BU HABERİ PAYLAŞINIZ

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 
Kategori: Fikret Yaşar
Yayınlanma: 21 Kasım 2012

Dünyada Türk Algısı

 

Fikret Yaşar

 

Hoşuma gitmese de, hümanist yanıma ters gelse bile yeni jenerasyonun kulağına bozkurtların dünyada nasıl algılandığını fısıldamak istiyorum.

 

Meclis Kürsüsünde konuşan MHP’li milletvekili Yusuf Halacoğlu, açlık grevleri ve egemen Kürt siyasetini eleştirirken Kurdleri ve Kurdçeyi aşağılayıcı bir dil kullanarak demokrasi havarilerine (!) ders verdi!

 

yusuf-halacolu-krt-e-hakaret

 

Kendilerini Kurdçe ifade edemeyen Kurdlerin geçmişte Kurdçe yerine Farsçayı kullanarak “Mem û Zin” ve “Şerefname”yi yazdıklarını, bundan başka da yazılı eserlerinin olmadığını, dolayısıyla olmayan bir ana dil ile  savunma ve eğitim hakkı talebinin anlamsız olduğunu hakaretamiz MHP ağzıyla anlattı.

Bu tür adamları muhatap almamak gerekir deriz ya - çoğu zaman -, aslında yanlış yapıyoruz. Çünkü bu tür aktörler psikolojik savaşın özel tim-kontralarıdır. Bunları karşılıksız bırakmamak gerek. Zira, TC’nin ırkçı eğitim sürecinde mutasyona tabi tutulan Kurd gençleri bozkurt ulumalar karşısında hiçlik psikozuna kapılarak devşirme kişiliğe özenebilir.

Hoşuma gitmese de, hümanist yanıma ters gelse bile yeni jenerasyonun kulağına bozkurtların dünyada nasıl algılandığını fısıldamak istiyorum.

“En iyi savunma karşı saldırıdır” sözü, boşuna söylenmemiştir!

Orta Asya’da talancılık ile geçinen ve bozkurt soyundan olduklarını ileri süren Turancılar, Büyük Çin Duvarı yapıldıktan sonra batıdaki zengin topraklara yöneldiler.

Medeniyet düşmanı bozkurtlar, girdikleri topraklara yıkım ve acılara sebep oldular, bu yüzden de  İslam ve Hıristiyan alemi tarafından insanlık tarihine felaketin mimarları olarak kaydedildiler.

İslam alimlerinden Selman Zebilli, İmam Hazini, İ.Danişmendi, Buhari, Taberi, El Bağdadi, Beyzavi, Makdisi, Nesevi, Nüveyri, İbnül Esir ve diğer tüm Arap uleması, Ye’cüc ve Me’cüc’ün aslında Türkler olduğu ve hem Araplara, hem de insanlığa felaket getirdiğini savunmuşlardır.

Gerek Ahdi Atik, gerek Ahdi Cedid ve gerekse Kuran tefsirlerini yorumlayan İslami eserlerde ye’cüc ve me’cüc’ün Orta Asya’dan gelen kavimler olduğu yönünde ısrarcı bir görüş vardır.

Kur’an Enbiya 96: “Yecüc-Mecüc’ün seddi yıkıldığı zaman her dere ve tepeden akarlar”. ( Ergenekon Destanı’nda bahsettikleri demir duvar olmalı)

Ulemalardan bazılarının görüşleri şöyledir:

Selman Zebili’ye göre “yecüc-mecüc” adıyla anılan halk Türk ve Moğollardır.

Yakubi’ye göre de Türkler ilk defa M.Ö. 510’da Batı Hunlar ve 12. yüzyılda da Selçuklular döneminde batıya yayılmışlardır.

İmam Hazini:  Muhammed İbni Abbas’a dayanarak “YECÜC-MECÜC” denen halkın “Türkler” olduğunu şu kısayla anlatmıştır. “Bir gün Hz.Âdem’in ergenliği azmış ve döl suyu toprağa karışmıştı. Tanrı Yecüc’ü o sudan yarattı. Bu nedenle onlar bizimle ana yönünden değil, baba yönünden birleşirler, bu yüzden de  insanlık için en büyük yıkım kaynağıdırlar” der.

Ebül Hüreyye, Peygamber'e atfedilen “Türk'ü öldürünüz”  sözünün yanı sıra şunları da söylemektedir. “Etrak-i bi idrak. Türk’ün kanı helaldir. Türkü öldür baban olsa bile. Onlar i. soyundandır, zulüm edecek ve cami sütunlarına atlarını bağlayacaklardır. Müslümanlar, Türklerle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır”. Kendilerini "Müslüman" sayan "Türkler"i Hz. Muhammed  "Müslüman" saymak şöyle dursun; "düşman ve akılsız " diye ilan etmiştir.

Buhari (e's-Sahih, Kitabu'l-Cihad/96)  "Türklere karşı kı'tal, kesinlikle olacak."

El Bağdadi: Ye’cüc ve Me’cüc’ün Türkleri tanımladığını belirterek, yecüc sözcüğünün aslı ateşin şeraresi ve ışığı anlamına gelen Ecic ünnar maddesindendir, onların bu adla çağrılmalarının nedeni ise "kesret ve şiddetleri itibariyle Ecic’e benzetilmelerindendir.

Ahmedi, “İskendername” adlı eserinde Türk’ü, her şeyi yakıp yıkan yaratık olarak tanımlanmıştır.

İbni Haldun, “Mukaddime” adlı eserinde Türklerin savaşçılıklarını övdükten sonra, hırsız,  talancı, kaba ve haşin ruhlu, ayağını bastığı her yeri harabeye çeviren, kanun ve hukuk duygusundan yoksun varlıklar diye tanımlar.

Kanuni Sultan Süleyman döneminin Divanı Hümayun Katiplerinden Hafız Hamdi Çelebi,  Kanuni’ye şu satırları yazar:

“Padişahım, kâinatın yaratılışından bu yana,
Dünya hep Türklüğün kötülüklerinden bahis eder,
Allah Türk’e hiç anlayış gücü vermemiş midir?“

Bedi-i Zaman Saidi Kurdi, Turk milliyetçiliğini, Ye’cüc ve Me’cüc ile ilişkilendirerek: “Ye’cüc ve Me’cüc ehli garet ve fesad ve ehli xedaret ve medniyete ecel-i kaza hükmünde iki taife-i mahlûkattır. O vahşilerden Hun kabilesi Avrupa’yı hercü merc ettiği gibi, Moğol taifesi de Asya’yı zır u zeber eylemiştir. Kezalik Ye’cüc ve Me’cüc’ün ihtilalleri, nevi beşerin ihtiyarlığından gelme beşeri bir ateşli hastalık ve sıtma hükmündedir” der.

Cemal Abdulnasır; Çocukluk yıllarımda havada ne zaman uçak görsem mırıldandığım: "Ey büyük Allahım, İngiliz'i yok et" bedduasını istemez ve eleştirirdim. Zamanla öğrendim ki dedelerim bu bedduayı Türklere karşı edermiş.

Araplar Türklerle ilgili olumsuz düşüncelerinden dolayı, BM de Türkiye'nin Kıbrıs'ı terk etme oylamasında da çekimser kalarak Türkiye aleyhine karar çıkmasına neden oldular.

Mısır Başkanı Enver Sedat, Kıbrıs'a dönen Makarios’a kardeşlik telgrafı çekmiştir.

Yaser Arafat, Kıbrıs Rumlarına "Biz sizleri kardeş mücadeleciler sayıyor, sizin zaferiniz bizim de zaferimiz olacaktır, çünkü düşmanımız aynıdır" demiştir.

Bizanslılar da batıya göç ederken önlerine çıkan medeniyetleri yerle bir eden Türkler hakkında şöyle yazmışlar: "Kadına, yaşlıya, çocuğa ve hastalara bile saygısız vahşi bir kavim”.

Piskopos Efrahim, Batı Hunları için: “Bunlar Ye'cüc ve Me'cüc’ün süvarileridir” der.

Süryani rahip Yakubi,  “Vakayiname” adlı kitabında Ye'cüc-Me'cüc hakkında ayrıntılarıyla anlatır ve şöyle der: “Turkaye milleti  ‘Agug-Magug’dan gelir”.

Protestan mezhebinin kurucusu Martin Luther; 1770’te Çariçe II. Katerina'ya yazdığı mektupta şöyle der: ” …Türkleri ve dillerini Avrupa'dan silmek gerekir. Hümanizma ilkem olmasaydı, Türklerin kökünün kazındığını görmek isterdim, ya da öylesine uzaklara sürülmeliler ki bir daha gelmesinler. Devamında, Dünyada iki tehlike vardır, biri VEBA, diğeri de Türklerdir”.  “Tanrım, bizi şehvetten, şeytandan ve Türkler’den koru!” diye de dua etmiştir.

Bertrand Rusel, ”Bilim ve Din” adlı kitabında, kuyruklu yıldızlarla Türkleri eş anlamda değerlendiriyor, çünkü orta çağda kuyruklu yıldızlar uğursuzluk ve felaket habercisiydi.

Papa Calixtus, İstanbul’un Türkler tarafından alınmasını kuyruklu yıldızın görünmesine bağlayarak, kuyruklu yıldızla gelmesi mukadder uğursuzlukların Hıristiyanların üzerinden alınıp, Türklerin üstüne salınması için: “Ulu tanrım, bizi Türklerden ve kuyruklu yıldızlardan koru!” diye dua edilmesini istemişti!

Prof Yalçın Küçük bile, “Türkler dünya medeniyetine hiçbir katkı sunmadılar” diyebilmiştir.

İnternet'ten araştırıldığı zaman yukarıdaki olumsuz Türk algısının hala canlı olduğu, TC’nin bu algıyı değiştirmek için yerli yabancı derin-sivil kuruluşlarla bu algıyı değiştirmeye çaba sarf ettiği görülür. Ama girişimler beyhudedir, çünkü hala orta çağ zihniyetiyle insanların beyinlerine ve değerlerine kelepçe takmaya çalışan Turancı zihniyet, Neo-Osmanlı politikalarıyla soykırımları hatırlatacak tarzda politikalar yürüterek bu algıyı canlı tutmaktadır.
Dünya değişti, ama Türk egosu değişime direnmektedir.

Değişmeyen ırkçı ego kendini nasıl görüyorsa başkalarını da öyle bilir.

Yusuf  Halaçoğlu da aynaya bakıp kendini görünce karşısına çıkan ucubeyi Kürt sanıyor!

 

Fikret Yaşar
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

KAYNAK: http://eu.kurdistan-post.eu/manset/7656-trk-algs-fikret-yaar.html

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

EN SON EKLENEN HABERLER

Dersim'de Klamlar Kobane İçin Söylendi

23.09.2014

Dersimlilerin Rojava halkı için gösterdikleri duyarlılık devamediyor. Dersim Yerel Sanatçılar İnisiyatifi öncülüğünde, kentteki tüm sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek IŞİD ç
Temel Demirer - Sanatın Devrimcileri, Devrimin Sanatçıları

23.09.2014

SANATIN DEVRİMCİLERİ, DEVRİMİN SANATÇILARI[1] TEMEL DEMİRER “Özgürlük, daima farklı düşünenin özgürlüğüdür.”[2] Sizlere, sürgünlüğümün 11 yıl 8 ay 23 gün 8 saatine tanıklık eden Paris’te, sanatın devrimcilerin
Oğlumun Adı Taylan Özgür

23.09.2014

Oğlumun Adı Taylan Özgür Ben artık büyüdüm anneanne, “anarşist” ne demek, “vatan haini” ne demek biliyorum. Taylan ağabeyin neden vurulmak istendiğini biliyorum. Anneanne bir oğlum oldu, adını "Taylan Özgür" koydum. Dilan G
Cahit Mervan - Türkiye’ye geçmiş olsun

23.09.2014

Türkiye’ye geçmiş olsun Cahit Mervan PKK lideri Abdullah Öcalan barış ve çözüm sürecini başlattığı zaman amacı kısa vadede akan kanın durması, bunun için iki taraflı ve denetlenebilinir bir ateşkes ve nihayetinde Kürt sorun
Kobani’ye dönük vahşi saldırılar Ankara’da protesto edildi

23.09.2014

Kobani’ye dönük vahşi saldırılar Ankara’da protesto edildi Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Meclisinin çağrısıyla bugün Ankara Kızılay’da biraraya gelenler IŞİD çetelerinin Kobani’ye dönük saldırılarını pr
Samir Amin, Fikret Başkaya söyleşisi

23.09.2014

Samir Amin, Fikret Başkaya söyleşisi “Amerikalıların istediği yegane şey, bölgenin kaos ortamına sokulmasıdır...” Fikret Başkaya: Geçen yılın Eylül sonunda Cezayir’deki kollokyumdan 11 ay sonra seninle yeniden buluşmak güzel
TV10’dan açıklama “özgür basına yönelik taciz ve saldırıları kınıyoruz!”

23.09.2014

Kobani sınırında televizyonumuz TV10 çalışanlarına yönelik taciz ve saldırıları kınıyoruz! Toplumun haber alma hakkını gözeten ve bu ilkesinden taviz vermeyecek olan televizyonumuz TV10 ve çalışanları hedef gösterilerek taciz
Mehmet Çobanoglu - KOBANÊ

23.09.2014

KOBANÊ Ji Muşê û TetwanêRabin werin vê danêMetirsin û netewinDestek bidin Kobanê Neyarên me pir harinLê belê me nikarinHebûn û tunebûn eHêstirên me dibarin Lo ev çito zeman eJi Kobanê dûman eGelên Kurdan berhevbinŞin û
ABF: Vahşete Dur Demek İçin Kobanê Sınırına Gidiyoruz.....

23.09.2014

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU YÖNETİM KURULUYANIBAŞIMIZDAKİ VAHŞET YAŞANIYOR....DÜNYANIN GÖZÜÖNÜNDE İNSANLIK KATLEDİLİYOR.....HER BİR MAZLUM ÖLDÜĞÜNDE BİZ ALEVİLER'İN YÜREĞİ KANIYOR....ACILARI PAYLAŞMAK VAHŞETE DUR DEMEK İ
Görümlü Zorla Kaybedilme Davası 26 Eylül 2014 tarihinde Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinde

23.09.2014

GÖRÜMLÜ ZORLA KAYBEDİLME DAVASININ 3. DURUŞMASI 26 EYLÜL 2014 TARİHİNDE ANKARA 9. AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE GÖRÜLECEK KAYBEDİLENLER:     Şemdin Cülaz     Mehmet Salih Demirhan  
Gezi Fenomeni davası 23 Eylül'de

23.09.2014

Gezi Fenomeni davası 23 Eylül'de Recep Tayyip Erdogan'a Gezi direnisindeki duvar yazıları ile hakaret ettigi gerekçesi ile Erol Özkoray ve kitabı Gezi Fenomeni'ne karsı açılan ve 32 ay hapsi istenen davanın durusması 23 Eylul'de Istanbu
Moxundu'nun Bütün Su Depoları Yenilenecek

22.09.2014

Kaymakam Ali Türk “Bütün Su Depoları Yenilenecek” Darıkent Köyü'nün su depolarıyla ilgili yaşadığı sıkıntıları aktardığımız Mazgirt Kaymakamı Ali Türk, Kalkınma Bakanlığı ile görüştüklerini, Tunceli'nin merkez ve i
Tekin Türkel

22.09.2014

Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel, ilçenin eskiden atıl bir durumda olduğunu fakat kendisi döneminde büyük bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini söyledi. Basının çalışmalarını haberleştirmediğine sitem eden Türkel, ilçed
Dersimspor'a Arjantinli ve Fildişi Sahilli Forvet

22.09.2014

Dersimspor, yeni sezona Fildişi Sahili'nden golcü Yannick Alex Kore ve Arjantinli forvet Lucas Sebastian Rodriguez'li kadrosuyla başladı. Tunceli'yi Bölgesel Amatör Lig 3. Grup'ta temsil eden Dersimspor, yeni sezona Fildişi Sahili'nden golcü
Tunceli'deki Yangın Korkuttu

22.09.2014

Tunceli Merkez Alibaba Mahallesi'nde bir odunlukta çıkan yangın, civarda yaşayanlar arasında paniğe neden oldu. Edinilen bilgilere göre, Alibaba Mahallesi Zeytintepe Sokak'ta bir apartmanın yanında bulunan odunlukta bilinmeyen nedenle yang
Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'in

22.09.2014

Orhan Doğan Barış Ödülü Eren Keskin'in Türkiye Barış Meclisi’nin düzenlediği Orhan Doğan Barış Ödülü, bu yıl insan hakları savunucusu ve avukat Eren Keskin’e verildi. Keskin ödülünü iki kadına, Zabel Yesayan ve Sakine Can
Hasta tutsak Zeliha Bulut'un yeni mektubu

22.09.2014

“son çıkan yasa kapsamında hasta tutsaklar listesinde olduğumdan numuneye sağlık raporu için birçok bölümün kuruluna çıkarılmak için gidişlerim oldu. Resmen burnumuzdan getirmek için her şeyi yaptılar. Sabah buradan çıktık. Ev
Rojavalı, Suriyeli, Iraklı Mültecilerle Dayanışma Eylemi

22.09.2014

Rojavalı, Suriyeli, Iraklı mülteciler kardeşimizdir! Sınırlar açılsın! Tarih: 27 Eylül 2014, CumartesiYer: Tünel Meydanı (Galatasaray Meydanı’na yürünecek)Saat: 18.00 *** 27’ê Îlonê, di saet 18.00’an de, li Taksîmê Qada
Demir Küçükaydın - Kobane / Stalingrad

22.09.2014

Kobane – Stalingrad Bugün Ortadoğu’da olanlar, yirminci yüzyılın ortalarında Avrupa’da olanların minyatür bir tekrarı gibidir. Bugünü anlamak isteyenler, gerekli değişiklikleri göz önüne alarak İkinci Dünya Savaşı dönemine
Hasan Bildirici - IŞİD belasında Kürt günahı yok mu?

22.09.2014

IŞİD belasında Kürt günahı yok mu? Hasan Bildirici IŞİD çeteleri bu kez tüm vahşetiyle Kobane’ye saldırdı. Çeşitli alanlardan ele geçirdikleri ve başta Türk devleti olmak üzere, İslam gericiliğinin doğrudan yaptığı yardı
BASIN BÜLTENİ / “HAY DERSİM” dedik bu defa…

22.09.2014

BASIN BÜLTENİ 1915’ten 1937-38’e ve bugüne..hatırasına;Armenak (Orhan) Bakır, Hrant Dink, Seyit Rıza, Zabel Yesayan, Antranik Paşa,Nişan Mirakyan, Arshaluys (Aurora) Mardiganian“HAY DERSİM” dedik bu defa…Dersim,HAY’ların´ da(
Burak Canlı - Hoş Geldin Kaka… Biz Seni Irakta Zannetmekteydik…

22.09.2014

Hoş Geldin Kaka… Biz Seni Irakta Zannetmekteydik… Mersin İçel Burak Canlı Bizim küçük Berat Burak’ımızın altına bez takmamaya başladık… Çiş başka bir sorunken kaka diğer başka bir sorundu… Dikkat ettik ki küçük bebi
Şebnem Korur Fincancı - Faşizme inat, kardeşimsin Hrant!

22.09.2014

Faşizme inat, kardeşimsin Hrant! Şebnem Korur Fincancı Tam bir hafta önce Uluslar arası Hrant Dink Ödül töreninde büyük bir onur, hüzünlü bir mutluluk yaşadım. Cumartesi Anneleri’nin elinden Hrant Dink ödülünü almanın onuru.
Kamer Söylemez - Bimiro Anqara!

22.09.2014

Bimiro Anqara! Kamer Söylemez Dewleta tirkî, yanî Anqara her tim û her ca de verva kurdan destebera xo ke çi yeno, kena. Hefto peyen kurdan seweta zonê mayan de perverde wendegehê tirkî boykot kerdî. Gorê serranê verênan, emser tewrbiya
Dersim’den Şengal’e kayıp kızlar

21.09.2014

Resmi rakamlara göre 13 bin 806 insan, canlı tanıkların anlatımlarına göre ise en az 50 bin insan katledildi Dersim soykırımında. (1937-1938) Kundaktaki bebeklerin süngülenerek katledildiği, kadınların tecavüze uğradığı bu kanl
İbrahim Okçuoğlu - Işid-Yaratılan Canavar “Cin Şişeden Çıktı”

21.09.2014

IŞİD-YARATILAN CANAVAR “CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI” 4-5 Eylülde Cardiff'te (Galler) gerçekleştirilen NATO zirvesinin gündeminde esasen iki konu vardı. Birisi Ukrayna ve ikincisi de IŞİD eksenli olmak üzere Ortadoğu’ydu. Ukrayna üzerin
Nihat Ekinci - Türkiye Savaşın Tarafı

21.09.2014

Türkiye Savaşın Tarafı Nihat Ekinci Yeni Türkiye’nin dış politikasında bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceğini bilmiyoruz ancak tahtaravaliye dönüşen Ortadoğu politikasında artık taraf olmadan bertaraf olunacağını biliyoruz.
Cemal BABAOĞLU - İSLAMIN İŞİT'LE İMTİHANI

21.09.2014

İSLAMIN İŞİT'LE İMTİHANI Cemal BABAOĞLU 2014 yılının ilk aylarından itibaren yaptığı katliamlarla adından söz ettirmeye başlayan İŞİT (Irak-Şam İslam devleti) yeni bir İslam devletinin kurulacağından tüm İslam alemine cih
Veysi SARISÖZEN - Cehennem’in yol haritası ve Cennet’e giden yol!..

21.09.2014

Cehennem’in yol haritası ve Cennet’e giden yol!.. Veysi SARISÖZEN Hükümet 30 Eylül’de “yol haritasını” açıklayacakmış... Bu 30 Eylül tarihiyle IŞİD’ın Kobanê’yi düşürmek amacıyla giriştiği vahşi saldırı arası
Mustafa Kahya'yı Yıldızlara Uğurladık

21.09.2014

Mustafa Kahya'yı Yıldızlara Uğurladık Aşağıda biyografisini okuyacağınız Mustafa Kahya'yı Toplumsal mücadelenin Demokratik alanında ve HDP sürecinde tanıdım. Aynı gelenekten olmamama rağmen gerçekten tevazu sahibi kişiliği kesi