öyküler ve resimler yazarların – çize
Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu

25.03.2015

Yazar ve Çizerler “Maden”de Buluştu “Ömer Leventoğlu’nun editörlüğünü yaptığı bu kitapta yer alan ‘Maden’ temalı öyküler ve resimler yazarların – çize
M. Latif Yıldız - Hasankeyf ve Ilısu için son çağrı

25.03.2015

Mardin Dargeçit Ilısu köyünde oluşturulan canavar bir proje ile tarihiniz, çevreniz, ekolojiniz, onbinlerce hayvan ve bitki nesli yok olacak. Batman ve Mardin’de iklim tamamen değişecek. Hasankeyf için son &cc
Hasankeyf ve Ilısu için son çağrı

25.03.2015

Mardin Dargeçit Ilısu köyünde oluşturulan canavar bir proje ile tarihiniz, çevreniz, ekolojiniz, onbinlerce hayvan ve bitki nesli yok olacak. Batman ve Mardin’de iklim tamamen değişecek. Hasankeyf için son &cc
Aslını inkar eden haramzadedir!

25.03.2015

Aslını inkar eden haramzadedir! Erdoğan YALGIN Eveliyatını   bir kenara bırakalım! 1990’lı yıllarda Kürt Ulusal Haraketi ile Kürt   Alevi/Kızılbaşların arasına, devletin öngördügü
Erdoğan YALGIN - Aslını inkar eden haramzadedir!

25.03.2015

Aslını inkar eden haramzadedir! Erdoğan YALGIN Eveliyatını   bir kenara bırakalım! 1990’lı yıllarda Kürt Ulusal Haraketi ile Kürt   Alevi/Kızılbaşların arasına, devletin öngördügü
Gezi’den Kandil’e…Kırmızı Fularlı Kız anlattı !

25.03.2015

Antalya’da Gezi olaylarıyla ilgili iki davada 103 yıl hapis cezasıyla yargılanırken PKK’ye katılan ve “Kırmızı Fularlı Kız” olarak bilinen 22 yaşındaki Ayşe Deniz Karacagil, Kandil’de Tükenmez dergisin
HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Barışı Sürdür

25.03.2015

HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Diktatörü Durdur - Barışı Sürdür Girişimleri Ağı Tarih bir tek oyun bile tüm Türkiye hatta Orta Doğu’nun kaderini belirleyeceği bir bıçak sırtına getirmiş b
HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Barışı Sürdür

25.03.2015

HDP’ye Oy Ver - Barajı Yık - Diktatörü Durdur - Barışı Sürdür Girişimleri Ağı Tarih bir tek oyun bile tüm Türkiye hatta Orta Doğu’nun kaderini belirleyeceği bir bıçak sırtına getirmiş b
Kardeşleşirken Hatırlanması Gerekenler Diğerleri de Var!

25.03.2015

Kardeşleşirken Hatırlanması Gerekenler Diğerleri de Var! Ali İhsan Aksamaz CHP’nin Kemalist resmî ideoloji ve resmî tarih tezleri, Milletimizin yalnızca geleceğini şekillendirmeye çalışmakla kalmadı, binlerce y
Yalçın Yusufoglu - Pralel’in Yeni Darbe Teşebbüsü!

25.03.2015

“Neyiniz eksik, bizden farklı neyiniz yok?” lafı Türklerin çok büyük çoğunluğunun Kürtlere bakışıdır Pralel’in Yeni Darbe Teşebbüsü! Yalçın Yusufoglu     
Türkiyeli, Avrupalı ve Ermeni aktivistler buluşuyor...

25.03.2015

Bu yıl soykırımın 100'üncü yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenecek olan Ermeni Soykırımı anma etkinliklerine yurtdışından çok sayıda katılım olacak. Bunlar arasında Ermeni aydınlar ve sanat
MAHİR ÇAYAN /  PANEL FORUM

25.03.2015

BASINA VE KAMUOYUNA 29 Mart 2015 Tarihinde gerçekleştireceğimiz ''Mahir Çayan ve Düşünceleri Tartışılıyor'' Etkinliğimize bekliyoruz! NOT: Panel-Forum bilgileri ektedir. ANKARA 78'LİLER BİRLİK VE DAYANIŞMA DERN
Özgür Amed - Mazlum’dan Arîn’e...

24.03.2015

Mazlum’dan Arîn’e... Özgür Amed Antik Yunan filozufu ile Hakkarili bir çobanın bileşkesi olan, yaşayan son bilge yaşama ne güzel sesleniyor… Ey yaşam! Ya sana bir şeyler katacağım ya da seni hi
CHP'li Nazımiye Belediye Başkanı Partisinden İstifa Etti

24.03.2015

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek partisinden istifa etti. Kırmızıçiçek, 7 Haziran'daki seçimlerde HDP'yi destekleyeceğini söyledi. CHP Genel Başkan
Yangında cinayet şüphesi!

24.03.2015

Dersim’in Pülümür İlçesi Boğalı Köyü’nde 15 Kasım 2010 yılında kaldıkları barakada çıkan yangında hayatını kaybeden Erdal Bayram ve Kazim Pekin’in aileleri olayın yangın değil ci
Eşbaşkan Bul Huzurevini Ziyaret Etti

24.03.2015

Tunceli Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, Yaşlılar Haftası nedeniyle huzurevinde kalan yaşlıları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Tunceli Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul, İnönü Mahallesi'nde bulunan TOKİ Huzurevi'nde
Aleviler, Seçimler ve Laiklik Mücadelesi

24.03.2015

Aleviler, Seçimler ve Laiklik Mücadelesi TURAN ESER Seçimler her toplumsal kesim açısından önemlidir. Mağdur olan her toplumsal kesim, kendi taleplerinin sahici bir siyasi sahiplenmeyle ifade edilmesini ve gereğin
AKP CEPHESİNDE NELER OLUYOR

24.03.2015

AKP CEPHESİNDE NELER OLUYOR Hüseyin Habip Taşkın Temiz toplum ve siyaset sizce Türkiye’de var mıdır? Gençlik dönemlerimden bugüne uzanan siyasi arenada ülkeyi yöneten partilerin ya da koalisyon hü
Erdoğan'a: Barış Allah’ın değil, demokrasinin ipine sarılarak gelir

24.03.2015

Kürt sorunu yok demenin de, bugün hâlâ kız alıp verdik sakızını çiğnemenin de, “Allah’ın ipi”ni çare görmenin de bugün herhangi bir inandırıcılığı kalmış değildir. Erdo
Nihal Yalçın: 13 Yaşında Alevi Olduğumu Öğrendim

24.03.2015

Dersimli oyuncu Nihal Yalçın’ın annesi, Sivas katliamı esnasında bütün aile televizyon karşısında acılar içerisinde Madımak’ta hayatını kaybeden aydınlara ağlarken ilk kez dillendirmiş: Biz Aleviyiz k
Devrim AVCI - Zorunlu ücretsiz izin, iş akdinin feshi sayılır

24.03.2015

SORU: İşveren yaz dönemi içinde bazı işçileri ücretsiz izne çıkaracağını söylüyor. Ama ne kadar bir süre izin yapacağımız belli değil. Ben ve diğer arkadaşlar bu ücretsiz izni kabul etm
Zaza müzisyen Ahmet Aslan'ın ilk Tiyatro çalışması: Merheba

24.03.2015

1968 Hozat, Dersim doğumlu, zazaki, kürtçe ve türkçe müzik yapan, besteci, söz yazarı, enstrümantalist ve vokalist Ahmet Aslan, Destar Tiyatro'nun Sechu Sende uyarlaması, anadil hakkına dikkat çeken "
Korkunun Ecele Faydası Yok

24.03.2015

diktatör olma duygularınız taban yapmakta ve kontrolü yavaş yavaş kayb etmektesiniz. Sonunuz hayrlı ola. KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK Resul Erenler Kobane'nin düşmesini birileri çok istiyordu: Recep Tayyip Erdoğan. İŞ
Resul Erenler - Korkunun Ecele Faydası Yok

24.03.2015

diktatör olma duygularınız taban yapmakta ve kontrolü yavaş yavaş kayb etmektesiniz. Sonunuz hayrlı ola. KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK Resul Erenler Kobane'nin düşmesini birileri çok istiyordu: Recep Tayyip Erdoğan. İŞ
Cemal BABAOĞLU - NEWROZ 2015

24.03.2015

Amed'teki, Newroz kutlamalarında okunan Öcalan'ın mektubu, hem PKK'ye hemde hükümete düşen görevler ince ayrıntılarla dile getiriliyordu NEWROZ 2015 Cemal BABAOĞLU 2000 yılından bu yana, Newroz kutlamalarıyla ilgi
AABF’den HDP ile stratejik işbirliği Açıklaması

24.03.2015

Basın ve Kamuoyunun Dikkatine Değerli Basın, Değerli Kamuoyu, 7 Haziran 2015 tarihinde, Türkiye'de Genel Seçim gerçekleşecek ve ilk defa genel seçimlere yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlar
Suphi Nejat’ın (Paramaz Kızılbaş) Anne ve Babasının Açıklaması

24.03.2015

Bugün Nejat Ağırnaslı’nın (Paramaz Kızılbaş) anne ve babasının yaptığı bir açıklamayı aktarıyoruz. Mektupta sözü edilen ve eleştirilen anlayış ve davranışlar, bizi de rahatsız ettiği için, bu a
Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler Paneli

24.03.2015

Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler Paneli   Ermeni Soykırımının 100. Yılı, Soykırım Kurbanı Ermeni Gazeteciler Paneli. Söyleşi: 29.03.2015 Günü Saat 15.00 HABERİ İLETEN: NECATİ ABAY
Batıni Aleviligin Kökeni: Newroz

23.03.2015

Batıni Aleviligin Kökeni: Newroz Erdoğan YALGIN Kültürel değerler, bir milletin ortak yaşam kodlarıdır. Bu alana ilişkin en önemli unsurlar; gelenek, görenek, inanç ve dolayısıyla bütünlük&cc
Tunceli Valiliği'nden Munzur Çayı Uyarısı

23.03.2015

Tunceli Valiliği, Uzunçayır Baraj Gölü'nde kontrollü olarak baraj kapakları açılarak su bırakılacağından vatandaşların Munzur Çayına yaklaşmaması uyarısında bulundu. Valilikten yapılan yazılı a&c